Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-21, 01:07
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Προληπτική Στεγανοποιηση ενυδρειου

καλησπερα, εχω ενα Juwel Vision 450 αρκετων χρονων.. βασικα, το εχω 5 χρονια εγω, και δεν ξερω ποσα ο προηγουμενος. επειδη γενικα συνηθως στα 10 χρονια λενε οτι αρχιζουν να ανοιγουν οι σιλικονες σκεφτομουν το καλοκαιρι να το σταγανοποιησω.
να αναφερω οτι δεν χανει καπου, αλλα προληπτικα το σκεφτομαι.. δεν θα θελα να γυρισω καποια στιγμη σπιτι και να βρω 400 λιτρα νερο στο σαλονι..
ερωτησεις:
-μπορω να το κανω χωρις να βγαλω τις ηδη υπαρχουσες σιλικονες? γιατι εχω ξανακολησει ενυδρειο στο παρελθον αλλα μικρο, τυπου 80 λιτρα.. αυτο δεν ξερω λογω μεγεθους και βαρους αν θα τα καταφερω να κανω καλη δουλεια...
-υπαρχει καποιος στην πατρα που θα μπορουσε να το κανει ή να με βοηθησει να το κανουμε μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-21, 09:23
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Η απάντηση δυστυχώς δεν μπορεί να είναι "βολική", πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τέτοιο όγκο νερού και τους κινδύνους που κρύβει όλο αυτό το βάρος.

Το ενυδρείο θα πρέπει να αδειάσει, να πλυθεί, να στεγνώσει, να αφαιρεθούν όλες οι παλιές σιλικόνες με ξύστρα ώστε να μην μείνει ίχνος παλιάς και να μπουν καινούργιες σε πολύ καθαρές επιφάνειες πια πάνω στα τζάμια. Η νέα σιλικόνη δεν μπορεί να κολλήσει πάνω στην παλιά, πιθανότατα μάλιστα θα υπάρχουν ανάμεσά τους κενά που στην ουσία θα δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα.

Φαντάσου επίσης ότι η σιλικόνη εκτός του ότι στεγανοποιεί, κρατάει και τα τζάμια κολλημένα μεταξύ τους και μάλιστα πολύ γερά. Σε ένα ενυδρείο 450 λίτρων καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι αυτό το "κόλλημα".
Δεν θες λοιπόν να το στεγανοποιήσεις απλώς, θες κόλλημα εξ αρχής. Η παλιά σιλικόνη δεν εγγυάται τίποτα πια κι όσο μένει εκεί, απλώς θα παίρνει τον χώρο που θα έμπαινε η καινούργια και θα κρατούσε τα τζάμια κολλημένα γερά μεταξύ τους.

Στο Juwel Rio 125 μου η σιλικόνη άντεξε 12 χρόνια, το καλοκαίρι του 2020 άρχισε να χάνει σταγονίτσες στην κάτω αριστερή γωνία, περίπου 10cm πάνω από την βάση του. Δεν είχα χρόνο και επιλογές, με ενυδρείο φουλ φυτά και ψάρια τι να πρωτομαζέψεις.. έτρεξα και πήρα το ίδιο ακριβώς, ολοκαίνουργιο φυσικά. Αναγκάστηκα να πάω στο ίδιο διαφορετικά θα μου έμενε το έπιπλο. Τα μετέφερα σιγά σιγά από το παλιό στο καινούργιο και σε μια μόλις μέρα η δουλειά έγινε.

Στο 450άρι τα πράγματα μετά την εμπειρία μου τα βλέπω πολύ ζορικα όπως αντιλαμβάνεσαι, σαφέστατα δεν είναι το ίδιο ζόρικα για όλους.

Το να το επισκευάσεις σωστά όμως εκτός από καλά χέρια και σωστή δουλειά, απαιτείται και χρόνος. Θέλουν τουλάχιστον 24 ώρες να στεγνώσουν οι καινούργιες σιλικόνες. Δοκιμές να δεις αν χάνει μετά την επισκευή (μπορεί να πάρει αρκετά 24ωρα αυτό.. ), στήσιμο από την αρχή κλπ κλπ.
Και με δεδομένο ότι όλες αυτές τις ώρες που θα επισκευάζεται το ενυδρείο σου, θα έχεις έναν χώρο να τοποθετήσεις όλα αυτά που έχεις ήδη μέσα ώστε να δουλεύουν και να μη χάσουν τη βιολογία τους.. εκτός κι αν θέλεις να το στήσεις από την αρχή, εκεί το πράγμα αλλάζει.

