Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-05, 13:58
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Διοξειδιο

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Εβαλα πρόσφατα φιάλη διοξειδίου και θα ήθελα βοήθεια γιατί "ψάχνομαι" ακόμα για να καταλάβω τι γίνεται.

Πως μπορώ να ξέρω πως πρέπει να τη ρυθμίσω ανάλογα με το ενυδρείο μου? Στο μαγαζί μου είπαν ότι πρέπει να βγάζει 20 φυσαλίδες το λεπτό στο bubble counter. (Σωστό-λάθος, δεν ξέρω) υπάρχει τρόπος να το υπολογίσω, ή απλώς κοιτάζω τις τιμές του διοξειδίου στην πορεία και ανάλογα αυξάνω ή μειώνω τη ροή?

Πότε αρχίζω να βλέπω τις τιμές του διοξειδίου να ανεβαίνουν? Αν δηλαδή μέσα σε μερικές μέρες δε δώ ότι ανεβαίνει να ανησυχήσω, ή παίρνει κάποιο αρκετό διάστημα?

Αντί για την "σκαλίτσα" που ξέρω για τη διάχυση, το σωληνάκι καταλήγει σε έναν κυκλοφοριτή (έχω επισυνάψει φωτο..όσο φαίνεται τουλάχιστο). Υποτίθεται ότι γίνεται η διαχυση εκεί μέσα και επίσης υποτίθεται ότι έτσι γίνεται καλύτερα (κατά το κατάστημα δηλαδή). Είναι σωστό αυτό ή είναι καλύτερα να βάλω τη σκαλίτσα?

Μου είπαν επίσης, ότι είναι καλύτερα το βράδυ να μη δουλεύει το όλο σύστημα. Να δουλεύει δηλαδή όσο είναι τα φώτα ανοιχτά. Εχει πρόβλημα αν δουλεύει συνεχώς?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kykl.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  154,1 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-05, 18:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι λιγο συνθετο.Ολα εξαρτωνται απο τον ογκο του ενυδρειου σου,τα ψαρια που ειχεις,τα φυτα την λιπανση,των φωτισμο.

Εχεις τεστ για να μετρησεις το CO2 ή θα παρεις τις τιμες απο τον πινακα ;

Θα ελεγα να ξεκινησεις με λιγοτερο CO2 (η αλγη παντα παραμονευει) βλεποντας τις φυσαλλιδες στον μετρητη.

Θα πρεπει να συμβουλευτεις και τον πινακα ΡΗ/ΚΗ που θα σε βοηθησει να βρεις την σωστη τιμη για το ενυδρειο σου.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8483
Επειδη θα πεσει το ΡΗ σου θα πρεπει να γινει σιγα σιγα για να μην εχουν προβλημα τα ψαρια.Εγω το εριχνα περιπου 0.2 καθε τρεις ημερες μεχρι να φτασει απο 8.2 σε 7.1

Η γνωμη μου ειναι να μη το κλεινεις το βραδυ (αλλοι βεβαια λενε το αντιθετο).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-05, 19:25
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Το θεμα ειναι λιγο συνθετο.Ολα εξαρτωνται απο τον ογκο του ενυδρειου σου,τα ψαρια που ειχεις,τα φυτα την λιπανση,των φωτισμο.
Ναι αυτό είναι το κακό...το ένα κακό δηλαδή. Το άλλο κακό, είναι ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσω. Για παράδειγμα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Θα ελεγα να ξεκινησεις με λιγοτερο CO2 (η αλγη παντα παραμονευει) βλεποντας τις φυσαλλιδες στον μετρητη.
Λέγοντας "λιγότερο" τι εννοούμε? Δηλ. οι 20 φυσαλίδες το λεπτό που μου είπε το μαγαζί είναι πολύ ή λίγο άραγε? Θα φανεί από το πόσο ανεβαίνει η τιμή του διοξειδίου ή πόσο κατεβαίνει το ph αν κατάλαβα σωστά?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Εχεις τεστ για να μετρησεις το CO2 ή θα παρεις τις τιμες απο τον πινακα ;
Θα πρεπει να συμβουλευτεις και τον πινακα ΡΗ/ΚΗ που θα σε βοηθησει να βρεις την σωστη τιμη για το ενυδρειο σου.
Με τον πίνακα θα δουλέψω. Μου δείνει και το aquarix τιμή για το διοξείδιο βάση του ΡΗ και ΚΗ.
Βάση πίνακα (και aquarix) είμαι στο 3,8..... εεεεεχω δουλειά ακόμα !!!

