Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-10, 07:07
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-10, 08:00
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη
περιπου 40 με 50 ποντους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-10, 22:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-10, 20:18
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????
Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτική δουλειά!!! είναι πανέμορφη
Βλέπω τον σκύλο σου τις καυτές μέρες του καλοκαιριού να κάνει κανά μπανάκι εκεί μέσα.
Ευχαριστω! παντος καθε μερα προσθετω φυτα και πετρες θελει ακομα πολη δουλεια. ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα ολα να μου φαινοντε λιγα. οσο για τον σκυλο ακομα δεν εκανε φοβατε λιγο! εγω παλι εκανα το πρωτο γιατι εβαλα τα φυτα και μαλον θα κανω συχνα απο δω και περα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis veroia : 26-03-10 στις 20:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-10, 22:53
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=apostolis veroia;430194]Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-10, 02:38
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

¶ντρο μην τον αγχώσεις τον άνθρωπο!
Θέλει να φτιάξει μια λίμνη που θα δουλεύει με φυσικότητα!
Τα λύτρα του είναι πολλά τα φυτά που θα βάλει θα είναι πολλά και τα ψάρια θα είναι λίγα…………. Η φύση θα φροντίσει για την βιολογία του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-10, 12:29
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;430260]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??
αν δε μεγαλοσουν τα φυτα ψαρια δε βαζω!!! Εχω μονο 4 ψαρακια ενα κοι και 3 χρυσοψαρα το χυμωνα τα βαλα για δοκιμη. και τα πανε πολυ καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-10, 12:34
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

να και αλες φωτο! αυτο το νεροχορτο το βρικα σε μια πηγη χερι κανεις τι ειναι;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0061.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  148,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0062.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  136,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0063.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  145,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0064.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  50,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-10, 19:02
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-10, 19:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο ερώτημα σου. Η χαμηλότερη θερμοκρασία που μέτρησα στην λίμνη μου ήταν +6
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-10, 20:01
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
φιλε μου γιαυτο την εκανα και 1,80! Τωρα κιτα την λιμνη την εκανα νοεμβρη περασε ενα χυμωνα χωρις προβλημα παρολο που ειχαμε και καποια μειον! Την αντλια δε την εκλεισα για να εχω αναταρξη του νερου.Παρατηρησα οτι τα ψαρια την μερα δε κουνιοταν καν ενω το βραδυ κοβαν βολτες, παντα στο πυθμενα της! Τωρα ενας φιλος μου εχει λιμνη στο βουνο με υψομετρο περιπου 600 μετρα εκει ο χυμωνας ειναι βαρεις αλλα δεν εχει ουτε αυτος καποιο προβλημα παρολο που δεν εχει καμια αντλια για αναταραξη του νερου και το βαθος της 1,50 μετρο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-10, 20:46
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0123.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0124.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  95,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-10, 21:57
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!

Αφού έκανες το τεστ με τα ποτήρια τότε οι φωτογραφίες αδικούν την καθαρότητα του νερού σου.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για τα πετρώματα. Και εγώ είμαι της γνώμης ότι οτιδήποτε πορώδες που βρίσκεται στην λίμνη λειτουργεί σαν φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-10, 20:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
H απάντηση στο ερώτημα σου βρίσκεται στην υποδομή. Γίνεται όμως, γιατί υπάρχουν κάτοχοι λιμνών σε χώρες που συναντούν ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χοντρικώς υπολογίζεις ότι κάθε 10 εκ. βάθους, έχεις +1 βαθμό κελσίου. Το πιο βαθύ σημείο έχει την υψηλότερη θερμοκρασία (παράδοξο του νερού).

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις το βάθος και σε επέκταση την επιφάνεια των τοιχωμάτων της λίμνης φίλους σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτες μετρησεις Πάνος Αρχάριοι γλυκού νερού 6 19-02-08 23:22
Οι πρωτες μου μετρησεις taicom Αρχάριοι γλυκού νερού 17 31-01-08 22:57
Οι πρωτες μου Αφρικανες fish_bill Malawi 27 25-01-08 13:37
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ-1 wodan Γλυκό νερό - Γενικά 23 19-07-04 17:26
S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO kassianhv Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 05-11-03 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20096 seconds with 15 queries