Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή φτερουγισματα....

γεια σας..
σε παλιοτερο ποστ ("η ανοιξη στο σπιτι μου") ειχα αναφερει και τους red rumped parakeets μου που ειχανε κανει αυγα κι επωαζανε...
μετα απο λιγο καιρο εχω τη χαρα να σας δειξω τα 2 βλασταρια τους....μεγαλωσαν και αρχισαν τα πρωτα φτερουγισματα εξω απο τη φωλια...τωρα μαθαινουν να τρωνε..και ειναι περιεργα για το καθε τι νεο...

φωτο 1 :το ζευγαρι
φωτο 2 :ο μπαμπας...
φωτο 3 :οι νεοσσοι στη φωλια
φωτο 4-5-6 : ο μπαμπας φυλακας των μικρων....η μαμα κλωσσαει και παλι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  861
Μέγεθος:  96,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  792
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  760
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  1259
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  702
Μέγεθος:  70,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  700
Μέγεθος:  66,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-08, 00:08
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

ομορφουλια ειναι!στο μεγεθος ειναί ισα με τα budgerigar?
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-08, 00:12
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

ειναι πολυ ομορφα....μικρος ειχα και εγω,αλλα απο τα κοινα παπαγαλακια και ειχα πολυ συχνα γεννες.....να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι..........
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-08, 00:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφουλια ειναι!στο μεγεθος ειναί ισα με τα budgerigar?
οχι...περιπου 2 φορες τα budgies...λιγο μικροτερα απο τα cockatiel..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολυ ομορφα....μικρος ειχα και εγω,αλλα απο τα κοινα παπαγαλακια και ειχα πολυ συχνα γεννες.....να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι..........
ευχαριστω πολυ!! παλια αναπαρηγαγα και απο τα κοινα οπως λες....αλλα εχει χρονια (οσο πηγαινα σχολειο..)..καταπληκτικη εμπειρια ε??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 31-05-08 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-08, 00:33
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ!! παλια αναπαρηγαγα και απο τα κοινα οπως λες....αλλα εχει χρονια (οσο πηγαινα σχολειο..)..καταπληκτικη εμπειρια ε??
καταπληκτικη πραγματικα....πιο πολυ μου αρεσε το αισθημα αγωνιας που ενιωθα για να δω τους χρωματισμους των μικρων,καθως και η πρωτες φορες που τα εβλεπα να πετανε στα κλουβια...βεβαια προς το τελος,μου τρωγανε τα αυγα,αλλα ειχα πετυχει αρκετες αναπαραγωγες και απο διαφορετικα ζευγαρια, πανω απο 15 αν θυμαμαι καλα......αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ομως, και δεν προκειται να το ξεχασω ποτε,ειναι ενα παπαγαλακι (δικης μου αναπαραγωγης) το οποιο ηταν εντελως φιλικο και ημερο.....το αφηναμε ελευθερο και ερχοταν πανω μας και αλλα τετοια....αχ τι μου θυμησατε τωρα....χωριο.....οποιος εχει ζησει τα παιδικα του χρονια σε χωριο ειναι πολυ τυχερος.......
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-08, 00:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι παπαγαλοι ειναι απιστευτα κατοικιδια...και πανεξυπνα ζωα...εχω παπαγαλους απο τοτε που εχω κι ενυδρεια....τουλαχιστον 15 χρονια...
αν και στα ενυδρεια εχω προχωρησει μονο τον τελευταιο καιρο χαρη στο gab.. ...στην εξημερωση παπαγαλων λεω να παω για doctora...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-08, 00:45
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

