Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-10, 13:53
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλύτερα να μπεις σε ένα φόρουμ εξειδικευμένο στην φροντίδα ερπετών και πριν αγοράσεις οποιοδήποτε ζώο να ενημερωθείς πάρα πολύ καλά για τις απαιτήσεις του.

Προσωπικά πάντως θα σου έλεγα να μην πάρεις κανένα ερπετό για κατοικίδιο μιας και αυτά τα ζώα υποφέρουν σε αιχμαλωσία, αλλά ενισχύεις έτσι και το εμπόριό τους, ένα άθλιο φαινόμενο, ειδικά στην Ελλάδα, όπου χιλιάδες ζώα εισάγονται κάθε χρόνο και μόνο μερικά, μετρημένα στα δάχτυλα καταφέρνουν στο τέλος να ζήσουν. Τα υπόλοιπα αργοπεθαίνουν σε άθλιες συνθήκες.
σιγουρα ολα τα ζωα πλην των οικοσιτων παιδευονται αλλα αν μπορω να τους διαθεσω τον καλυτερο τροπο ζωης γιατι να μην το εκανα????

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες ισα ισα που ειναι απολυτα σεβαστο για εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλα αν μπορω να τους διαθεσω τον καλυτερο τροπο ζωης γιατι να μην το εκανα????

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες ισα ισα που ειναι απολυτα σεβαστο για εμενα
μα ο καλύτερος τρόπος ζωής είναι να βρίσκονται ελεύθερα στη φύση και μπορούμε να το κάνουμε απλά αν δεν τα αγοράζουμε και σταματήσουμε την ζήτηση.
-------------------------
ρίξε μια ματιά σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται: http://www.herpetofauna.gr/forum/ind...pic,631.0.html

και ισχύει και για τα ψαράκια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 29-12-10 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-10, 11:25
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ο καλύτερος τρόπος ζωής είναι να βρίσκονται ελεύθερα στη φύση και μπορούμε να το κάνουμε απλά αν δεν τα αγοράζουμε και σταματήσουμε την ζήτηση.
-------------------------
ρίξε μια ματιά σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται: http://www.herpetofauna.gr/forum/ind...pic,631.0.html

και ισχύει και για τα ψαράκια!

φιλε μου ειμαι σιγουρος το εχω δεο και με τα ματια μου οτι σε ολα μα ολα τα πετσοπ οτι ζωντανο και να αγορασεις απο σκυλο-γατα μερχι ερπετο
σε ολα μα ολα τα ζωα εχουν τεραστιες απωλειες -θνησιμοτητα και ειδικα στα ψαρια και στα μικρα ερπετα που δεν τους κοστιζουν τιποτα και τα πουλανε εναντι μεγαλου χρηματικου ποσου για να βγαλουν τα σπασμενα απο τις απωλειες που εχουν....αυτο το γνωριζουν ολοι που ασχολουνται εστω και λιγα με τα ζωα....
απο την αλλη ειναι μια κατασταση που δυσκολα αλλαζει γιατι δεν υπαρχει παοια σοβαρη οργανωση η και νομοθεσια που να προστατευει τα ζωα...μονο σε φορουμ βλεπεις να ονομαζονται πετσοπαδες που δεν φροντιζουν τα ζωα(εμπορευμα) τους,,,

εγω ο ιδιος εχω πει εναν τετοιο μακακα πετσοπα στην νικαια και αν θελεις μεσω π.μ να σου πω και τα στοιχεια του
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-10, 14:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ειμαι σιγουρος το εχω δεο και με τα ματια μου οτι σε ολα μα ολα τα πετσοπ οτι ζωντανο και να αγορασεις απο σκυλο-γατα μερχι ερπετο
σε ολα μα ολα τα ζωα εχουν τεραστιες απωλειες -θνησιμοτητα και ειδικα στα ψαρια και στα μικρα ερπετα που δεν τους κοστιζουν τιποτα και τα πουλανε εναντι μεγαλου χρηματικου ποσου για να βγαλουν τα σπασμενα απο τις απωλειες που εχουν....αυτο το γνωριζουν ολοι που ασχολουνται εστω και λιγα με τα ζωα....
απο την αλλη ειναι μια κατασταση που δυσκολα αλλαζει γιατι δεν υπαρχει παοια σοβαρη οργανωση η και νομοθεσια που να προστατευει τα ζωα...μονο σε φορουμ βλεπεις να ονομαζονται πετσοπαδες που δεν φροντιζουν τα ζωα(εμπορευμα) τους,,,

