Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-11-11, 21:56
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω με διαφορά τα κοινά χρυσόψαρα είναι πιο ανθεκτικα, απλά όσοι δεν έχουν λίμνες δεν τα κρατούν στις συνθήκες που πρέπει και χάνουν τη μάχη με τα κομετ.

Βάζεις σε ένα 60ρι ενυδρείο ένα ψάρι που πάει 15-20 εκ. και βάζεις σε άλλο 60ρι ένα ψάρι που φτάνει και ξεπερνά τα 35-40 εκ. αν του δώσεις χώρο....άρα εκ των πραγματών δεν μπορεί να γίνει σωστή συγκριση.
στο ενυδρειο αλλα ακομα και στη λιμνη βλεπεις διαφορες στα ειδη ειναι φυσικο!
αλλα αν παρουμε ενα κομητη λιμνης και ενα κομητη ενυδρειου του ιδιου μεγεθους και ηλικιας και με το ιδιο χρωμα και εδω η διαφορα ειναι τρομερα απιστευτη σε ολα τους! σαν να βλεπεις αλλο ειδος ψαριου.
πριν ενα μηνα χαρισα ενα κομητη σε ενα φιλο με μεγαλο ενυδρειο που φιλοξενει τρεις κομητες(που και αυτα εγω του τα εχω δοσει). οταν εβαλα τον αδελφο τους μεσα η διαφορα ηταν τεραστια! σε ολα του ηταν εντονος!!! απο χρωμα και μακρος ουρας, μεχρι αντανακλατικων! αγριμι πραγματικο!
αρα για μενα με τα λιγα που ξερω και με αυτα που παρατηρω, μεγαλυτερη ανοχη δινω στις συνθηκες που ζει ενα χρυσοψαρο. και συνθηκες δε λεω να εχει μονο τα καταλληλα λιτρα και τα καταλληλα φυτα και φιλτρα, αλλα να εχει και τον ηλιο, τη μερα και την νυχτα, το κρυο και τη ζεστη τη γεμηση και τη χαση του φεγγαριου, την αλγη και ολα τα παραγωγα της μανας γης που δινει σε αυτο το ειδος. και λιγοτερη ανοχη δινω στο ειδος.
αν τα φανκι χρυσοψαρα τα δοσουμε μια λιμνη με ενα καλο βαθος θα γινουν και αυτα δυνατα ψαρια! και αυτο γιατι το γονιδιο του κυπρινου μεσα σε ενα φυσικο περιβαλων υπερισχυει!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-11-11, 23:11
Το avatar του χρήστη Slevinakos
Slevinakos Ο χρήστης Slevinakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Thessaloniki-Xanthi
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

εκτος απο το χρυσοψαρο της κοπελας μου που εχει ζησει 5.5 χρονια, δεν εχω ακουσει για περισσοτερο, αντε 3-4 χρονια παραπανω. Το χω διαβασει και γω αυτο στα ρεκορ guiness αλλα δεν το πιστευω.
__________________
"Who are you to wave your finger" - The Pot by Tool
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-11-11, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο Αποστολη και plakas ανεβασατε το επιπεδο της συζητησης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-11-11, 00:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Slevinakos Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο το χρυσοψαρο της κοπελας μου που εχει ζησει 5.5 χρονια, δεν εχω ακουσει για περισσοτερο, αντε 3-4 χρονια παραπανω. Το χω διαβασει και γω αυτο στα ρεκορ guiness αλλα δεν το πιστευω.
Αυτή τη στιγμή έχω χρυσόψαρα στη λίμνη μου ηλικίας άνω των 8 ετών. Πιστεύω ότι θα ζήσουν τουλάχιστον άλλα τόσα. Οι καλές συνθήκες κάνουν και τα καλά ψάρια...

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη. ¶λλο λίμνη, άλλο ενυδρείο. ¶λλη ανάπτυξη, άλλο χρώμα, άλλος χαρακτήρας! Ο Αποστόλης είπε τη σωστή λέξη, αγρίμια.

