Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-16, 00:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την στιγμή που έκανες ολικη αλλαγή νερού και έχεις βιολογία "καπουτ" δεν έχει και μεγάλη σημασία πως καθάρισες τα φίλτρα αυτή την φορά!
Παναγιώτη εννοείς πως επειδή έκανε 100% αλλαγή θα έχανε έτσι και αλλιώς τη βιολογία ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-16, 00:17
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αυτο με το μπουκωμα της ελαροπετρας δεν το καταλαβαινω πολλοι στις λιμνες τους εχουν χρονια τωρα ελαφροπετρα χωρις να εχουν θεματα ουτε με το ποσο καθαρο νερο εχουν ουτε με την βιολογια τους.το ιδιο και σε ενυδρεια.πως αποδυκνυεται οτι μπουκωνει η αλαφροπετρα?το οτι καποιο αλλο υλικο μπορει να ειναι πιο πορωδες απο την αλαφροπετρα σημαινει οτι δεν μπουκωνει?συγνωμη για τις ερωτησεις απλα μου κανει εντυπωση.τελος με την ολικη αλλαγη νερου και το πλυσιμο των φιλτρων δεν χανεται ολη η βιολογια απλα αδυνατιζει,η δε αλλαγη νερου ακομα και ολικη δεν επηρεαζει την βιολογια imo
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-16, 00:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αλλο μηχανικη φιλτρανση, αλλο βιολογικη.
μην τα μπερδευουμε.
κιεγω στη λιμνουλα μου ελαφροπετρα ειχα και μαλιστα με φυτα πανω της και μια χαρα βιολογια ειχα και μια χαρα εκαναν μηχανικη φιλτρανση οι ριζες των φυτων ΚΑΙ η αλγη που επιανε πανω τους σαν χαλι.(στην κυριολεξια χαλι-ταπητας)

δεν καταλαβαινω που ειναι το "προβλημα"...
ολα τα υλικα μηδενος εξαιρουμενου,θα βουλωσουν-μπουκωσουν αν τα βαλεις σε νερο και εκτεθουν στον ηλιο.η θα πιασουν αλγη η θα βουλωσουν αν περναει νερο απο πανω τους.

μπορεις να βαλεις και οδοντοβουρτσες για φιλτρανση αν θες, αλλα παλι το ιδιο θαναι το αποτελεσμα.
το προβλημα,ξεκιναει οταν πιανουμε να κανουμε κατι που γινεται φυσικα απο μονο του,με τεχνητα μεσα.
δεν υπαρχει κανενα υλικο που θα μπει σε ενα βαρελι οπου θα περναει βρωμικο νερο απο μεσα του 365 μερες το χρονο και δεν θα βουλωσει.

το ζητουμενο ειναι να υπαρχει ισορροπια.καθε τι που μπαινει πρεπει να οφελει σε κατι με καποιο τροπο.και χωρις καθολου φιλτρο μπορει να τρεξει μια λιμνη χωρις προβληματα, κιας ειναι γεματη ψαρια.γινεται παντου στη φυση
αυτα τα περι "ακριβων" υλικων που κανουν τη "διαφορα" τακουω βερεσε....

σε λιμνη χωρις φυτα που τη βαραει ο ηλιος ολημερις τι περιμενεις?
κανενα φιλτρο και κανενα υλικο δεν θα σταματησει την αλγη απτο να αναπτυχθει.
το φιλτρο δεν το βαζουμε για να αντικαταστησει τη δουλεια των φυτων,αλλα για να τη συμπληρωνει και να κραταει τη βιολογια.

αυτη ειναι προσωπικη γνωμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-08-16 στις 01:10
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-16, 07:18
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....δεν καταλαβαινω που ειναι το "προβλημα"...
ολα τα υλικα μηδενος εξαιρουμενου,θα βουλωσουν-μπουκωσουν αν τα βαλεις σε νερο και εκτεθουν στον ηλιο.η θα πιασουν αλγη η θα βουλωσουν αν περναει νερο απο πανω τους.

...δεν υπαρχει κανενα υλικο που θα μπει σε ενα βαρελι οπου θα περναει βρωμικο νερο απο μεσα του 365 μερες το χρονο και δεν θα βουλωσει.

...σε λιμνη χωρις φυτα που τη βαραει ο ηλιος ολημερις τι περιμενεις? κανενα φιλτρο και κανενα υλικο δεν θα σταματησει την αλγη απτο να αναπτυχθει
Ελπίζω να μην σε πειράξει που έσβησα και κρατησα ότι με βολευει χεχε.
Γιατί να ειπαρχει πρόβλημα αφου η φιλτρανση γίνεται σωστα? Δεν καταλαβα τι εννοεις. Γενικώς δεν θα διαφωνισω με αυτά που λες αλλά....
Αν δεις την λίμνη μου, έπαιζα πάνω από 6 μηνες χωρίς μηχανική φίλτρανση. Ή βιολογική μου δεν ειπηρχε (και συνεχίζει να μην υπάρχει) περίπτωση να βουλωσει σχεδόν ποτε. Δες τι εννοώ και θα καταλάβεις.

