Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-07, 17:47
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή The Black Malawi

Διαστάσεις:120x50x70 (Evasion της Aquatlantis)
Όγκος:340 lit νερου καθαρα
Τιτλος: The Black Malawi
Κατηγορία:Ενυδρειο βιοτοπου Malawi
Φυτά:Potamogeton (αν βρω)
Ψάρια / ¶λλα είδη: Labidochromis caeruleus (2m+5 αγνωστου φυλου)
Cynotilapia afra (1m+4f)
Διακοσμητικά υλικά:Μαυρη ψιλη αμμος θαλασσης και πετρες αυτοχθονες
Φόντο:Μαύρο χαρτονι
Φωτισμός:2 λάμπες Standard Silvania και 2 Daylightstar.
Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες
Φιλτράρισμα:Εheim 2126 pro II (950 l/h) και ενα Eheim 2222 (500 l/h) για βιολογια περισσοτερο (Siporax+1 μπλε σφουγγαρι). Αρα (950+500)/350=4,1 φορες την ωρα
Θερμοστάτης:Ενσωματωμενος στο Εheim 2126
UPS: 1000W για το Eheim 2222
Λίπανση:όχι
Παροχή CO2:όχι
Παράμετροι:
pH:7,9~8,2 (Hanna 98129) (με τη βοηθεια σοδας αλλα και cichlid lake salt)
Γενική σκληρότητα (GH): 9°dGH
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20° dKH (λογω σοδας)
Αμμωνία (ΝΗ3):0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):0mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): <10mg/l
Χρησιμοποιώ τεστ της Aquarium Pharmaceuticals και της Seachem
Αλλαγές νερού:100 λιτρα κάθε βδομάδα (80 λιτρα απο Α/Ο και 20 απο βρυση)
Θερμοκρασία: 25,5°C
TDS: 416ppm(Hanna 98129)
EC: 833 &#181;S(Hanna 98129)
¶λλες πληροφορίες: Φτιαγμένο απο ελληνικη αθανατη πετρα και αμμο!!
Φωτογραφίες:
Θεωρησα καλο να μοιραστω την εμπειρια μου για το πως εγινε ολο το στησιμο του aquascaping, τις διαφορες φασεις μεχρι το τελικο σταδιο.
Καποια πραγματα θα φανουν χρησιμα στους νεους, αλλα και στους παλιους ισως!!!.
Πριν αρχισω τη κατασκευη του aquascaping, αυτο που εκανα ηταν να δω πολλες φωτογραφιες με την βοηθεια του Google
αλλα και απο το post του mikenuke απο το βυθο της λιμνης Malawi, για να εχω μια οσο το δυνατον σωστη εικονα της μορφολογιας του βυθου της,
οπως επισης και πολλα ενυδρεια εντος και εκτος Ελλαδας βραβευμενα και μη, που ειχαν σχεση με την λιμνη Malawi.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση κατ'αρχας, ηταν η υπερβολικη χρηση για να μην πω καταχρηση της φεγγαροπετρας.
Και καλα, αν προκειται για ενα κοινωνικου η γενικου ενδιαφεροντος, ακομα και με κιχλιδες απο τη λιμνη Malawi, ενυδρειο το καταλαβαινω,
αλλα αν του εχεις δωσει μια ταυτοτητα, οπως βιοτοπικο Malawi, και υποτειθεται οτι με το aquascaping θελεις να εχεις κατι απο το βυθο της λιμνης,
τοτε η φεγγαροπετρα ΔΕΝ ΛΕΕΙ, και δεν αναφερω καν τα κιουπια τα τουβλα και τους πλαστικους σωληνες.
Ελεος, φτανει πια, ΟΧΙ αλλες πετρες απο το φεγγαρι, ζητω οι κοινες πετρες.
Μετα φτιαχνουν τα αμερικανακια απο το Σικαγο, ενα ενυδρειο απο πετρες που αφθονουν στη ελληνικη επικρατεια
και το λετε "Το πιο πιστο αντιγραφο βιοτοπου Malawi" Και πως να μην ειναι.!!!!
Καλα βρε παιδια τι σας εχει πιασει μ'αυτη τη πετρα, η μπας και νομιζετε οτι η λιμνη Malawi ειναι στο φεγγαρι, η μηπως δεν υπαρχουν τσουρλοι (πετρες) στην Ελλαδα;
Περα απο τη πλακα λιγα λογια τωρα για το πως εγινε το ολο setup.
Η επιλογη του σχηματος της πετρας περα απο το aquascaping παιζει ρολο στο στερεο και στιβαρο κτησιμο,
κατι που δεν το προσφερουν οι στρογγυλεμενες πετρες (βοτσαλα) της παραλιας, γιατι απλα δεν δενουν μεταξυ τους.
Οπως αναφερει ο mikenuke και συμφωνω απολυτως μαζι του, οι πετρες δεν πρεπει να ειναι τελειως λειες, οπως ειναι τα βοτσαλα
στις παραλιες, αλλα πετρες με ελαφρως στρογγυλεμενες ακρες, κατι σαν στρογγυλεμενη νταμαροπετρα.
Οταν αρχισα την κατασκευη δεν ειχα καμια μα καμια ιδεα το πως θα την εκανα, και μονο βλεποντας τις πετρες
στο χωραφι και στηνοντας τες εκει επιτοπου παιρνεις μια ιδεα για το πως περιπου θα γινει.
Και λεω χωραφι, γιατι ενω ξεκινησα για την παραλια βρεθηκα να ξεθαβω πετρες απο το χωραφι που ηταν διπλα στην παραλια.
Κατα την πορεια της κατασκευης, σου δημιουργειται η αναγκη γιαυτη η την αλλη πετρα, που σημαινει οτι πας ξανα και ξανα,
