Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-08, 21:38
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Unhappy Δε γεννάνε με τίποτα!

Στο ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή βρίσκονται 6 guppies, τα οποία επέζησαν του στρωσίματος και δείχνουν να είναι μια χαρά, ζωηρότατα και με τρελή όρεξη. Ένας αρσενικός και 5 θηλυκές. Οι 3 από αυτές είναι αγορασμένες από μαγαζί και είναι αρκετά μεγάλες (3+ εκατοστά) και ο αρσενικός, ο οποίος είναι μικρότερος σε ηλικία και μικροκαμωμένος γενικά, δεν τις πλησιάζει σχεδόν ποτέ. Τη μια την πήρα γύρω στις 20 Σεπτεμβρίου και τις άλλες 2 στις 29. Και οι τρεις τους από τα μέσα Οκτωβρίου περίπου είναι σε αυτήν την κατάσταση που φαίνεται στις φωτό.

(Οι 2 πρώτες είναι από την πρώτη και μεγαλύτερη κοπελιά, οι άλλες 2 είναι από τις άλλες 2 κοπέλες που είναι και οι 2 μαυριδερές.)

Όπως φαίνεται, είναι όλες φουσκωμένες, αλλά από μωρά έχω δει όλον αυτόν τον καιρό μόνο 2, τα οποία λογικά δεν γλίτωσαν. Και όποια τα γέννησε (δεν ξέρω ποια!) δεν "ξεφούσκωσε". Ξέρω πως μπορεί να τους πάρει ως και 45 μέρες να γεννήσουν αλλά κι αυτές έχουν περάσει. Μπορεί να μην είναι έγκυες; Αλλά τότε γιατί είναι τόσο "γεμάτες"; Η αλήθεια είναι πω;ς τρώνε με απίστευτη όρεξη αλλά προσπαθώ να μην τους ρίχνω πάνω από μια φορά τη μέρα. Επίσης, όταν τις πήρα από το μαγαζί ήταν σε τανκ με θηλυκές μόνο, αλλά επειδή με τον καιρό φούσκωναν υπέθεσα ότι παλιότερα τις είχαν μαζί με αρσενικά και άρα έχουν κρατήσει σπέρμα.

Σκέφτηκα μήπως τυχόν είναι μεγάλης ηλικίας (επειδή μοιάζουν πλήρως ανεπτυγμένες και γερές) και γεννάνε πιο δύσκολα (ή καθόλου - ??? γίνεται; υπάρχει "κλημακτήριος" στα ψάρια.

Στο μεταξύ, οι άλλες 2 θηλυκές είναι και αυτές έγκυοι και ο "κύκλος" άρχισε περίπου όταν τις έβαλα από τη γυάλα στο ενυδρείο (4/10) οπότε τις περιμένω κι αυτές, αλλά επίσης έχει περάσει ο μήνας οπότε κι αυτές θεωρούνται καθυστερημένες. Οι μετρήσεις μου είναι νορμάλ (αμμωνία 0, νιτρικά <10, νιτρώδη 0, pH 7,5, σκληρότητα κανονική). Τι μπορεί να φταίει;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00272.JPG
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  105,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00288.JPG
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  94,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00267.JPG
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  116,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00286.JPG
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  117,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-08, 21:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Υπομονή..

Και ένα tip είναι αλλαγές νερού με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία (2-3 βαθμούς κάτω).. Κάπου το είχα διαβάσει, και τελικά, πράγματι, οι περισσότερες γέννες που είχα ήτανε Δευτέρα (μετά την κυριακάτικη αλλαγή νερού)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-08, 22:05
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φώτο 1 και 3 ίσως είναι.
Φώτο 2 και 4 όχι.

προσπάθησε να δεις αν στο πίσω μέρος τους ξεχωρίζουν πορτοκαλή αυγά σαν μικροσκοπικές φυσαλίδες πρέπει να είναι = πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης

προσπάθησε να δεις αν στο πίσω μέρος τους ξεχωρίζουν μικρές φυσαλίδες με μικρές κουκίδες μέσα στης φυσαλίδες-αυγά το χρώμα αρχίζει να σκουραίνει = ανεπτυγμένη εγκυμοσύνη

προσπάθησε να δεις αν στο πίσω μέρος τους αν διακρίνονται μικρά ψαράκια = σχεδόν ολοκληρωμένοι εγκυμοσύνη

γενικά με το καιρό θα αποκτήσεις πείρα και θα καταλαβαίνεις ακόμα και ποια μέρα θα γεννήσει με απόκλιση 1-2 μέρες
μην αγχώνεσαι κάνε κρυψώνες για τα μικρά είτε με πέτρες η με φυτά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-08, 18:52
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

@ xontros - οι αλλαγές που κάνω είναι με το νερό της βρύσης που σχεδόν πάντα είναι 3-4 βαθμούς πιο κρύο. Βέβαια είναι της τάξης του 20% τώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο πέφτει έστβ και λίγο η συνολική θερμοκρασία... thanks πάντως!

