Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 09:51
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ποσα λιτρα θα εχω?

Επεστρεψα μετα απο χρονια με νεο λογαριασμο γιατι ειχα ξεχασει τον κωδικο ο ανεπροκοπος. Να κανω μια πρωτη ερωτηση, η τρυπα που ανοιξα για λιμνη στην αυλη στη Σαλαμινα εχει διαστασεις 5.700 μηκος Χ 3.100 φαρδος Χ 1.500 υψος. Εχω αφαιρεσει το παχος του μπετου που θα πεσει αρα ποσα λιτρα θα εχω? Καντε το λαθος να μου απαντησετε και μετα εχω καπου στις τρεις χιλιαδες ερωτησουλες να σας κανω μεχρι να τελειωσω, αλλωστε χρονο εχω γιατι λογω χρηματων παω αργα. Α και μην μου πειτε να τρεξω σε παλια θεματα, τα εχω διαβασει ολα οποτε θα ρωταω για να γινετε κουβεντα με πιανετε?
-------------------------
για να μην τα λεω με χιλιοστα, πεντε εβδομηντα μηκος τρια δεκα φαρδος επι εναμιση υψος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos-gus : 12-10-11 στις 09:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-11, 09:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μηκος χ πλατος χ υψος.Δηλαδη 5.7χ3.1χ1.5=26.505
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-11, 09:59
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επεστρεψα μετα απο χρονια με νεο λογαριασμο γιατι ειχα ξεχασει τον κωδικο ο ανεπροκοπος. Να κανω μια πρωτη ερωτηση, η τρυπα που ανοιξα για λιμνη στην αυλη στη Σαλαμινα εχει διαστασεις 5.700 μηκος Χ 3.100 φαρδος Χ 1.500 υψος. Εχω αφαιρεσει το παχος του μπετου που θα πεσει αρα ποσα λιτρα θα εχω? Καντε το λαθος να μου απαντησετε και μετα εχω καπου στις τρεις χιλιαδες ερωτησουλες να σας κανω μεχρι να τελειωσω, αλλωστε χρονο εχω γιατι λογω χρηματων παω αργα. Α και μην μου πειτε να τρεξω σε παλια θεματα, τα εχω διαβασει ολα οποτε θα ρωταω για να γινετε κουβεντα με πιανετε?
-------------------------
για να μην τα λεω με χιλιοστα, πεντε εβδομηντα μηκος τρια δεκα φαρδος επι εναμιση υψος
Αν ειναι παραλληλογραμη εχεις 26505 λιτρα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-11, 10:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Kαλώς όρισες Νίκο. Για την ερώτηση σου ήδη απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω. Για να καλύψεις μια τέτοια δεξαμενή, θα χρειαστείς αρκετό εξοπλισμό. Δεν είναι μεγάλη, απλά τώρα κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνιση τους στις χώρες μας τέτοια μεγέθη, που προορίζονται για τη διατήρηση κοι.

Αν θέλεις να κρατήσεις αυτά τα λίτρα απλά ενημέρωσέ με. Αν θα ήθελες να μειώσεις τον όγκο, τότε να προσπαθήσεις να κρατήσεις ακέραιο τα 5.7μέτρα και μείωσε το πλάτος των 3 μέτρων, έτσι ώστε να έχεις δημιουργήσει ένα στενόμακρο διάδρομο, κάτι που θα χρειαστούν αργότερα τα 90ποντα σου κοι.

Στα 5.70 θα χρειαστείς ή ένα 11κάρι bottom drain ή δύο μικρότερα 5άρια. Εννοείται ότι το air dome είναι "πρέπει", καθώς θα σε αποζημιώνει με το παραπάνω στην καθαριότητα του πυθμένα, τον αερισμό, αλλά και την ομοιόμορφη κυκλοφορία του νερού.

Στο θέμα των φίλτρων θα μιλήσουμε, αφού πρώτα καταλίξουμε στα λίτρα. Δεδομένο δε, ότι θα έχεις ήδη αφιερώσει ένα υπόγειο χώρο όπου θα τοποθετήσεις φίλτρα και λοιπό εξοπλισμό.

Με αυτά για αρχή, σε καλωσορίζω στην ομορφότερη κατηγορία.