και εγω εχω τρελα με τους παπαγαλους!εχω 9 παντζι,και μια κοκατιλ..οταν μου γεννανε,εγω αναρωτιεμαι τι θα βγουν,αρσενικα η θυληκα!!για να φτιαξω κ αλλα ζευγαρια,κ να τα ανταλαξω για να μην εχω αιμομιξιες!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-08, 00:46
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
. ...στην εξημερωση παπαγαλων λεω να παω για doctora...
αληθεια...???...πολυ ενδιαφερον....εγω δεν ειχα καταφερει κατι τετοιο(ημουν και πιτσιρικακι βεβαια),απλα σε μια γεννα ετυχε ενα κιτρινακι να ειναι παναγιτσα και μας ειχε τρελανει ολους......δηλαδη τα αφηνετε ελευθερα και τετοια πραγματα...???
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-08, 00:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια...???...πολυ ενδιαφερον....εγω δεν ειχα καταφερει κατι τετοιο(ημουν και πιτσιρικακι βεβαια),απλα σε μια γεννα ετυχε ενα κιτρινακι να ειναι παναγιτσα και μας ειχε τρελανει ολους......δηλαδη τα αφηνετε ελευθερα και τετοια πραγματα...???
τα ζευγαρια οχι...τα κρατω οχι απολυτα εξημερωμενα...ωστε να ειναι πιο καλοι γονεις....τα αγρια πουλια αναπαραγωνται πιο καλα...βεβαια δε με φοβουνται και με αναγνωριζουν αλλα δεν τα χαιδευω....
αυτο που επιλεγεις να εξημερωσεις και να δεθει μαζι σου..ειναι προτιμοτερο να μην ειναι με αλλο του ειδους του ωστε να θεωρει εσενα ταιρι του...οπως τα συλια σε βλεπουν σαν αρχηγο της αγελης ετσι και οι παπαγαλοι που εξημερωνονται σε θεωρουν το ταιρι τους....σε φωναζουν αν δε σε βλεπουν...πετανε απο το αλλο δωματιο να ερθουν να σε βρουν...και δε σε αποχωριζονται με τιποτα και για κανεναν.....δεχονται και απο αλλους χαδια αλλα μολις φυγεις απο το χωρο σε ακολουθουν...
ο μαξιμος μου...ενα maximillian pionus ειναι ελευθερος οσες ωρες ειμαι σπιτι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω εχω τρελα με τους παπαγαλους!εχω 9 παντζι,και μια κοκατιλ..οταν μου γεννανε,εγω αναρωτιεμαι τι θα βγουν,αρσενικα η θυληκα!!για να φτιαξω κ αλλα ζευγαρια,κ να τα ανταλαξω για να μην εχω αιμομιξιες!
σωστος!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 31-05-08 στις 00:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-08, 01:04
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

