Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 16-03-16, 10:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δυσκολο το βλεπω να στρεσαριστουν απο τις πετρες που αλλαξες.μπορει να πεφτουν καρπαζιες αλλα λογικα θα εβλεπες και την ημερα μερικες.
πριν δεν ειχαν δειξει καποιο σημαδι?δεν χανονται ετσι ξαφνικα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 16-03-16, 10:57
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δυσκολο το βλεπω να στρεσαριστουν απο τις πετρες που αλλαξες.μπορει να πεφτουν καρπαζιες αλλα λογικα θα εβλεπες και την ημερα μερικες.
πριν δεν ειχαν δειξει καποιο σημαδι?δεν χανονται ετσι ξαφνικα τα ψαρια.
Είναι ανεξήγητο για εμένα (δεν έχω και τη μεγάλη πείρα βέβαια).
Πριν που το ενυδρείο ήταν γεμάτο ψάρια, όλα ήταν μια χαρά (έτσι έδειχναν), όλα κολυμπούσαν παντού, βγαίνανε και τρέχανε για φαγητό μόλις με βλέπανε, όλα σουπερ.

Την προηγούμενη βδομάδα, αποφάσισα να αλλάξω το στήσιμο στις πέτρες και να βγάλω κάποια ψάρια για να αραιώσω την ιχθυοφόρτωση.
Από τα 23 ψάρια που είχε, άφησα μέσα 13 (γρουσούζικος αριθμός μάλλον).
Ε, από τότε, τα demasoni κρυβόντουσαν στις πέτρες και δεν βγαίνανε με τίποτε έξω.
Μόνο κάνα 2 (αυτά που έχουν μείνει προς το παρόν). Τα υπόλοιπα ήταν εξαφανισμένα.
Κυνηγητά δεν έχω παρατηρήσει.
Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει μέσα στο ενυδρείο 5 Cynotilapia Afra jalo (1 μικρό και 4 μεγαλύτερα (1 αρσενικό & 3 θηλυκά), έχω επίσης 3 Labidochromis caeruleus (μικρά δεν ξέρω φύλλο), και έχουν μείνει και 3 demasoni (αλλά μάλλον είναι 2 γιατί το 3ο αγνοείται, μικρά αλλά μάλλον το ένα πρέπει να είναι αρσενικό και το άλλο θηλυκό).
Μετρήσεις κάνω συνέχεια και δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 16-03-16, 11:05
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μονο στο στρες μπορω να αποδωσω την ευθυνη ετσι οπως τα λες.
απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να στρεσαριστουν.επειδη αναταραξες το ενυδρειο?δεν ειναι δισκοι να παθουν ψυχολογικα προβληματα
ισα ισα που τα δικα μου οταν κανω διαφορες εργασιες στο ενυδρειο τους αρεσει κιολας..φαντασου οτι οταν αδειαζω το νερο,καθαριζω τζαμια,μετακινω καμια πετρα και ταυτοχρονα μπορουν να φανε η και να ζευγαρωσουν παρολο που εχω τα χερια μου μεσα.

γι αυτο μου κανει εντυπωση.σιγα το προβλημα να μετακινησεις μερικες πετρες..δε μασανε τα mbuna απο τετοια.ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 16-03-16, 11:28
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο στο στρες μπορω να αποδωσω την ευθυνη ετσι οπως τα λες.
απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να στρεσαριστουν.επειδη αναταραξες το ενυδρειο?δεν ειναι δισκοι να παθουν ψυχολογικα προβληματα
ισα ισα που τα δικα μου οταν κανω διαφορες εργασιες στο ενυδρειο τους αρεσει κιολας..φαντασου οτι οταν αδειαζω το νερο,καθαριζω τζαμια,μετακινω καμια πετρα και ταυτοχρονα μπορουν να φανε η και να ζευγαρωσουν παρολο που εχω τα χερια μου μεσα.

