Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-05, 00:22
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή μήπως τελικα να μην κανω reef??

καταρχην γεια σας...!!!!

εδω κ καιρο μαζευω λεφτα για ενυδρειο κ επιτέλοπυς εφτασα σε ενα σεβαστό ποσο για να κανω το ονειρο πραγματικοτητα....
ημουν ετοιμος για γλυκου νερου ΩΣΠΟΥ... τσακ ειπα να ριξω μια ματια στην ενοτητα στο φορουμ για reef.... αυτο ηταν το ερωτευτηκα, τα χρωματα κ η ζωντανια που εχει δεν συγκρινονται σε καμι περιπτωση με το fresh!!!

το ενυδρειο αγοραστηκε ειναι 300 λιτρα αν δεν κανω λαθος κ εινια με την βαση του αδειο ομως!!!

δεν θελω αν το κανω αμαν τοοοο ενυδρειο.. αναγκαζομαι πραγματικα αναγκαζομαι αν το κανω μικρο λογο οτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσω 12.000Ε!!!ολο τον χρονο να δουλευω τοσα δεν θα βγαλω!!! αλλο αν θελω να το κανω ετσι ωραιο...

υπαρχει η δυνατοτητα να το κανω πιο οικονομικο....???
πχ να μην βαλω βραχο ζωντανο... καμια ανεμωνη μωρε ομως να μην βαλω??? σκεφτομια για κλοουν ... εχουν πολυ ωραια χρωματα κ απο οτι διαβασα τρελενονται για ανεμωνη!! αλλα μετα σκεφτομαι λες η ανεμωνη να θελει επιπλεον εξοπλισμο?

μηπως να το γυρισω τελικα σε fresh?? οχι τιποτα αλλα μηνη φτασω σε καποιο σημειο κ να θελουν τιποτα 50κιλα ζωντανο βραχο κ εγω δεν εχω λεφτα κ τα σκοτωσω τα πανεμορφα τα ψαρακια....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-05, 07:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη γεια σου,

Οπωσδήποτε υπάρχει αρκετή διαφορά ως προς το στήσιμο ενός reef ενυδρείου και ενός γλυκού νερού, ως προς τα χρήματα που θα δώσεις.

Βέβαια και στις δυο περιπτώσεις υπάρχουν διάφοροι τρόποι να γλιτώσεις αρκετά χρήματα, είτε με διάφορες πατέντες, είτε με αρκετό διάβασμα και αποφυγή λαθών (που θα σου κοστίσουν πολλά). Αλλά όπως προανέφερα υπάρχει αρκετή διαφορά.

Και δεν είναι μόνο ο ζωντανός βράχος, αλλά ο φωτισμός, ο skimmer, το chiller (ψυκτικό μηχάνημα), συσκευή R.O., αλάτια και διάφορα άλλα…..

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Μπορείς βέβαια (ανάλογα με το θαλασσινό ενυδρείο που θα κάνεις) να κάνεις κάποια «οικονομία».

Επίσης μπορείς να το στήσεις το φθινόπωρο -για να μη χρειαστείς chiller- και αργότερα να το πάρεις. Ή με το φωτισμό να βάλεις τις απαραίτητες λάμπες στην αρχή και μετά προχωράς σε αναβάθμιση (εφόσον το έχεις σχεδιάσει από την αρχή). Ή με το βράχο, που μπορείς να παραγγείλεις από Aquaristic βράχο ψόφιο, τον οποίο τον βάζεις σαν βάση ε και λίγο πιο πάνω και μετά προσθέτεις από πάνω σιγά σιγά τον ζωντανό.

Βλέπεις λοιπόν ότι υπάρχουν πολλές λύσεις, φτάνει να αποφασίσεις τι θα κάνεις και να υποστηρίξεις την απόφασή σου αυτή……
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-05, 09:18
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δημήτρη καλημέρα. Αν και ο προλαλήσας με κάλυψε πλήρως, θα σου πω και εγώ κάτι από προσωπική εμπειρία: πριν από 6 μήνες περίπου ενώ είχα ενυδρείο κοινωνικό 100lt είχα τρελαθεί με τους δίσκους. Στήνω κανένα μήνα πριν το πάσχα το δισκο-ενυδρείο (τώρα αριθμεί στους 7 δίσκους) και ξέρεις αυτή τη στιγμή πού βρίσκομαι????????? Στο στρώσιμο του reef! Οπότε επειδή αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις εκεί γιατί η μαγεία της θάλασσας είναι απίστευτη, πήγαινε κατευθείαν εκεί, σιγά-σιγά τον εξοπλισμό (και εγώ κάπως έτσι το πήγα) και μη βιάζεσαι! Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-05, 09:30
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα παιδιά. Η μαγεία του reef δεν συγκρίνεται με τίποτα.Σίγουρα δεν θα χρειαστείς 12000 ευρώ. αλλά πολύ λιγότερα.
Αρχισε να μελετάς όμως πρώτα έχε υπομονή και κάνε προσεκτικά βήματα για να αποφύγεις τα πολλά λάθη τα οποία θα σου κοστίσουν αρκετά χρήματα εκτός του ότι θα σε στεναχωρέσουν.Θα σου πρότεινα να βάλεις νεκρό βράχο σαν βάση και από πάνω ζωντανό σε αναλογία 50%.
Επίσης να προμηθειτείς R.O. και σαν υπόστρωμα αραγωνίτη τουλάχιστον 50% ζωντανό.Διάβασε σχετικά άρθρα σε άλλα σημεία του forum.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-05, 16:05
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια για την αμεση ανταποκριση σας!!!