εγω ο ιδιος εχω πει εναν τετοιο μακακα πετσοπα στην νικαια και αν θελεις μεσω π.μ να σου πω και τα στοιχεια του
Καλημέρα,
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό, μπορεί να βρεθεί κάποιο να υιοθετήσεις. Πολύ συχνά με ενημερώνουν για εξωτικά ερπετά που τα βρήκαν παρατημένα μέσα στην πόλη, έτσι και δεν θα ενισχύσεις προσωπικά το εμπόριό τους αλλά θα αποκτήσεις και εξωτικό κατοικίδιο που ήθελες. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να αρχίσεις να μαθαίνεις τα πάντα για τα ζώα που σε ενδιαφέρουν. Πρόσφατα βρέθηκαν πολλά ιγκουάνα και ένας γενειοφόρος δράκος και είναι και πολλοί αυτοί που τα αγόρασαν για το παιδάκι τους και αφού το παιδί βαρέθηκε τώρα ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-10, 14:18
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό, μπορεί να βρεθεί κάποιο να υιοθετήσεις. Πολύ συχνά με ενημερώνουν για εξωτικά ερπετά που τα βρήκαν παρατημένα μέσα στην πόλη, έτσι και δεν θα ενισχύσεις προσωπικά το εμπόριό τους αλλά θα αποκτήσεις και εξωτικό κατοικίδιο που ήθελες. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να αρχίσεις να μαθαίνεις τα πάντα για τα ζώα που σε ενδιαφέρουν. Πρόσφατα βρέθηκαν πολλά ιγκουάνα και ένας γενειοφόρος δράκος και είναι και πολλοί αυτοί που τα αγόρασαν για το παιδάκι τους και αφού το παιδί βαρέθηκε τώρα ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν.
φυσικα και μπορω να περιμενω γιατι το τερραριουμ θελω να το φτιαξω μονος μου(πιανουν τα χερια μου) για να το κανω οσο πιο ευχρηστο και λειτουργικο για εμενα και το ερπετο που θα εχω....σε ποια σελιδα μπορω να δω για τα ερπετα που λες????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα και μπορω να περιμενω γιατι το τερραριουμ θελω να το φτιαξω μονος μου(πιανουν τα χερια μου) για να το κανω οσο πιο ευχρηστο και λειτουργικο για εμενα και το ερπετο που θα εχω....σε ποια σελιδα μπορω να δω για τα ερπετα που λες????
σε καμία, θα σε ενημερώσω εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-10, 20:16
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

λοιπον παιδες απο τον καινουριο χρονο πρωτα ο θεος παιρνω κοντρα πλακε θαλασσης και θα φτιαξω ενα κουτι 70χ40χ40 στο οποιο μπροστα θα μπει 6αρι τζαμι...λογικα δεν θα εχω προβλημα αν ειναι και πιο λεπτο????

επειτα το ντυνω με πολυεστερα απο μεσα για μονωση κλπ το λουστραρω απο εξω και επειτα θα βαλω το τζαμι....επαιρνω τα εξαρτηματα τα οποια θα ειναι θερμαντηρας δαπεδου μια λαμπα uvb και θα κανω τις τρυπες στο καπακι μου αφου δω πως θα ταιριαζει καλυτερα η λαμπα...

θα ανεβαζω συνεχεια φωτο βημα βημα....

αν εχετε κατα υποψιν σας που δεν το εχω σκεφτει να μου το πειτε...
-------------------------
μια διορθωση το ξυλο θα ειναι κοντρα πλακε θαλασσης
και θα μπει και περσιδα για εξαερισμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eimaste aR21rwstoi : 30-12-10 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04695 seconds with 13 queries