γι αυτο μου κανει εντυπωση.σιγα το προβλημα να μετακινησεις μερικες πετρες..δε μασανε τα mbuna απο τετοια.ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.
Κώστα και εγώ για να πω την αλήθεια έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ξαφνική κατάσταση.
Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή ρε γμτ, έγινε όταν έφτιαξα σωστά τα είδη. Όσο καιρό είχα μέσα 5 είδη, όλα μια χαρά.
Τώρα που μείνανε λίγα και καλά, αρχίσανε τα ζόρια !!!

Τέλος πάντων όταν γυρίσω από το γραφείο θα δω πως πάνε τα πράγματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ξαναπειράζω τίποτε.
¶στο έτσι και όπως πάει. Θα κάνω και την καθιερωμένη μεγάλλη αλλαγή νερού την Παρασκευή το πρωί και θα δείξει.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 16-03-16, 11:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω πως είναι από το στρες Λάμπρο και ίσως τα ψάρια δεν είχαν συνηθίσει ακόμα τέτοιου είδους ενοχλήσεις. Αστα λίγο στην ησυχία τους και μη βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο για λίγο καιρό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 16-03-16, 14:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Λάμπρο δεν αναφέρεις αν τα νεκρά είχαν κάποια εξωτερικά σημάδια.
Πάντως,
πιθανοί λόγοι για τις απώλειες :
-η μείωση του αριθμού των ψαριών και η αναδιάταξη των περιοχών δημιούργησε ανταγωνισμό και η επιθετικότητα επικεντρώθηκε σε κάποια ψάρια (μπορεί να υπήρχε και πριν αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού επιμεριζόταν)
-τα afra και τα demasoni έχουν παρόμοιο χρωματισμό και θα υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ τους
-τα demasoni είναι από μόνα τους πολύ επιθετικά μεταξύ τους γι αυτό συνιστάμε να μπαίνουν σε ομάδα 12 περ. ατόμων. Σε μικρότερες ομάδες συχνά απομένει ένα ψάρι.
Το ότι τώρα κάποια κρύβονται, πιστεύω ότι
τα acei που έβγαλες είναι μια αιτία (είναι ψάρια που κυκλοφορούν στα ανοιχτά και λειτουργούν σαν "dither fish" για είδη που είναι πιο πετρόψαρα)
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 16-03-16, 14:18
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο δεν αναφέρεις αν τα νεκρά είχαν κάποια εξωτερικά σημάδια.
Πάντως,
πιθανοί λόγοι για τις απώλειες :
-η μείωση του αριθμού των ψαριών και η αναδιάταξη των περιοχών δημιούργησε ανταγωνισμό και η επιθετικότητα επικεντρώθηκε σε κάποια ψάρια (μπορεί να υπήρχε και πριν αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού επιμεριζόταν)
-τα afra και τα demasoni έχουν παρόμοιο χρωματισμό και θα υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ τους
-τα demasoni είναι από μόνα τους πολύ επιθετικά μεταξύ τους γι αυτό συνιστάμε να μπαίνουν σε ομάδα 12 περ. ατόμων. Σε μικρότερες ομάδες συχνά απομένει ένα ψάρι.
Το ότι τώρα κάποια κρύβονται, πιστεύω ότι
τα acei που έβγαλες είναι μια αιτία (είναι ψάρια που κυκλοφορούν στα ανοιχτά και λειτουργούν σαν "dither fish" για είδη που είναι πιο πετρόψαρα)
Κλεόβουλε, καμένα σημάδι ούτε τραυματισμός.
Τα Afra και τα demasoni μοιάζουν λίγο (αν μπορείς να το πεις αυτό, γιατί τα μεν είναι μπλε το άλλο άσπρο με μαυρο) μόνο στα αρσενικά. Τα θηλυκά στα Afra είναι γκρι.