Εννοείται ότι όσες ποικιλίες έχω δοκιμάσει, έχουν επιβιώσει όλες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-11-11, 10:13
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

σπυρο πρεπει να ανεβει το επιπεδω γιατι τα χρυσοψαρα το αξιζουν
ειναι ενα ψαρι που εχει στο αιμα του την προσαρμογη και την αντοχη συναμα! για μενα ειναι ψαρια εργασιας!!!
βασιλη πιστευω οτι τα 8 χρονια για ενα χρυσοψαρο ειναι η εφηβια του!
αν χασουμε ενα χρυσοψαρο για μενα αυτο που θα φτεει κατα το μεγαλυτερο βαθμο θα ειναι το στρες! οταν βλεπει οτι μεγαλονη και ο χορος μικραινη νιωθει απειλη! οπως τα αιδονια στο κλουβι! γιαυτο και βλεπουμε να εχουν τασεις κανιβαλισμου! το ιδιο και τα κοι! γιαυτο και τα δωσα! η λιμνη διομιση x δυο, δε τα φτανε. εφαγαν τα φυτα, τα αυγα των χρυσοψαρων και οτι ηταν του χεριου τους να το αφομιοσουν! γιαυτο και η μεγαλι λιμνη 40 χιλιαδων λιτρων ειναι σε ανακατασκευη! αλλα μονο για χρυσοψαρα! τα κοι θελουν πολα παραπανω ειναι ποιο ρομαλεα ψαρια και το θολομα μιας λιμνης κατα το μεγαλυτερο ποσοστο ανηκει στα κοι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-11-11, 12:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο πρεπει να ανεβει το επιπεδω γιατι τα χρυσοψαρα το αξιζουν
ειναι ενα ψαρι που εχει στο αιμα του την προσαρμογη και την αντοχη συναμα! για μενα ειναι ψαρια εργασιας!!!
βασιλη πιστευω οτι τα 8 χρονια για ενα χρυσοψαρο ειναι η εφηβια του!
αν χασουμε ενα χρυσοψαρο για μενα αυτο που θα φτεει κατα το μεγαλυτερο βαθμο θα ειναι το στρες! οταν βλεπει οτι μεγαλονη και ο χορος μικραινη νιωθει απειλη! οπως τα αιδονια στο κλουβι! γιαυτο και βλεπουμε να εχουν τασεις κανιβαλισμου! το ιδιο και τα κοι! γιαυτο και τα δωσα! η λιμνη διομιση x δυο, δε τα φτανε. εφαγαν τα φυτα, τα αυγα των χρυσοψαρων και οτι ηταν του χεριου τους να το αφομιοσουν! γιαυτο και η μεγαλι λιμνη 40 χιλιαδων λιτρων ειναι σε ανακατασκευη! αλλα μονο για χρυσοψαρα! τα κοι θελουν πολα παραπανω ειναι ποιο ρομαλεα ψαρια και το θολομα μιας λιμνης κατα το μεγαλυτερο ποσοστο ανηκει στα κοι.
Kαι στα πιο πάνω συμφωνώ και επαυξάνω Αποστόλη. Έτσι ακριβώς!

Kάτι νέο που ανεβαίνει στην επιφάνεια σε σχέση πάντα με τις τεχνητές λίμνες, είναι η κατάργηση του παράγοντα διεκδήκηση στην τροφή προς επιβίωση. Η φύση μεριμνά ώστε να υπάρχουν πλουσιοπάροχα και πρωτεΐνες και χορταρικά, χωρίς καν τη δική μας συμβολή. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που ευημερούν οι φάνσυ ποικιλίες εκεί έξω. Επίσης, το βιολογικό ρολόι των ποικιλιών δουλεύει το ίδιο καλά βάσει του κοινού πρόγονου, οπότε όλα καλά για τους λιμνάδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-11-11, 14:26
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ποια χρυσοψαρα θεωρουνται ποιο ανθεκτικα; για μενα ποια ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σημερα στης 8 το πρωι ειχε -1 βαθμους! και η παχνη τα εκανε ολα ασπρα! φανταστειτε στης 3 τα ξημερωματα ποσο ειχε! και τα χρυσοψαρα; χωρευανε! ολα στον αφρο! να καποιοες φωτο (λιγο χαλια βεβαια λογο κινητου).και ενα moor λιμνης που ηταν το μονο που μπορουσα να πιασω και να σας το δειξω. προσεξτε ποσο ποιο αδυνατο ειναι απο ενα moor ενυδρειου αρα πολυ ποιο ευελικτο! και σε αντοχη; δεν βλεπω καμια διαφορα απο ενα κομητη. εφαγε και επαιξε μαζι με τα φιλαρακια του
αν ειχες αναπαραγωγη black moore,θα σε "επρηζα" να μου δωσεις!

τα θαυμαζω παντως!

ευγε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-11-11, 22:29
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή


τι ωραια που αναπτυξατε τοσο το θεμα μου
χαιρομαι!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-11-11, 10:27
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειχες αναπαραγωγη black moore,θα σε "επρηζα" να μου δωσεις!

τα θαυμαζω παντως!

