Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 04-08-12, 12:44
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Καινούρια στο Forum αλλά και στο χόμπυ!

Καλησπέρα σε όλους σας,
Με λένε Σούλα και εδώ και περίπου 5 μήνες έχω ένα μικρό χρυσόψαρο σε ένα ενυδρίο των 20 lt. Πριν από αυτό κατα καιρούς είχα και άλλα τα οποία μετά από λίγο έγερναν στο πλάι, δεν κολυμπούσαν και ψοφούσαν.Μέχρι και πριν 3 μέρες νόμιζα ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται φαγητό και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.Από το petshop που τα αγόραζα μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Πριν από 3 μέρες λοιπόν, το ψαράκι μου άρχισε να γυρίζει στο πλάι και να μην μπορεί να κολυμπήσει. Εδώ θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον χρήστη memy που με το post του "Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους." με βοήθησε να σώσω το ψαράκι μου μιας και είχε πάθει Ασθένεια νηκτικής κήστης και με το μπιζέλι που του έδωσα συνήλθε σχεδόν άμεσα.Σήμερα που πήγα στο petshop και άρχισα να τους λέω για όλα αυτά που διάβασα στο άρθρο αυτό και γιατί δεν μου είχαν πει ποτέ αυτοί κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι έπρεπε να πάρω ένα σωρό άλλα διαλύμματα για το νερό. Για να μην σας κουράσω άλλο θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει να τα ρίξω όλα αυτά στο ενυδρίο μου. Χρησιμοποιώ ήδη το aquatam της sera (αντιχλώριο) και μου είπαν να βάλω το bio nitrives της sera για τα βακτήρια του φίλτρου αλλά και προληπτικά, για αρρώστιες, να βάζω το Goldy.Παρακαλώ όποιος ξέρει και μπορεί ας μου απαντήσει αν πρέπει τελικά να τα βάλω όλα αυτά μαζί ή αν πρέπει να πάρω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μου post!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούρια Γκάπυ Sandrea Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 27-11-11 23:42
Ήρθε η καινούρια γυάλα!!! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 05-09-10 11:35
καινούρια με απορίες! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 08-12-09 15:24
Καινούρια αρχή... John T Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-07-06 10:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06114 seconds with 13 queries