αλλα τωρα ξερεις περιπου τι πετρες να γυρεψεις (χρωμα, σχημα) και που, το δυσκολο ειναι να κανεις την αρχη.
Αρα θα πρεπει να εχεις γρηγορη και ευκολη προσβαση σε καποια περιοχη που να εχει πετρες που να ικανοποιουν τις αναγκες σου και οχι απαραιτητως παραλια.
Αν μαζεψεις καποιες πετρες απαξ και μετα ξεκινησεις να φτιαχνεις το aquascaping εχεις ενα μεγαλο περιορισμο,
οι πετρες θα σου καθορισουν το πως θα γινει και οχι η φαντασια σου.
Στατικα την μεγαλυτερη αντοχη την εχει η βαση του ενυδρειου στις δυο ακρες γιατι περα απο τη πλατη στηριζεται και στις πλευρες
και γι'αυτο το λογο εφτιαξα μια νησιδα απο πετρες σε καθε ακρη.
Η δεξια πλευρα αντιπροσωπευει την περιοχη Minos Reef, η μεσαια την περιοχη Nkhata Bay (κατω απο την πετρα στη μεση ειναι μια μεγαλη φωλια
επνευσμενη απο την γνωστη φωτο, http://www.malawicichlidhomepage.com...malawi_07.html) και αριστερα τα αβαθη του Otter Point
(εξ'ου και πιο στρογγυλεμενες πετρες) της λιμνης Malawi.
Η επιλογη δεν ειναι τυχαια εγινε κατοπιν μελετης φωτογραφιων των βυθων αυτων των περιοχων.
Τωρα η τεχνικη που ακολουθησα ηταν η εξης:
Εστρωσα τον πατο του ενυδρειου με λεπτες πλακες Καρυστου διαφορων μεγεθων και ΜΟΝΟ στην επιφανεια που θα εβαζα τις πετρες
και οχι σε ολο το πατο του ενυδρειου.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea1.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea2.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea3.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea4.jpg
Η επιλογη της Καρυστου εγινε με κριτηριο οτι εναι πιο φυσικο υλικο απο το πλακακι, το οποιο σημειωτεον επρεπε να το κοψω
και να το προσαρμοσω στη βαση του ενυδρειου, αλλο υλικο θα μπορουσε να ειναι πλακακια απο μαρμαρο.
Στην επιφανεια της πλακας που ερχεται σε επαφη με το τζαμι κολλησα ενα αφρωδη υλικο (το γνωστο στρωματακι για τους υπνοσακους), ειναι και το μονο
μη φυσικο υλικο.
Πανω στις πλακες κολλησα με σιλικονη ενυδρειακη τις πετρες που θα αποτελεσουν την βαση για ολη την κατασκευη.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea5.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea7.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea9.jpg
Με αυτο το τροπο πετυχαινω τεσσερα πραγματα:
α) Μεγαλη επιφανεια εδρασης για τις πετρες βασης, αρα πολυ γερη και στιβαρη κατασκευη.
β) Αντισεισμικη προστασια, διοτι οι πλακες Καρυστου με το που κολληθουν οι πετρες βασης δενονται μεταξυ τους σαν ενα ενιαιο συνολο,
περαν του οτι η αμμος δημιουργει ενα συνολο πετρων-πλακων εντελως συμπαγες και ειναι αδυνατον να κινηθει σε περιπτωση σεισμου.
γ) Διασπορα των καθετων δυναμεων λογω του υπερκειμενου βαρους σε μεγαλυτερη επιφανεια, αρα μικροτερη καταπονηση του τζαμιου βασης.
δ) Υπεριψωμενη κατασκευη με αποτελεσμα να μην καλυπτονται οι πρωτες και οι μεγαλυτερες φωλιες απο την αμμο
(οχι πως θα εχουν ιδιαιτερο προβλημα οι κιχλιδες να βγαλουν την αμμο).
Σπευδω να γραψω οτι ολα αυτα δεν ειναι δικες μου ιδεες αλλα τις εχω διαβασει απο το malawi cichlid homepage.
Kαι τωρα μη με ρωτησετε που ειναι το φελιζολ.
Ειμαι εναντια στη χρηση αυτου του υλικου σαν υλικο αλλα και σαν ιδεα και μαλιστα πασπαλισμενο με σιλικονη και αμμο, περα του οτι
δεν του εχω καμια εμπιστοσυνη στο να αντεξει 70~80 κιλα πετρα απο πανω του.
Προτιμω αυτον το χωρο να τον απολαμβανουν οι κιχλιδες μου με αμμο.
Και φυσικα ουτε λογος για τεχνιτες πετρες και background απο φελιζολ, πολυουρεθανη, καφασια, πλαστικα η αλλα υλικα βαμμενα και κολλημενα
με αμφιβολης ποιοτητας και τοξικοτητας κολες, χρωματα λουστρα και βερνικια και φυσικα ενα καρο σιλικονες.
Ακομη και η σιλικονη που εβαλα ηταν η ελαχιστη δυνατη ποσοτητα, αν και ενυδρειακη.
Η προστασια που εχω περα απο την πολυ καλη κατασκευη ειναι η αμμος, η αμμος, η αμμος.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_preb1.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_preb2.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_preb3.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_preb4.jpg