Αυτό που παρατήρησα είναι βέβαια ότι από τα Demasoni έχουν μείνει ο Κυριάρχος Αρσενικός (που φαινότανε από την αρχή ποιός είναι) και το θηλυκό. Αλλά το επρίεργο είναι όπως έγραψα και ποιό πριν ότι όση ώρα είναι τα φώτα αναμένα δεν βλέπω κυνηγητά σε κανένα είδος.Μόνο τα μικρά τα Labido καμιά φορά κυνηγάει το ένα το άλλο (αλλά όχι τίποτε ιδιαίτερο).

Τα "dither fish" τι είναι? Ποιος ο ρόλος τους? Να αποσπάνε την προσοχή από τα άλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 16-03-16, 14:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε, καμένα σημάδι ούτε τραυματισμός.
Τα Afra και τα demasoni μοιάζουν λίγο (αν μπορείς να το πεις αυτό, γιατί τα μεν είναι μπλε το άλλο άσπρο με μαυρο) μόνο στα αρσενικά. Τα θηλυκά στα Afra είναι γκρι.με τα μάτια των ψαριών μοιάζουνε πολύ-έχουν την ίδια γράμμωση-και οι βασικές κόντρες είναι μεταξύ αρσενικών

Αυτό που παρατήρησα είναι βέβαια ότι από τα Demasoni έχουν μείνει ο Κυριάρχος Αρσενικός (που φαινότανε από την αρχή ποιός είναι) και το θηλυκό. και θα μείνει στο τέλος μόνος του Αλλά το επρίεργο είναι όπως έγραψα και ποιό πριν ότι όση ώρα είναι τα φώτα αναμένα δεν βλέπω κυνηγητά σε κανένα είδος.Μόνο τα μικρά τα Labido καμιά φορά κυνηγάει το ένα το άλλο (αλλά όχι τίποτε ιδιαίτερο).

Τα "dither fish" τι είναι? Ποιος ο ρόλος τους? Να αποσπάνε την προσοχή από τα άλλα? λειτουργούν χαλαρωτικά-τα βλέπουν τα άλλα ότι κυκλοφορούν στα ανοιχτά και συμπεραίνουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος
Αν μου λες ότι δεν βλέπεις κυνηγητά πιθανά η βασική αιτία των απωλειών να είναι και μόνο το στρες των αλλαγών.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 17-03-16, 11:21
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλό αυτό το κόλπο για τα "Dither fish", δεν το ήξερα.
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο κυρίαρχος αρσενικός θα σκοτώσει (αν την κάνει αυτός την δουλειά) και τη θηλυκιά ? (μα δεν θα θέλει να ζευγαρώσει ???)
-------------------------
Καλημέρα σε όλους.

Αφού η ομάδα των Demasoni δυστυχώς ξεκληρίστηκε (έχουν μείνει μόνο 2, και στην πρώτη ευκαιρία θα τα βγάλω και αυτά), έχω μείνει στο ενυδρείο με τα 5 “Cynotilapia Afra Jalo”, 3 μικρά “Labido” , και ελπίζω να βάλω και 2 Protomelas Taeniolatus.

Ουσιαστικά θα μείνουν τα Afra & τα Protomelas.

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω (με χρώμα, κίνηση, χαρακτήρα) και να ταιριάζει με αυτά τα 2 είδη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάμπρος.Τ : 17-03-16 στις 11:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 17-03-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού η ομάδα των Demasoni δυστυχώς ξεκληρίστηκε (έχουν μείνει μόνο 2, και στην πρώτη ευκαιρία θα τα βγάλω και αυτά), έχω μείνει στο ενυδρείο με τα 5 “Cynotilapia Afra Jalo”, 3 μικρά “Labido” , και ελπίζω να βάλω και 2 Protomelas Taeniolatus.

Ουσιαστικά θα μείνουν τα Afra & τα Protomelas.

