Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240

Καλησπέρα, σκέφτομαι μέχρι το Πάσχα να προχωρήσω στην εγκατάσταση ανεμιστήρων και controller στο rio 240 μου. Έχω διαβάσει όσο περισσότερα threads μπόρεσα να βρω πάνω στο θέμα και θα πορευτώ κυρίως με γνώμονα αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....400#post271400
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15378
http://www.greekdiscus.com/test2000/...Eliwell-Ic-915
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22596

Γενικώς δεν είμαι και πολύ μάστορας, οπότε θα φτιάξω ότι μπορέσω με τη βοήθεια φίλων μου και για ότι δεν είμαι σίγουρος θα συμβουλευτώ ηλεκτρολόγο (μάλλον για ό,τι έχει να κάνει με τον eliwell και τη σύνδεσή του)…

Από υλικά (εδώ θέλω τη βοήθειά σας) σκέφτομαι να προμηθευτώ:


  1. Eliwell IC 915 NTC/PTC (με τον πλαστικό αισθητήρα, από ΕΨΕΜ)
  2. Jaeger 200W (που έχω ήδη)
  3. 4 ανεμιστηράκια 80 mm (μάλλον αυτά http://cgi.ebay.nl/GELID-SILENT-8-80...item2305d9e5a3 που έχουν και αντικραδασμικές βίδες ή κάποια παρόμοια γενικά) + φίλτρα σκόνης (μάλλον αυτά http://cgi.ebay.nl/Metal-Filter-Dust...item23059a3d10 από το ίδιο μαγαζι ή κατι παρόμοιο)
  4. Μετασχηματιστής 1,5-12V που να έχει περισσότερα Α από τα 4 ανεμιστήρια μαζί (θα το ψάξω σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά)
  5. Ποτηροτρύπανο (ή ποτηροπρίονο έχει διαφορά?) 80 mm – θα ψάξω σε praktiker (φαντάζομαι ότι αυτά που είναι για ξύλο κάνουν και για το πλαστικό καπάκι του rio). Αν δε βρω κατι φτηνό μπορεί να παω σε κόψιμο με λάμα από σιδεροπρίονο και μετά λείανση με γυαλόχαρτο.
  6. Κουτί για τον Eliwell (πλαστικό σαν αυτό από το link πιο πάνω)
  7. Καλώδια, βίδες - παξιμάδια (ανοξείδωτα), σιλικόνες και συναφή μικροπράματα…

Ερωτήσεις
Τα 4 80αρια ανεμιστήρια (3 να φυσάνε μέσα και ένα να βγάζει έξω μάλλον) θα είναι αρκετά για το 240? Αυτά που ανέφερα είναι στις 1600 rpm (θόρυβος 18 db) και με ροή 20,72 CFM.
Τα φίλτρα σκόνης είναι απαραίτητα? Σκέφτομαι ότι μπορεί να σκουριάσουν με τον καιρό (θα πιάνουν υγρασία τον χειμώνα που δε θα δουλεύουν τα ανεμιστήρια)..
Πόση εξάτμιση θα δημιουργήσει κάτι τέτοιο (στο περίπου), δηλαδή πόσες μέρες μπορεί να λείψει κανείς από το σπίτι το καλοκαίρι χωρίς να είναι απαραίτητη αναπλήρωση νερού (κατΆ εκτίμηση)?

Παρατηρήσεις συμβουλές και ό,τι μπορείτε να σκεφτείτε που πρέπει να προσεχθεί είναι ευπρόσδεκτα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-11, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ανεμιστηρακια που επελεξες ειναι "ψοφια".
Καλυτερα παρε δυνατα και ας κανουν θορυβο. Και αυτο γιατι μπορεις να τα δουλευεις με λιγοτερα βολτ (πχ 7,5 ή 9) απο το μουλτι τροφοδοτικο και να μην ακουγονται πολυ. Αν πιασει κανενας καυσωνας του χωνεις 12 βολτ και καθαριζεις.
Προτεινω τα zalman 80αρια 2,800rpm και 35 cmf ροη αερα
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/...ad.asp?idx=329
(και 12V που τα εβαζα ηταν μια χαρα για τα δικα μου αυτια - οχι σε κρεββατοκαμαρα το ενυδρειο)
Αν εχεις τρυπες στο ενυδρειο για σωληνες κλπ δεν χρειαζεται ανεμιστηρι για εξοδο αερα.
Βοηθαει ομως στην εξατμιση, αν ενα βγαζει αερα (η μεγαλη εξατμιση ειναι που κατεβαζει τη θερμοκρασια)
Θα ακουγεται περισσοτερος θορυβος ομως απο αυτο που βγαζει αερα.
Εναλλακτικα αφηνεις μισανοιχτο το φλαπ απο το καπακι.