Για τον κυκλοφοριτή αντί σκαλίτσας τι γνώμη έχεις???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 24-12-05 στις 19:27
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-05, 20:59
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Casper οπως σου ειπε κι ο george ειναι καλυτερα να μην ξεκινησεις με full διοξειδιο, γιατι αυτο θα οδηγησει σε μεγαλυτερη καταναλωση θρεπτικων απο τα φυτά σου με συνεπεια αν δεν προσεξεις να μεινουν νηστικα και με επομενο αποτελεσμα την εμφανιση αλγης......το διοξειδιο μην το μετρας με τις φυσαλιδες...με τον πινακα κατ'αρχήν....βαλε φυσ/λεπτο, μετρα μετα απο μερικες (8-10) ωρες ph, kh δες τι σου δινει......κατεβαζε σιγα-σιγα το ph (μεσα σε μια βδομαδα) στην τιμη που θελεις (ρυθμιζε την παροχη)...
Αν το συστημα με τον κυκλοφορητη δουλευει σωστα, τοτε εχεις καλυτερη διαχυση απο τη μεθοδο με τη "σκαλα".........
Αν μετα απο 8-10 ωρες λειτουργιας δεν βλεπεις διαφορες στο ph, τοτε κατι δεν παει καλα........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-05, 22:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ή αγορασε εναν ΡΗ Controller.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-05, 17:11
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα παιδιά, και καλά Χριστούγεννα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Ή αγορασε εναν ΡΗ Controller.
Αυτό ομολογουμένως θα μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά νομίζω ότι οι τιμές για αυτά είναι πολύ επάνω
Αρχισα να κάνω αυτό μου μου είπε ο Annivas2000. Χθές το ΡΗ μου ήταν 7,6 και σήμερα 7,4. Αρα μάλλον γίνεται δουλίτσα σιγά σιγά.

Ξέρει μήπως κάποιος να μου πεί κάτι για αυτό το σύστημα με τον κυκλοφοριτή που έγραψα σε προηγουμενο post? Δεν ξέρω αν πρέπει να αφήσω αυτόν ή να βάλω τη σκαλίτσα.

