Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-21, 10:20
KostisGeo Ο χρήστης KostisGeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Προβλιματισμός με νέο ενυδρείο

Καλησπερα παιδια. Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι ειμαι νεος πανω στο πραγμα και ειναι το πρωτο ενυδρειο που στηνω.Εστησα ενα 13λιτρο 20x30 χωρις κανονικα φυτα προς το παρον, βακτηρια και φαρμακο για το χλωριο κανονικα(5 μερες περασαν).Το θεμα μου ειναι οτι παρατηρησα φυσαλιδες στην επιφανεια του νερου.Διαβασα οτι μαλλον ειναι πρωτεινικο φιλμ και οτι αντιμετωπιζετε με καλυτερη αναταραχη του νερου.Εχω ενα φιλτρο 220λιτρα/ωρα αλλα δεν το βαζω τερμα διοτι τοτε οι φυσαλιδες πιστευω ειναι υπερβολικες σε βαθμο να ενοχλουν τα ψαρια οταν με το καλο τα βαλλω.Τι μου προτεινετε να κανω;Μηπως αυτη η επιφανεια θα εξαφανιστει με τις μερες;Να σημειωσω οτι οι μετρησεις στα τεστ ειναι καλες.Παραθετω και μια φωτογραφια για να δειτε τι εννοω(την δυναμη του την εχω στο μισο) Ευχαριστω πολυ για οποιον ενδιαφερθει��https://ibb.co/NTnbC7f

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostisGeo : 08-02-21 στις 10:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-21, 22:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Για να απαντησω αυτο που ρωτας οι φυσαλίδες δεν ενοχλουν τα ψαρια και οντως η ανατάραξη που δημιουργουν οξυγονωνει το νερο. Εαν δε σου αρεσουν οπτικα αφαιρεσε το σωληνακι του φιλτρου και γυρνα την έξοδο του νερού προς τα πάνω για να κανει αναταραξη.

Επέτρεψε μου να αναφέρουμε για το ολο συνολο πως με οσα έδωσες για τα διακοσμητικά θα εβαζες ενα φυσικο στο ματι υποστρωμα και μερικά φυτα. Θεμα γουστου βεβαια εαν σου αρέσει ετσι. Τα φυτα ομως δεν ειναι μόνο για ομορφια. Φιλτράρουν το νερο και δεσμευουν βλαβερες ουσιες.

Το φως ειναι της Αquael? Εαν ναι και χώρις φυτα θα εχεις συντομα επισκέψη απο αλγες. Το φιλτρο επισης δεν ειναι αρκετα μεγάλο, φαντάζομαι δεν εχει μεσα και βιολογικά υλικο.

Τι σκέφτεται να βαλεις απο ψάρια?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-21, 16:30
KostisGeo Ο χρήστης KostisGeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σκεφτηκα επειδη ξεκινησα τωρα πως καλα ειναι να αρχισω διχως φυτα.Ως αναφορα τις αλγες αγορασα ενα φαρμακο και βλεπω να περνω και εναν γλυφτη,3 γκαπυ..Σευχαριστω πολυ😜😜
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-21, 16:37
KostisGeo Ο χρήστης KostisGeo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 4
Cool Σφουγγαρακι φιλτρου στο στρωσιμο

Καλησπερα και παλι.Ειναι η 7η μερα στρωσιματος ενυδρειου και ειπα να κανω την πρωτη μου αλλαγη γιατι παει πολυ καλα(1/3 του νερου με αντιχλωριο και βακτηρια).Καταρχας τα βακτηρια που πηρα ειναι της HS Aqua BactoTurbo S που λενε οτι βαζεις απευθειας ψαροα,πραγμα που δεν επιχειρησα να κανω.Το θεμα μου ειναι οτι το φιλτρο γεμισε σκουπιδακια και δε ξερω τι να κανω..Καπου διαβασα οτι αν το ξεπλυνω θα φυγουν και οι αποικιες βακτηριων.Εννοειτε πως εχω βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου!Πειτε μου την γνωμη σας ως προς τι πρεπει να κανω.Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-21, 18:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostisGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
......Ειναι η 7η μερα στρωσιματος ενυδρειου και ειπα να κανω την πρωτη μου αλλαγη γιατι παει πολυ καλα......
όταν λες πάει πολύ καλά τι εννοείς? Κάνεις μετρήσεις? με τι τεστ?
Το στρώσιμο δεν γίνεται σε 7 μέρες χωρίς μπόλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
προβληματισμος, νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05779 seconds with 13 queries