Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-09, 23:59
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Exclamation sos!!!

Γεια σας και πάλι, αυτή τη φορά με στημμένο ενυδρείο.
Πήγα σε pet shop να πάρω test μετρήσεων και να ρίξω μια ματιά για ψαράκια μιας και τα περισσότερα είδη τα έχω δει μόνο από pc και όχι live, δεν το συζητώ από κοντά είναι πανέμορφα!
Η κυρία στο μαγαζί μου έπιασε κουβέντα και της είπα ότι θέλω να το στρώσω ώστε αργότερα να πάρω ψαράκια κλπ και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τόσο πολύ να περιμένω και ότι υπάρχουν σκευάσματα που κάνουν τη δουλειά αυτή άμεσα οπότε το ενυδρείο μπορώ να το γεμίσω με νερό και να βάλω τα σκευάσματα αυτά και κατευθείαν τα ψαράκια.
Πήρα λοιπόν ότι μου πρότεινε, όλα μια χαρά το πρώτο 24ωρο και τώρα βλέπω τα ψάρια στην επιφάνεια του νερού να ανοιγοκλείνουν το στόμα τους. Τι έπαθαν? Γιατι δεν είναι ζωηρά? Τι να τα κάνω?

__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Δώσε στοιχεία για το ενυδρείο (λίτρα, μετρήσεις, είδος και αριθμός ψαριών κλπ.) τί ζουμάκια ρίχνεις ? πώς έχει κάνει το στρώσιμο ώς τώρα ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-09, 00:20
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι γυάλινο, 54 λίτρα, 60*30*30, σκέπασμα και καπάκια στις εισόδους των τροφών, 1 λυχνία ηλεκτρικής εκκένωσης με ανακλαστήρα 15 watt, εσωτερικό φίλτρο max 300 l / h, θερμοστάτης (τον οποίο μου είπε να μην τον βάλω γιατί έχει ζέστη ήδη), θερμόμετρο με απορροφητή και φωτογραφικό τοίχο με φυτά στο πίσω μέρος.

Mου έδωσε τα εξής:
1. Aqua Safe Tetra
2. General Tonic Tetra Medica
3. Χαλίκι σε μπεζ χρώμα
4. Δύο χρυσόψαρα (ένα χρυσοκόκκινο και ένα λευκό περλέ με λίγο κόκκινο στο κεφάλι)

Από εχτές που τα έβαλα όπως μου είπε όλα ήταν μια χαρά. Σήμερα το απόγευμα πρόσθεσα κάποιες πορτοκαλί πλαστικές πετρούλες τις οποίες πρώτα αποστείρωσα. Λέτε να φταίνε οι πέτρες που πρόσθεσα? Μήπως πεινάνε? Η κυρία μου είπε 1 φορά τη μέρα 1 πρέζα τροφή. Σήμερα τα τάισα 3 φορές γιατί ήταν στην επιφάνεια και σκέφτηκα μήπως ήταν νυστικά... Εντωμεταξύ σχετικά με τα τεστ (ζήτησα υγρά μιας και όλοι αναφέρεται ότι είναι αξιόπιστα) αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζονται και πως είναι περιττά από την στιγμή που μου δίνει τα σκευάσματα στρωσίματος, ότι είναι υπερβολές και ότι κοστίζουν μια 100άρα ευρώπουλα και ότι δεν λέει και ότι καλύτερα να τα ψωνίσω σε ψάρια τα λεφτά αυτά.

Όλο επάνω είναι τα ψαράκια μου τι να κάνω???
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-09, 00:51
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

άρα δεν έχεις ιδέα αν το ενυδρείο έχει αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικα ??
Πόσο καιρό δουλευε το ενυδρείο πριν βάλεις μέσα ψάρια ????
ακολούθησες τρόπο στρωσίματος ???
αν το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο θα έχει αμμωνία και νιτρώδη που είναι τοξικά για τα ψάρια οπότε κάνε μιά αλλαγή νερού, άφου πρώτα ρίξεις aquasafe στο νερό που πρόκειται να προσθέσεις στην δοσολογία που λέει στο μπουκαλί και περίμενε περισσότερες οδηγίες από τους πιο έμπειρους.
μείωσε το τάισμα γιατι προκαλεί αύξηση αμμωνίας και διάβασε το κύκλο του αζώτου και υπομνήματα που υπάρχουν στις κατηγορίες αρχαρίων, καθώς και στο site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../aquastart.htm