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω (με χρώμα, κίνηση, χαρακτήρα) και να ταιριάζει με αυτά τα 2 είδη?
Τα λαμπίντο θα τα βγάλεις? δεν σ' αρέσουν? είναι καλοί συγκάτοικοι με τα υπόλοιπα (και χρωματικά).
Τα 2 Προτομέλας δεν αρκούν. Πρέπει να φτιάξεις χαρέμι 1+3/4 (στη Malawi κρατάνε τις φυσιολογικές συμπεριφορές-μη κοιτάς εμάς τους ανθρώπους )
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 17-03-16, 12:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Είναι και αυτό μια σκέψη. Να τα κρατήσω και να μεγαλώσω την ομάδα τους.
Τα Protomelas σε αυτό το link http://www.malawicichlidhomepage.com...eniolatus.html που μου έστειλες εσύ Κλεόβουλε, αλλά και σε κάποια άλλα που έχω διαβάσει, γράφει μέσα ότι μπορείς να τα κρατήσεις και ζευγάρι. Για αυτό το είπα.

¶λλες επιλογές.... ???

Κλεόβουλε φίλε μου, θα άντεχες εσύ + 3 σύζυγοι στον ίδιο χώρο???
:smt084:smt084 (σκέψου το επι 3).

Εγώ πάντως, δεν με βλέπω να έβγαζα ούτε βδομάδα. Σαν τα καημένα τα Demasoni θα πήγαινα.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 17-03-16, 13:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι και αυτό μια σκέψη. Να τα κρατήσω και να μεγαλώσω την ομάδα τους. το καλύτερο πιστεύω
Τα Protomelas σε αυτό το link http://www.malawicichlidhomepage.com...eniolatus.html που μου έστειλες εσύ Κλεόβουλε, στην 3η φράση γράφει και κάτι ακόμα αλλά και σε κάποια άλλα που έχω διαβάσει, γράφει μέσα ότι μπορείς να τα κρατήσεις και ζευγάρι. Για αυτό το είπα.

¶λλες επιλογές.... ??? Labidochromis sp. Perlmutt, Iodotropheus, Gephyrochromis lawsi, Melanochromis joanjohnsonae (τα 2 τελευταία τα είδα σε προπαραγγελία) κλπ

Κλεόβουλε φίλε μου, θα άντεχες εσύ + 3 σύζυγοι στον ίδιο χώρο???
:smt084:smt084 (σκέψου το επι 3).

Εγώ πάντως, δεν με βλέπω να έβγαζα ούτε βδομάδα. Σαν τα καημένα τα Demasoni θα πήγαινα.
σε διαφορετικούς χώρους το φανταζόμουνα και όχι απαραίτητα σύζυγοι
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 17-03-16, 14:40
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

χαχαχαχαχαχα.......
εσύ το πας φιρί - φιρί, έτσι και ανοίξουν κανένα site και διαβάσουν τίποτε post που έχουμε κάνει, να βρεθούμε ξαφνικά σε διπλανά κρεβάτια ....με τον γύψο ανάμεσα μας. .

Κάποια από τα είδη που μου έγραψες, έχουν κάθετες ρίγες (όπως τα Afra) και μου είχες γράψει πιο πριν ότι στο νερό τα ψάρια δεν βλέπουν μόνο χρώματα αλλά μπορεί να μπερδευτούν και με τις ρίγες.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 17-03-16, 21:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

-Εγώ φρόντισα να μη το ανοίγει κανόνισε κι εσύ (ελπίζω να μη ροχαλίζεις )

