Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
δωσε ζουμμμμμμμμμ στο λαο !!!! εγω θα παω για 55-200 το βρηκα 210 ευρο σε καταστημa στο Αιγαλεω , για την νικον d3000
Πάντως έχε υπόψη σου ότι απο ebay μπορείς να βρεις 55-200 (με VR), πολύ φθηνότερα απο 210¤
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-10, 15:40
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως έχε υπόψη σου ότι απο ebay μπορείς να βρεις 55-200 (με VR), πολύ φθηνότερα απο 210¤
για καποιο λογο δεν εμπιστευομαι το e-bay . οτι αλλο σαιτ θες για ηλεκτρονικες αγορες δεν εχω προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
για καποιο λογο δεν εμπιστευομαι το e-bay . οτι αλλο σαιτ θες για ηλεκτρονικες αγορες δεν εχω προβλημα
Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο σχετικά με το τί αγοράζεις και απο ποιόν αλλά προσωπικά αγοράζω χρόνια απο το ebay (έχω κάνει συνολικά γύρω στις 300 αγορές) δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου πρόβλημα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-10, 17:03
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

καλησπερα.αφου φιλε μου εχεις κανει τοσες αγορες και το γνωριζεις ποιοι ειναι καλοι πωλητες και ποιοι οχι θα μπορουσες να μας προτινεις ή να μας δωσεις κανενα λινκ για 70-300 ζουμ στη μηχανη nikon d3000??
θα μου εκανες μεγαλη χαρη μιας και δεν ασχολουμαι καθολου με το ebay..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-10, 18:17
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.αφου φιλε μου εχεις κανει τοσες αγορες και το γνωριζεις ποιοι ειναι καλοι πωλητες και ποιοι οχι θα μπορουσες να μας προτινεις ή να μας δωσεις κανενα λινκ για 70-300 ζουμ στη μηχανη nikon d3000??
θα μου εκανες μεγαλη χαρη μιας και δεν ασχολουμαι καθολου με το ebay..
Η D3000 αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ενσωματωμένο μηχανισμό για autofocus οπότε θα χρειαστείς φακό ο οποίος να ενσωματώνει τον εν λόγω μηχανισμό (της Nikon, το εν λόγω μηχανισμό έχουν όλοι οι φακοί AF-S). Φακός που δεν έχει τον μηχανισμό, δεν θα έχει την δυνατότητα autofocus αλλά μόνο manual focus.

Οπότε για aftermarket, μιλάμε για:
1
2
3

Ο Tamron του link που αναφέρθηκε παραπάνω (απο τον Κατερέλο) δεν ξέρω αν είναι το μοντέλο Α17Ν (χωρίς μηχανισμό AF) ή ο Α17ΝΙΙ (με μηχανισμό AF).

Αν έχει τον μηχανισμό τότε η τιμή (απο Κατερέλο) είναι καλή αν όχι τότε είναι ακριβός.

Να τονίσω ότι τα παραπάνω παραδείγματα απο ebay είναι ενδεικτικά και αναφέρονται σε πωλητές οι οποίοι διατηρούν καταστήματα, που γενικότερα είναι οι πιο αξιόπιστοι και επίσης έχουν πολύ καλό feedback. Προσωπικά δεν έχω ψωνίσει απο αυτούς.

Προσωπικά θεωρώ ότι τέτοιου είδους τηλεφακοί είναι προτιμότερο να έχουν σύστημα ελάττωσης "κουνήματος" (η Nikon το λέει VR, η Tamron το λέει VC κλπ), κυρίως για λήψεις που γίνονται με το χέρι (όχι με τρίποδο) απο μακρινή απόσταση με πολύ zoom.

Οι φακοί στους οποίους αναφερόμαστε δεν έχουν κάποιο τέτοιο σύστημα και τα μοντέλο που το έχουν κάνουν διπλά λεφτά.

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις σε κάποιον φακό Nikkor 55-200mm με VR των οποίων η τιμή (απο ebay) είναι παρόμοια με αυτή των παραπάνω φακών.
Επιπλέον με λίγο ψάξιμο, βρίσκεις και φακούς macro (μεταχειρισμένους απο ebay) σε πολύ καλά χρήματα.

Οπότε αντί να πάρεις έναν 70-300 με VR παίρνεις έναν 55-200 VR και έναν μεταχείρω macro. Αν δεν σε ενδιαφέρει το VR και θέλεις 70-300 τότε πας σε κάποιον απο αυτούς που αναφέραμε προηγουμένως. Απο εκεί και πέρα είναι εσύ τί θέλεις...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-10, 18:25
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

φιλε μου θα με ενδιεφερε πολυ αυτο που λες δηλαδη να παρω ενα 55-200 VR
και ενα μακρο μεταχειρισμένο.το θεμα ειναι ποσο θα κανουν συνολο..αν σου ειναι ευκολο θα μπορουσες να μου βρεις μια προσφορα ενα μακρο μεταχρ. και ενα 55-200 VR ??οποτε θες στειλ το μου με πμ.αν σου ειναι ευκολο
αν δε μπορεις πες μου κα θα προσπαθησω να το βρω εγω
παντως σε ευχαριστω για ολα αυτα που εψαξες και βρικες και επιτελους μου εδωσες να τα καταλαβω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-10, 20:29
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι θελω την βοηθεια σας.Θα παραγγειλω εναν φακο για την νικον D3000 απο αμερικη(ebay-μαλλον) γιατι θα μου τον φερει ενας συγγενης μου.Συγκεκριμενα θελω εναν 70-300 mm.Μπορει καποιος να μου στειλει λινκ απο ebay να δω τιμες γιατι δεν ξερω να το χρησιμοποιω?Εγραψα στο search για τετοιο φακο αλαλ αλλου λεει 200 δολλαρια πιο πανω υπαρχει ενα λινκ που κανει 129 δολλαρια κλπ.

Eπισης ειδα και ακτι φιλτρακια( http://cgi.ebay.com/52mm-lens-Filter...item5ada0be3da ) τι ειναι αυτα?σε τι χρησιμευουν?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
Ποιο corydoras έχω; pavloukos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 31-01-03 02:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04242 seconds with 14 queries