Σπευδω να γραψω, γιατι ισως υπαρξουν αντιδρασεις και παρεξηγησεις, οτι δεν προσπαθω να πεισω κανενα δια την ακαταλληλοτητα του
φελιζολ η του styrofoam και αν εσεις αισθανεστε ανετα και ασφαλεια με την χρηση του, συνεχισετε να το κανετε και το λεω με καθε ειλικρινεια και χωρις ειρωνεια.
Αυτο που προσπαθω να σας πω ειναι οτι αφ'ενος, μια γερη κατασκευη καθιστα αχρηστη τη χρηση του φελισολ σαν μεσο προστασιας, και αφ'ετερου
ειναι ενα υλικο με τοσα προβληματα στη στηριξη του λογω ανωσης. Γιατι αυτη η εμμονη (κολλημα) στη χρηση του?
Υπαρχει ενα βασικο συμπλεγμα πετρων σε καθε πλευρα και καποιες πετρες απλως ακουμπουν σ' αυτο.
Τα βασικα συμπλεγματα των πετρων πριν τοποθετηθουν μεσα στο ενυδρειο, εχουν δοκιμαστει απο μενα, χοροπηδοντας στην κυριολεξια απο πανω τους
στο δαπεδο του δωματιου μου.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_pre1.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_pre2.jpg
Τωρα αν κολληθουν τα συμπλεγματα με σιλικονη με τις πλακες Καρυστου μεσα στο ενυδρειο στην τελικη τους θεση, τοτε μιλαμε για μια πολυ γερη κατασκευη.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea6.jpg
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea8.jpg
Η μεγαλη πετρα σου δινει την αισθηση της σιγουρης κατασκευης περα απο την ρεαλιστικοτητα, και μην ξεχναμε οτι τα ψαρακια μας καποτε θα μεγαλωσουν.
Οπως καταλαβαινετε το μεγεθος της πετρας ειναι ευθεως αναλογο με το μεγεθος του ενυδρειου και φυσικα μιλαμε για ενυδρειο με ελαχιστη χωρητικοτητα τα 300 λιτρα.
Εχω κανει τουλαχιστον 6 φωλιες για ψαρια μεγεθους 10cm και αλλες μικροτερες οπως και καταφυγια για τα νεογεννητα.
Οσον αφορα την κακοτεχνεια αν δεν ειστε σιγουρος-η για την κατασκευη σας κολλησετε οποιες πετρες ειναι επιφοβες για καταρρευση.
Μια καταρρευση πετρας θα γινει απο κακοτεχνεια η απο σεισμο, εννοειται οτι η κατασκευη μας δεν στηριζεται στην αμμο
αρα δεν θα πεσει απο το σκαψιμο των ψαριων.
Τωρα σε περιπτωση σεισμου 'ου μη γεννητω' και μιλαμε για 6+ R και τεκτονικου σεισμου, αυτες που κινδυνευουν πιο πολυ
ειναι οι πλευρες και λιγοτερο ο πατος του ενυδρειου μας, περα απο τους μεσοτειχους του ιδιου του σπιτιου μας.
Φανταστειτε σ'ενα σεισμο ενα ενυδρειο που καποιες πετρες στηριζονται στα πλαινα και πισω τζαμια τι θα γινει.
Ποιο το ωφελος αν εχεις βαλει 3 cm styrofoam στο πατο του ενυδρειου.
Γι'αυτο το λογο προσπαθησα, οσο και οπου ηταν δυνατον, ν'αφησω μια αποσταση ασφαλειας μεταξυ των πλαινων τζαμιων και των πετρων.
Η κατασκευη μου δεν στηριζεται σε κανενα τζαμι, απλως μονο καποιες πεπλατυσμενες πετρες ερχονται σ'επαφη μονο με το πισω τζαμι και παλι μεσω ενος μαυρου αφρολεξ.
Η κινηση σ'ενα τετοιο σεισμο ειναι οριζοντια αρα αναλογα με τον προσανατολισμο του ενυδρειου μας θα κινδυνευσουν τα μπρος-πισω
και περοσσοτερο τα πλαινα τζαμια, οσο δε για το νερο, οι κιχλιδες μας θα πανε για searfing.
Το ενυδρειο μου ευτυχως εχει δυο κοντρες πανω πλατους 20 cm εκαστη και πιστευω να μειωσουν το υψος των κυματων.
Επισης καλο θα ηταν να ανοικτει μια ενοτητα με θεμα "ιδεες και σχεδια για την αντισεισμικη στηριξη των ενυδρειων".
Και ιδου η πρωτη ερωτηση.
Ειναι σωστο να απεχει το επιπλο του ενυδρειου απο τους πισω - πλαι τοιχους η να στηριζεται (και οχι απλως να ακουμπα) σ'αυτους και γιατι;
Μια αλλη ερωτηση που εχω να κανω σχετικα με την διαβρωτικη επιδραση του πυριτιου της αμμου θαλασσης στη σιλικονη.
Ποια ενυδρεια ειναι επιρρεπη, αυτα με θαλασσινο με γλυκο η και τα δυο?.
Υπαρχει καποιο αρθρο επιστημονικο που να αναφερεται σ'αυτο το θεμα, και γιατι το πυριτιο που περιεχει η μαυρη αμμος, και ποιας
μαυρης αμμου οπως διαβασα εδω, ειναι πιο διαβρωτικο απο το πυριτιο της κοινης ξανθιας αμμου και γιατι βαθος χρονου μιλαμε?
Καλο ειναι οποιος αναφερεται σε τετοια θεματα να παραπεμπει σε καποια links που να εχουν καποια επιστημονικη βαρυτητα και οχι, ακουσα... μου ειπαν... διαβασα καπου...κτλ.
Συγγνωμη αν σας ζαλισα, αλλα και για το ατονικο συστημα της γραφης μου.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Προσωπικά μου αρέσει....!!!!

