Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-17, 20:09
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

greek diskus forum(diskusfun)
Aυτό με τα κόκκινα γράμματα τι είναι,απορρυπαντικό?

ευχαριστώ για τα καλα σας λογια ήθελα να γράψω diskus fan είναι κάποιο μέλος στο forum greekdiskus
-------------------------
μετηρσεις νερου με υγρά τεστ seraνιτρικα της api
επίσης στις αλλα ΓΕΣ νερου βάζω diskus trace την τριτη και preis mineral 10gr την κυριακη
-------------------------
ταισματα 4 φορές την ημερα το γραφω στο πρώτο post,
σκέφτομαι επίσης την αγορα ph controler είναι ακριβώς αλλα πρέπει να αξίζει
και αλλαγη των λαμπών σε led κατά τον Φεβρουάριο 2018 που θα έχουν 1 χρόνο λειτουργειας οι λάμπες του juwel
-------------------------
επίσης κάθε κυριακη ρίχνω και 40ml voogle
-------------------------
2 δισκοι είναι stedker tefe o ένας και ocean green ο άλλος μερικοί είναι Ασίας και Ευρώπης
-------------------------
είμαι σχολαστικός όσον αφορα τις αλλαγές στα υλικά του eheim,αλλαγη βαμβακιού κάθε 2 μήνες και μπλε σφουγγαριού κάθε 6 μήνες,στους 2 μήνες αδειάζω και τον κάδο και πλένω τα καλαθάκια με νερο του ενυδρείου.στο εσωτερικό αλλαγη κάθε βδομάδα το βαμβάκι.εκεινο που παρατηρώ επιδης είναι ότι οβυθος μαζεύει βρωμιες λόγω των acistrus που ροκανίζουν τα ξυλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 16-11-17 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-17, 20:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

A ξεχασα αυτα τα φυκια που εχεις νομιζω οτι δεν αρεσουν στους δισκους.... Οι δικοι μου δεν τα πλησιαζαν με τιποτα και τα εβγαλα....περιοριζουν και το χωρο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-17, 20:36
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Οι Βαλισνεριες που εχεις ποιες ειναι;;;εχω παρατηρήσει οτι μονο οι spiralis τους αρεσουν κ αφηνουν αυγα ,καθονται αναμεσα τους κτλ.επισης το βαμβακι στο eheim που λες οτι το αλλαζεις καθε δυο μηνες ,θεωρω οτι ειναι μεγαλο διαστημα.το μπλε σφουγγαρι ελπιζω να μην το πετας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-17, 21:58
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ακολουθώ τις οδηγίες που λεει η eheim για το 2080 για τις αλλαγές των σφουγγαριών ,το μπλε το πετάω μετά από 6 μήνες και το ασπρο το αλλάζω κάθε 2 μήνες είναι λάθος αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-17, 23:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μια χαρά ήμουν στην ησυχία μου... κάποιος θέλει να κάνει πλάκα;
Δημητράκη (Dimitris77)... θα σου δείξω εγώ, θα δεις τι θα πάθεις.
vangtal66 ΑΝ είχες διαβάσει τόσο πολύ όπως λες... πρώτα από όλα θα είχες μέσα μόνο τους δίσκους... άντε και τα sterbai.
Τα ψάρια σε τέτοιο μέγεθος θέλουν αριθμό ομάδας, τάϊσμα (τουλάχιστον 5-6 φορές) και αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού (όπως ήδη σου έγραψαν και παραπάνω).
Με έναν θερμαντήρα 300 watt... το χειμώνα το "ζορίζεις", προσωπικά θεωρώ έναν schego (με πλαστικό κάλυμμα, καλού-κακού) 600 watt μέσω controller ιδανικό και τον 300αρι ας τον έχεις μέσα για ασφάλεια (λέμε τώρα).
Τον PH controller... σε τι τον χρειάζεσαι;

ΥΓ. Αυτό στο link... μάλλον θα το έχεις διαβάσει.-
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-17, 17:59
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
greek diskus forum(diskusfun)
Aυτό με τα κόκκινα γράμματα τι είναι,απορρυπαντικό?

ευχαριστώ για τα καλα σας λογια ήθελα να γράψω diskus fan είναι κάποιο μέλος στο forum greekdiskus
-------------------------
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Οχι καποιο μελος...καποιο γηραιο κ παραξενο μελος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-17, 19:36
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

σκέφτομαι για 1 PH CONTROLER της denerle επειδή έχω το σετ co2 μπουκάλα
αλλα δεν τοεχω στο δισκοενυδρειο αυτό συνδεδεμένο.θα βλέπω τοph ηλεκτρονικά και δεν θα κάνω μετρήσεις με τα υγρά τεστ.
δεν μου απαντήσατε αν είμαι καλα από φιλτρανση γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω το εσωτερικό της juwelκαι κάποια στιγμή θέλω να το αφαιρέσω γιαυτο ρώτησα αν πρέπει να πάρω και δεύτερο εξωτερικό σε 2 μήνες σκέφτομαι για jbl 1902 η κάποιο συμπληρωματικό του eheim 2080 που ήδη τρέχει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-17, 20:18
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο παντα βοηθαει......θα τα βγαλει τα λεφτα του συντομα.....

