Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-09, 19:08
MIkex24 Ο χρήστης MIkex24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: kipro
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Λαμπα φθορισμου

παιδια σε γιαλλα 15λιτρων που εχω 2 γκαπυ για γεννα εχω φωτισμο φθορισμου 11w και ειναι συνεχως αναμενο. ειναι καλο? και ακομα κατι. το νερο μου ειναι απο την βρυση και ειναι περιπου ph:8 .πρεπει να προσθεσω αλατι στο νερο για οποιοδηποτε λογο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-09, 19:17
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIkex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια σε γιαλλα 15λιτρων που εχω 2 γκαπυ για γεννα εχω φωτισμο φθορισμου 11w και ειναι συνεχως αναμενο. ειναι καλο?
Λοιπόν... Τα λίτρα είναι πολύ λίγα για δυο γκαπυ... Όταν λες για γεννα εννοείς πως τα μετέφερες από κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο?? Σε αυτή την περίπτοση γιατί δν μετέφερες μόνο το θυλικό??
Επίσης αν όταν λες γυάλα εννοείς μπολ, έχεις κι άλλο προβλημα

Όσο για το φως που είναι και η ερώτησή σου... Ελπίζω να μην εννοείς και το βράδυ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-09, 19:23
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Η λάμπα σου φίλε,πρέπει να είναι αναμένη, το πολύ ενα 12ωρο...
Επειδή όμως εχεις μικρό ενυδρειο και μάλλον δεν έχεις φυτά σου προτείνω ενα 10ωρο το πολυ...

Αλάτι,καλο ειναι να υπάρχει σε ενυδρείο με ζωοτόκα...Φρόντισε να είναι ενυδρειακής χρήσης όμως(το βρίσκεις σε πετ-σοπ)...

Το ph ειναι σχετικά υψηλο...Τα κάπι θέλουν γύρω στο 7,6 με 7,8 το πολυ...
Κατέβασε το λίγο...

Αν κατάλαβα καλά το 15ρι το εχεις για γεννήστρα...Καλο είναι να μην εχουμε γεννήστρες αφού οι θυληκές στρεσάρονται, με αποτέλεσμα να γεννάνε πρόωρα,να παιθένουν και πολλά αλλα...Ενω παράλληλα απο το μικρό μεγεθος της γεννηστρας μπορεί τα μικρά να βγούν με δυσμορφίες-νανισμούς...

Οταν λες γύάλα εννοείς σκέτο τζάμι ή εχεις μεσα και φίλτρο-θερμοστάτη-θερμόμετρο;

Ακόμη βάλε καλύτερα τα γκάπι σου στο κυρίως ενυδρείο και βάλε φυτά όπως hornwort(κερατόφυλλο) ανούμιες,βαλισνερίες και άλλα ευκολα...
Ετσι δεν θα χρειαστεί να πληρώνεις για γεννήστρες,δεν θα στρεσάρεις τα ψάρια σου,ενώ θα είναι δυσκολοτερο να εχει πρόβλημα ο γόνος...
Αυτά...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-09, 22:48
MIkex24 Ο χρήστης MIkex24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: kipro
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

παιδια ειναι ενυδρειο κανονικο με φίλτρο-θερμοστάτη-θερμόμετρο και ειναι 15λτ. το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι για ποσο καιρο να περιμενω οτι θα ειναι ασφαλη τα μικρα? και κατι αλλο . πως μπορω να ριξω το ph?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά το 15ρι το εχεις για γεννήστρα...Καλο είναι να μην εχουμε γεννήστρες αφού οι θυληκές στρεσάρονται, με αποτέλεσμα να γεννάνε πρόωρα,να παιθένουν και πολλά αλλα...Ενω παράλληλα απο το μικρό μεγεθος της γεννηστρας μπορεί τα μικρά να βγούν με δυσμορφίες-νανισμούς...
βρε σπυρο οταν λεμε "οχι γεννηστρες"....εννοουμε τα πλαστικα αυτα κουτακια που μπαινουν και επιπλεουν μεσα στο ενυδρειο και απομονωνουν τη μαμα και το γονο..η αυτες με το διχτακι...που τις λενε και "φωλιες"...αυτες δε θελουμε...οπως αυτη..http://i237.photobucket.com/albums/f...y/platy_03.jpg
το να εχεις ενα ενυδρειακι μαιευτηριο ειναι οτι καλυτερο για να μεγαλωσεις ως ενα βαθμο το γονο...τα 60 σκαλαρια μου μεγαλωσαν σε 20 λιτρα για ενα μηνα...τωρα πηγαν στα 30 και σε λιγες μερες στο 120...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-09, 17:52
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIkex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ειναι ενυδρειο κανονικο με φίλτρο-θερμοστάτη-θερμόμετρο και ειναι 15λτ. το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι για ποσο καιρο να περιμενω οτι θα ειναι ασφαλη τα μικρα? και κατι αλλο . πως μπορω να ριξω το ph?
Εγώ εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω τι ακριβώς συμβαίνει από τα παραπάνω που λένε τα παιδιά..

1ο ενδεχόμενο: έχεις ένα ενυδρείο 15 λίτρων, με 2 γκάπι, τα οποία μάλιστα γέννησαν σε αυτό το ενυδρείο.. αυτό είναι λάθος, καθώς είναι πολύ λίγα τα λίτρα για να ζουν εκεί αυτά τα ψάρια, δεν πρόκειται να μεγαλώσουν καλά και θα έχουν προβλήματα με νανισμούς και δυσμορφίες..

2ο ενδεχόμενο: έχεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, και στο 15άρι έχεις μεταφέρει τα ψαράκια σου για αναπαραγωγή.. Γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται καν, καθώς με μερικά φυτά στο κυρίως ενυδρείο, καταφέρνουν και επιβιώνουν αρκετά μικρά.. Εξ'άλλου, τα γκαπάκια γεννάνε συνέχεια! Αν πάντως μπήκες στη διαδικασία αυτή, μπορείς να βάλεις τα μικρά στο ενυδρείο, μόλις δεις ότι μεγάλωσαν αρκετά ώστε να μή χωράνε στο στόμα των μεγαλύτερων.. Δε νομίζω ότι χρειάζεται πολύ καιρό, στο δικό μου ενυδρείο, όσα μικρά επιβίωναν τις πρώτες 2-3 μέρες, μετά δεν είχαν κανένα κίνδυνο..

Όσο για το pH, έλεγξε μήπως έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου (χαλίκι, πέτρες), και αφαίρεσέ το..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
Ψαχνω UV λαμπα. alexx Λοιπός εξοπλισμός 7 04-12-08 19:46
λαμπα??? giorgos27 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 26-06-06 12:17
Αδιαβροχα ντουϊ για λάμπες φθορισμου!!! SpyNet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-10-05 12:07
ΛΑΜΠΑ steve_ier Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 07-05-04 03:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04669 seconds with 13 queries