Και με τον ανάλογο φωτισμό φαντάζομαι θα δείξει πάρα πολύ το aquascaping σου, και με τις σκιες που θα δημιουργηθούν θα γίνει σίγουρα πολύ όμορφο...

Περιμένουμε φωτό με το τελικό αποτέλεσμα!!!

Υ.Γ.:Ουπς μετά το είδα το άλλο θέμα που έκανες...!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-07, 22:39
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

πολυ ωραιο μαρεσε και μενα καθως και η προσπαθεια να το κανεις βιοτοπικο ειναι πολυ σωστη!

για το φελιζολ διαφωνω ομως μονο καλο θα κανε να βαλεις ενα λεπτο κομματι σε ολο τον πατο παχους 0,5cm πχ για τον εξης λογο οτι μπορει η κατασκευη να ειναι γερη αλλα
σκεψου μια μεγαλη πετρα αν απο κατω μπει αμμος και για καποιο λογο την μετακινησεις εστω και οταν το ξεστησεις βρε αδερφε θα κονομησεις κατι χαρακιες στον πατο που δεν φανταζεσαι....και γενικα αμα εχουμε γυαλι αμμο και απο πανω πετρα υπαρχει τεραστια φθορα στο γυαλι....

και δεν καταλαβαινω εναν ουσιαστικο λογο του γιατι να μη βαλεις...
ουτε ανωση εχει αφου θα μπουν πετρες και αμμος απο πανω ουτε τιποτα...
και αμμα παταγαν πανω του οι πετρες και μετα εβαζες 6cm αμμο παλι δεν θα κουνιοταν με τιποτα
τα λεω αυτα γιατι η ολη κατασκευη με πλακες καριστου υποστρωμα κτλ μου φαινεται πολυ κοπος για το τιποτα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-07, 23:11
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
για το φελιζολ διαφωνω ομως μονο καλο θα κανε να βαλεις ενα λεπτο κομματι σε ολο τον πατο παχους 0,5cm πχ για τον εξης λογο οτι μπορει η κατασκευη να ειναι γερη
0,5 cm φελιζολ και απο πανω 60 κιλα πετρες δεν νομιζω....
3cm styrofoam και να παλι εχω επιφυλαξεις.
Οπως εχεις καταλαβει ειμαι καθετα εναντια στη χρηση αυτου του υλικου
....και τελως παντων καθ'ενας παιρνει τα ρισκα του με τις επιλογες του.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-07, 00:53
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιατι τι θα παθει το φελιζολ αμα βαλεις 80κιλα πανω δεν καταλαβα?ελαστικο ειναι δεν σπαει και δεν θα στηριχτει το βαρος απ τις πετρες πανω του απλα θα προστατευει το κρυσταλλο απ την αμεση επαφη
και πιστεψε με την ανωση με 0,5cm φελιζολ μια 10κιλη πετρα να πεσει απο την κορυφη στον πατο καθολου ζημια δε θα κανει σε 10αρι τζαμι....ενω σε ενα ενυδρειο που δεν εχει στη μεση κατι οπως το δικο σου θα μπορουσε να κανει ζημια,δεν αντιλεγω βεβαια στο οτι δεν προκειται να πεσει η πετρα αφου φαινεται πολυ καλη κατασκευη απλα δεν καταλαβαινω εισαι εναντια ως προς τι?το υλικο που εβαλες κατω απο την πλακα καρυστου δηλαδη ειναι φυσικο υλικο?και θα προτιμουσα φελιζολ που ειναι τσεκαρισμενο απο ενα υποστρωμα υπνου...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-07, 04:59
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Δεν εχω τιποτα με το φελιζολ, αλλα με ενοχλει το οτι δεν προτεινετε εναλλακτικες λυσεις, με τοση πληθωρα υλικων σημερα.
Ειπε καποιος καποτε φελιζολ και ολοι εμεις το εχουμε κανει ευαγγελειο.
Πες οτι ειναι ο χαρακτηρας μου ετσι, αλλα δεν μου αρεσουν οι μονοδρομοι
θελω πλουραλισμο.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-07, 09:02
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

