Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-05, 17:57
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Προβλημα με τις Anubias

Καλησπερα φιλοι,
ειναι λιγος καιρος που ανακαλυψα το site,παρ'ολο που ασχολουμαι περιπου 8 χρονια με το ενυδρειο μου (400 λιτρα,180χ55χ45),και διαβαζοντας εσας βλεπω συνεχως ποσα λιγα ξερω για τα ενυδρεια!!!(ΟΙ περισσοτεροι ειστε καθηγητες του ειδους).
Θα χρειαστω την βοηθεια σας στα ακολουθα
¨Εχω φυτεμενο ενυδρειο με anubias barteri(nana,caladiifolia,spathiphillum),το τελευταιο καιρο μου παρουσιαζουν τρυπες στα φυλλα,κατσαρωνουν στις ακρες και κιτρινιζουν πιο γρηγορα του κανονικου.Επισης μαυριζουν συν την αλγη που υπαρχει.Πριν λιγο φυτεψα,Valisneria spiralis,Crinum Thaianum,Cryptocoryne willisii,Ceratophyllum demersum.
Σας δινω τα ακολουθα στοιχεια
Φωτισμος-2 λαμπες 30W,90cm,Sylvania gro lux (ειναι αρκετος?)
Φιλτρο - εσωτερικο Eheim 2225
Εισαγωγη CO2 με τον σωληνα της TETRA,παναρχαιος τροπος,δυσκολα στην επαρχια να σου δειξουν κατι αλλο,και αυτο εγινε με υποδειξη καταστηματος Αθηνας!!!Προκειται συντομα να αγορασω το CO2 complet.
ΡΗ περιπου 7,6
Δε ξερω τι αλλο θελετε να ξερετε!?

Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-05, 18:42
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλωσόρισες,βασικά αν θα μπορόυσες να μας πεις τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά,φωσφορικά.Επίσεις πόσες ώρες έχεις τον φωτισμό,αν χρησιμοποιείς κάποιο λίπασμα.Το κιτρίνισμα των φύλλων μου ακούγεται σαν έλλειψη σιδήρου.
Φιλικά Ιορδάνης.

Υ.Γ.Και βέβαια από πού είσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-05, 09:01
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Ιορδανη καλημερα,
τα τελευταια 11 χρονια ζω και εργαζομαι στη Κω,σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.
Φωτισμος - 14 ωρες ημερησιως.
Λιπανση - Στην αρχη Flora pride,τωρα floreal,ferreal(υποστηρηξη σε καλιο),ταμπλετες Crypto Tetra.
Αλλαγες νερου περιπου το 1/3 καθε βδομαδα(μηπως και σκωτωσω λιγο την καταραμενη την αλγη)
Στο internet διαβασα οτι προκειται για ελλειψη Καλιου.
Τις μετρησεις που μου ζητας δυστυχως δεν τις εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-05, 09:59
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Προβλημα με τις Anubias

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
το τελευταιο καιρο μου παρουσιαζουν τρυπες στα φυλλα,κατσαρωνουν στις ακρες και κιτρινιζουν πιο γρηγορα του κανονικου.Επισης μαυριζουν συν την αλγη που υπαρχει.
Για σου Σπύρο
Αν θέλεις ρίξε πρώτα μια ματιά εδώ
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=5567
Η anubia ειναι φυτό αργής ανάπτυξης και οτι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει αργείς να το δείς.
Φυτά όπως Hygrophila corymbosa,Hygrophila polysperma ειναι πολύ καλοί δείκτες στο τι μπορεί να συμβαίνει στα φυτά.
Υπάρχει περίπτωση λόγω "ανισορροπίας" να τραβάει το κάλιο η άλγη που έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-05, 11:22
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Lasal καλημερα,
ηδη διαβασα και εκτυπωσα το αρθρο σου απο χθες (πολυ καλο!),πιστευω πως φταει το καλιο (μου ειπαν το ferreal ειναι καλο),θα περιμενω να δω αποτελεσματα οσο για τις Hydrophila corymbosa/polysperma οταν εισαι επαρχια ειναι πολυ δυσκολο για τετοιες πολυτελειες!!
Να σας ενημερωσω avvarage cost per plant 14 euros.Γι αυτο κανω παραγγελιες μεσω Αθηνας (Ydrocosmos site).

Eυχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-05, 17:37
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Η έλλειψη σε κάποιο στοιχείο θα ήταν το τελευταίο που θα έψαχνα .Οι ανούμπιες είναι φυτά με πολύ χαμηλές απαιτήσεις και σε φωτισμό και σε θρεπτικά συστατικά από την μία αλλά με μία τάση να <<μαζεύει>> άλγη . Εδώ αυτό που προσέχουμε είναι να κάνουμε τακτικές αλλαγές νερού ώστε να μην έχουμε υπερβολική συσώρευση κάποιου στοιχείου π.χ νιτρικών , για ν'αναπληρώνουμε κάποια άλλα στοιχεία που πιθανόν να έχουν εξαντληθεί και να έχουμε έτσι μία σχετική σταθερότητα στην ποιότητα του νερού μας . Επίσης προσέχουμε να έχουμε σωστό μηχανικό και βιολογικό φιλτράρισμα καθώς και χαμηλή ιχθυοφόρτιση (τι και πόσα ψάρια έχεις; ) χωρίς υπερταίσματα . Ο φωτισμός σου είναι υπερβολικά χαμηλός ακόμη και για τις ανούμπιες , θέλεις άλλες 2χ30w τις οποίες θα βάλεις σταδιακά σε λειτουργία ξεκινώντας με λίγες ώρες και αυξάνοντας σταδιακά τις επόμενες ημέρες μέχρι να φτάσεις 10-12 ώρες , 14 ώρες είναι πολλές .Οι λάμπες φθορίου πρέπει αλλάζουν με νέες το αργότερο κάθε χρόνο.
Αν και δεν θυμάμαι ποιό είναι το 2225 νομίζω ότι ένα εσωτερικό φίλτρο δεν φτάνει για το ενυδρείο σου .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,30362 seconds with 14 queries