με μια γρήγορη ματιά το General Tonic Tetra Medica είναι αυτο;;; http://www.e-pet.gr/product_info.php?products_id=1014
αν ναι μου μοιάζει για φάρμακο για ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-09, 01:07
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Πραγματικά όμως δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό.
Χτες το απόγευμα αγόρασα τα προαναφερόμενα (το ενυδρείο το είχα καινούριο στο κουτί του) και τα έβαλα όλα όπως μου είπε η κυρία από το pet shop.
Δεν ακολούθησα τον παραδοσιακό τρόπο στρωσίματος γιατί υποτίθεται έγινε το στρώσιμο με το που έριξα τα υγρά Tetra.
Το General Tonic Tetra Medica είναι αυτό ακριβώς που μου έδειξες στην ιστοσελίδα.
Εντωμεταξύ μόλις παρατήρησα ότι το λευκό χρυσόψαρο έχει αλλάξει!!!
Ήταν λευκό περλέ με ένα σημείο πορτοκαλοκόκκινο στο κεφάλι του και τώρα το πορτοκαλοκόκκινο έχει απλωθεί και μεγάλωσε η επιφάνεια!!! Επίσης η ουρά του ήταν λευκή περλέ κι αυτή και τώρα έχει μία σκούρη ρίγα!!! Τι έπαθε??? Τα κοιτάζω έντρομη, πάνε σαν ζαλισμένα.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-09, 01:37
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Για να είναι στην επιφάνεια μάλλον δεν έχει αρκετό οξυγόνο το νερό.
Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια;

Θα σε συμβούλευα αύριο να πάς στο πετσοπ και να πάρεις έτοιμα βακτήρια τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 και αν θες για ph,kh και gh αν και τα πρώτα 3 είναι αυτά που σου χρειάζονται σε αυτή την φάση πιο πολύ.

Αναγκαστικά έχεις 2 επιλογές:
1. να της πάς τα ψαράκια πίσω και να κάνεις το στρώσιμο
2. να το στρώσεις με τα ψαράκια αλλά θέλει οποσδήποτε να κάνεις τέστ κάθε 1-2μέρες και συχνές αλλαγές νερού φυσικά με το ενδεχόμενο του θανάτου των ψαριών αν δεν αντέξουν.

Φυσικά μετά απο αυτό δεν πιστεύω να ξαναεμπιστευτείς τα λεγόμενα της κυρίας απο το πετσοπ και να είσαι πάντα επιφυλακτική με τους πετσοπαδες γενικά.(αν και έτσι την πάτησα και έγω στις αρχές...)

Κάνε μια αλλαγή νερού οπως είπε και η Roi.

Φιλικά
Μαριάννα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-09, 01:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Korinaki γεια σου, μην πανικοβαλλεσαι. Εκανες καποιες λαθος επιλογες : εμπιστευτηκες μια υπαλληλο pet shop και πηρες ταυτοχρονα με το ενυδρειο και τα ψαρια. Η κυρια αυτη σε παραπληροφορησε σε 2 πραγματα:
1ον. τα ετοιμα σκευασματα με ζωντανα βακτηρια, που υποτιθεται οτι βαζεις ψαρια σε 3 μερες κλπ, στην ουσια δεν κανουν σχεδον τιποτα. Ισως κανουν κατι εκεινη την στιγμη που το ριχνεις αλλα στην ουσια το ενυδρειο παραμενει αστρωτο και ακαταλληλο για ψαρια.Βοηθουν ισως αλλα το φιλτρο κανει τον ιδιο χρονο να στρωσει οσο θα εκανε και με την μεθοδο στρωσιματος με αμμωνια,χωρις ψαρια.
2ον. Τα υγρα τεστ ειναι αναντικαταστατα και απολυτως απαραιτητα για να γνωριζουμε αν οι συνθηκες και οι μετρησεις του νερου ειναι καταλληλες για την υγεια των ψαριων μας.Δεν ειναι αναγκη να παρεις ολη την σειρα. Για αρχη θα χρειαστεις υγρα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.
Η Roi σου εδωσε καποια πολυ καλα links. Διαβασε τα για να κατανοησεις τι σημαινει κυκλος του αζωτου και στρωσιμο.
Οι πλαστικες πετρες που λες, μπορει να ειναι ακαταλληλες, γι αυτο βγαλε τις. Προτιμησε φυσικες πετρες αφου τις βρασεις πρωτα.
Προληπτικα και αφου το ενυδρειο ειναι νεοστημενο βαλε λιγο ενεργο ανθρακα στο φιλτρο σου για να τραβηξει τυχον τοξικες ουσιες και αφαιρεσε τον εντελως επειτα απο 1 εβδομαδα.
Οπως πολυ σωστα σου ειπε και η Roi μην ταιζεις πολυ. Ελαχιστα (3-4) φυλλαρακια την ημερα. Κανε συχνες αλλαγες νερου καθημερινα και σε ενα ποσοστο 15-20 % και οπωσδηποτε κανε μετρηση για αμμωνια ωστε να μην φτασει σε τοξικα επιπεδα.
Καλο θα ηταν να εβρισκες μπολι απο ενυδρειο συνχομπιστα ωστε να βοηθησεις στο γρηγοροτερο στρωσιμο του φιλτρου.Βαλε αγγελια αν θες.
Διαφορετικα πηγαινε τα ψαρια πισω μεχρι να στρωσεις με την μεθοδο της αμμωνιας.
Επισης το οτι τα ψαρια σου βαριανασαινουν μπορει να σημαινει οτι δεν επαρκει το οξυγονο. Φροντισες ωστε να υπαρχει καποια αναταραξη στην επιφανεια; αν οχι, σηκωσε την εξοδο του φιλτρου σου πανω απο την επιφανεια του νερου ωστε να δημιουργειται καποιο ειδος κυματισμου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04930 seconds with 13 queries