στο χερι του καθενος ειναι να αναπτυξει τις υπαρχουσες ιδεες να τις εξεληξει και να τις παρουσιαει απλα επειδη το ψαχνα και γω τοσο ευκολη και απλη λυση δεν υπαρχει αλλη...anyway το ενυδρειο σου παντως θα γινει κουκλι!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-07, 09:56
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
στο χερι του καθενος ειναι να αναπτυξει τις υπαρχουσες ιδεες να τις εξεληξει και να τις παρουσιαει απλα επειδη το ψαχνα και γω τοσο ευκολη και απλη λυση δεν υπαρχει αλλη...anyway το ενυδρειο σου παντως θα γινει κουκλι!
Ιδεες:
Για να μην χαραξεις το πατο του ενυδρειου βαζεις το pad που μπαινει μεταξυ
επιπλου και ενυδρειου, και απο πανω ενα φυλλο απο πλαστικο σε οτι χρωμα και παχος θες, προφανως παιζει ρολο το βαρος απο τις πετρες, η φυλλο απο σιλικονη η φυλλο απο βακελιτη, η φυλλο απο αλουμινιο αφου το ψεκασεις με
σιλικονη η αλλο μη τοξικο λουστρο, η φυλλο απο...η φυλλο απο....
Μην μου πειτε οτι δεν υπαρχου υλικα για να προστατεψεις το πατο ενος ενυδρειου ακινδυνα η να τα κανεις εσυ ακινδυνα για τα ψαρια.
Ολα αυτα τα υλικα και πολλα αλλα τα ειδα σ'ενα μεγαλο καταστημα στο Ηρακλειο, που πηγα για διακοπες το Πασχα, για να αγορασω ενα φυλλο
μαυρου μαλακου λαστιχου 2m x 1m και παχος 1 cm, που εβαλα μεταξυ ενυδρειου και επιπλου.
Αντε καιρος ειναι να ξεκολαμε σιγα σιγα απο το φελιζολ!!!
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-07, 10:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα αυτα τα υλικα και πολλα αλλα τα ειδα σ'ενα μεγαλο καταστημα στο Ηρακλειο, που πηγα για διακοπες το Πασχα, για να αγορασω ενα φυλλο
μαυρου μαλακου λαστιχου 2m x 1m και παχος 1 cm, που εβαλα μεταξυ ενυδρειου και επιπλου.
Αντε καιρος ειναι να ξεκολαμε σιγα σιγα απο το φελιζολ!!!
Yπάρχουν έτοιμα εδώ :
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...+pads&mpath2=0
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-07, 15:14
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ολα αυτα που λες μου φαινονται πολυ ποιο δυσκολα και μη προσβασιμα απο καποιον αρχαριο ειδικα και δεν προσφερουν τιποτα παραπανω απο ενα χοντρο κομματι φελιζολ...
καλη πρωτοτυπια αλλα εκει που χρειαζεται και χρειαζεται ακομα σε χιλιαδες παραμετρους που δεν υπαρχει κατι στανταρ..
γνωμη μου φυσικα ο καθενας διαλεγει μονος του
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-07, 17:16
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα που λες μου φαινονται πολυ ποιο δυσκολα και μη προσβασιμα απο καποιον αρχαριο ειδικα και δεν προσφερουν τιποτα παραπανω απο ενα χοντρο κομματι φελιζολ...
καλη πρωτοτυπια αλλα εκει που χρειαζεται και χρειαζεται ακομα σε χιλιαδες παραμετρους που δεν υπαρχει κατι στανταρ..
γνωμη μου φυσικα ο καθενας διαλεγει μονος του
Μετα απο ποσους θανατους ψαριων που εφαγαν ενα κομματι φελιζολ
και πεθαναν, θα πεισθεις γιατην ακαταλληλοτητα του υλικου αυτου.
Και δεν εννοω μονο απο τα δικα σου ψαρια, ποσα απο αυτα που εχουν πεθανει χωρις λογο και αιτια κατα καιρους.
Εστω και ενα να εχει πεθανει ΕΓΩ το θεωρω σοβαροτατο λογο ωστε να μην το χρησιμοποιησω, για να μην πω υποψια.
Παιδια εχω κανει και 2 ερωτησεις αλλα απαντησεις δεν εχω παρει.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-07, 17:36
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

συμφωνω γιαυτο που λες οτι μπορει να φαγωθει<αν και θανατο δεν εχω ακουσει και δεν πιστευω οτι θα καταπιναν τα ψαρια το φελιζολ >γιαυτο βαζουμε μια πλαστικη σιτα απο πανω που την κολλαμε με σιλικονη...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-07, 17:55
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση steady να σε πεισω ωστε στο επομενο ενυδρειο σου να μην βαλεις φελιζολ;
Αν ναι να το συνεχισουμε, αν οχι το σταματαμε εδω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαυτο βαζουμε μια πλαστικη σιτα απο πανω που την κολλαμε με σιλικονη...
Παντως αυτο δεν θεωρειται απλοτητα για ενα νεο...
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-07, 18:18
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ωραια κατασκευη, ωραιο το ενυδρειο, νομιζω βεβαια οτι υπερβαλεις με τα κολληματα με σιλικονες στις πετρες, εγω δε θα εμπαινα σε αυτο το κοπο, αλλα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις.

Ενα μονο λιγο με χαλαει, η μαυρη αμμος, δεν ξερω δε μου καθισε καλα στο ματι οταν την ειδα στην παρουσιαση.
Το αλλο που εχω παρατηρησει ειναι το χρωμα τις πετρας, στις φωτο φαινεται καφετι, δεν ξερω αν οντως τετοιο, θα ξερεις βεβαια οτι στη λιμνη το φυσικο χρωμα ειναι γκριζομπλε, βεβαια αυτο δε θα παιζει και μεγαλο ρολο μολις αρχισει να αναπτυσετε η αλγη.

Ανυπομονω να το δω μετα απο μερικους μηνες.
Καλη δουλεια!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-07, 18:23
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση steady να σε πεισω ωστε στο επομενο ενυδρειο σου να μην βαλεις φελιζολ;
Αν ναι να το συνεχισουμε, αν οχι το σταματαμε εδω.