-τα ψάρια που σου έγραψα είναι συμβατά (τα περλμουτ που έχουν ρίγες έχουν και διαφορετικό σωματότυπο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 18-03-16 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 17-03-16, 21:57
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
-Εγώ φρόντισα να μη το ανοίγει κανόνισε κι εσύ (ελπίζω να μη ροχαλίζεις )
;έχω εξηγήσει σε άλλο θέμα ότι λόγο επαγγέλματος για να ανοίξει κάποιος τον Η/Υ μου, θα πρέπει να έχει πολλά χρόνια και τρελή εμπειρία στον χώρο, και πάλι θα ζοριστεί ιδιαίτερα. Οπότε από αυτό δεν κυνδινεύουμε.
Το ζόρι θα είναι αν μπει από άλλο Η/Υ στο forum και διαβάσει σαν Guest τα θέματα. Ε,,, μετά..... και ποιό μετά... και στο τέλος εγω και εσύ με γύψο


-τα ψάρια που σου έγραψα είναι συμβατά (τα περμουτ που έχουν ρίγες έχουν και διαφορετικό σωματότυπο)
Δεν σε αμφισβήτησα. Απλά ήθελα να καταλάβω πως μπορώ να βρίσκω μόνος μου τις συμβατότητες ανάμεσα στα είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 19-03-16, 16:10
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας. Τελικά μάλλον βρήκα τι φταίει για τους θανάτους των ψαριών.
Τα Afra και συγκεκριμενα τα 2 μεγαλύτερα θηλυκά τα έπιασα να δαγκώνονται απίστευτα στόμα με στόμα. Ευτυχώς πρόλαβα να επέμβω και να ρίξω κόκκινες κάρτες.
Αμαν... αυτό δεν το είχα ξαναδεί. Τεσπα...
θα έχω το νού μου από εδώ και μπρος.
Έβαλα και 2 apple snails για την άλγη και ξεκίνησαν αμέσως δουλειά.
Έβαλα και άλλα 3 labido και έτσι η ομάδα τους ανέβηκε στα 6.
Πρόσθεσα και κάποιες βαλισνέριες και γενικά όλο το ενυδρείο έχει αλλάξει τελείως όψη.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 19-03-16, 16:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και που ειναι το περιεργο?παντα ετσι κανουν τα γλυκουλια
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 19-03-16, 19:36
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
και που ειναι το περιεργο?παντα ετσι κανουν τα γλυκουλια
Ναι, ναι... σαν τον άλλο που τα έβλεπε που δαγκώνανε το ένα το άλλο, και αυτός έγραφε ότι φιλιούνται
Τα γλυκούλια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 21-03-16, 09:55
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,

Κλεόβουλε, δεν μου δίνεις και τα νούμερα του τζόκερ να τα παίξω να κονομίσω!!! (πέρα από την πλάκα, ότι μου είπες βγήκε..!!! Respect).

Από παλιότερο post:

....Αυτό που παρατήρησα είναι βέβαια ότι από τα Demasoni έχουν μείνει ο Κυριάρχος Αρσενικός (που φαινότανε από την αρχή ποιός είναι) και το θηλυκό. και θα μείνει στο τέλος μόνος του

Όντως και έτσι έγινε. Έμεινε μόνος του. Δεν ξαναβάζω Demasoni. Είναι "φονιάδες". απα..πα..πα.......

Επίσης έκανα τα Labido 6 και επειδή αυτά κολυμπάνε συνέχεια σε όλο το ενυδρείο αρχίσανε πάλι να εμφανίζονται και τα υπόλοιπα πια.
Το κόλπο δηλαδή με τα "Dither Fish" έπιασε κανονικά.

Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 21-03-16, 10:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δυστυχώς Λάμπρο τα ντεμασόνι έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες και θέλει προσοχή στην αρχή μέχρι να φτιαχτεί σωστή αναλογία και ισορροπημένη ιεραρχία στην ομάδα τους (που πρέπει να είναι μεγάλη, 12+). Τα έχω πάθει και έχω μάθει. Πολύ όμορφα ψάρια, με χαρακτήρα και ταμπεραμέντο αλλά για δύσκολους λύτες
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 21-03-16, 14:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το καλυτερο για ενα ενυδρειο με ντεμασονι ειναι να ειναι μονα τους με παρα πολλες σπηλιες και σε μεγαλο αριθμο.πχ 15 ψαρια.φυσικα θα πρεπει για καποιο καιρο να εισαι απο πανω γιατι απο τα 15 θα εμφανιστουν 2-3 που θα ειναι δολοφονοι..μετα ομως ειναι χρμα οφθαλμων
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 21-03-16, 16:34
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παιδιά συμφωνώ και με τους δύο σας, ότι έχουν ταπεραμέντο, ωραία χρώματα, χαρακτήρα, αλλά.... είναι "δολοφόνοι".