πολυ ομορφος παπαγαλος και πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια να εχεις ενα τοσο εξημερωμενο ζωο(που δεν ειναι σκυλος ή γατα) που να αναπτυσει τετοια συμπεριφορα........που τα προλαβαινετε ολα ομως??....εγω δυο ενυδρεια εχω και αυτα δεν προλαβαινω να τα χαρω οσο θελω.......
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-08, 01:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφος παπαγαλος και πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια να εχεις ενα τοσο εξημερωμενο ζωο(που δεν ειναι σκυλος ή γατα) που να αναπτυσει τετοια συμπεριφορα........που τα προλαβαινετε ολα ομως??....εγω δυο ενυδρεια εχω και αυτα δεν προλαβαινω να τα χαρω οσο θελω.......
κατανεμεις το χρονο σου αναλογα...και στερεισαι ισως καποια πραγματα...το μονο εμποδιο για μενα ειναι που δεν εχω καποιον γνωστη να τα αφηνω οταν λειπω....αλλιως θα ειχα πολλα περισσοτερα ενυδρεια και ζωα και φυτα....
ο μαξιμος ερχεται παντα μαζι μου...συμαπραστεκεται κι αυτος στην εξ'αποστασεως σχεση μου και με ακολουθει στα ταξιδακια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-08, 01:23
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατανεμεις το χρονο σου αναλογα...και στερεισαι ισως καποια πραγματα...το μονο εμποδιο για μενα ειναι που δεν εχω καποιον γνωστη να τα αφηνω οταν λειπω....αλλιως θα ειχα πολλα περισσοτερα ενυδρεια και ζωα και φυτα....
ο μαξιμος ερχεται παντα μαζι μου...συμαπραστεκεται κι αυτος στην εξ'αποστασεως σχεση μου και με ακολουθει στα ταξιδακια
το θεμα ειναι οτι βρισκομαι σε μια φαση της ζωης μου που δεν θελω να στερηθω τιποτα......ποδοσφαιρο,μουσικη,βολτες,θαλασσα,ταξι δακια,διαπροσωπικες ''απαραιτητες-χρονοφαγες'' σχεσεις και εδω και καποιους μηνες το μεγαλο indoor κολλημα,ενυδρεια......ετσι και εγω περιοριζομαι στα ολιγα για να τα προλαβαινω ολα,αλλα απο μικρος ειχα το μικροβιο με τα πουλια......δυστυχως τωρα δεν προλαβαινω να συντηρω και πτηνα,αλλα καποια στιγμη ισως να επανελθω.....εκτος απο παπαγαλακια ειχα και καναρινια,αλλα και διαφορα αλλα τα οποια επιανα μονος μου κατα καιρους οπως καρδερινες,κοκκινολαιμηδες και ενα ειδος το οποιο δεν ξερω τι ηταν,ολοι μου το ανεφεραν σαν ''καρδερινοκαναρινο''........
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-08, 01:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υβριδιο....να βαλεις μπανερακι..οχι στα καρδερινοκαναρα....
ολα στον καιρο τους...κι εγω περασα φασεις με ενα μονο μικρο ενυδρειακι και με εναν μονο παπαγαλο.....σαν φοιτητης....
και περιμενω να μπω σε δικο μου σπιτι για να μπορεσω να κανω ενα ενυδρειο οπως το φανταζομαι...το οποιο δε θα μετακομισει ομως ποτε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-08, 03:26
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Πανο να σου ζησουν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι βρισκομαι σε μια φαση της ζωης μου που δεν θελω να στερηθω τιποτα......ποδοσφαιρο,μουσικη,βολτες,θαλασσα,ταξι δακια,διαπροσωπικες ''απαραιτητες-χρονοφαγες'' σχεσεις και εδω και καποιους μηνες το μεγαλο indoor κολλημα,ενυδρεια......ετσι και εγω περιοριζομαι στα ολιγα για να τα προλαβαινω ολα,αλλα απο μικρος ειχα το μικροβιο με τα πουλια......δυστυχως τωρα δεν προλαβαινω να συντηρω και πτηνα,αλλα καποια στιγμη ισως να επανελθω.....εκτος απο παπαγαλακια ειχα και καναρινια,αλλα και διαφορα αλλα τα οποια επιανα μονος μου κατα καιρους οπως καρδερινες,κοκκινολαιμηδες και ενα ειδος το οποιο δεν ξερω τι ηταν,ολοι μου το ανεφεραν σαν ''καρδερινοκαναρινο''........
Να επιανες καρδερινοκαναρα στην φυση αποκλειεται. Ειναι επιλεκτικη και δυσκολη διασταυρωση αρσ. καρδερινας με θυληκο καναρινι. Τα καρδερινοκαναρα ειναι στειρα.Οι κοκκινολαιμηδες ΔΕΝ ζουν σε κλουβι.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-08, 03:28
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