Σας ευχαριστώ για τις οδηγίες και καλό σας απόγευμα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-05, 19:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν κοστιζει και μια περιουσια !!
Γιορτες εχουμε καντο δωρο στον εαυτο σου.
Εξαλλου αργα ή γρηγορα θα το αγορασεις...ειναι και θεμα ασφαλειας και σιγουριας !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-05, 19:57
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Δεν κοστιζει και μια περιουσια !!
Γιορτες εχουμε καντο δωρο στον εαυτο σου.
Εξαλλου αργα ή γρηγορα θα το αγορασεις...ειναι και θεμα ασφαλειας και σιγουριας !
... ομολογώ ότι δεν το σκέφτηκα έτσι . Εχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο, ή ότι PH controller κυκλοφορεί είναι πάνω κάτω το ίδιο?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-05, 20:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ψαξε για τον μιλγουωκι...αν και πιστευω οτι αν τον βρεις εδω ελλαδα θα εχει καπου 200 ευρω.....οποτε αναγκαστικα απο ιντερνετ......ψαξε σε παληα ποστ και θα βρεις απαντησεις στο θεμα αρκετες..........
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-05, 10:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8697
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-06, 00:50
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Λίγη βοήθεια σχετικά με το ΡΗ μου και το διοξείδιο θα ήθελα.....
Αφού μπήκε μπρός το διοξείδιο, έπεσε σιγά σιγά το ΡΗ στο 7,1 περίπου (από 7,5) μέσα στην εβδομάδα(οπότε με ΚΗ στο 5, το διοξείδιο ήταν σε καλό επίπεδο).
Οταν έκανα αλλαγή νερού, (αρκετά γερή, γύρω στο 45% στην προσπάθεια να μειώσω τα νιτρικά μου από 25), ανέβηκε στο 7,4. Φυσικό βέβαια, μιας και το νερό της βρύσης είναι περίπου στο 7,6 (αν θυμάμαι καλά). Την επόμενη μέρα, ήμουν στο 7,3 με ΚΗ στο 5 ,άρα διοξείδιο στο 9 βάση του πίνακα, άρα λίγο...
Απλά πρέπει να περιμένω να το ξαναρίξει η παροχή διοξειδίου χωρίς να πειράξω τίποτα, ή πρέπει να αυξάνω την παροχή για λίγο μέχρι να πέσει μετά τις αλλαγές?
Δεν είναι επικίνδυνο που με τις αλλαγές νερού αυξάνεται και μετά πέφτει, ή είναι μέσα στα λογικά πλαίσια?
Εφόσον πρέπει να πέφτει σιγά σιγά, δεν θα είμαι συνεχώς με πολύ λίγο διοξείδιο για τα φυτάκια μου? Ανεβαίνει με την αλλαγή, και μέχρι να πέσει τόσο ώστε να έχω αρκετό διοξείδιο έρχεται η ώρα της επόμενης αλλαγής, και φτου και από την αρχή.
Είναι κάτι που δεν κάνω καλά?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-06, 09:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γενικα αυτο που παρατηρεις ειναι σωστό.
Απο τη μια, το νερο που προσθετεις ειναι φτωχο σε διοξειδιο, και απο την αλλη με το ανακατεμα της αλλαγης φευγει και καμποσο απο το νερο που μένει.
Λογικά, με τον κυκλοφορητη που εχεις, μετα την αλλαγη νερου το διοξειδιο πρεπει να ερχεται σε ισσοροπια το πολυ σε 5-6 ωρες.
Η μεταβολη αυτή δεν ειναι ακριβως επικινδυνη καλο ειναι ομως να αποφευγεται. Αυτο που μπορεις να κάνεις ειναι να αυξάνεις την παροχή κατα την αλλαγή, ενω να προσθέτεις το νεο νερό με αργους ρυθμους.
Ολα αυτά που λεω ομως ειναι ελαχιστα πρακτικά, ενώ η αυξηση της παροχης θα γινει επικινδυνη μολις την ξεχασεις ανοιχτή. (Αυτο θα συμβει σιγουρα).
O καλυτερος ισως τροπος ειναι με χρηση ph-controller και αλλαγες με νερο με χαμηλό ΚΗ. Το χαμηλο KH σημαινει οτι το νερο εχει χαμηλη ιοντικη ισχυ, οπότε κατα την αλλαγή το ph μεταβαλλεται λιγο, ενω ο ph controller ευκολα σταθεροποιει το ph στην επιθυμητη τιμή. Μετα την αλλαγή, προσθετουμε αργά και πολλες φορες λιγη μαγειρικη σοδα, ανεβαζοντας το kh (και κατ επεκταση το co2) στα επιθυμητα επίπεδα, χωρις να μεταβαλλεται το ph πανω απο 0,2 του βαθμού.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-06, 16:49
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μετα την αλλαγή, προσθετουμε αργά και πολλες φορες λιγη μαγειρικη σοδα, ανεβαζοντας το kh (και κατ επεκταση το co2) στα επιθυμητα επίπεδα, χωρις να μεταβαλλεται το ph πανω απο 0,2 του βαθμού.
Θα μου πεις σε παράκαλώ κάποιες λεπτομέρειες γι'αυτό? "αργά και πολλές φορές" εννοείς για κάποιες μέρες, ή αρκεί μόνο τη μέρα της αλλαγής? Πόσες περίπου φορές εννοείς, και τι ποσότητα κάθε φορά? (δηλ. λέγοντας λίγη... μισό κουταλάκι ας πούμε?)
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-06, 19:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ας πουμε , σε ενυδρειο 300 λιτρων μισο κουταλι του τσαγιου σοδα 5-6 φορες για τις 5-6 ωρες μετα την αλλαγή.
Ο ph controller θα σε καθοδηγησει.
Μολις το ph θα φτανει στην επιθυμητη τιμη θα κλεινει το διοξειδιο.
Τοτε ακριβως, ριχνεις μισο κουταλακι.
Στο επομενο τεταρτο θα εχει ξαναξεκινησει το διοξειδιο.
Συνεχιζεις ετσι μεχρις οτου φερεις το kh (αρα και το co2) στην επιθυμητη τιμή

