Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-09-14, 01:58
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Φωτισμός και ροή..... ή κάποιο άλλο πρόβλημα;

Καλημέρα,
θα ήθελα βοήθεια, για να φιλοξενήσω με όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες ένα μονομάχο, που βρέθηκε στα χέρια μου μέσα σε ένα μπουκάλι την περασμένη Παρασκευή....
Τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει πολύ στο internet, γύρισα 4 διαφορετικά καταστήματα, και θα χρειαζόμουν κάποιες περαιτέρω διευκρινήσεις, διότι δεν είμαι ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά του ψαριού, αλλά και επειδή οι απόψεις διίστανται.
Παρακάτω θα πλατιάσω λίγο δίνοντας ένα ιστορικό του ενυδρείου μου, για να μπορείτε να με βοηθήσετε ευκολότερα.

Αρχικά ο μονομάχος ήταν σε ένα μπουκάλι λίγων λίτρων με λίγη άμμο στον πάτο. Έτρωγε και ήταν πολύ δραστήριος.

Στις 16/09 αγόρασα ένα ενυδρείο hailea 20 λίτρων, το οποίο διέθετε φίλτρο 5 w με ονομαστική ροή 200L/h.
Τοποθέτησα ένα πλαστικό λουλούδι μέσα και πέτρες τις οποίες είχα καθαρίσει και βράσει.
Χρησιμοποίσα αρχικά blood worm για διατροφή. Έβαλα νερό με αντιχλωριακό, δούλεψα για 2 ώρες το φίλτρο με ωφέλιμα βακτήρια, και έβαλα μέσα το ψάρι.
Αλλά ο μονομάχος ήταν νωθρός.
Στις 17/09 αντικατέστησα τις πέτρες, τις οποίες δεν είχα δοκιμάσει με οξύ και το πλαστικό διακοσμητικό, με ξύλο στο οποίο είχα δέσει πάνω ένα anubia barteri. ¶λλαξα το νερό κατά το 1/3, έβαλα λίπασμα και εκ νέου ωφέλιμα βακτήρια. Πρόσθεσα στη διατροφή βιταμίνες και φύκια για μονομάχους (1 σκουλήκι το πρωί και το βράδυ, και 1 φύκι το μεσημέρι). Αλλά ο μονομάχος εξακολουθούσε να είναι νωθρός και καθόταν συνεχώς στις γωνιές που είχε μείνει λίγη άμμος. Έλεγξαν δείγμα του νερού με stick στο κατάστημα που προμηθεύτηκα το ενυδρείο και μου είπαν ότι είμαι οκ.
Στις 18/09 έβαλα άμμο με το "χωνί" όπως διάβασα κάπου χωρίς να βγάλω το ψάρι, φύτεψα valsineria spiralis και cryptocoryne brown, άλλαξα ξανά το 1/3 του νερού με αντιχλωριακό Blackwater, ξαναέβαλα λίπασμα, και τροποποίησα το εργοστασιακό φίλτρο: αντικατέστησα τον ενεργό άνθρακα με siporax και το σφουγγάρι με υαλοβάμβακα. Ξαναέβαλα λίπασμα.
Μέτρησα με αντιδραστήρια τα νιτρικά και τα βρήκα αρνητικά, ενώ ανιχνεύτηκε NH4 0,5mg/L. Τεστ για PH δεν έχω αλλά απ ότι διάβασα δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος απ αυτή την τιμή.. Παρ΄όλα αυτά το ψάρι συνέχιζε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία- 'επρεπε να το ακουμπήσω για να κινηθεί.
Όσο αφορά το φωτισμό το ενυδρείο είχε μια λάμπα 9 watt μεγάλου σπειράματος η οποία αποδίδει για πάνω από 40 w. Την αντικατέστησα με άλλη των 8 watt η οποία αποδίδει για 38 watt. Τις λάμπες δεν τις άφησα για πάνω από 4 ώρες τη μέρα αναμμένες γιατί μου φαινόντουσαν πολύ ισχυρές.
Το ψάρι εξακολουθούσε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία,
Έκλεισα εντελώς το φίλτρο και το φώς για 4 ώρες, και βρήκα το ψάρι να εξερευνά το χώρο σε καλύτερη κατάσταση.
Έφραξα όσο το δυνατόν περισσότερο τις εξόδους του φίλτρου για να χαμηλώσω όσο το δυνατόν περισσότερο τη ροή και το ξαναάνοιξα. Αυτή τη στιγμή κάθεται πάνω σε ένα φύκι κοντά στο φίλτρο.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ήταν ο φωτισμός και η ροή.
Ισχύει ή η συμπεριφορά του ψαριού οφείλεται κάπου αλλού;
Το φίλτρο κάνει δουλειά όπως το έχω φράξει; (Τρέχει πολύ αργά.)
Έχει πρόβλημα, που ζορίζεται;
Υπάρχουν και πιο μικρά φίλτρα;
Για το φώς τι να κάνω; Ανακλαστήρας μου είπαν ότι δε χωράει στο δικό μου. Μόνο με το φως του περιβάλλοντος μπορούν να επιβιώσουν φυτά και ψάρι; (valsineria, cryptocoryne και anubia)
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

Ευχαριστώ πολύ,
φιλικά Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έχετε να προτείνετε κάποιο ups? xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-03-08 21:42
κάποιο παράσιτο ? :( crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-10-06 16:28
Γνωρίζετε κάποιο Index; sea_land Ιστοσελίδες στο Internet 2 06-11-05 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07680 seconds with 14 queries