Υ.Γ. Φώτος με την εξέλιξη της λίμνης μου θα έρθουν αυτές τις μέρες, όπως σου υποσχέθηκα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-11, 12:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες Νικο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 12:24
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

thanks παιδες για την χωρητικοτητα και για το καλωσορισμα Γιωργο (στην ενοτητα γιατι στο φορουμ ειχαμε θεματα παλαιοτερα και με δισκους και με reef). Βασιλη γιατι να λιγοστεψω τα λιτρα? Εδω κοιταζω να τα αυξησω αλλα δεν με παιρνει. Ασε που μολις ποσταρω φοτο σε φοβαμαι που θα μου φας πολυ χωρο για τα φιλτρα! ΥΣ. μην τεμπελιαζεις, ποσταρε επιτελους φοτο να την δουμε πως ωριμαζει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-11, 13:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks παιδες για την χωρητικοτητα και για το καλωσορισμα Γιωργο (στην ενοτητα γιατι στο φορουμ ειχαμε θεματα παλαιοτερα και με δισκους και με reef). Βασιλη γιατι να λιγοστεψω τα λιτρα? Εδω κοιταζω να τα αυξησω αλλα δεν με παιρνει. Ασε που μολις ποσταρω φοτο σε φοβαμαι που θα μου φας πολυ χωρο για τα φιλτρα! ΥΣ. μην τεμπελιαζεις, ποσταρε επιτελους φοτο να την δουμε πως ωριμαζει..
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα φτιάξεις ένα σύστημα κοντά στα 25,000 λίτρα. Είναι ιδανικότατο σχήμα και όγκος για τα nishikigoi που θέλεις. Να είσαι έτοιμος να δημιουργήσεις γίγαντες...Προσωπικά κάθε που απουσιάζω λιγάκι από τη λίμνη μου, λέπβ διαφορά στα μεγέθη των ψαριών. Το 1 κοι που πήρα μολις πέρσυσι τον Μάρτιο (κάπου 10εκ.) σήμερα έχει ξεπεράσει τα 60 και πάει αγέροχο...να με τρελλάνει.

Θα χρειαστείς όντως ένα χώρο, αρκετά μεγάλο μπορώ να πω (2Χ3 μέτρα) ώστε να αφιερωθεί στα φίλτρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Είναι σημαντικότατος αυτός ο χώρος και μην τολμίσεις να τον ψαλιδίσεις.... Ξέρω τι σου λέω, γιατί τον θέλεις άνετο για να έχεις εύκολη πρόσβαση στον καθαρισμό των φίλτρων, με το κουστούμι που φοράς. Αυτό θα στο πιστοποιήσει και ο ¶ντρος, αλλά και ο Yiannis59 που έχει παρακολουθήσει καθαρισμό. Προτείνω λοιπόν να ανεβάσεις ένα πρόχειρο (έστω) σχεδιάγραμμα, σχετικά με το χώρο που έχεις...

Αν αφαιρέσουμε λοιπόν τα 7 κυβικά που θα πάρει ο χώρος φίλτρανσης, θα σου μείνουν κάπου 17-18,000 καθαρά λίτρα.
Αντλίες είναι καλύτερα να πάρεις low voltage, μέγιστη ισχύς με μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρισμού. Είναι καλύτερα 2 παρά μία με συνολική ροή κάπου τα 25,000 λίτρα. Σύνδεση με φίλτρο/φίλτρα + σκίμμερ επιφανείας.
Προτείνω UV 55Χ2 αν και θα είσαι όριο.
και για φίλτρα, μίλησε μου εσύ καλύτερα.....τί θέλεις?

