Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-11, 21:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Angry ακουω προτασεις για νεα αγορα ενυδρειου/ων.

αυριο θα παω να παρω ενυδρειο.αναλογα σε τι θα καταληξω,θα κρατησω και τα αναλογα ψαρια απο αυτα που ειχα.2 ραμιρεζι,15 marble hatchet fish,6 corydoras sterbai και κανα δυο οτο.

επειδη δεν θελω να παω σε μεγαλο ενυδρειο τωρα μετα τη ζημια που επαθα,και επειδη θελω κατι "ευκολο"σε μεγεθος,σκεφτομαι το εξης.

να παρω ενα 60αρι κυβο και να κρατησω ραμιρεζι και hatchet fish η να παρω 2 30αρηδες και να μπουνε στο ενα τα ραμιρεζι και στο αλλο ta hatchet η/και τα corydoras.

πολλα μου φαινονται τα ψαρια για να μπουνε τα τελευταια μαζι σε 30αρι οποτε αυτο το αποκλειουμε.

αν κρατησω τα hatchet στο 30λιτρο παλι δεν ειναι μικρο για τον αριθμο τους? συν το μηκος που δεν θα εχει ο κυβος

αν παρω ενα 60αρι κυβο(αν βρω δηλαδη)και βαλω hatchet και ραμιρεζι? μηπως ειναι υπερβολικος ο αριθμος?

και τελος θα μπορω αν παρω κιενα 20λιτρο να βαλω τα κορυ?παλι λιγα μου φαινονται τα λιτρα

δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να κανω τωρα
μπελαδες τωρα στα καλα καθουμενα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-11, 21:52
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ειδα το αλλο ποστ σου,αλλα δεν ειχα λογια..
Γιατι να παρεις ομως 2 μικρα? Διπλος εξοπλισμος,διπλα ολα...Δεν σε παιρνει να παρεις κανενα 100λιτρο να τα βαλεις ολα μεσα? Εστω και λιγο πιο στεναχωρα απο πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-11, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εξοπλισμο δε θα χρειαστω,υπαρχουνε ολα εις διπλουν.
ετσι κιαλλιως σκεφτομαι να παρω το ενα τουλαχιστον κομπλε,οποτε τουλαχιστον απο εξοπλισμο δε θαχουμε προβλημα

δε θελω να παρω μεγαλο ενυδρειο γιατι τωρα με εχει πιασει μια ψιλοφοβια να πω την αληθεια.προτιμω δυο μικροτερα να τα μανατζαρω και πιο ευκολα,(αλλαγες κλπ) παρα μεγαλο παλι.εκτος αυτου αν παρω μεγαλο παλι θα πρεπει να παρω και βαση οποτε αστα ανεβαινουμε πολυ σε κοστος.για να παρω ιδιο μεγεθος θελω να το αποφυγω για τους λογους που ανεφερα παραπανω και γιατι σκεφτομαι πως θα φυγω μετα τα χριστουγεννα και δεν ξερω αν θα με βολεψει το μεγαλο γενικως. για διαφορους λογους που πολλους δε μπορω και να τους σκεφτω τωρα.

το θεμα ειναι για τα ψαρια πρωτα τι ειναι καλυτερο και με πιο συνδιασμο δε θα εχουνε προβλημα.και το κοστος βεβαια που δε μπορω να διαθεσω τωρα πολλα λεφτα.κιαυτα που θα διαθεσω με το ζορι,αλλα σκεφτομαι τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-11, 22:27
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Κρίμα ρε φίλε! Πραγματικά στεναχωρέθηκα πολύ! Και σήμερα το συζητούσαμε το ενυδρείο! Έλεος διλαδή!

Για το θέμα σου, και εγώ 100ρι θα πρότεινα. Τώρα αν το πρόβλημα είναι η βάση και η λιτροφοβία, παρά δύο 30ρια εγω λέω δύο 60ρια. Και πιιο σωστό για τα ψαράκια σου και καλύτερα θα τερειάζει ο εξοπλισμός σου που προφανός ήταν στο 160ρι σου.

Καλό κουράγιο πάντος!

Α και για τα ψαράκια σου, αν δεν έχεις έτοιμη λύση πάρε τα στο πετσοπ να τα φιλοξενήσουν μέχρι να ετοιμάσεις το νέο τους σπίτι!....Ειδικά αν του πεις ότι θα πάρεις 2 ενυδρεία από εκεί ο πετσοπάς θα σε παρακαλά να τα κρατήσει για λίγο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-11, 02:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι κιεγω προς τα εκει κλινω,τα δυο 60αρια,η ενα 60αρι και ενα 30αρι η τρια 20αρια αν βολευε τα ψαρια.
αυτο ειναι το θεμα μου οτι δεν ξερω τι βολευει περισσοτερο τα ειδη ψαριων που εχω.σιγουρα το ιδανικο θα ητανε ενα μεγαλο παλι,ισως και μεγαλυτερο,αλλα δυστυχως οχι μονο δε μπορω αυτη τη στιγμη αλλα και δε θελω.οποτε ψαχνω για την αμεσως επομενη καλυτερη λυση.

οταν φυγω απο ελλαδα και βολευτω εκει που θα παω,μολις μπορεσω φυσικα θα παρω ενυδρειο μεγαλο.προς το παρον ομως δε με συμφερει τετοια αγορα συν οτι το φοβαμαι και λιγο τωρα.
-------------------------
να πω πως καποιοι συνχομπιστες πραγματικα με συγκινησανε με την απλοχερη κινηση να μου δανεισουνε και ακομα και να μου χαρισουνε ενυδρειο αμεσως απο μονοι τους,χωρις καν να ζητησω.μιλαω για τους profitia και Foveras.
παιδια σας ευχαριστω θερμα!!! οπως και ολους τους υπολοιπους για τη συμπαρασταση!
-------------------------
ακομα δε μπορω να το πιστεψω πως εσπασε το ρημαδι!

σε ενα 60αρι κυβο,δυο ραμιρεζι και 15 hatchet τι πιστευετε θα εχουνε προβλημα τα ψαρια? μου φαινεται οριακα μεγαλος ο αριθμος.τα hatchet οπου κοιταξα προφιλ λενε για μικροτερο μινιμουμ ενυδρειο.με τα ραμιρεζι δεν ξερω τι θα γινει

και αν βαλω τα ραμιρεζι μονα τους σε 60αρι κυβο λετε να εχουνε προβλημα επειδη δεν εχει μηκος?απτην αλλη στο seriouslyfish γραφει για 70 λιτρα μινιμουμ,οποτε παλι φαινεται να μη φτανει ο κυβος ουτε στα λιτρα

βλεπω να τα δινω ολα τα ψαρια μου,κριμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-12-11 στις 02:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-11, 02:47
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

εσπασε το ενυδρειο?????
πως????

δεν υπαρχει αυτο τωρα το ειδα το θεμα,απλα απιστευτο..
αμα θες φταξε ενα μονο σου.
και πιο οικονομικο θα σου βγει αλλα θα το κανεις και στα μετρα/λιτρα που θελεις εσυ..
μη σε παιρνει απο κατω,ηταν μια στραβη και εγινε και απο βοηθεια οτι θες,κοντα ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ακουω προτασεις...please! kgf12345 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 10-10-11 20:48
Ακουω προτασεις alex Γλυκό νερό - Γενικά 20 23-04-10 22:06
Ακουω προτασεις για 90λ goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 20 07-02-10 13:53
ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.. νικος Αρχάριοι γλυκού νερού 2 03-03-08 01:01
ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ mpourmpoulithras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 28-01-08 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04452 seconds with 13 queries