Τωρα οσο για τα φιλτρα , ποτε δεν ειναι αρκετα.......αλλα αν θελεις για οικονομια εγω θα τα εβαζα σε σειρα και θα εβαζα στο ρευμα μονο το μεγαλυτερο
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-17, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
gh 5 tds 64
Να συμπληρωσω μονο οτι η μετρηση GH και TDS δεν συναδει.
- Αν ειναι σωστη η μετρηση GH, τοτε το TDS επρεπε να μετριεται 90 ppm τουλαχιστον.
(Εκτος κι αν η μετρηση δεν ειναι σε μοναδες ppm και γινεται με αγωγιμομετρο σε μοναδα μSiemens/cm, και τοτε επρεπε να φαινεται τουλαχιστον 140).
- Αν ειναι σωστη η μετρηση TDS (το πιο πιθανο), τοτε η GH δεν ειναι πανω 3.5 dGH.

Παράθεση:
ΘΕΡΜOΣΤΑΤΗΣ 1 ΕΗΕΙΜ JAGER 300W
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 28,5 ΚΑΙ Μaximum 29 C
Επισης δεν ξερω αν εχεις περασει αλλο χειμωνα και ποια ειναι η χαμηλοτερη θερμοκρασια που εχει ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο, αλλα δεν πιστευω οτι θερμαντηρας 300W σε 450αρι ενυδρειο, και νορμαλ συνθηκες χωρου, θα κατορθωσει να κρατησει τη θερμοκρασια στα επιπεδα που βρισκεται τωρα.
Θα χρειαστει και δευτερος.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-11-17, 22:04
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

καλησπέρα
σήμερα έχασα 1 μικρο δίσκο μείνανε 8 νερο άλλαξα περίπου 100 λίτρα την τεταρτη με απευθείας εισαγωγή του λαστιχου της οσμωσης στο ενυδρείο το νερο αρχiσε να μπαίνει στις 6,50 και τελειωσε στις 22,50 μετά έριξα και 1 καπάκι seachem diskus trace 5ml. δεν ξέρω μου φαίνεται ότι ο μεγαλος κυνυγαει τα πιο μικρά σε μέγεθος αλλα όλα μπήκανε με μια μερα διαφορα στο ενυδρείο από το Σεπτέμβριο με ίδιο μέγεθος και ο μεγάλος έχει αναπτυχθεί παρα πολύ σε σχέση με τους άλλους δισκους,προφιλτρα αλλαξα πριν μια βδομάδα και τα 2παντα κάνω 1 λεπτό flash στην οσμωση και μετά από 10 λεπτά ρίχνω το νερο στο ενυδρείο λόγω χρόνου δεν το έβαλα στο βαρέλι που έχω όταν γέμιζε το ενυδρείο η θερμοκρασία ήταν 28,7
και παραληλα κλείνω το εσωτερικό της juwel φίλτρο λόγω ότι η στάθμη είναι χαμηλά για να δουλέψει μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο,δουλευει όμως το eheim 2080 και ο δευτερος θερμαντήρας της juwel γενικά μέχρι να γεμίσει η θερμοκρασία πήγε το πολύ 28,5 βαθμούς τον eliwel τον έχω ως εξης jager 300w να ανάβει στους 28,5 και να κλείνει στους 29 τον juwel μεσα στο φίλτρο του να ανάβει στους 28 και να κλείνει στους 29.
σημερινό tds ενυδρείου 071 ppm χρησιμοποιώ τον tds-3 της ΗΜ
θερμοκρασία 29
-------------------------
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΣ 18,50 ΕΩΣ 22,50 ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΟΣ
-------------------------
αύριο θα κάνω πάλι αλλαγη νερου και σκουπα βυθου πως να την κάνω την αλλαγη με το βαρέλι των 140 λιτρων που έχω και όλο το βαρέλι με νερο οσμωσης? και μετά να βάλω preis minerals 10gr/100lt η και diskus trace 5 ml/80lt?
λέω να βγάλω και μερικά ancistrus άμα τα πιάσω βρωμιζει πολύ ο βυθος και στις γωνιες ειδικά επίσης και κάτι άλλο υπάρχει άλγη γενικά σε ξυλα αλλα και στις βαλισνιερες παρόλο που αλλζω το νερο 2 φορές την βδομάδα.μηπως φταίνε οι λάμπες ή φωτοπερίοδος δεν είναι σωστη? 2 λάμπες λειτουργούν από 15:00-21:00
και άλλες 2 από 16:00-22:00?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 24-11-17 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-17, 23:01
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Μπορεις να μου πεις με τι τεστ κανεις μετρησεις νερου και με τι μετρας tds 64?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για νέο ενυδρείο δίσκων Netrino Δίσκοι 43 07-06-13 15:47
Νέος - Ενυδρείο 40-60 λίτρα thodorisg Αρχάριοι γλυκού νερού 37 29-10-12 20:38
Πρώτο Ενυδρείο - Νέος Δημήτρης Ιωαν. Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-01-10 16:33
Νέος στο Hobby με νέο Ενυδρείο! Kostis-Salonika Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 03-08-09 00:08
Λευκή άμμος σε βιοτοπικό ενυδρείο δίσκων ή όχι; mikele Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 26 12-12-08 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05593 seconds with 15 queries