Φώτο, υπόσχομαι το απόγευμα του Σαββάτου, όταν αποπερατώσω κάποια πράγματα. Η αλήθεια θέλω καποιον με κάμερα που να έχει αποτέλεσμα το βράδυ. Εκεί είναι όλα τα λεφτά πραγματικά. Με τους προβολείς στη λίμνη, έχεις την εντύπωση ότι τα ψάρια πετάνε, αφού νερό δεν φαίνεται πουθενά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-11, 15:12
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

φιλτρα θελω τα δυνατον φτηνοτερα, DIY μαλλον που θα ασχοληθουμε αργοτερα αλλα υπολογισε και την Ιφιγενεια που ταιζει ολη μερα οποτε παμε για πολυυ βιολογια. Για την ωρα θα βγαλω φοτο το σουκού και δευτερα θα τις ποσταρω για τα περαιτερω..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-11, 12:23
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εδω ειμαστε.. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0356.jpg
Εμφανίσεις:  931
Μέγεθος:  108,7 KB

Στο πλαι αριστερα τερμα γωνια ο λιγος χωρος που μου μενει να σκαψω για φιλτρα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0340.jpg
Εμφανίσεις:  888
Μέγεθος:  105,5 KB

ψευτοκαλουπωθηκε για να μην πεφτουν τα χωματα απο τη βροχη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0316.jpg
Εμφανίσεις:  882
Μέγεθος:  114,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-11, 12:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όλα τα λεφτά ο χώρος αγαπητέ Νίκο, όλα τα λεφτά.

Δεν ξέχασα. Απόψε θα ανεβάσω πρόσφατες (χθεσινές) φωτογραφίες, αν και λίγα έχουν αλλάξει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-11, 13:01
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Κατω απο το κιοσκι ειναι η λιμνη που εχει η Ιφιγενεια τωρα, την εχουμε μεγαλωσει 3 φορες απο την αρχη και την τελευταια νομιζαμε πως ηταν αρκετα μεγαλη αχαχα. Γεννησαν και Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0318.jpg
Εμφανίσεις:  847
Μέγεθος:  127,3 KBτα κοι και πλεον ο χωρος ειναι απελπιστικα λιγος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-11, 13:22
Το avatar του χρήστη sakis_gr
sakis_gr Ο χρήστης sakis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2009
Περιοχή: Γρεβενα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ωραία πράματα !!
Μας βάζεις ιδέες Nikos-gus και μάλιστα σε καιρούς κρίσης !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-11, 13:34
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Να'σαι καλα Σακη και πριν την κριση μια δεν ειχα, ολα τα κανουμε μονοι μας. Με πολυ αργους ρυθμους..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-11, 13:51
Το avatar του χρήστη billkill
billkill Ο χρήστης billkill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2011
Περιοχή: nafpaktos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Πολύ ωραίος ο χώρος
το jack russel βοήθησε στο σκάψιμο?
ο δικός μου δε σταμάταγε,
ακόμα και τώρα πάει στα τοιχόματα και σκάβει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-11, 13:54
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οχι ο ατιμος, για την ωρα παρακολουθει και αναρωτιεται που θα κανει την ζαβολια του.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-10-11, 10:22
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αυτο που μενει λοιπον για χωρος φιλτρων ειναι στο ενα εικοσι φαρδος και μηκος μπορω να παω στα 2 μετρα. Πρεπει να το σκαψω οσο βαθος θα εχει και η λιμνη? Στο τελευταιας τεχνολογιας σχεδιο που σας δειχνω αναρωτιεμαι για τα παντα! που θα ειναι το bottom drain? το skimmer? η υπερχειληση? Τι φιλτρα θα εχω? επιστροφες? καταστροφες? τι παχος το μπετο? πρεπει ο πατος να εχει ρηση στην τρυπα? Αν περασω τα ρευματα και αφησω αναμονες κατω απο την επιφανεια του νερου για φωτισμο θα στεγανοποιήσει ο πολυεστερας εκει που θα βγαινει το καλωδιο? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0298.jpg
Εμφανίσεις:  1308
Μέγεθος:  122,6 KB Α και αν καποιος εχει αντιρρηση να το πει τωρα αλλιως να σωπασει για παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-10-11, 13:49
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