ευγε!
μακαρι να εχω αναπαραγωγη και να σου δωσω οσα θες! μου αρεσουν παρα πολυ τα shubunkins απο αυτα θα εχω! φετος ειχα μονο 2
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-11-11, 12:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ουαου!

σε ευχαριστω πραγματικα για την ευγενικη σου προσφορα!

αλλα τα εν λογω ψαρακια γινονται ... γομαρακια!!!

δεν θα μπορουσα να τους διαθεσω τον χωρο που πραγματικα θα τα εκανε ευτυχισμενα,ισως ουτε και μακροπροθεσμα...

αλλα μιας και μιλαμε για τα ψαρακια σου,θα με ενδιεφερε απιστευτα να μαθω ποσο μεγεθος εχει το black moor που εχεις,καθως και ποσο καιρο το εχεις,δεδομενου οτι ειναι η πρωτη φορα που (εγω προσωπικα) μιλαω με εναν ανθρωπο που το εχει σε λιμνη και οχι σε ενυδρειο!

ευχαριστω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-11-11, 19:06
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
ουαου!

σε ευχαριστω πραγματικα για την ευγενικη σου προσφορα!

αλλα τα εν λογω ψαρακια γινονται ... γομαρακια!!!

δεν θα μπορουσα να τους διαθεσω τον χωρο που πραγματικα θα τα εκανε ευτυχισμενα,ισως ουτε και μακροπροθεσμα...

αλλα μιας και μιλαμε για τα ψαρακια σου,θα με ενδιεφερε απιστευτα να μαθω ποσο μεγεθος εχει το black moor που εχεις,καθως και ποσο καιρο το εχεις,δεδομενου οτι ειναι η πρωτη φορα που (εγω προσωπικα) μιλαω με εναν ανθρωπο που το εχει σε λιμνη και οχι σε ενυδρειο!

ευχαριστω!
θα κλησει χρονο! δεν ειναι πολυ μεγαλο αλλα εχει μεγαλοσει αρκετα απο τοτε που το πηρα. σχεδον μια παλαμη μου, περιπου. το καλο ηταν που το ειχα βαλει στη λιμνη τελη νοεμβριου. απο κει που το αγορασα μου ελεγαν οτι δε θα αντεξει σε λιμνη και οτι ειναι κακη εποχη για αγορα τετοιων ψαριων! εγω εκει του κεφαλιου μου αλλα μια χαρα εβγαλε το περσινο χειμωνα και παει για το δευτερο!!! πριν απο ενα μηνα αγορασα αλλα 3 για αναπαραγωγη. θα δουμε τι θα γινει! παντος εχει οπως ειπα και ποιο πανω διαφορα απο τα moor που ζουν σε ενυδρειο! ειναι οντος black!!!!!!!! ποιο αδυνατο και εχει μια πολυ δυνατη ουρα! καλοσχηματισμενη και μεγαλη! ειναι σχετικα ποιο μοναχικο ψαρι και αυτο γιατι δε μπορει να φτασει τα αλλα. τωρα με τα αλλα 3 καναν κομα!! και ειναι μαζι οπως και 2 veiltail το ενα το ειχα παρει μαζι με το moor και το αλο μαζι με τα αλλα 3 αυριο θα το πιασω και αυτο και θα σας το δειξω. εχει και αυτο το μεγεθος σχεδον της παλαμης μου ειναι μαυρο(μου αρεσουν τα μαυρα) και εχει μια μασκα colico
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-11-11, 19:27
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εισαι πολυ "κακος"!

ζηλεψα ρε συ!!!!

περιμενουμε φωτογραφιες!!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-11-11, 10:40
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

και αλλες φωτογραφειες. τελικα δεν ειναι μια παλαμη ποιο μικρα περιπου μιση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1359.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  9,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1354.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  10,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1352.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  10,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1346.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1345.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  41,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα1343.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  42,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-11-11, 11:22
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

φοβερα ειναι,οπως και να εχει!!!!!!!!

μπραβο σου!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-11-11, 12:00
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
φοβερα ειναι,οπως και να εχει!!!!!!!!