Μετα την δευτερη φορά ειναι τυφλοσουρτης, αλλα αν παει κατι στραβα, ο ph controller θα σωσει την κατασταση....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-06, 21:12
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ας πουμε , σε ενυδρειο 300 λιτρων μισο κουταλι του τσαγιου σοδα 5-6 φορες για τις 5-6 ωρες μετα την αλλαγή.
Ο ph controller θα σε καθοδηγησει.
Μολις το ph θα φτανει στην επιθυμητη τιμη θα κλεινει το διοξειδιο.
Τοτε ακριβως, ριχνεις μισο κουταλακι.
Στο επομενο τεταρτο θα εχει ξαναξεκινησει το διοξειδιο.
Συνεχιζεις ετσι μεχρις οτου φερεις το kh (αρα και το co2) στην επιθυμητη τιμή

Μετα την δευτερη φορά ειναι τυφλοσουρτης, αλλα αν παει κατι στραβα, ο ph controller θα σωσει την κατασταση....
Δεν έχω ph controller (ακόμα τουλάχιστο). Και μια και μιλάμε για αυτό, υπάρχει κάποιο ph controller που μπορείς να μου προτείνεις ώστε να μην πάρω όποιο βρώ μπροστά μου επειδή δεν ξέρω? Κάποιο θα είναι "δοκιμασμένο" από εσάς που ήδη χρησιμοποιήτε.
Αυτή τη διαδικασία που μου περιέγραψες για τη σόδα δε μπορώ να την κάνω μετρώντας μόνη μου το ΡΗ και να ρίχνω τη σόδα (1/4 κουτ.φαντάζομαι για 160lit) όταν φτάνει στην επιθυμητή τιμή? (όταν θα έκλεινε δηλ. ο controler το διοξείδιο)?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-06, 22:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Φυσικα και μπορεις...
Αλλα δεν ειναι πρακτικο να μετρας καθε 10 λεπτα χωρις ηλεκτρονικο ph-metro...
Δοκιμασμενο ειναι το Milwaukee, το iks, το tunze (αν και με το τελευταιο οι γνωμες διαφερουν...), καλο επισης ειναι και της american marine(pinpoint), και της aqua-medic. Καποια απο αυτά κανουν αναλογικό ελεγχο ενω καποια διαθετουν μικροεπεξεργαστη. Οι διαφορες ειναι μικρες ομως οποτε καθοριστικος παραγοντας ειναι η τιμή και η διαθεσιμοτητα.
Διαβασε και δω
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8697