Παντως αυτο δεν θεωρειται απλοτητα για ενα νεο...
φιλε μου ανταλλαγη επιχειρηματων κανουμε γιαυτο γινονται τα ποστ δεν ξερω γιατι εισαι τοσο καθετος στην αποψη σου...
θεωρειται ποιο απλο να κοψεις την πλακα καριστου σε συγκεκριμενο κομματι?
το θεμα δεν ειναι να με πεισεις το θεμα ειναι να καταλαβαινουμε τι ειναι ποιο απλο δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης και μιλαω παντα φιλικα αλλα αφου παρεξηγουμαι σταματαω..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-07, 18:43
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ανταλλαγη επιχειρηματων κανουμε γιαυτο γινονται τα ποστ δεν ξερω γιατι εισαι τοσο καθετος στην αποψη σου...
θεωρειται ποιο απλο να κοψεις την πλακα καριστου σε συγκεκριμενο κομματι?
το θεμα δεν ειναι να με πεισεις το θεμα ειναι να καταλαβαινουμε τι ειναι ποιο απλο δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης και μιλαω παντα φιλικα αλλα αφου παρεξηγουμαι σταματαω..
Καθετος εγω η εσυ-εσεις;
Δεν εκοψα καμια πλακα τις βρηκα ετοιμες κομμενες απο μια μαντρα εδω στη Κω, ποσο μαλλον στην Αθηνα.
Αντιπαραθεση θελοντας και μη υπαρχει, γονιμη απο τη μια εγω και δεν ξερω αν υπαρχει κανεις αλλος και απο την αλλη ολοι εσεις οι "υπερ του φελιζολ"
Παρεξηγηση ΚΑΜΙΑ.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-07, 19:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν ειμαστε καμια μυστικη συνομωσια που τα περνει απο τις εταιριες που φτιαχνουν φελιζολ ''εμεις του φελιζολ'' για τον εαυτο μου μιλαω μονο
δεν διαφωνω καλο ειναι να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και οτι βολεψει τον καθενα

υ.γ εμενα να μου πεις που στην αθηνα ετρεχα στο κορωπι να βρω πετρες μια ωρα δρομο και στην καλαματα θα ταν το ποιο ευκολο πραγμα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-07-07, 17:25
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια κατασκευη, ωραιο το ενυδρειο, νομιζω βεβαια οτι υπερβαλεις με τα κολληματα με σιλικονες στις πετρες, εγω δε θα εμπαινα σε αυτο το κοπο, αλλα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις.

Ενα μονο λιγο με χαλαει, η μαυρη αμμος, δεν ξερω δε μου καθισε καλα στο ματι οταν την ειδα στην παρουσιαση.
Το αλλο που εχω παρατηρησει ειναι το χρωμα τις πετρας, στις φωτο φαινεται καφετι, δεν ξερω αν οντως τετοιο, θα ξερεις βεβαια οτι στη λιμνη το φυσικο χρωμα ειναι γκριζομπλε, βεβαια αυτο δε θα παιζει και μεγαλο ρολο μολις αρχισει να αναπτυσετε η αλγη.

Ανυπομονω να το δω μετα απο μερικους μηνες.
Καλη δουλεια!
Ευχαριστω mikenuke και ολους εσας για τα καλα σας λογια.
Τιποτα δεν θεωρω υπερβολη αν ειναι για την ασφαλεια και την σωστη λειτουργεια του ενυδρειου μου.
Εαν δεν κολλουσα τις πετρες βασεις θα επρεπε να εβαζα καποιο προστατευτικο μεσο για τη βαση.
Προτημησα την υπερβολη οπως λες εσυ, για να αποφυγω το φελιζολ.
Τωρα για το χρωμα της αμμου, απο τη στιγμη που εβαλα το μαυρο φοντο
και απο τη στιγμη που ηξερα που θα βρω μαυρη αμμο εδω στο νησι, η επιλογη ηταν μια.
Μην ξεχνας επισης οτι ειμαι Κρητικος και εμεις οι Κρητικοι εχουμε μια αδυναμια στο μαυρο χρωμα, οπως και να το κανουμε.
Τι φταιω γονιδια ειναι αυτα.
Στο μελλον ισως αρχισει να ξανθενει προσθετοντας σταδιακα ξανθια αμμο.
Τωρα για το χρωμα των πετρων, ομολογουνενως δεν φαινεται καθαρα στις φωτογραφιες.
Υπεθεσα οτι ηταν καφε, ισως να με ξεγελασε η αλγη, εσυ ξερεις καλυτερα.
Τωρα βεβαια εχουμε φτασει στο σημειο να μιλαμε για χρωματα, δεν νομιζεις οτι ειναι υπερβολη και για πολλους εδω στο φορουμ παρα πολυ υπερβολη.
Το επομενο σταδιο ειναι να φερουμε πετρες απο το Malawi.
Potamogeton υπαρχει περιπτωση να βρω;
Εχω σκοπο να το βαλω σ'ενα σακουλακι που εχω, ειχε καποτε ανθρακα μεσα,
με υποστρωμα της Seachem και να το χωσω μεσα στην αμμο σ'τα αριστερα (Otter point).
Ισως να παιξει και καποιο προστατευτικο ρολο μεταξυ τζαμιου και πετρας.
Πως σου φαινεται σαν ιδεα;
Η valsineria δεν.... λογω του τροπου που αυξανεται.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-07, 18:21
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Οπως βλεπεις σε φωτογραφιες απο τα βραχια εξω απο το νερο οπως εδω
http://www.imagestation.com/picture/...e/fbebd2fb.jpg
Το χρωμα δεν ειναι καφε, αλλα γκριζομπλε.