μπραβο σου!!!!!!
ευχαριστω!!! ελα να τα δεις!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-11-11, 15:52
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

αχ τι ωραια
οταν θα εχεις shubunkin ειδοποιησε με!
θα ηθελα ενα ειχα καποτε ενα θυληκο
το εδωσα για αναπαραγωγη και μετα απεβιωσε
πως και γιατι δεν εμαθα
ομως τα μωρα εζησαν αλλα δεν ηταν και πολλα...
και τωρα ψαχνω ενα...
επισης κανα κιτρινο κομετ αμα παιζει
μιλαμε τωρα για μεγεθοι περιπου 10εκ.-15εκ.
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-11-11, 19:01
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ τι ωραια
οταν θα εχεις shubunkin ειδοποιησε με!
θα ηθελα ενα ειχα καποτε ενα θυληκο
το εδωσα για αναπαραγωγη και μετα απεβιωσε
πως και γιατι δεν εμαθα
ομως τα μωρα εζησαν αλλα δεν ηταν και πολλα...
και τωρα ψαχνω ενα...
επισης κανα κιτρινο κομετ αμα παιζει
μιλαμε τωρα για μεγεθοι περιπου 10εκ.-15εκ.
ok!!! το καλοκαιρι φετοσ ειχα μονο 2 shubukin και καμια 5 κομιτες. βλεπεισ τα κοι μου τα φαγαν τα αυγα αλλα του χρονου θα γινει χαμος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-11-11, 21:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mην χαίρεσαι Αποστόλη. Προσωπικά, έχω πάρα πολλά μικρά χρυσόμαψα στα χέρια μου, αλλά έχω πρόβλημα διάθεσης, έστω και αν τα δίνω δωρεάν. Σκεφτόμουν να περιορίσω και δύο κοι την άνοιξη για να κάνω μια αναπαραγωγή, αλλά μετάνοιωσα και δεν πρόκειται να το κάνω.

Ε, τί δηλαδή? Να τα δώσω τσάμπα στα διάφορα καταστήματα να τα μοσχοπουλούν στις γυάλες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-11-11, 02:13
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην χαίρεσαι Αποστόλη. Προσωπικά, έχω πάρα πολλά μικρά χρυσόμαψα στα χέρια μου, αλλά έχω πρόβλημα διάθεσης, έστω και αν τα δίνω δωρεάν. Σκεφτόμουν να περιορίσω και δύο κοι την άνοιξη για να κάνω μια αναπαραγωγή, αλλά μετάνοιωσα και δεν πρόκειται να το κάνω.

Ε, τί δηλαδή? Να τα δώσω τσάμπα στα διάφορα καταστήματα να τα μοσχοπουλούν στις γυάλες?
εχεις δικαιο! αλλα θα θελα να εχω αναπαραγωγη! γιαυτο τους φτιαχνω την 40.000 χιλιαδες λιτρα λιμνη. οταν ειδα φετος τις διχρομιες απο τους κομητες( κατι κοκκινα με μαυρα, κιτρινο με μαυρες πιτσιλιες μονο σε πτερυγια) και τα 2 shudukin τρελαθηκα!!! λεω τι εγινε εδω;;;; τα αγαπησα πολυ! δε θελω να το κανω για να τα πουλαω αλλα για μενα και σε τι επιπεδο θα φτασουν οι 3 αυτες ρατσες, κομητες, shubukin kai kommons μεσα απο αυτην την συγκατοικηση. εντομεταξι μου εχει χαρισει και ενας φιλος μας απο θεσσαλονικη ο μανωλης που ειναι μελος στο φορουμ ενα διχρομο κομητη 15 εκατοστα περιπου με μια τεραστια ουρα και κει ειναι που τρελαθηκα!!! (να σε καλα μανωλη και σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!)
καλα τα koi τα ειχα δοσει σε ενα πολυ καλο παιδι που ειναι εκτος φορουμ, εχει μια καλη λιμνη με σωστη εγκατασταση. μερακλης!!! και καναμε ανταλαγη! εγω koi και αυτος ειδη καλοπισμου κυπων. και παλυ καλα που βρεθηκε αυτο το παιδι!!! γιατι κανεις δε μου τα περνε λογο μεγεθους....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-11-11, 11:25
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

να τα δινεται μονο σε συνχομπιστες!
και αν θελετε λεφτα να τα δωσετε σε μιση τιμη απο αυτη των μαγαζιων....εγω οταν ειχα παει στο πετ σοπ που παω γιατι ψωνιζω και για τον σκυλο μου απο εκει
τα εχει σε καλες συνθηκες τα περισσοτερα αλλα και γω προσεχω τι παιρνω
<<το παιζω και γω εξυπνη>>
θυμαμαι τελευταια φορα που πηγα ειχε ενα απιστευτο black moor μεγαλουτσικο με μακριες ουρες και μαυρο-σοκολατι χρωμα μεγαλουτσικο και ηθελα να το παρω αλλα δεν το πηρα γιατι δεν μπορω να το διατηρησω στο ενυδρειο με τους κομιτες μεσα και ειναι και πολυ ευαισθητα αυτα

βαλτε και καμια αγγελια και εδω και φωτο ειναι πολυ συμαντικες!