οι παπαγαλοι ειναι πραγματικα φοβερα πτηνα,πανεξυπνα,αντιλαμβανονται τα παντα,και ειναι αυτο που ειπε παραπανω ο panos alex/polis,αυτοκολητοι με τον ιδιοκτητη τους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-08, 06:52
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επιανες καρδερινοκαναρα στην φυση αποκλειεται. Ειναι επιλεκτικη και δυσκολη διασταυρωση αρσ. καρδερινας με θυληκο καναρινι.
Πραγματικα δεν ξερω τι ηταν,παντως ηταν κιτρινα και για μια περιοδο ειχαν κατακλυσει μια συγκεκριμενη περιοχη........Στο χωριο μου γινονται συχνα ενεργειες απο οικολογους που ελευθερωνουν διαφορα ειδη υπο εξαφανιση,οποτε δεν ειναι απιθανο να προερχονται απο μια τετοια ενεργεια.....Σιγουρα παντως ξερω για ελευθερωση ενος ειδους γερακιου(πετριτη),λυκων παλιοτερα και οχιων.....Τωρα για τους κοκκινολαιμηδες,δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα και ζουσαν κανονικα.....
.............
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-08, 07:51
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν Πάνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......άντε με το καλό και στις άλλες γέννες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και τα καναρίνια μας γέννησαν ένα ολόλευκο!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4555.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  66,4 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζήσουν Πάνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .......άντε με το καλό και στις άλλες γέννες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και τα καναρίνια μας γέννησαν ένα ολόλευκο!!!
ευχαριστω αντωνη και λουσυ...
μου αρεσαν οι χρυσες κλωστες στη φωτο...με αυτες εκαναν φωλια??
το καναρινακι ειναι λευκο απο κληρονομικοτητα η γεννηθηκε αλφικο?? εχει κοκκινα ματια? ειναι το συρμα του κλουβιου και ακριβως το ματι του δε φαινεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-08, 12:15
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

μπραβό πάνο, αντε να τα δω και απο κοντά καπια στιγμή... με τον μεγάλο γιατι δεν του βρήσκεις ενα τέρι, να βγάλεις και μεγάλα?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-08, 12:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβό πάνο, αντε να τα δω και απο κοντά καπια στιγμή... με τον μεγάλο γιατι δεν του βρήσκεις ενα τέρι, να βγάλεις και μεγάλα?
αν διαβασεις τα παραπανω θα δεις οτι το πτηνο εχει ταιρι...(εμενα)...

επισης στα πουλια αυτα το φυλο ξεχωριζει μονο με τεστ dna και πρεπει και να εξετασω τον δικο μου για να ειμαι 100% σιγουρος (ενδειξεις εχω οτι ειναι αρσενικο οχι αποδειξεις) και δευτερον να βρω καποιον εκτροφεα που θα δεχθει να κανει τεστ dna πριν μου το πουλησει...ωστε να βρουμε θηλυκο..δε μπαινουν πολλοι σε αυτη τη διαδικασια γιατι θα πρεπει να εξετασουν πουλια μεχρι να βρουν θηλυκο...
αν συνυπολογισεις και το γεγονος οτι εψαχνα μηνες το συγκεκριμενο ειδος και το βρηκα τελικα στη ροδο (30 ωρες ταξιδι εν πλω εκανε το γιαβρι μου )..καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει και μονο ενα ταιρι...
επισης αν θες να κανεις αναπαραγωγη αυτων των πουλιων θες και τον αναλογο χωρο...ειμαι στα ενοικια...αν εχω αυλη σε μελλοντικα δικο μου σπιτι εκει θα γινει σιγουρα και ενα μικρο πτηνοτροφειο για αναπαραγωγη πιο μεγαλοσωμων ειδων...
βλεπεις στις φωτο τα μικρα σε τι κλουβι ειναι..στο υψος μου..και παλι ισα-ισα μπορουν και πετουν....σκεψου για πιο ογκωδη πουλια..

αν τελικα του επαιρνα ενα ταιρι για αναπαραγωγη θα συμβουν 2 τινα...
α. θα το εξορισει και ισως με βιαιο τροπο γιατι θεωρει ταιρι του εμενα και το αλλο παρεισακτο....
β. αν φερνω τα πουλια σε επαφη σταδιακα και δεχθουν το ενα το αλλο....1ον..θα χασω το φιλαρακο μου (θα αφοσιωθει στο νεο ταιρι και θα απομακρυνθει απο το παλιο-εμενα) και 2ον αν προσπαθησουν να αναπαραχθουν οι πιθανοτητες ειναι μικρες...γιατι τα πουλια αυτα εξημερωνονται πολυ μικρα και δεν εχουν παρει τα καταλληλα μαθηματα απο τους γονεις ουτε εχουν δει αλλα πουλια..και η μαθησιακη ικανοτητα στους παπαγαλους ειναι πολυ ανεπτυγμενη και απαραιτητη...
γιαυτο οι εκτροφεις ψαχνουν κυριως αγρια πουλια για αναπαραγωγη ωστε να εχουν καλες πιθανοτητες επιτυχιας...