Τα φιλτρα σκονης κανουν φανταστικη δουλεια (εχω δοκιμασει με και χωρις, και εχω αποψη).
Επισης ειναι και πολυ μοστρα. Χωρις φιλτρα ειναι αισχος.
Δεν σκουριαζουν με τιποτα. Τα εχω χρονια χειμωνα καλοκαιρι πανω.
Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως χρειαζονται και απο μεσα για να μη σκασει κανενα ψαρι που πηδαει εκτος νερου πανω στον ελικα.

Τα antivibe δεν ειναι απαραιτητα.

Εξατμιση θα εχεις.
Στα 180λιτρο του λινκ και για πτωση 5-6 βαθμων, ειχα 2-3 λιτρα την ημερα εξατμιση.

Μονο αν εχεις την εισαγωγη του φιλτρου ψηλα θα εχεις προβλημα και θα θελεις αυτοματη αναπληρωση.
Εγω ελειπα 7-10 μερες χωρις προβλημα.
Εκανα και ενα κολπο.
Μειωνα σταδιακα πριν φυγω τη φωτοπεριοδο (οι λαμπες ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια) σε 4 ωρες. Αυτο βοηθαγε εκτος της θερμοκρασιας και για μειωμενο μεταβολισμο στα ψαρια (τα αφηνα αταιστα, αφου τους ειχα κανει παχυνση πριν φυγω - προσομοιωση ξηρασια/βροχες ) και τα φυτα (ειχα φουλ φυτεμενο) δεν χρειαζοταν λιπανση και ουτε γινοταν ζουγκλα χωρις το κλαδεμα που ηθελαν.
Εβαζα τη θερμοκρασια στο υψηλοτερο οριο για τα ψαρια για να μην εχω τοση εξατμιση οσο οταν ημουν παρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Έμπαινε ρε Σπυράκλα............. άκουσες καπάκια και ανεμιστηράκια, και όρμησες.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-11, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμπαινε ρε Σπυράκλα............. άκουσες καπάκια και ανεμιστηράκια, και όρμησες.......
Διατριβη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Κανόνισε όμως, γιατί ακούω ότι το καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες των ενυδρείων εδώ ανεβαίνουν τόσο πολύ, που ακόμη και για τα δισκάκια μου, θα χρειάζονται ανεμιστηράκια............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-11, 17:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Το e-shop δε φέρνει πια zalman ουτε τα φιλτράκια, οπότε θα κάνω μία βόλτα στη Στουρνάρη όταν έρθω Ελλάδα να δω τι θα βρω (διαφορετικά θα πάω σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151). Το ενυδρείο είναι στο σαλόνι οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ήχου (και να υπαρχει τα ψάρια προηγούνται ).
Τρύπες άλλες από αυτές που ήδη έχει το ενυδρείο για τα καλώδια δεν έχω κάνει, και δεν ξέρω αν είναι αρκετές... Εκεί ισως χρειαστεί πειραματισμός με το φλαπ και τους ανεμιστήρες για να δω..
Αυτό με τη φωτοπερίοδο θα εφαρμοστεί σίγουρα (αν όχι 4 το πολύ 6 ώρες σπασμένες σε 2 μερη με κανα 2ωρο κενό). Στην ΕΨΕΜ πάμε και αγοράζουμε επί τόπου ή κανουν και αποστολές?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανόνισε όμως, γιατί ακούω ότι το καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες των ενυδρείων εδώ ανεβαίνουν τόσο πολύ, που ακόμη και για τα δισκάκια μου, θα χρειάζονται ανεμιστηράκια............
Ψιτ............. Σπυράκο........... τα δικά μου μυνήματα γιατί τα προσπερνάς ασχολίαστα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης σε (μελλοντικό) χρυσοψαροενυδρέιο! Τηλέμαχος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 75 22-08-10 19:04
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24
Σύστημα ψύξης (Το έκανα μόνος μου) vasili Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-06-09 08:27
Εξωτερικό σύστημα ψύξης manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-09 19:32
Σύστημα ψύξης : Αναζήτηση υλικών για κατασκευή. Lsourtzo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 04-07-06 15:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04911 seconds with 13 queries