θα το κανω τελικά fish only .... αν βαλω κ καμια ανεμωνη αργότερα πρεπει να αλλάξω κατι στον εξοπλισμο?
παιζει ρόλο ποσο ζωντανο βράχο θα βάλω? πειραζει να βαζω πχ καθε βδομάδα απο ενα κιλό , γιατι ρε παιδια τοτε θα πληρωνομαι κ θα εχω διαθεσιμα .... το ενυδρειο ειναι τελικα στα 200 λιτρα εκανα λαθος πριν εγω... πόσα κιλα βραχος θα ειναι αρκετο? αραγωνίτη?

το βραδυ θα ειμαι απο τησ 22:00 εως 23:00 σιγουρα στο msn (jimmakos_1@hotmail.com) αν καποιος μπορει κ εχει την διαθεση ας μπει να συζητησουμε καποιες απορίες που έχω πριν παω κ αγορασω τον εξοπλισμό κ μου βγει λάθος.....

ευχαριστω για τον χρονο σας...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-08-05, 11:26
unreg Ο χρήστης unreg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2005
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ανεμώνη μην βάλεις. Θέλεις πολύ καλό φωτισμό, καλό νερό, τάισμα και εμπειρία έτσι ώστε να ξέρεις πότε πρέπει να την πετάξεις αν δεν πάει καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-05, 23:14
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

κ απο αυτα που διαβασα οντως ειναι πολυ επικυνδινη η ατιμη αν κ πανεμορφη!!!

επειδη χαθηκαν τα υπολοιπα ποστ που υπηρχαν στο τοπικ κ δεν βρισκω απο που να τα διαβασω μηπως μπορει να μου καποιος τι εξοπλισμο χρειαζομαι για fish only?

για το στρωσιμο....
1) αν ειναι ζωντανοσ αραγωνιτης 100% ειναι καλυτερο?
2) πρωτα βαζω το νερο με το αλατι μονο κ μετα τον αραγωνιτη?
3) ζωντανο βραχο μπορω να βαζω σιγα σιγα πχ καθε βδομαδα κ 2 κιλα?

ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-05, 00:27
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_

επειδη χαθηκαν τα υπολοιπα ποστ που υπηρχαν στο τοπικ κ δεν βρισκω απο που να τα διαβασω μηπως μπορει να μου καποιος τι εξοπλισμο χρειαζομαι για fish only?
με το που θα μπεις στην καθε κατηγορια απο κατω υπαρχει παραθυρο "επιλογες εμφανισης"

πατας στο "δημοσιευμενα" την χρονικη περιοδο που θελεις
και σου βγαινουν τα προυγουμενα ποστς
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-05, 16:08
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Γεια σου Τζιμακο
1)Μωρε καλα θα ηταν αλλα ξερεις ποσο εχει?Δεν υπαρχει λογος,και μια αναλογια 1/4 αρκετη ειναι για να "ζωντανεψει" και ο υπολοιπος.
2)Αλατονερο για 1-2 μερες με κυκλοφορητες να διαληθει καλα,κ μετα μπορεις να βαλεις τον νεκροζωντανο αραγωνιτη σου.Κανενα κομματι βραχο αν βρισκεται
3)Μπορεις αφοσον παντα ειναι κουραρισμενος

ο μονος τροπος να γλιτωσεις λεφτα ειναι να το διαβασμα φιλε Δημητρη
Καλη αρχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-05, 22:05
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Wink

