Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-09, 21:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια με θολό νερό.

Εδώ και 10 μέρες περίπου, το νερό του ενυδρείου μου έχει θολώσει. Η αρχή του προβλήματος συνέπεσε με μια έγχυση οξυζενέ που έκανα για να καθαρίσω κάποια σημεία με ΒΒΑ.

Το χρώμα του νερού είναι άσπρο-μπεζ - όχι πράσινο, οπότε σκέφτομαι ότι είναι bacterial bloom.

Έχω διαβάσει αρκετά ποστ για το θέμα του θολού νερού, αλλά βασικά δεν ξέρω από που να πρωτοαρχίσω για να το αντιμετωπίσω. Δοκίμασα αλλαγές νερού 50% αλλά σε 1 μέρα έχει ξαναθολώσει. Προσανατολίζομαι στα εξής:

1. Ιχθυοφόρτιση
Το ενυδρείο έχει 160 λίτρα καθαρά, με 10 endlers, 15 melanotaenia praecox, και 4 SAE. Από ασπόνδυλα 5 apple snails, και καμμιά 10αριά γαρίδες. Τάισμα γίνεται πολύ λίγο, 2 φορές τη μέρα.
Μήπως είναι μεγάλη η ιχθυοφόρτιση και συμβάλει στο πρόβλημα;

2. Μετρήσεις
ΝΗ3=0 τωρα, αλλά είχε ανεβεί μέχρι και 0,25ppm μετά το οξυζενέ - προφανώς είχε επηρρεάσει τη βιολογία του φίλτρου.
ΝΟ2=0 πάντα
Νο3=15-30ppm (ακολουθώ ΕΙ)
PO4=1-2ppm
Fe=0,05ppm (ρίχνω γύρω στα 15ml Seachem iron κάθε βδομάδα)

3. Φυτομάζα: είναι περίπου στο 35% φυτεμένο το ενυδρείο με φυτά μέτριας-γρήγορης ανάπτυξης, φωτισμό 10 ώρες με 2χ45w+ανακλαστήρες
και CO2 μπουκάλα. Τα φυτά αναπτύσονται καλούτσικα, αλλά όχι θεαματικά.

Ένα πρόβλημα μπορεί να είναι ότι προσπάθησα να φτιάξω "χαλί" από cuba η οποία έχει ψιλο-πιάσει αλλά πάει πολύ αργά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω καλή σκούπα βυθού για να μην ξηλωθεί η cuba, και πιστεύω ότι και αυτό συμβάλει στο πρόβλημα.

Μετά από τα παραπάνω, προσανατολίζομαι σε μία η περισσότερες από τις παρακάτω λύσεις:

1. Μείωση ιχθυοφόρτισης

2. Μείωση θρεπτικών (ΝΟ3/PO4) στο μισό περίπου, μέχρι να παρατηρήσω τυχόν ελλείψεις (αν συμβεί).

3. Θα ήθελα να καθαρίσω το βυθό, αλλά τη λυπάμαι τη ρημάδα την cuba - ελπίζω ότι θα πάρει μπρος σε κάποια φάση. Υπάρχει καμμιά έξυπνη "πατέντα" εδώ που μου διαφεύγει;

Κάθε σχόλιο - πρόταση ευπρόσδεκτα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-09, 21:39
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

το νερο μυριζει?
κοψε ταισμα αρχικα και ξεκινα συσκοτιση.
αν εχεις υαλοβαμβακα αλλαξε τον.

εγω με αυτες τις κινησεις επανηλθα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-09, 21:58
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Το νερό δε μυρίζει. Συσκότιση γιατί; Δεν είναι κυανοβακτήριο. Βοηθάει η συσκότιση σε bacterial bloom;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-09, 22:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ.. ναι αλλά σε εκείνη την περίπτωση λένε ότι η συσκότιση δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα, και ουσιαστικά άλλαξαν το φίλτρο και το έστρωσαν απ'την αρχή με μπόλι.

Έλπιζα να αποφύγω τέτοια "βαριά" λύση... γιά να δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-09, 22:21
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ισως ητανε η περιπτωση...εμενα με βοηθησε και η συσκοτιση.
αλλα αν δεν μυριζει το νερο σου αμφιβαλω αν προκειται για την ιδια περιπτωση...
το bacterial bloom προκαλει απιστεφτη βρωμα και για αυτο το λογο προτεινεται επισης και καλος αερισμος σε συνδυασμο με αεραντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-09, 23:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πριν αρκετο καιρο χρησιμοποιησα και εγω οξυζενε και καταπολεμηση της μαυρης αλγης,μετα απο 3-4 μερες αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα,θολο νερο γκρι-λευκο,να μην τα πολυλογω μετα απο 2 ημερες βρηκα ποιο ηταν το προβλημα,απο το οξυξενε αρχισε να αποσυντιθεται η μαυρη αλγη και μαζι με αυτην και οι βαλισνεριες μου το κερατοφυλλο και μερικα ακομα φυτα,αυτο προκαλεσε το θαμπωμα του νερου που καταπολεμηθηκε με κλαδεμα λιγο πανω απο την ριζα των βαλισνεριων και απομακρυνση του κερατοφυλλου και δραστικο κλαδεμα των υπολοιπων καταστραμενων ιστων των φυτων,κατοπιν μια γεννεα αλλαγη νερου της ταξης του 70-80%.
Μετα απο 2 ημερες ειδα με τις μετρησεις οτι ειχε καταστραφει σημαντικο ποσοστο της βιολογιας μου οποτε μπολιασα απο το υγιες μου ενυδρειο...εκτοτε ολα καλα!
Αν βρισκεις ομοιοτητες ισως σου φανει χρησιμη η παραθεση μου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-09, 08:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μοιάζει αρκετά η περίπτωσή μου με τη δική σου - το κερατόφυλλο το έδιωξα τελείως - είχε διαλυθεί. Η egeria densa όμως δεν κλαδεύτηκε, και ίσως αυτή σταδιακά να βρωμίζει το νερό γιατι΄βλέπω κάποιους ιστούς να έχουν επηρρεαστεί.