για ολα τα παραπανω...δε νομιζω οτι θα το κανω ποτε...

υ.γ. για να τα δεις ελα για καφε..οποτε θες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-08, 12:58
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

μπραβο κουμπαρε πολυ ωραια ειναι τα παπαγαλακια σου
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-08, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο κουμπαρε πολυ ωραια ειναι τα παπαγαλακια σου
να εισαι καλα κωνσταντινα μου..το μπραβο ανηκει σε αυτα που παρα την αιχμαλωσια τους βιωνουν τα ενστικτα τους και τα καταφερνουν!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-08, 13:18
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

και εγω ειχα παρει αλλα η αδερφη μου μου ειπε να τα δωσω και τα εδωσα γιατι λειπω συχνα απο το σπιτι και μου λεει προσεχω το ενυδρειο σου δεν μπορω και τα πουλια τα φοβαται οποτε δεν μπορω να εχω
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-08, 13:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν εχεις ενα μονο ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη...δε πρεπει να λειπεις απο το σπιτι πολυ..
αν τα εχεις σε ζευγαρι και ολη μερα να λειπεις..χεσ**καν..
αρκει καποιος να φροντιζει για το φαγητο-νερο και την καθαριοτητα τους....

αλλα αν δε μπορεις να τα φροντισεις η ιδια καλως τα εδωσες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-08, 13:27
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
....μου αρεσαν οι χρυσες κλωστες στη φωτο...με αυτες εκαναν φωλια??
το καναρινακι ειναι λευκο απο κληρονομικοτητα η γεννηθηκε αλφικο?? εχει κοκκινα ματια? ειναι το συρμα του κλουβιου και ακριβως το ματι του δε φαινεται...
Δεν είναι χρυσές, απλά γυαλίζουν πολύ και είναι κιτρινωπές ναι η φωλιά έγινε μ' αυτές!
Είναι από κληρονομικότητα λευκό. Οι γονείς είναι "κατά βάση" λευκοί με κίτρινες και γκριζωπές αποχρώσεις. Τα μάτια του είναι κατάμαυρα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι χρυσές, απλά γυαλίζουν πολύ και είναι κιτρινωπές ναι η φωλιά έγινε μ' αυτές!
Είναι από κληρονομικότητα λευκό. Οι γονείς είναι "κατά βάση" λευκοί με κίτρινες και γκριζωπές αποχρώσεις. Τα μάτια του είναι κατάμαυρα.
αναπαραγωγες λουσυ.."η χρυση φωλια"...
να τα χαιρεσαι ολα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-08, 13:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, αλλά θα μεταφέρω τις ευχές στον πατέρα μου, εγώ με πουλιά δεν ασχολούμαι!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-08, 14:20
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

να και μερικα απο τα δικα μου..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  user1629_pic1841_1209580768.jpg
Εμφανίσεις:  2853
Μέγεθος:  56,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  user1629_pic1934_1210178650.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  32,3 KB  
__________________

http://stoppuppymills.org/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 31-05-08 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-05-08, 15:03
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

πολυ ωραια τα πουλάκια σας! να κανω μια χαζη ερωτηση?
εχουμε πουλια στην ελλαδα, τα οποια θα μπορουσε καποιος να τα εχει μονιμα σε εξωτερικο χωρο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-05-08, 15:25
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Τα αγρια πουλια της χωρας μας(που ζουν σε κλουβια και κελαηδανε). καρδερινες , φλωρους , σπινους , φανετες κ.α.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11118 seconds with 13 queries