καλως ειρθες φιλε Νικο πραγματικα εχεις εναν υπεροχο χωρο και πας να φτιαξεις κατι υπεροχο,,, κοιτοντας το σχεδιακι σ ειδα το στεγαστο π εχεις σχεδιασει εκει αυτο θα εχει και πατμα πανω απο την λυμνη? δλδ σαν λυμανακι η απλα θα χρεισημευει σαν τεντα?? γτ με δυο καρεκλιτσεσ εκει θα εισουν αρχοντας.. παντως καλη επιτιχια και μ φενεται οτι θα βγει κατι πολυ καλο απο ολη αυτην την ιδεα...
(η γνωμη μ ειναι πως ο ηλιος στην λυμνη δεν κανει μονο κακο και μην προσπαθεις να τον μειωσεις τελειως γτ μετα θα σ κακο φενεται ....)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-11, 14:04
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εχεις δικιο δεν θα την καλυψω, στο ατυχες σχεδιο μου μου βγηκε παραλληλογραμο το κιοσκι ενω θα ειναι τετραγωνο δηλ πιο κοντο. Θα εχει μια κωλονα μεσα στη λιμνη που θα στηριζει τη μια γωνια που θα ειναι μεσα της.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-11, 21:22
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

γεια νικολα και απο μενα τι κανεις; πολυ ωραια η αυλη σου! και ο σκυλος σου!
σου ευχομαι ολα καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-11, 19:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που μενει λοιπον για χωρος φιλτρων ειναι στο ενα εικοσι φαρδος και μηκος μπορω να παω στα 2 μετρα. Πρεπει να το σκαψω οσο βαθος θα εχει και η λιμνη? Στο τελευταιας τεχνολογιας σχεδιο που σας δειχνω αναρωτιεμαι για τα παντα! που θα ειναι το bottom drain? το skimmer? η υπερχειληση? Τι φιλτρα θα εχω? επιστροφες? καταστροφες? τι παχος το μπετο? πρεπει ο πατος να εχει ρηση στην τρυπα? Αν περασω τα ρευματα και αφησω αναμονες κατω απο την επιφανεια του νερου για φωτισμο θα στεγανοποιήσει ο πολυεστερας εκει που θα βγαινει το καλωδιο? Συνημμένο Αρχείο 45328 Α και αν καποιος εχει αντιρρηση να το πει τωρα αλλιως να σωπασει για παντα.
Γεια σου Νικο.

Πολλα ρωτας και αμα απαντηθουν ολα τωρα, στο τελος θα τα μπερδεψουμε

Πρωτα θα πρεπει να αποφασισεις τι ειδους φιλτρα θα βαλεις...ετοιμα η D.I.Y για να μπορεις να καθορισεις και το μεγεθος του χωρου φιλτρανσης γιατι εκει δεν θα ειναι μονο τα φιλτρα, θα ειναι και τα εξαρτηματα (σωληνες, ενωσεις κλπ) ισως αν θελεις UV και αεραντλια.....

Αρα σιγουρα θελεις περισσοτερο χωρο απ'αυτον που αναφερεις γιατι εκτος απο τον εξοπλισμο μεσα θα μπαινεις κι'εσυ για την απαραιτητη συντηρηση

Εδω που εχεις φτασει τωρα την κατασκευη το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις ενα αλφαδολαστιχο και να καθορισεις το υψος της σταθμης του νερου και να βαλεις σημαδια σε διαφορα σημεια της λιμνης μεχρι και το μηχανοστασιο αφου η λιμνη θα δουλευει με βαρυτητα.....

Αυτο θα σε βοηθησει και στην σωστη τοποθετηση του skimmer των φιλτρων αλλα και στην κατασκευη της βασης της λιμνης οπως και του μηχανοστασιου...

για ολα τα αλλα ενα ενα με την σειρα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-11, 08:16
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αποστολη σε ευχαριστω. Andros δηλαδη αν καταλαβα καλα ο χωρος φιλτρου πρεπει να ειναι στο ιδιο βαθος και υψος με την λιμνη? Δεν ξερω τι φιλτρα θα βαλω, εδω θα τα συζητησουμε ολα αναλογα και με το κοστος που εχουν. Πειτε μου αν λεω χαζομαρα αλλα μπορω να το τρεξω στην αρχη με το βαρελι που εχω τωρα που ειναι γεματο βιολογικο υλικο, αλλα να εχω ετοιμο τον χωρο για αυτο το eazy pod και να το βαλω αργοτερα? UV σιγουρα θα βαλω, ηδη εχω στην μικρη λιμνη τωρα και θα παρω μεγαλυτερη (ες?) οταν ερθει η ωρα. Η οποία ωρα τωρα ειναι που διαολο να κανω τον χωρο φιλτρου. Στο φαρδος δεν με παιρνει περα απο το ενα εικοσι, αλλα στο μηκος μπορω να παω και τρια και τεσσερα μετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-11, 14:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Νίκο, συγνώμη για την αργοπορία μου, αλλά οι υποχρεώσεις αυτό το διάστημα ήταν πολλές με αποτέλεσμα στο φόρουμ να μπαίνω μόνο για κλεφτές ματιές.
Όπως σου υποσχέθηκα, ανέβασα πρόσφατες φώτος από τη δεξαμενή μου και στην τελευταία, θα δεις με ποιό τρόπο δημιούργησα με ασφάλεια για τα ψάρια ελεγχόμενο σημείο υπερχύλισης, μέσα στο ίδιο το σκίμμερ επιφανείας.

