Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 15-01-13, 12:25   #1
Νέο Ενυδρείο - Δέσμευση από υπάρχοντα ψάρια
 
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear'
Member
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος 15-01-13, 12:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είναι μόλις το 3ο post που κάνω μετά από το αρχικό που συστήθηκα... και στη συνέχεια ευχαρίστησα όσους με καλωσόρισαν.

Η συμμετοχή πολλών μελών και η διάθεση για βοήθεια (ακόμα και σε κάποιον που έχει εγγραφεί πριν λίγες ημέρες) ...είναι εμφανής.

Να επαναλάβω ένα - δύο στοιχεία για τη δική μου περίπτωση.

Πριν ένα μήνα - για πρώτη φορά στη ζωή μου - απέκτησα από φίλο που έφυγε στο εξωτερικό ένα ενυδρείο 130 λίτρων (100 Χ 38 Χ 35). Το ενυδρείο το είχε 4-5 χρόνια με έναν Pleco (έχει φτάσει τα 29 εκατοστά) κι έναν Sinodontis (έχει φτάσει τα 20 εκατοστά).

Πριν από 8-9 μήνες (από υπερβολή και λανθασμένα) πρόσθεσε δύο Oscar (μεταξύ 8 και 10 εκατοστών), ένα Gold Saum (8,5 εκατοστά), δύο μικρά Jaguar (4-5 εκατοστά) και δύο ροζ νανοκιχλίδες (4 εκατοστά). Συνολικά σε 130 λίτρα είναι 9 ψάρια, τα δύο εκ των οποίων μεγάλα.

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, η σύνθεση των ψαριών δεδομένη (μια και υφίσταται), στις μετρήσεις μου όλα καλά (και με Sticks και με υγρά test όπου με βοήθησαν και με βοηθούν από ένα Pet City που είναι δίπλα στο σπίτι μου).

Προσέχω την ποσότητα της τροφής, κάνω τις αλλαγές ευλαβικά και - μάλλον - με τον σωστό τρόπο (εκ του αποτελέσματος των μετρήσεων ..το κρίνω).
.
.
.
Τις τελευταίες ημέρες (10) έχω επενδύσει πάρα πολύ χρόνο σε διάβασμα σε Google και στο Forum στο οποίο έχω την τιμή να με φιλοξενεί. Το 70% όσων διαβάζω είναι παντού κοινά και μάλλον η βάση, το 20% το διαβάζω και δεν καταλαβαίνω τίποτα απολύτως .....και στο 10% συναντώ αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις (όπως υπάρχουν για όλα τα θέματα και σε κάθε είδους forum).

Μια και είμαι 41, μένω μόνος μου και εργάζομαι κάθε μέρα από τις 09.00 το πρωί μέχρι τις 18.00 το απόγευμα σε μία πολυεθνική.......θα έλεγα ότι η προσπάθεια απόκτησης γνώσης ή έστω μιας πρώτης βάσης που έχω κάνει....είναι σημαντική (σε επίπεδο χρόνου). Ταυτόχρονα όμως, το μυαλό μου μοιάζει με αυτό ενός φοιτητή που δεν έχει ανοίξει βιβλίο σε ένα δύσκολο μάθημα ....και κάθεται 1 εβδομάδα συνεχόμενη πάνω από τα βιβλία για να περάσει με 5 το μάθημα. Με τη διαφορά ότι ο φοιτητής εάν περάσει με παπαγαλία ή με τα SOS .....πέρασε.....ενώ εγώ χρειάζεται να κατανοήσω .....σημείο εξαιρετικά δύσκολο.

Ότι σχετικό στο Google ......το πέρασα δυο φορές να καταλάβω....όπως και τα άρθρα στο forum που αφορούν σχετικές με το δικό μου 'case' απορίες.

Και έρχομαι στο 1ο ερώτημά μου πριν πάω και πληρώσω χρήματα ...και μετά καταλάβω τα λάθη μου:

Εάν πάρω ένα ενυδρείο που έχω βρει και το ανέχονται τα οικονομικά μου με διαστάσεις 1.50 Χ 50 Χ 65 (480-490 λίτρα), τα ψάρια που έχω (αν υποθέσουμε ότι θέλω να τα κρατήσω καθώς είναι τα πρώτα ζωντανά πλάσματα που μπήκαν στο σπίτι.... εκτός από εμένα...), μπορούν να ζήσουν και να τους προσφέρω ένα περιβάλλον ικανοποιητικό .......κατάλληλο?

Χώρο έχω κατάλληλο .....και μπορώ να ανεχθώ για ένα μικρό χρονικό διάστημα την παρουσία και των δύο ενυδρείων στο χώρο ....για να κάνω ότι πρέπει για το σωστό στήσιμο του 2ου.

Ξεκινώ με αυτό το ερώτημα (συνδυασμός νέου ενυδρείου και υπαρχόντων ψαριών) και στη συνέχεια θα δω πόσο ακόμα και ποια βοήθεια θα αναζητήσω από όλους σας (καθώς άλλα πράγματα θα ρωτήσω αν μου πείτε ότι είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι ...και άλλα αν μου πείτε δώσε τα μισά ή όλα τα ψάρια διότι είναι λανθασμένη η συνύπαρξη).

Ζητώ πολλά συγνώμη εάν κούρασα με το μακροσκελές του post.....αλλά θεωρώ ότι αν δεν θέσεις σωστά τις παραμέτρους σε ένα ερώτημα ....και δεν κάνεις κάθε φορά ένα ερώτημα συγκεκριμένο σε ένα forum ...και α) κουράζεις τα μέλη που θέλουν να βοηθήσουν ....και β) οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι από δική σου ευθύνη ...μακριά από αυτό που αναζητάς.

Εάν κάποιος με εμπειρία μάλιστα ...έχει 5-10 λεπτά διαθέσιμα για συζήτηση ...το κινητό μου είναι το 6947 680208...και το όνομά μου είναι Νίκος. Ας μου στείλει ένα SMS ή ένα PM με το τηλέφωνό του και θα τον καλέσω ....για να αρχίσω να βλέπω ποι καθαρά τις εναλλακτικές μου.

Καλημέρα σε όλους.
Εμφανίσεις: 7503
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προεξέχοντα μάτια. Efh Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 29-11-10 01:38
Ένα παλιό ενυδρείο που δεν υπάρχει πια... Αλέξης6 Bettas 6 03-05-10 00:37
Ενυδρείο μήκους 190cm-Υπάρχει? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 4 03-03-08 21:58
Ηλεκτρονικός απωθητής εντόμων και ψάρια:Υπάρχει κίνδυνος? GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 06-05-07 18:29
Υπάρχουν μικρά ψάρια για κρύο νερό?? georgeR Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-08-06 11:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06836 seconds with 14 queries