Για τα φυτα που λες, δεν εχω ιδεα αν θα βρεις ποταμογετον μην ζοριζεσαι ομως πολυ με αυτα, ριχτα μεσα και αστα να αναπτυχθουν οπως θελουν οτι ξεφευγει απο το πλανο σου το ξεριζωνεις η το κλαδευεις.Η αληθεια ειναι οτι αν η βαλισνερια βρει καλες συνθηκες απλωνεται παντου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-07-07, 18:42
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως βλεπεις σε φωτογραφιες απο τα βραχια εξω απο το νερο οπως εδω
http://www.imagestation.com/picture/...e/fbebd2fb.jpg
Το χρωμα δεν ειναι καφε, αλλα γκριζομπλε.
Αν δεις καλα εχουν και μια τετοια αποχρωση
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_prea6.jpg
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-07-07, 11:45
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο...!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-07, 08:34
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή The Black Malawi - Ερωτησεις

Μια και δεν εχω παρει καμια απαντηση μετα απο 400 κοντα επισκεψεις στις δυο ερωτησεις μου, εχω να κανω καποιες αλλες πιο ευκολες.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_0.jpg
α)Εαν και οσοι θεωρειτε οτι το ενυδρειο του Σικαγου ειναι το πιο πιστο αντιγραφο δηλ. με αριστα το δεκα παιρνει δεκα, τηρουμενων των αναλογιων,
ποσο βαζετε στο δικο μου; Και αυτο για να εχω ενα μετρο συγκρισης.
β)Θεωρειτε οτι αν βαλω πετρες στη μεση θα γινει πιο πιστο αντιγραφο η αν του αυξησω λιγο ακομη το υψος στα ακρα η σ'ενα απο τα δυο ακρα;
γ)Οποιαδηποτε αλλη βελτιωση.
δ)Επειδη οι εδω πετσοπαδες εχουν μια δυσκολια να μου προμηθευσουν ενα κοπαδακι (1m+3f) P. Saulosi που θελω ακομη ριχνοντας το φταιξιμο
στους αθηναιους προμηθευτες.
Υπαρχει περιπτωση να βρω-αγορασω αυτο το ειδος η πραγματι υπαρχει ελλειψη; (προς τους επαγγελματιες αφορα η ερωτηση περισσοτερο)
Το πραγμα επιγει λιγο γιατι αν μεγαλωσουν τα υπαρχοντα ειδη και πιο πολυ τα C. afra, θα κανουν τη ζωη δυσκολη στα νεοεισερχομενα saulosi.
Εννοειται οτι ο αριθμος των υπαρχοντων labido θα μειωθει (επιστραφουν) κατα τρια, το ενα ειναι υβριδιο.
Επειδη δεν θελω να πεσω θυμα ξανα, πιστευω οτι μεσω φορουμ θα γινει μια εντιμη συναλλαγη.
Υπαρχει και η αλλη περιπτωση να ερχεται καποιος στη Κω για διακοπες και να τυχει να εχει saulosi η socolofi, ωραια που θ'αταν.
ε)Δεν ξερω δεν απαντω.
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-07, 09:19
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σχετικα με το (α) το ενυδρειο του Σικαγο ειναι σε διαφορετικη κατηγορια, διοτι προκειται για ενα ενυδρειο τεραστιων διαστασεων, και η επιτυχια του για μενα ειναι οτι θυμιζει πολυ πλαγια της λιμνης, με μεγαλους ογκους βραχων.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-07-07, 09:46
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το (α) το ενυδρειο του Σικαγο ειναι σε διαφορετικη κατηγορια, διοτι προκειται για ενα ενυδρειο τεραστιων διαστασεων, και η επιτυχια του για μενα ειναι οτι θυμιζει πολυ πλαγια της λιμνης, με μεγαλους ογκους βραχων.
Γι'αυτο γραφω "τηρουμενων των αναλογιων"
Δηλ. ολοι εμεις με ενυδρεια 1μ, 1.20μ, 2μ, 2.20μ δεν μπορουμε να φτιαξουμε πιστα αντιγραφα λογω περιορισμενων διαστασεων...δεν νομιζω.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-07-07, 10:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οταν ενα μηνυμα ειναι μεγαλο και επεται συζητηση αρκετων ποστ, ειναι ευκολο να ξεχαστουν καποιες ερωτησεις. Το πιο απλο θα ηταν να τις επαναλαβεις παρα να πεις οτι προχωρας σε πιο ευκολες - πραγμα που εμπεριεχει και λιγο ειρωνεια και ισως ειναι αδικο για αυτους που εχουν ολη την καλη θεληση να σου απαντησουν.

Για τα P. sauloisi βαλε μια αγγελια στις Μικρες αγγελιες (μηπως εχουν χομπιστες) και στο Μαγαζια Επαγγελματιες (μηπως εχουν μαγαζια).

Αν στηριξεις το ενυδρειο σε τοιχο, στηριζεις μαζι δυο μεγαλες αδρανεις επιφανειες που σε ενα σεισμο δεν θα αντιδρασουν μαζι με καταστροφικα αποτελεσματα.