Και φυσικά δεν μπορείς να είσαι συνέχεια από πάνω, καθώς επίσης το μόνο που δεν θέλεις σε ένα ενυδρείο τίγκα στην πέτρα να ψάχνεις να βρεις το θύμα

Για αυτό λέω, ότι χίλια καλά να έχουν, αλλά μακριά από εμένα. Ποτέ ξανα.
Μέχρι στιγμής από τα ψάρια που έχω μπορέσει να δώ έχω καταλήξει ότι:

Τα Saulosi και τα Labido είναι από το πιο κοινωνικά και τα πιο κινητικά μέσα στο ενυδρείο.

Τα Acei και τα Sprengerae κινούνται πιο πολύ στη μέση και στην επιφάνεια αλλά μεταξύ τους έχουν αρκετούς καβγάδες (όχι κάτι τραγικό) και επίσης είναι απίστευτοι κλέφτες (φαγητού, μωρών, κτλ...)

Για τα Demasoni τα έχω γράψει.

Τα Afra jalo, έχουν χαρακτήρα και τσαμπουκά. επίσης έχουν μια ιεραρχία (και ανάμεσα στα θηλυκά) και δεν σηκώνει από κανένα ψάρι να την παρακάμψει.

επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες φασαρίες γίνονται με ψάρια της ίδιας ομάδας και όχι με 'αλλα είδη.

και τέλος αυτό που σίγουρα έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι "ΟΛΑ" πανέμορφα.

Να με συγχωρούν τα παιδιά με ψάρια από άλλες Ηπείρους ή περιοχές.

ΥΓ,

Όσο για σπηλιές, πιο πολλές δεν γίνεται να είχα κάνει. όταν θα δείτε τις νεότερες φωτό θα καταλάβετε. Περιμένω να μεγαλώσουν και λίγο τα φυτά και δεν θα το γνωρίσετε.

Τώρα σκέφτομαι κατά πόσο θα χρειαστεί να βάλω κάποιον κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο (έχω δει κάποιους με 2 εξόδους "wavemakers"), και σκέφτομαι να βάλω 1.
Ποια είναι η δική σας γνώμη. Πρόβλημα δεν έχω εντοπίσει κάπου, απλά το σκέφτομαι σαν πρόληψη. Τι λετε?

Επίσης τα σαλιγκάρια (apple) μου το έχουν κάνει λαμπίκο. Και τέλος ετοιμάζομαι να κάνω μια πατέντα καπάκι με ανεμιστηράκια για τις ζέστες που έρχονται (των φρονίμων τα παιδιά....).

Μάστρο δάσκαλε, θα σε χρειαστώ σε λίγο καιρό (θα πάω στον Σπακούρη για τα υλικά και αφού πάρω και τα ανεμιστηράκια θα έρθω για καφέ)
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 21-03-16, 16:37
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και που να δεις τι δολοφονοι ειναι τα melanochromis auratus..δε σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους
συνηθως τα πιο ησυχα ειναι τα acei...
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 21-03-16, 16:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
και που να δεις τι δολοφονοι ειναι τα melanochromis auratus..δε σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους
συνηθως τα πιο ησυχα ειναι τα acei...
Ναι είναι το έγραψα. Αλλά είναι μεγάλοι κλέφτες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 21-03-16, 17:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρούν τα παιδιά με ψάρια από άλλες Ηπείρους ή περιοχές.
Για κοίτα που μας έγινες και Αφρικανός

