Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-07, 17:42
Islander Ο χρήστης Islander δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 13
Thumbs up Γνώμη για κατασκευή... μαιευτηρίου.

ΚατΆαρχήν θερμά συγχαρητήρια για την δουλειά του Site!

Αναφορικά θα σας πω ότι είμαι πολύ νέος στον χώρο του ενυδρείου και ότι ότι μέχρι στιγμής χρειάστηκα το βρήκα στις σελίδες σας.

Λοιπόν, πριν μια μόλις εβδομάδα μου χαρίστηκε ένα μεγαλούτσικο ενυδρείο 200λτρ από φίλο το οποίο περιείχε αρχικά 1 Δίσκο, 4 Ζεμπράκια και έναν ¨γλύφτη¨ (δεν ξέρω το είδος του…, πάντως είναι από αυτούς τους λευκοροζέ που δεν μεγαλώνουν). Επίσης είχε φίλτρο Hydor (το οποίο δεν δούλευε και αλλάχτηκε με καινούριο 1000λτ/ω), θερμοστάτη, λάμπα, δυο ρίζες και φυσικό χαλαζία.

Από τότε: ο δίσκος ανταλλάχθηκε σε Pet Shop με 9 Guppies (2m/7f) και 1 πλάτυ και μετά ήρθαν και 4 ροζ τετρα και ένας μονομάχος. Επίσης ένα φυτό (ανούμπια νομίζω) από αυτά που μεγαλώνουν σε ύψος γρήγορα και κόβεις από πάνω για να φυτέψεις δίπλα.

Όπως ήταν φυσικό τα Gapάκια ήδη άρχισαν τα γεννοβολιά με μία θηλύκια γεννήτρα πλαστική (από αυτές για 2 θυλικές). Από όλα τα μικρά μέχρι σήμερα (5η μέρα) ζούν 7 και χαίρονται τα τριμένα flakes. Το κακό είναι ότι μια επόμενη θυληκιά ήδη πήρε την θέση της μάνας τους και το ίδιο βιολί αναμένεται να συνεχιστεί…

Συμφωνώ με όλους σας για το να μην χρησιμοποιούνται γεννήστρες αλλά για αρχή, μέχρι να αυξηθεί ο πληθυσμός είπα να την χρησιμοποιήσω. Μετά από τις γέννες αυτές, περισσότερα φυτά (Java moss) και νόμος της φύσης…

Για να μην αρχίσω λοιπόν τα έξοδα σε μικρό ενυδρειάκι που σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζομαι, σκέφτηκα το εξής και θέλω την γνώμη σας… (ξέρω θα με πείτε τσίπη αλλά προτιμώ να πάρω μερικά kuhli, πλάτυ και φυτά – αλήθεια τι φυτά προτείνετε?)

-Αγορά ενός νέου πλαστικού ενυδρείου των 5-10λίτρων (κόστος 3-4Ε) και χρήση μιας μικρής αντλίας που έχω για εναλλαγή του νερού του μικρού ενυδρείου από το μεγάλο. Μετά φυσική ροή προς το μεγάλο από υπερχείλιση ή σωληνάκι. Έτσι για τα μικρά: περισσότερος χώρος, καθαρότερο νερό αφού η κυκλοφορία θα είναι μόνιμη (στην γεννήστρα παρατηρώ συνεχώς μούχλα στον πάτο κάθε 2-4 ώρες αφότου την καθαρίσω!), σταθερή θερμοκρασία, προστασία.

-Σε μια – δυο εβδομάδες που θα έρθει η επόμενη γέννα, θα βάλω τη μητέρα στο μικρό να γεννήσει και να 7 μικρά στο μεγάλο όπου πιστεύω να τα βγάλουν ευκολότερα πέρα αφού θα έχει περισσότερες κρυψώνες.


πω πω... το παράκανα με το μπλαμπλα! Ελπίζω να μην σας κούρασα…



αναμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας!

Θα ανεβάσω και φώτο μόλις τα καταφέρω!



Keep up the great work!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-07, 22:58
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Islander Εμφάνιση μηνυμάτων

-Αγορά ενός νέου πλαστικού ενυδρείου των 5-10λίτρων (κόστος 3-4Ε) και χρήση μιας μικρής αντλίας που έχω για εναλλαγή του νερού του μικρού ενυδρείου από το μεγάλο. Μετά φυσική ροή προς το μεγάλο από υπερχείλιση ή σωληνάκι. Έτσι για τα μικρά: περισσότερος χώρος, καθαρότερο νερό αφού η κυκλοφορία θα είναι μόνιμη (στην γεννήστρα παρατηρώ συνεχώς μούχλα στον πάτο κάθε 2-4 ώρες αφότου την καθαρίσω!), σταθερή θερμοκρασία, προστασία.

Mε μπερδεψε αυτο εδω που σκεφτεσε να κανεις.......
ετσι οπως το διαβασα εγκυμωνει αρκετους κινδυνους δεν κανεις μια περετερω αναλυση?????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-07, 09:27
Islander Ο χρήστης Islander δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ένα σχεδιάγραμμα που ίσως το κάνει πιο ευκατανόητο θα βρείτε εδώ:

http://download.yousendit.com/5918C2F165933D79.

Η αντλία (το μαύρο κουτάκι στο σχέδιο) είναι από ένα διακοσμητικό συντριβανάκι εσωτερικού χώρου με παροχή γύρω στα 10-20lt/h αν θυμάμαι καλά.

Το ενυδρείο 200lt έχει μόνιμη θερμοκρασία γύρω στους 27-28 οπότε και στο μικρό θα παραμένει στα ίδια επίπεδα, άντε 1 βαθμό κάτω...

Σήμερα έχασα ένα από τα μικρά και με στεναχώρησε ιδιαίτερα... πρέπει να κάνω κάτι σύντομα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Islander : 09-02-07 στις 09:34
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-07, 13:54
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

τωρα μαλιστα....... εγινες σαφης
καπως ετσι ο σκεφτομουνα και εγω οτι μπορουσε να γινει....
το μονο αρνητικο που θα μπορουσε να υπαρξει ειναι οτι καποια τυχον αρρωστεια ... η μολυνση στο νερο θα περναγε αυτοματος και στο μικρο ενυδρειο...εκει θελει λιγο προσοχη κατα τα αλλα μια χαρα μπορει να δουλεψει το συστημα σου..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-07, 14:51
Το avatar του χρήστη dimitrisgiannoulakis
dimitrisgiannoulakis Ο χρήστης dimitrisgiannoulakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2007
Περιοχή: Hersonissos, Crete
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλές κρυψώνες για τα νεογέννητα είναι το ceratophyllum demersum και το java moss.

Φανταστικέ πατέρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-07, 14:43
Islander Ο χρήστης Islander δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

THX όλους σας για τις πληροφορίες... το σαβ/κο ξεκινά το μίνι project και ελπίζω όλα να πάνε καλα...!

Συντεκνε "dimitrisgiannoulakis" ψάχνω παντού java και δεν βρίσκω τίποτις...

τα Γκαπάκια μου είναι πλέον 5 αλλά χαίρουν άκρας υγείας!

ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μερικά Kuhli?

τα λέμε με νεότερα συμφορουμήτες!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστό ξεκίνημα για αρχάριο - παρακαλώ την γνώμη σας! jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-09-06 09:01
Προτάσεις για φυτά, τη γνώμη σας... Akis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 09-04-05 09:36
Τι γνώμη έχετε για τα φίλτρα της Atman;; notios_n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 23-04-04 03:20
κατασκευή για καπάκι ενυδρείου Peter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-12-03 10:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05037 seconds with 13 queries