Σου έδωσα όμως μπούσουλα πιστεύω, κυνήγησέ το όσο έχεις ακόμα χρόνο. Να σου πάνε όλα καλά.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-21, 09:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Για 400 λίτρα ενυδρείο η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία

edit ο Μάκης σου έδωσε αναλυτικά την εικόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-21, 13:20
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Για τα ζωντανά δεν υπάρχει θέμα. Έχω ένα 200αρι Καβάτζα, αλλά θα έβαζα και μεγάλα δοχεία, γι'αυτό και σκέφτηκα καλοκαίρι που βοηθάει και ο καιρός με θερμοκρασίες κλπ.

Επίσης, οι σταγονιτσες δεν με απασχολούν τόσο όσο οι μεγάλες σταγόνες!! Αλλο να ξεκινήσει να δακρύζει και να χάνει μισό 1 λίτρο τη μέρα, και άλλο 1 λίτρο την ώρα!!
Φυσικά, κοιτάω να αποφύγω οποιοδήποτε δάκρυ!!
Είχα ξανα κολλήσει ενυδρείο παλιότερα εξαρχής αλλά κατά πολύ μικρότερο.. το μέγεθος και το βάρος σε αυτό με φοβίζει..
Η βιολογία επίσης δεν θα είναι θέμα, θα μεταφέρω αρκετή ποσότητα νερού, και έχω 2 εξωτερικά eheim 1500xl.. 23 λίτρα φίλτρα. Η βιολογία εκεί θα μείνει! ¶σε που έχω Malawi, και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις σε βιολογία.
Το θέμα είναι ότι στην Πάτρα δεν γνωρίζω καποιον που θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλειά.. ίσως έχω κάποιον στο μυαλό μου, θα μιλήσω μαζί του και βλέπουμε.. αν έχετε κάποιον γνωστό πολύ θα βοηθούσε πάντως.
Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας.

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-21, 16:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εφοσον εχεις ξανακολλησει ενυδρειο , δεν εχει διαφορα..
μονο το βαρος εχει διαφορα.
φερε ενα φιλο στο σπιτι να κρατατε τα τζαμια μαζι, αφου το χεις ανοιξει και καθαρισει απο σιλικονες..
εγω πριν 2 χρονια κολλησα 300λιτρα μονος, πολυ μπελας λογω βαρους και μονο.
αν ειχα εναν βοηθο, θα ηταν πολυ πιο απλο.

Ομως τσεκαρε την κατασταση του ενυδρειου πρωτα, οι σιλικονες δειχνουν σε τι κατασταση ειναι , αν ειναι καλες, εγω δεν θα εκανα τιποτα.
οι σιλικονες χαλανε και ξερενονται αν το ενυδρειο καθεται αδειο, αν "τρεχει" , συνηθως αντεχουν παρα πολλα χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-21, 16:16
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Η Juwel προτείνει να αλλάζονται οι σιλικόνες στη 10ετια πάντως οπότε καλό είναι να υπάρχει στην άκρη του μυαλού. Το έμαθα κι εγώ μετά το "δάκρυ" του δικού μου στη 12ετία. Φυσικά χαίρομαι που κράτησε τόσο και με προειδοποίησε πριν γίνει το κακό. Στα τόσα λίτρα όμως θα φοβόμουν πάρα πολύ παιδιά..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ kfarser Αρχάριοι γλυκού νερού 6 29-06-18 09:19
Aποψεις σχετικα με τη στεγανοποιηση της σιλικονης Predator..Steven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 13-09-12 11:02
ph ενυδρειου ραφαηλ10 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 11-08-11 09:23
τσιμεντενιο 5500 λιτρα στεγανοποιηση fishme1 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 10-06-09 16:40
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04803 seconds with 14 queries