Επιπλέον το ενυδρειακο βαμβάκι το βάζω και στην λίμνη μου. Το πόσο γρήγορα θα το πετάξω στα σκουπίδια, το πόσο γρήγορα θα βουλωσει ένα σφουγγάρι και το τι δουλειά κάνει ένα υλικό σαν την ιαπωνική ψάθα μάλλον πρέπει να έρθεις από κοντά οπότε θες να στα δείξω και τα τα καταλάβεις. Από κοντά θα καταλάβεις και το τι εννοώ και για τα αλλά υλικά. Αν μπορεσεις να έρθεις να το κανονισουμε γιατί οι φωτό μπορούν και να ξεγελάσουν.

Την λίμνη μου την βαραει ο ήλιος συνέχεια το καλοκαίρι. Δεν έχω uv. Οι 5 γλάστρες που έχω δεν νομίζω ότι μπορούν να παίξουν ρόλο στα λίτρα μου όπως τις έχω. Πως εξιγεις ότι δεν έχω ίχνος αιωρούμενα αλγης και ή τριχοειδή δεν ξεπερνάει τώρα τους 2 πόντους? Όποτε θες έρχεσαι να την δεις από κοντά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη , όλο αυτό συμβαίνει γιατί από όσο κατάλαβα στις λίμνες βάζετε νερό από τη βρύση χωρίς να αποχλωριόνεται.
Τότε λογικό είναι, πως αν κάνεις 100% αλλαγή νερού είναι σαν να ξεπλένεις τα φίλτρα με νερό βρύσης
Ναι, ωραία το εθεσες
Κανονικά και στην λίμνη θελει να ρίξεις αντίχλώριο αλλά δυστυχώς στην ελλαδα δεν έχω βρει να πουλάνε ποσότητες σε καλή τιμή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 24-08-16 στις 07:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-16, 07:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά και στην λίμνη θελει να ρίξεις αντίχλώριο αλλά δυστυχώς στην ελλαδα δεν έχω βρει να πουλάνε ποσότητες σε καλή τιμή
Με φίλτρο άνθρακα δεν μπορείτε να το αποχλωρόνετε ;
Τουλάχιστον σε μεγάλες αλλαγές, που από όσο διαβάζω είναι σπάνιες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-16, 07:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να σημειώσω πως σε ενυδρείο, αλλαγή 100% του νερού με ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΜΕΝΟ νερό δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Ετοιμο αποχλωριομένο εννοώ πως πρώτα έχουμε κάνει αποχλωρίωση ,
και μετά το βάζουμε στο ενυδρείο,
όχι να βάλουμε νερό βρύσης στο ενυδρείο και μετά μέσα στο ενυδρείο να βάλουμε αντιχλώριο.
Πιστεύω πως και σε λίμνη αν βάζαμε έτοιμο αποχλωριομένο νερό , δεν θα υπήρχε πρόβλημα σε τόσο μεγάλες αλλαγές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-16, 07:52
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρες Αντιχλωριο εγω χρησιμοποιώ αυτο http://www.ebay.de/itm/Dechlorinate-...0AAOSwhOdXoIpG συμφέρει
Απλά για την αλλαγή θέλεις δεξαμενη (οπως το φίλτρο μου) την δεξαμενη που μου δωσε ο Σταυρος .
Τα υλικά των φίλτρων δεν βουλώνουν αν στο φίλτρο δεν μπαίνει ήλιος .
Για τις αλλαγες (όσοι δεν χρησιμοποιουν αντιχλώριο) θα πρέπει το καθαρό νερό που βάζουμε να τρέχει απο την έξοδο του φιλτραρισμένου.
Παίζει στην Ελλάδα να είμαστε οι μόνοι που δεν χρησιμοποιούμε αντιχλώριο στις Λιμνες και δεν μετράμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-16, 08:01
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειώσω πως σε ενυδρείο, αλλαγή 100% του νερού με ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΜΕΝΟ νερό δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Ετοιμο αποχλωριομένο εννοώ πως πρώτα έχουμε κάνει αποχλωρίωση ,
και μετά το βάζουμε στο ενυδρείο,
όχι να βάλουμε νερό βρύσης στο ενυδρείο και μετά μέσα στο ενυδρείο να βάλουμε αντιχλώριο.
Πιστεύω πως και σε λίμνη αν βάζαμε έτοιμο αποχλωριομένο νερό , δεν θα υπήρχε πρόβλημα σε τόσο μεγάλες αλλαγές
Ναι αλλά θες άλλη μια λίμνη για προετοιμάζεις το νερό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Χωρίς να θέλω να πω ότι η uv δεν είναι πολύ χρήσιμη για τις λίμνες (λογικά είναι αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει) να πω ότι και στη δική μου το νερό ήταν όπως η πρώτη φωτό και έγινε όπως στη δεύτερη. Είχα δοκιμάσει αλλαγές νερού 80% αλλά πάλι σε 4-5 μέρες ήταν χάλια. Μέχρι που έκανε τον κύκλο της και καθάρισε
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 24-08-16 στις 08:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-16, 11:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειώσω πως σε ενυδρείο, αλλαγή 100% του νερού με ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΜΕΝΟ νερό δεν επηρεάζει τη βιολογία. ..
Αυτό δεν το ήξερα. Λογικό ακούγεται. Πάω πάσο! Παντός σε μία λίμνη είναι δύσκολο να προετοιμάσει κάποιος το νερό.
Η ιδέα που πέταξε για φιλτο άνθρακα πολύ μου άρεσε. Θα το κοιτάξω. Φαντάζομαι ότι λες για να μπει ακριβώς πριν την βρύση από την οποία θα γεμισεις μνε νερό την λίμνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρες Αντιχλωριο εγω χρησιμοποιώ αυτο http://www.ebay.de/itm/Dechlorinate-...0AAOSwhOdXoIpG συμφέρει
...
...
Παίζει στην Ελλάδα να είμαστε οι μόνοι που δεν χρησιμοποιούμε αντιχλώριο στις Λιμνες και δεν μετράμε
Ευχαριστώ για το λινκ Κάθε φορά κάνω μικρες αλλαγές οπότε συνέχεια βάζω αυτό που βρίσκω ελλαδα. Το είχα ανχος τι θα γίνει αν χρειαστεί ποτέ να κάνω μεγάλη αλλαγή νερού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 24-08-16 στις 11:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-16, 11:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειώσω πως σε ενυδρείο, αλλαγή 100% του νερού με ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΜΕΝΟ νερό δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Ξεχασες τη θερμοκρασια και το πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-16, 06:37
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη εννοείς πως επειδή έκανε 100% αλλαγή θα έχανε έτσι και αλλιώς τη βιολογία ;
Η βιολογία ήταν ήδη "καπουτ" όπως λέει.... οπότε ....
Αν κάνεις 100% αλλαγή νερού, τότε το καινούργιο καθαρό νερό θα περάσει από τα φίλτρα. Δηλαδή ούτως σι άλλως θα είναι σαν να πλενει τα φίλτρα με καθαρό νερό. (Έτσι λέει ή λογική μου... αν έκανε 90% και σε διάρκεια +12 ώρες αλλάζει το θεμα).
Επειδή την έχω πατήσει και εγώ με μπούκωμα φίλτρου που δεν πέρναγε καν το νερο από τα υλικά, είναι αρκετά ποιο εύκολο να τα καθαρίσεις με το λάστιχο.