@ Πουριτανός - ευχαριστώ για τον "οδηγό". Οι 2 πρώτες φωτό είναι από το ίδιο ψάρι, το οποίο έχει πίσω ένα πορτοκαλί χρώμα που φέρνει στην πρώτη περίπτωση που λες, όμως αυτό δεν έχει αλλάξει εδώ και ένα μήνα. Μπορεί να σταμάτησε η εγκυμοσύνη της; Η συγκεκριμένη είναι η μεγαλύτερη απ'όλα τα ψάρια (σχεδόν 4εκ). Ανησυχώ μήπως είναι ηλικιωμένη, αν & δεν ξέρω πως μπορώ να το καταλάβω αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-08, 21:53
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Και ένα tip είναι αλλαγές νερού με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία (2-3 βαθμούς κάτω)..
νομιζω αυτο ισχυει μονο για τα corydoras
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-08, 01:32
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capetanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω αυτο ισχυει μονο για τα corydoras
Πιανει και στα γκαπακια.

Μπορεί η μεγάλη θηλύκια σου απλά να μην είναι γονιμοποιούμενοι.
ο αρσενικός σου ίσως είναι μικρός ακόμα άπειρος η ακόμα και στρεσαρισμένος και να μην του κάνει κούκου.
Αν και δεν μου έχει τύχη.
Ολα τα αρσενικά που έχω είτε είναι μικρά είτε μεγάλα πάντα κυνηγάνε τα θηλυκά και κύριος τα μεγαλόσωμα και ποιο ηλικιωμένα.

Λύση 1.. Ίσως πρέπει να πάρεις ένα ακόμα αρσενικό.
Λύση 2.. Από την άλλη αφού είδες γεννά έστω και 2 μικρά θα έλεγα να κανείς υπομονή
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-08, 16:46
raklif Ο χρήστης raklif δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Xontros έχεις δίκιο. Κυριακή προχθές άλλαξα νερό και Δευτέρα που γύρισα από την δουλειά τσουπ νάτα τα μικρά.

Πάντως θέλει υπομονή αργά ή γρήγορα θα γεννήσουν όσο για το μέγεθος και μένα η μία από τις 5 θηλυκιές είναι διπλή από τους δύο αρσενικούς αλλά γέννησε πρώτη.

Μην ανυσηχείς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα γεννήσουν. Καλή επιτυχία στα γκαπάκια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-08, 17:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raklif Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θέλει υπομονή αργά ή γρήγορα θα γεννήσουν όσο για το μέγεθος και μένα η μία από τις 5 θηλυκιές είναι διπλή από τους δύο αρσενικούς αλλά γέννησε πρώτη.
Όπως γράφει και ο φίλος από πάνω, συνήθως οι αρσενικοί κηνυγάνε τις πιο "νταρντάνες"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-08, 17:25
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capetanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω αυτο ισχυει μονο για τα corydoras
Ισχύει και για τους δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-08, 13:20
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

H θηλυκιά που φαίνεται στις 2 πρώτες φωτό εδώ και 3-4 μέρες κινείται πάρα πολύ ράθυμα, κάθεται για κάμποσα λεπτά απλά επιπλέοντας κοντά στο βυθό σε ένα σκιερό μέρος και είναι αρκετά ανόρεχτη. Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτά είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλά ανησυχώ μήπως έχει κάτι. Εξωτερικά πάντως δεν δείχνει να πηγαίνει κάτι στραβά. Οι άλλες που μοιάζουν πολύ πιο γκαστρωμένες όμως τρώνε και τρέχουν πέρα-δώθε σαν τρελές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pleco, σαλιγκάρι ή τίποτα;;;;;; batman_gardiki Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-03-08 18:27
Νομίζω πως γεννάμε.... Maverick Malawi 1 06-12-06 10:41
Βοήθεια... γεννάμε !!!! CASPER ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 37 11-04-06 21:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05210 seconds with 16 queries