Υπαρχουν ενυδρεια με θαλασσινη αμμο που δουλευουν δεκαετιες χωρις κανενα προβλημα διαβρωσης της σιλικονης (δεν το ακουσα ουτε μου τοπανε, εχω δει αρκετα).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-07-07, 10:34
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ενα μηνυμα ειναι μεγαλο και επεται συζητηση αρκετων ποστ, ειναι ευκολο να ξεχαστουν καποιες ερωτησεις. Το πιο απλο θα ηταν να τις επαναλαβεις παρα να πεις οτι προχωρας σε πιο ευκολες - πραγμα που εμπεριεχει και λιγο ειρωνεια και ισως ειναι αδικο για αυτους που εχουν ολη την καλη θεληση να σου απαντησουν.
Δεν εκανα τις δευτερες ερωτησεις μου με καμια διαθεση ειρωνειας.
Αντιθετως εαν επαναλαμβανεσαι και βαρετος γινεσαι και μια δωση ειρωνειας - δουλεμα υπαρχει...γνωμη μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στηριξεις το ενυδρειο σε τοιχο, στηριζεις μαζι δυο μεγαλες αδρανεις επιφανειες που σε ενα σεισμο δεν θα αντιδρασουν μαζι με καταστροφικα αποτελεσματα.
Ειμαι της ιδιας γνωμης, αλλα ποσοι απο μας το εχουν κανει;
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-07-07, 10:38
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Δεν σας κρυβω οτι ειμαι λιγο απογοητευμενος με την σταση σας.
Εχω κανει καποιες ερωτησεις που εχουν να κανουν με την βελτιωση δηλ. καποιες επεμβασεις για να γινει το ενυδρειο μου
πιο πιστο αντιγραφο βιοτοπου Malawi, αλλα δεν βλεπω καμια προταση-απαντηση, περα απο mikenuke και Tolis.
Θελω την βοηθεια σας αλλα δεν τη βλεπω, να υποθεσω οτι ολα ειναι τελεια...δεν νομιζω, οτι ειναι καλοκαιρι και υπαρχει
μια σπαριλα, μια μουργιελα, μια βαρεμαρα, και δεν νομιζω με τιποτα οτι εισαστε υπερ της 4ης επιλογης "Δεν ξερω δεν απαντω".
Μια παρατηρηση που αφορα την διαφορετικοτητα στο υψος εχει ληφθει ηδη.
Περιμενω και αλλες, νταμαραδες που εισαστε.
Ομολογω οτι οι φωτο με φλας το αδικουν, φανταστειτε οτι οι καθετες σωληνες εισαγωγης σχεδον ειναι αορατες με το μαυρο backround.
Τι να κανω η Sony Cyber-shot δεν εχει και πολλες δυνατοτητες, εχω κανει πολλες προσπαθεις χωρις φλας αλλα δεν...να φερω επαγγελματια φωτογραφο.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-07, 12:26
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σας κρυβω οτι ειμαι λιγο απογοητευμενος με την σταση σας.
Νομίζω ότι είσαι λάθος σ'αυτό.
Από την στιγμή που έγραψε ο Tolis και o Μikenuke κάτι και με καλύπτουν δεν χρειάζεται να γράψω από κάτω και εγώ. Ίσως έτσι σκέφτονται και οι υπόλοιποι. Δηλαδή θα ήθελες κάτω από μία απάντηση άλλα 10 post που να λένε ότι συμφωνούν με τα παραπάνω; Δεν το νομίζω. Έπειτα πάνω σε κάποιες ερωτήσεις πήρες απαντήσεις νομίζω. Π.χ. εγώ έθιξα το ότι πρέπει να σηκώσεις,κατά την προσωπική μου άποψη πάντα,τις πέτρες από την μία πλευρά. Να έγραφαν δηλαδή και από κάτω άλλοι 5-6 ότι συμφωνούν με τον a-sakis; Τουλάχιστον περιτό.
Τέλος οι ερωτήσεις σου δεν είναι κοινές. Τι εννοώ:Εμένα δεν με απασχόλησε ποτέ να στηρίξω το ενυδρείο στον τοίχο παρά μόνο στην βάση του,και νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος,το αντίθετο μάλλον. Να έγραφα δεν το ξέρω; Απλά δεν απαντώ...ίσως κάποιος άλλος που έχει εμπειρία απαντήσει σ'αυτό.

Φιλική συμβουλή,έχε λίγη περισσότερη υπομονή.Πίστεψε με,όλα τα παιδιά έχουμε διάθεση να βοηθήσουμε αλλά μην το αντιμετωπίζεις αυτό λες και παίρνεις το 166 στα επείγοντα.

Φιλικά και με σεβασμό πάντα.
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-07, 13:35
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από a-sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα πάνω σε κάποιες ερωτήσεις πήρες απαντήσεις νομίζω. Π.χ. εγώ έθιξα το ότι πρέπει να σηκώσεις,κατά την προσωπική μου άποψη πάντα,τις πέτρες από την μία πλευρά. Να έγραφαν δηλαδή και από κάτω άλλοι 5-6 ότι συμφωνούν με τον a-sakis;
Φιλικά και με σεβασμό πάντα.
Περα απο την φελιζολ-συζητηση με τον steady, τα χρωματα αμμου -πετρας
του mikenuke, και τη δικη σου παρατηρηση για το υψος στην ουσια δεν εχω αλλη προταση απο σας για βελτιωση.
Οι δυο αρχικες ερωτησεις μου απαντηθηκαν μονο απο τον Toli και τον ευχαριστω.
Υπομονη λοιπον και περιμενω τις προτασεις σας.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-07, 14:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

νομιζω φιλε μου πως δεν εχει κατι αλλο προς το παρον να συζητησεις ειναι προφανες οτι αρκετες σπηλίες καλα στηριγμενες εχεις αμα ειναι και το νερο σου οκ νομιζω πως εχεις τελειωσει με το aquaskaping τωρα στεκεσαι σε καποιες λεπτομεριες που για μενα ειναι υπερβολικες οπως ποιο πιστη ακομη αναπαρασταση του βιοτοπου...

απο δω και περα νομιζω πρεπει να συνεχισεις τη συζητηση με θεμα τα ψαρακια σου και συντομα με αναπαραγωγες!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυριες και Κυριοι...Ιδου!!! The Black Malawi GeFior Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 04-07-07 23:03
Black Orchid deMetrIs Bettas 5 26-10-06 18:16
Black Water Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-02-05 20:41
Black Neon nkarvounis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 05-10-04 09:30
Black background afrodite Γλυκό νερό - Γενικά 11 26-03-04 10:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12645 seconds with 13 queries