παντως αμα μου δωσεις να ξερεις οτι θα μπει σε ενυδρειο
δεν εχω λιμνη ...125 λιτρα εχω
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-11-11, 12:05
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
να τα δινεται μονο σε συνχομπιστες!
και αν θελετε λεφτα να τα δωσετε σε μιση τιμη απο αυτη των μαγαζιων....εγω οταν ειχα παει στο πετ σοπ που παω γιατι ψωνιζω και για τον σκυλο μου απο εκει
τα εχει σε καλες συνθηκες τα περισσοτερα αλλα και γω προσεχω τι παιρνω
<<το παιζω και γω εξυπνη>>
θυμαμαι τελευταια φορα που πηγα ειχε ενα απιστευτο black moor μεγαλουτσικο με μακριες ουρες και μαυρο-σοκολατι χρωμα μεγαλουτσικο και ηθελα να το παρω αλλα δεν το πηρα γιατι δεν μπορω να το διατηρησω στο ενυδρειο με τους κομιτες μεσα και ειναι και πολυ ευαισθητα αυτα

βαλτε και καμια αγγελια και εδω και φωτο ειναι πολυ συμαντικες!

παντως αμα μου δωσεις να ξερεις οτι θα μπει σε ενυδρειο
δεν εχω λιμνη ...125 λιτρα εχω
ετσι efh! δε ξερω εμενα με ευχαριστει να τα χαριζω μονο σε χομπιστες, παρα να τα πουλω. γιατι ετσι ξερω οτι θα τα προσεχουν! με αυτο το τροπο κανεις και φιλους! χαρη των ψαριων εχω γνωρισει πολα παιδια εντος φορουμ αλλα και εκτος. στα 2 χρονια εχουν περασει απο το σπιτι μου, κοσμος απο ολη την περιφερεια (ειχα βαρεθει να κανω καφεδες) ασχετοι τελιος με το θεμα απλα για να δουν! και ενας απο ολους αυτους εχει κανει και λιμνη! οπως και κομα ενας εχει κανει γλαστρολιμνη! ολο αυτο σε κανει να αγαπας ποιο πολυ αυτο το χομπι! αλλα και αξιζει περισοτερο απο καθε τι!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-11-11, 13:16
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ναι το ξερω εγω τωρα ασχολουμαι με πολλα χομπι
ενυδρεια ηταν απο τα πρωτα
μετα bonsai και τωρα κακτοι
πολλα μικρα κακτακια!!!
εχω και τον σκυλο μου....
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-11-11, 15:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
να τα δινεται μονο σε συνχομπιστες!
και αν θελετε λεφτα να τα δωσετε σε μιση τιμη απο αυτη των μαγαζιων....εγω οταν ειχα παει στο πετ σοπ που παω γιατι ψωνιζω και για τον σκυλο μου απο εκει
...Δεν κατάλαβες... Εντελώς δωρεάν τα δίνω, μα κανείς!
Αν έστω και τυχαία δει κάποιος κύπριος το θέμα αυτό και θέλει χρυσόψαρα, ας μου στήλει ένα π.μ.να έρθει να διαλέξει, δωρεάν, εννοείται.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-11-11, 18:51
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν κατάλαβες... Εντελώς δωρεάν τα δίνω, μα κανείς!
Αν έστω και τυχαία δει κάποιος κύπριος το θέμα αυτό και θέλει χρυσόψαρα, ας μου στήλει ένα π.μ.να έρθει να διαλέξει, δωρεάν, εννοείται.
αν ημασταν κοντα θα στα περνα ολααααααααα!!!! δε χορταινω
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-11-11, 23:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ημασταν κοντα θα στα περνα ολααααααααα!!!! δε χορταινω
...και έχω πολύ όμορφα ψάρια αυτή τη φορά Αποστόλη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-12-11, 15:48
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

γαμωτ* να μην μπορω να ερθω..
η να μου τα στηλεις....
τι ρατσες εχεις αυτη τη περιοδο?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-12-11, 13:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μηπως αυτη η κουβεντα πρεπει να συνεχιστει με πμ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-12-11, 13:50
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποια apple snail τρεφονται με φυτα και ποια οχι kingrim Σαλιγκάρια 2 20-05-10 16:52
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14
FAO (ασθενειες) Christina Ιστοσελίδες στο Internet 0 06-10-07 00:33
Ποια ψαρια θελουν μαλακο και ποια σκληρο νερο? dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-09-06 15:04
ποια ζωοτοκα ειναι ποιο ανθεκτικα? tolis_1234 Ζωοτόκα 5 28-11-04 00:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10579 seconds with 16 queries