Τζιμάκο καλησπέρα.Ελειπα διακοπές γι'αυτό σου απαντώ τώρα.Πρώτα θα προμηθευτείς δύο-τρείς κυκλοφορητές των 600-800 λίτρων ανά ώρα ο καθένας και θα τους βάλεις απέναντι στις άκρες του ενυδρείου.Μετά θα φτιάξεις δύο φίλτρα το ένα βιολογικό με siporax ή κάποιο άλλο καλό βιολογικό
υλικό ίσως και μπλέ σφουγγάρι και το άλλο χημικό με αντιφώσφορο και καλό ενεργό άνθρακα.Κι στα δύο στην είσοδο του νερού να βάλεις υαλοβάμβακα.
Θα χρειαστείς επίσης skimmer για πιό πολλά λίτρα από το ενυδρείο σου.
Μπορείς να βάλεις ζωντανό-νεκρό αραγωνίτη σε αναλογία 1/1 ή 1/2 μέρη.
Θα τον βάλεις 3-4 μέρες αφού έχεις βάλει το νερό με το αλάτι.Αλάτι περίπου
250-300 γραμμάρια ανά 10 λίτρα νερού ώστε να πετύχεις πυκνότητα 1023-1025.Επίσης να προμηθειτείς όργανο μέτρησης αλατότητας πυκνόμετρο ή καλύτερα refractometer.Επίσης θερμαντικό σώμα 300 watt. ρυθμισμένο στους
26 βαθμούς κελσίου.Τώρα για καλύτερη ποιότητα νερού το ιδανικό είναι Αντίστροφη Οσμωση,αλλά κοστίζει από 350-500 ευρώ.Θα σε γλυτώσει όμως
από πολλά προβλήματα.Θα αφήσεις λοιπόν να γίνει ο κύκλος του αζώτου
και θα μετράς κάθε βδομάδα αμμωνία,ΝΟ2 και ΝΟ3.Καλό είναι να βάλεις αρχικά βακτηρίδια και κάθε δεύτερη μέρα να ρίχνεις στο νερό λίγα φιλαράκια
τροφής για να ταίζεις τα βακτηρίδια.Οταν μετά από μερικές εβδομάδες η αμμωνία και το ΝΟ2 θα γίνουν μηδέν τότε τα συζητάμε για το τι ζωντανά θα αρχίσεις να βάζεις για να στρώσεις το νερό του ενυδρείου.Υπομονή και διάβασμα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-05, 17:09
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

γεια σας παιδια κ εγω μολις γυρησα απο διακοπες!

δυστηχως δεν μπορω να το σηκωσω οικονομικα το θαλασσινο τα εβαλα κάτω κ δεν βγαινουν με τιποτα.... το προβλημα ειναι οτι ειναι πολλα αυτα που θελει με την μια...
1) 3 κυκλοφορητες απο 60ευρω ο ενασ =120ευρω
2) 2 φιλτρα απο 100 δεν θα εχουν = 200 (με τα προσθετα που θελουν)
3) σκιμμερ απο τοι μου λετε πρεπει να εινια καλο = 300 το λιγοτερο
4) αραγωνιτη ψοφιο ζωντανο βαλε αλλα = 70
5) αλατι αλλα = 50
6) θερμοστατησ = 70
7) αυτο το refractometer που λεει ο Μανος δεν θα εχει αλλ = 100
βαλε κ τα τεστα αλλα 150 ..
εχουμε φτασει στο αστρονομικο ποσο 1060ΕΥΡΩ αν κ θα βγει πολυυυυ παραπανω αν βαλεις κ ψαρακια κ κανενα διακοσμητικοανετα στα 1500ευρω.. εμμ δεν ειναι μονο αυτα θελει κ βακτηριδια που δεν ξερω ποσο εχουν κ ασβεστιο κ τι στο καλο αλλο.... ειναι τελικα ακομα απλησιαστο το θαλασσινο αν κ πιστεψα οτι με τον ανταγωνισμο θα πεσουν γενικα οι τιμες αλλα ... κακα τα ψεματα ειναι η ferrari των ενυδρειων οσο καιρος κ αν περασει η αξια τους μενει σταθερη....
το πoσο που διαθετω αυτην την στιγμη ειναι 500ε κ με τοσο ευρωπουλα θαλασσινο απο οτι καταλαβα δεν γινεται εστω και fish only!!
ενω ενα πολυυυ καλο τροπικο γινεται αν κ αλλο πραγμα το θαλασσινο αλλα τι να κανω πηρα αμαξι , στο καπακι κ υπολογιστη κ αντε πες το μπαμπα να δωσει για ενυδρειο θα με πεταξει απο τον εκτο

παντως σας ευχαριστω ολους σας για τον χρονο σας κ ζητω συγνωμη που σας εβαλα σε κοπο αδικα... αλλα πιστευα οτι θα το καταφερνα οτι θα τα εβγαζα περα αλλα... κ παλι συγνωμη παιδια!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-05, 18:32
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη αν και είναι εντελώς προσωπικό το θέμα και δεν μπορώ να επέμβω, θα σου έλεγα κάνε λίγη υπομονή και μάζεψε σιγά-σιγά τον εξοπλισμό. Το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ,πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε τροπικό. Για να μη σου λέω ανακρίβειες τα χρήματα που θα χρειαστείς εκεί κάπου θα είναι, ίσως και λίγο παραπάνω, απλά στο ξαναλέω είναι κούκλα η θάλασσα!!!!