Το θεμα είναι ότι δεν θα τον "κατακρινω" για αυτό. Ο σωστός τρόπος είναι με το νερό της λίμνης για να μην αδυνατίσει αρκετά ή βιολογία

@odin79 ¶λλο η ανάγκη ενως ενυδρείου κ άλλο μιας λίμνης. Το ένα δεν είναι εκτεθειμένο πουθενά, το αλλο είναι σε σκόνη, φυλλα, λασποβροχη κτρλ. Λίγο ποιο πριν εβγαλα μία "κουραδα" ενός ΚΟΙ. Στο μέγεθος είναι μεγαλύτερη από τελικό μέγεθος ψαριού σε ενυδρείου
Στο ενυδρείο παίζεις με σφουγγάρι κ ελαφρόπετρα. Στην λίμνη θελει να μεριμνήσεις περισσότερο για να σου δουλέψουν και σωστά. Υπάρχουν όμως υλικά που συγχωρούν σε κάποιο μεγαλύτερο βαθμό τα λάθη. Ο pavos θα μας εξηγήσει πως συνέβει. Μην κάνω εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου χεχε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-16, 07:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογία ήταν ήδη "καπουτ" όπως λέει.... οπότε ....
Αν κάνεις 100% αλλαγή νερού, τότε το καινούργιο καθαρό νερό θα περάσει από τα φίλτρα. Δηλαδή ούτως σι άλλως θα είναι σαν να πλενει τα φίλτρα με καθαρό νερό. (Έτσι λέει ή λογική μου... αν έκανε 90% και σε διάρκεια +12 ώρες αλλάζει το θεμα).
Παναγιώτη , όλο αυτό συμβαίνει γιατί από όσο κατάλαβα στις λίμνες βάζετε νερό από τη βρύση χωρίς να αποχλωριόνεται.
Τότε λογικό είναι, πως αν κάνεις 100% αλλαγή νερού είναι σαν να ξεπλένεις τα φίλτρα με νερό βρύσης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-16, 09:14
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Είμαι στο εργοστάσιο....
Θα απαντήσω μετά
-------------------------
Είμαι στο εργοστάσιο....
Θα απαντήσω μετά
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 24-08-16 στις 09:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10590 seconds with 15 queries