Θα δοκιμάσω γερό κλάδεμα και αλλαγή νερού αρχικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-09, 09:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα σου ελεγα περισσοτερες αλλαγες νερου, αλλα θα σου τσακισει το ΕΙ..
Καλου κακου οσο υπαρχει το προβλημα βαλε αεραντλια, γιατι αν ειναι οντως bacterial bloom μπορει να προκληθει ασφυξια στα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-09, 09:24
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Σε μία δικιά μου περίπτωση, πρώτα παρουσιάστηκε η άσπρη άλγη την οποία προσπάθησα να αντιμετωπίσω με τακτικές αλλάγές νερού. Έπρεπε όμως να φύγω διακοπές . Επιστρέφοντας για λίγο, βρήκα οτι η άλγη από άσπρη είχε γίνει πράσινη. Πρίν ξαναφύγω έκλεισα τον φωτισμό και τοποθέτησα ακόμη μία αντλία διπλασιάζοντας και την κυκλοφορία και την μάζα του φίλτρου. Όταν επέστρεψα μετά από δύο εβδομάδες, το νερό ήταν κρύσταλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-09, 09:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ κάποια στιγμή το αντιμετώπισα με συχνές αλλαγές νερού. 50% κάθε δυο μέρες. Το νερό καθάρισε μέσα σε μια βδομαδα. Το κακό είναι ότι σου καταστρέφει τη ρουτίνα της λίπανσης κι αμέσως μετά από αυτό θα πρέπει να ξεκινήσεις από το 0. Το καλό είναι η συνεχής ανανέωση του νερού βοηθά φυτά και ψάρια. Ειδικά τα φυτά παίρνουν όλα τα απαραίτητα στοιχεία από το νερό (χρησιμοποιούσα μόνο νερό δικτύου τότε).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-09, 09:54
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά. Μόλις μέτρησα και ΝΗ3/4=0.25, οπότε προφανώς όλα αυτά συνδέονται, και η βιολογία μου δεν έχει ανακάμψει. Το ΕΙ περνάει σε 2η προτεραιότητα, και θα αρχίσω τις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να ξαναφτιάξει το φίλτρο μου.

Σχετικό: Για την ιχθυοφόρτισή μου, όπως την περιέγραψα στο αρχικό ποστ, υπάρχει κανένα σχόλιο; Είναι μικρά τα ψαράκια (κυρίως endlers και μωρά melanotaenia praecox) αλλά είναι πολλά - καμμιά 30αριά σύνολο + τα ασπόνδυλα, οπότε δεν ξέρω μήπως έχω αρχίσει να πλησιάζω τα όρια και εκεί;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-09, 10:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά. Μόλις μέτρησα και ΝΗ3/4=0.25, οπότε προφανώς όλα αυτά συνδέονται, και η βιολογία μου δεν έχει ανακάμψει. Το ΕΙ περνάει σε 2η προτεραιότητα, και θα αρχίσω τις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να ξαναφτιάξει το φίλτρο μου.

Σχετικό: Για την ιχθυοφόρτισή μου, όπως την περιέγραψα στο αρχικό ποστ, υπάρχει κανένα σχόλιο; Είναι μικρά τα ψαράκια (κυρίως endlers και μωρά melanotaenia praecox) αλλά είναι πολλά - καμμιά 30αριά σύνολο + τα ασπόνδυλα, οπότε δεν ξέρω μήπως έχω αρχίσει να πλησιάζω τα όρια και εκεί;
Aν εχεις γαριδες μηδενησε αμμωνια γιατι ... δεν θα την αντεξουν ... καλα ετσι και αλλιως μηδενησε αμμωνια! θα σου ελεγα να παρεις "βιολογια" απο αλλο φιλτρο και να βαλεις ωστε να ανακαμψει συντομα! Δυστηχως πας να λυσεις ενα προβλημα και προκυπτουν αλλα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-09, 09:07
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχω red cherry και amano...
Έκανα αλλαγή νερού, και βάζω αγγελία για μπόλι...
-------------------------
Έριξα το μπόλι χτες (ευχαριστώ πολύ kotsos και chemical_mac) και τα πράγματα φαίνονται ήδη καλύτερα. Μετά 24 ώρες από την αλλαγή νερού και 12 από το μπόλι, η θολούρα δεν έχει επανέλθει - εύχομαι να ήταν το τέλος της αυτό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 09-12-09 στις 09:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολό νερό ΠΑΝΟΣ1234 Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-11-09 19:34
θολό νερό Eva31 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-03-09 21:54
Θολό Νερό Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-09-07 08:34
Θολό νερό Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-06 19:08
Θολό νερό aris1390 Γλυκό νερό - Γενικά 19 03-01-04 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05549 seconds with 13 queries