Στο λέω εγώ που ήμουν τρελαμένος με τους δίσκους και όταν είδα θαλασσινό άλλαξα αμέσως γνώμη! Ότι αποφασίσεις εσύ, αλλά νομίζω ότι αργά ή γρήγορα θα το μετανοιώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-08-05, 23:33
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

το μετανιωνω παλι αργα αργα αλλα οσο σκεφτομαι οτι με 300ευρω θα κανω ενα κομπλε τροπικο ενω με 300 ευρω στο θαλασσινο παιρνω μονο ενα σκιμμερ ... εεε καπου το ξανασκεφτομαι! μα πως ειναι δυνατον να βγει πανω κατω το ιδιο οταν το τροπικο με ενα φιλτρο ειναι κομπλε ενα το θαλασσινο θελει 2?
μπορω να το ξεκινησω να στρωνει με σκιμμερ κ ενα κυκλοφοριτη μονο?
γιατι να καθεται ετσι αδειο το λυπαται η ψυχουλα σου λες το ονειρο μιας ζωης επιτελους γινεται αλλα με τι το γεμιζεις τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-05, 23:51
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Γνωμη μου παντως ειναι να μην το κανεις τωρα!
ειναι σαν να μαθαινεις μπανιο και να σε ριξουν με τη μια σε θαλασσα με 9 μποφωρ!
στη θεση σου θα επαιζα μπαλλα με τροπικο, μια και μπορεις χαλαρα να φτιαξεις ενα τωρα, και μετα απο αρκετο καιρο να δοκιμασεις το αλατι.
σιγα σιγα οτι ψιλα καβατζαρεις τα χωνεις σε εξοπλισμο, οποτε σε 1-2 χρονακια θασαι ετοιμος και απο μπανιο αλλα και σε ψιλομποφωρακια, με αποτελεσμα να μπεις στο παιχνιδι του θαλασσινου <ζεστος> και <προπονημενος> στην λογικη του ενυδρειου.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-08-05, 20:36
Το avatar του χρήστη daukalion
daukalion Ο χρήστης daukalion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2004
Περιοχή: Malawi
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην daukalion
Wink

Η ταπεινή μου γνώμη είναι με βάση τα λίτρα του ενυδρείου που αναφέρεις, αλμυρό ναι μα fish only όσο γίνεται με λιγότερα ψαράκια μέσα clowns η damsels όπου είναι και ανθεκτικά και δεν θα καταστρέψουν το τυχόν ζωντανό βραχάκι που θα βάλεις στο μέλλον μέσα. Τα μηχανήματα που είναι πολυτέλεια στο fish only στο reef είναι μονόδρομος. Δες το παρακάτω link θα σε βοηθήσει αρκετά στην αποφασή σου http://www.malawicichlidhomepage.com...nk_greek1.html
__________________
Daukalion
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-05, 22:55
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

θα το ξεκινησω τελικα αλλα σιγα σιγα ..... πολυυυ σιγα!! εχει δικιο ο γαυρος γι αυτο που λεει αλλα απο οτι διαπιστωνω κ ο οδιος το θαλασσινο δεν ειναι πια το καινουργιο εξωγηινο πραγμα!! Υπαχουν πολλες πληροφοριες στα ελληνικα μαλιστα που ειναι πολυ σημαντικο αυτο !! αξιζει ενα μπραβο στα παιδια που ασχοληθηκαν μηνες οχι απλα ωρες για να μαθουν τοσα πολλα γυρω απο το θαλασσινο ενυδρειο!!

Ετσι τελειωνει αυτο το τοπικ το ''μηπως τελικα να μην το κανω'' γινεται ''τελικα θα το κανω''......

Ευχαριστωωωωωω παρα πολυ ολους σας για τις πληροφοριες σας κ ζητω συγνωμη αν εγινα κουραστικος μια ετσι μια γιουβετσι!!!!

Το ενυδρειο ξεκιναει λοιπον κ συνεχιζω τις αναφορες μου στο ''fish only''!!!

κ παλι σας ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06509 seconds with 12 queries