BORKED

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάστρο δάσκαλε, θα σε χρειαστώ σε λίγο καιρό (θα πάω στον Σπακούρη για τα υλικά και αφού πάρω και τα ανεμιστηράκια θα έρθω για καφέ)
Εγω δεν έχω Αφρικάνικα είδη όμως
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 21-03-16, 18:03
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Για μένα, τα acei έπρεπε να τα κρατήσεις. Τα δικά μου δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα (εκτός ότι έφαγαν τη βαλισνέρια) και είναι πανέμορφα. Ακόμα και τα λαμπιντο μπροστά τους φαίνονται διάολοι. ¶σε που τα έχω 25μέρες και ήδη γέμισα μια γεννήστρα με 60 μωρά. χιχιχιχι
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 21-03-16, 19:34
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοίτα που μας έγινες και Αφρικανός

BORKED



Εγω δεν έχω Αφρικάνικα είδη όμως
Δεν έχεις Αφρικάνικα είδη, αλλά είσαι φίλος μου και εκτός αυτού έχεις εκφράσει την επιθυμία να στήσεις ένα.
και τέλος εσύ είσαι μια κατηγορία μόνος σου
και αν δεν παινέψω και το νταμάρι μου θα πέσει να με πλακώσει.χαχαχα

Dex ωραία τα Acei δεν αντιλέγω και ήρεμα ψάρια, αλλά όπως εγραψα είναι μεγάλα κλεφτρόνια (παραφυλάγανε πότε θα ξεμπουκώσει η άλλη για της την πέσουν. και το ίδιο κάνανε στο φαγητό) και επίσης ήταν μεγάλα πειραχτήρια στα άλλα ψάρια. Όχι τσαμπουκάδες, απλά πηγαίνανε στα θαλάμια των αλλων για να βγουν να τα κυνηγήσουν.
Είχα 5 και τα χαρισα και μάλιστα η μια ήταν και ψιλομπουκωμένη.
Εδώ και καιρό τώρα ονειρεύομαι τα protomelas.
οπότε δεν έχει χώρο άλλο το ενυδρείο μαζί μετα labido και τα afra.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάμπρος.Τ : 21-03-16 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 21-03-16, 20:50
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Είχες ισορροπία και διαμορφωμένη ιεραρχία.
Αυτό διαταράχθηκε με νέες κρυψώνες, αμφισβήτηση ιεραρχίας και λιγότερα άτομα για να μοιράζετε η επιθετικότητα.

Και σε εμένα τη μεγαλύτερη ζημιά την έχει κάνει ένας αρσενικός melanochromis auratus. Δεν είχε αφήσει λέπι.

Για τα δεμαςώνει είναι σε τι κυρίαρχους θα πέσεις.

Την καλή φήμη των acei την έχουν τα msuli/ruwana.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 21-03-16, 21:11
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

msuli/ruwana. είσαι σίγουρος ότι λέγονται έτσι?

Για τον κυκλοφορητή, θα μου πείτε κάποια γνώμη? Να τον βάλω ή όχι? Αυτοί με τις 2 εξόδους είναι καλοί ή όχι? ρωτάω γιατί σκέφτομαι να οδηγήσω τις εξόδους σε διαφορετικα σημεία για μεγαλύτερη κάλυψη.
Επίσης έχω διαβάσει ότι κάνουν αρκετό θόρυβο. Ισχύει αυτό?
όχι τίποτε άλλο αλλα είδα και έπαθα να ηχομονώσω τα ντουλάπια με τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 21-03-16, 21:30
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
msuli/ruwana.
luwala - τα μωβ/μπλε κίτρινες ουρές

Τα ngara δεν είναι τόσο καλά παιδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο malawi(Labidochromis Caeruleus sp "Electric Yellow") kikonec Malawi 19 24-01-12 13:34
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10607 seconds with 14 queries