Χώρος φίλτρανσης:
Το 1.20 που λες, αν και είναι ιδανικό για μελλοντική χρήση eazypod θα είσαι λιγάκι στριμογμένος. Μπορεί όμως να το κάνεις, φτάνει βέβαια αυτό το 1.20 θα είναι καθαρό και όχι μέσα σε αυτό να κτιστούν και οι τοίχοι του χώρου φίλτρανσης. Από πλάτος, όσο θέλεις αφίνεις, αλλά πέραν των 2 μέτρων που είναι το μίνιμουμ.

Νίκο, η λίμνη μπορεί να έχει όσο βάθος θέλεις. Το θέμα του χώρου φίλτρανσης είναι ότι ο κεντρικός σωλήνας του μπόττομ ντρέιν πρέπει να έχει από μηδενική μέχρι μια πολύ ελαφριά κλήση προς τον χώρο φίλτρανσης. ¶ρα αν και πρακτικά η εκσκαφή στον χώρο αυτό δεν θα ωφελέσει σε τίποτα, εντούτοις τουλάχιστον μέχρι το σημείο όπου θα φέρεις τον σωλήνα, θα χρειαστείς το ίδιο βάθος με το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής σου, που αναμφισβήτητα θα είναι το σημείο του μπόττομ ντρέιν.

Το ωφέλημο ύψος ενός eazypod δεν είναι πέραν των 70 εκατοστών. ¶ρα αν ακολουθήσουμε την gravity ροή (βαρύτητα) τότε θα χρειαστούμε να ανασηκώσουμε το φίλτρο μας σε τέτοιο ύψος ώστε το άνω μέρος του να καλύπτει την επιφάνεια του νερού της δεξαμενής μας. Νίκο, θα σου πρότεινα να πας στο θέμα του μπόττομ ντρέιν στην υποκατηγορία των εξοπλισμών. Εκεί θα δεις το όλο κύκλωμα σε δράση. Επίσης εκεί έχω ανεβάσει κάποια σχεδιαγράμματα που θα σε βοηθήσουν στο να κατανοήσεις τη διαδικασία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-10-11, 14:28
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οκ τα εκτυπωνω να τα παω στην παρεα να ξεστραβωθουμε μαζι. θα επανελθω Δημητριος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-05-12, 14:09
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι? α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-05-12, 20:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι?
Δεν άργησες καθόλου. Προσωπικά μάζευα λεφτά για αρκετά χρόνια για να φτιάξεω τη δική μου λίμνη. Επειδή οι επιλογές του εξοπλισμού μπορεί να προσαρμώζονται αναλόγως, θα ήθελα Νίκο να μου έλεγες ποιο είναι τελικά το μέγεθος της δεξαμενής, αφού αφαιρέσεις τον χώρο φίλτρανσης. Για φίλτρα έχουμε πει ότι θα ήθελες να φτιάξεις κάτι μόνος σου έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.
Να σου πω κάτι φίλε Νίκο. Προσωπικά έχω βάλει σκίμερ επιφανείας για λίμνες. Υπάρχουν όμως και τα σκίμερ επιφανείας για πισίνες που κάνουν την ίδια δουλειά και μπορείς να τα βρεις σε καλύτερη τιμή.
Το σκίμερ επιφανείας είναι βασικά ένας εξοπλισμός, ο οποίος ενώνεται με μια αντλία και επιτρέπει ελεγμένη και γρήγορη κίνηση του επιφανειακού νερού. Η κίνηση αυτή που δημιουργείται, μαζεύει όλα τα στεραιά που έχουν πέσει στο νερό, όπως φύλλα, λουλούδια, κομένη τριχοειδής άλγη που κόπηκε από τα ψάρια κ.λ.π. Όλα τα στεραιά μαζεύονται στο ειδικό καλαθάκι του σκίμερ, που βρίσκεται κοντά στη βάση του.
¶λλος λόγος που το χρησιμοποιούμε, είναι η αποφυγή δημιουργίας αφρού και πρωτεΐνικού φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Τα κοι ταΐζονται αρκετά, οπότε υπάρχουν αρκετά λιπαρά, αμινοξέα και λοιπά στοιχεία που συγκεκντώνονται κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αν υπάρχουν οι συνθήκες όπως αεραντλία (airdiffuser) ή κάποιος κατακόρυφος καταράκτης, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετατρέπονται τα στοιχεία αυτά σε αφρό. Το surface skimmer μαζεύει ταυτόχρονα και τους αφρούς αυτούς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-05-12, 20:36
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Νικο, αποψη μου μην κανεις τη λιμνη τοσο μεγαλη κοψε λιτρα...
Αν την κανεις ας πουμε 12000 λιτρα θα εισε μεσα στα πλαισια και οικονομικα αλλα και σε θεμα φροντιδας μια χαρα.

Οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο πολλα θα ειναι τα εξοδα, οχι συντηρησης αλλα σε θεμα εξοπλισμου οποταν καταλαβαινεις....

Σε αυτα τα λιτρα ενα bottom drain 110 χιλ. θα εισε μια χαρα. Οσο για το skimmer δεν χρειαζεται να βαλεις αυτα που ειναι ειδικα για λιμνες....μπορεις να βαλεις και αυτα που βαζουν στις πισινες...κατα πολυ πιο φθηνα και μπορω να σου πω οτι ειναι και καλυτερα..

Σκεψου το παντως 12000 λιτρα δεν ειναι λιγα, ειμαι σιγουρος οτι θα σε ικανοποιησουν
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-12, 07:36
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Τα λιτρα αν συμφωνειτε θα κουτσουρευτουν αναγκαστικα λογω του χωρου για το φιλτρο. Στο σχεδιο που εκανα πιο πανω ειχα στη μια γωνια πανω απο τη λιμνη κιοσκι. Κατω απο το κιοσκι λοιπον σκεφτομαι να ειναι αυτος ο χωρος. Δεν με παιρνει διπλα. Οταν δηλαδη ειμαι στο κιοσκι να ανοιγω καπακι και να κατεβαινω. 2,5Χ2 η 3Χ2 καθαρος χωρος μου φτανει? Για αντλιες-αεραντλιες λαμπες και με φιλτρο που θα φτιαξω εγω αλλα να χωραει ενα καλο για αναβαθμιση αργοτερα. Στειλτε μου εδω η με πμ οταν μπορειτε λινκ με σκιμμερ πισινας που μου κανει και λινκ με το bottom drain. Μην σκευτεστε τετοια ωρα την γκριζα διαφημηση, εδω καιγετε το μνι μας. ναι μπορω να ψαξω και εγω αλλα τα εχω πολυ μπερδεμενα. Μην μου τα κοπανατε στο κεφαλι αργοτερα οταν θα μαζευτουμε εκει να ψησουμε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-05-12, 18:56
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ο χωρος φιλτρανσης Νικο, με τις διαστασεις που αναφερεις ειναι ικανοποιητικος...

Θα πρεπει ομως να καταληξεις με τις τελικες διαστασεις της λιμνης για να μπορουμε να μιλαμε....

Το bottom drain ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στο μηχανοστασιο για την καλυτερη κυκλοφορια του νερου, συντριμιων, κλπ.....

Αναλογα με τα λιτρα της λιμνης λοιπον, θα μπει και το αναλογο bottom drain και skimmer οποταν δωσε τελικες διαστασεις και θα τα ξαναπουμε.....αν και το μονο σιγουρο το bottom drain θα πρεπει να ειναι 110 χιλ.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-12, 12:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Και για να καταλαβουμε τι εννοω με τα πιο πανω θα προσπαθησω να εξηγησω πως πρεπει να δουλευει μια δεξαμενη κοι οσο πιο απλα μπορω...

Λοιπον, ας υποθεσουμε οτι η λιμνη σου θα ειναι 7 μετρα μηκος 3 μετρα πλατος και στο 1.20 βαθος.....

Η λιμνη σου θα εχει bottom aeration drain (αεριουχο συστημα αποχετευσης) και skimmer.
Το skimmer λογικα θα πρεπει να μπει στο κεντρο στο ενα απο τα δυο τοιχωματα κατα μηκος της λιμνης.....το drain θα μπει στο ενα ακρο της λιμνης, δηλαδη περιπου 2 μετρα πισω απο το μηχανοστασιο και στο αλλο ακρο θα ειναι η επιστροφη του φιλτραρισμενου νερου μεσω ας πουμε ενος καταρακτη.......

Δηλαδη τωρα εχουμε, drain στη μια ακρη, επιστροφη του νερου μεσω καταρακτη απο την αλλη ακρη και στη μεση εχουμε το skimmer....

Τι γινεται τωρα.....
Λογο του συστηματος αποχετευσης φαντασου ( απλη λογικη ειναι) οτι το νερο θα εχει μια συνεχη καθηζηση, θα περνα το νερο δηλαδη 24 ωρες το 24ωρο απο εκεινο το σημειο (και με μια πιο χαμηλη ροη απο το skimmer) μετα στο φιλτρο και μετα πισω στη λιμνη....

Παμε παρακατω....
Πανω στο drain εφαρμοζεται ενας δισκος με πολυ μικροσκοπικες τρυπες που με τη βοηθεια μιας αεραντλιας ωθει το νερο προς τα πανω μεσω φυσαλλιδων.....

Με αυτον το τροπο δημιουργειται ενας συνεχεις στροβιλισμος του νερου που περαν απο την αναταραξη της επιφανειας επιστρεφει ξανα κατω στο βυθο που εχει σαν αποτελεσμα στο περασμα του να σαρωνει τα παντα (αιωρουμενα σωματιδια, περιττοματα των ψαριων κλπ) και να τα στελνει που αλλου...στο συστημα αποχετευσης και κατοπιν στο φιλτρο...

Παμε ξανα παρακατω......

Αφου ειπαμε οτι υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου μεσω του συστηματος αερισμου που βρισκεται στην μια ακρη της λιμνης υπαρχει και απο ενα αλλο σημειο αναταραξη απο την αλλη ακρη της λιμνης...... αυτο του καταρακτη που σε συνδιασμο των δυο σπροχνουν το νερο που αλλου...στο skimmer.....το αποτελεσμα ολων αυτων.......Εξαιρετικο!!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 19-05-12 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-05-12, 10:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν και ο Βασιλης εχει αρκετο υλικο στην παρουσιαση της λιμνης του που μπορεις να δεις με πιο τροπο εχει στησει τα φιλτρα αλλα και το skimmer του σου ανεβαζω και 2 δικες μου φωτογραφιες....

Η πρωτη φωτο δειχνει το φιλτρο στο επιπεδο που πρεπει να ειναι σε σχεση με το επιπεδο της σταθμης του νερου...
Θα πρεπει δηλαδη φιλτρο και η τελικη σταθμη του νερου που θελουμε να εχουμε να ειναι στο ιδιο επιπεδο.



Η δευτερη δειχνει το skimmer και την δουλεια που κανει....
περα απο τον αφρο, αν δουμε μεσα στο καλαθι θα δουμε και κοματια αλγης...
Τα κοι ολημερα τσιμπολογουν αλγη, κοματια αιωρουνται στο νερο και το skimmer κανει απλα την δουλεια του.....

__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα trilineatus σε 100 λιτρα? beat89 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 06-04-11 12:46
Ποσα mm τζαμι για 60 λιτρα? aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-08-10 14:37
σε ποσα λιτρα??? tornos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 15-02-09 15:41
ποσα λιτρα; gutsi Δίσκοι 15 27-10-07 10:05
ποσα λιτρα; gutsi Bettas 16 27-09-07 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09953 seconds with 14 queries