Επισης να προσθεσω οτι εχω ενα φυτεμενο 180 λιτρων με φιαλη μονιμα ανοιχτη στη 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο και διαχυση με σκαλα. Το διοξειδιο ειναι μονιμα ανοικτο 24/7 με ΚΗ 4. Το διοξειδιο ειναι ετσι απο τα μεσα Ιουνιου, (στηθηκε στισ 29 Μαιου) και το ενυδρειο παει απο το καλό στο καλυτερο.. (φτου φτου).
Σε αλλο με Ph-controller πηγαινει απο το ενα προβλημα στο αλλο.. Η θεωρια (και η λογικη) λεει οτι δεν φταιει ο Ph-controller.. η πραξη ομως..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-06, 23:07
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αλλα δεν ειναι πρακτικο να μετρας καθε 10 λεπτα χωρις ηλεκτρονικο ph-metro...
Εχω της hanna. Τι στο καλό το χρυσοπλήρωσα !!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Επισης να προσθεσω οτι εχω ενα φυτεμενο 180 λιτρων με φιαλη μονιμα ανοιχτη στη 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο και διαχυση με σκαλα. Το διοξειδιο ειναι μονιμα ανοικτο 24/7 με ΚΗ 4. Το διοξειδιο ειναι ετσι απο τα μεσα Ιουνιου, (στηθηκε στισ 29 Μαιου) και το ενυδρειο παει απο το καλό στο καλυτερο.. (φτου φτου).
Σε αλλο με Ph-controller πηγαινει απο το ενα προβλημα στο αλλο.. Η θεωρια (και η λογικη) λεει οτι δεν φταιει ο Ph-controller.. η πραξη ομως..
Πράγματι "φτου φτου"... εύχομαι να συνεχίσει να πηγαίνει έτσι!!!
Τώρα για να πώ την αλήθεια, με καθησυχάζει λίγο αυτό που λές. Controller δε θα ήθελα να πάρω,ακόμα τουλάχιστο, για διάφορους λόγους, έστω κιαν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μετράω μόνη μου κάθε τρεις και λίγο. Απλά δεν ήξερα αν κρίνεται ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την ... "καλή λειτουργία" του όλου συστήματος.
Οπότε, για να ανακεφαλαιώσω (μην κάνω και καμιά πατατιά... ):
Μετά την αλλαγή, 1/4 περίπου κουτ. σόδα. Μόλις φτάσει το ΡΗ σε καλή τιμή, πάλι σόδα. Μετά από κανένα τέταρτο -που φαντάζομαι εννοείς ότι θα έχει αρχίσει να ανεβαίνει πάλι, οπότε και θα άρχιζε ο controller (αν είχα!!!) πάλι την παροχή-, ξανά μανά σόδα..... καλά το'πιασα?????

... αν και πιο δελεαστική μου φαίνεται η λύση να ανοίγω λίγο την παροχή για κάποιες ώρες μετά τις αλλαγές (ξέρω... αρκεί να μην ξεχάσω να την ξαναμειώσω).

Λέγοντας "επιθυμητή τιμή ΡΗ" εννοούμε τόσο ώστε σε συνδυασμό με το ΚΗ, να είμαι στην πράσσινη περιοχή του πίνακα. Σωστά???
Επικίνδυνο από πόσο και "κάτω" θεωρείται το ΡΗ? Ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχουν τα ψαράκια μου δεν είναι? Δηλ. εφόσον τα ψάρια μου παίζουν από 6,5 περίπου έως 7,5, δεν πρέπει να πέφτω κάτω από 6,5, αν κατάλαβα σωστά?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-01-06, 23:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλα τα λες..
Το ph μετρο θα σου πει ποτε πρεπει να ξαναρριξεις σοδα. (αν o στοχος ειναι 6.5, μολις δειξει 6.4 ωστε να ξαναπαει μετα απο λιγο στο 6.5 κλπ..
βεβαια ειναι αδυνατο να το σταθεροποιησεις τελιεως με το χερι..
Σιγα σιγ ατο χερι αποκταει πειρα και το κανεις πολυ καλυτερα απο ph-controller.

Σιγουρα αυξανοντας την παροχη θα ισορροπησει γρηγοροτερα..
Αλλα αν πειραζεις την βελονοειδη συνεχως θα ανακαλυψεις οτι μετα απο μια ρυθμιση μετα απο λιγο ξαναθελει αλλη μια μικρή..
Ολα αυτα κανουν την ολη λειτουργια μια σχετικα δυσκολη και βαρετη (την 10η φορα) διαδικασια..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-01-06, 23:17
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Λέγοντας "επιθυμητή τιμή ΡΗ" εννοούμε τόσο ώστε σε συνδυασμό με το ΚΗ, να είμαι στην πράσσινη περιοχή του πίνακα. Σωστά???
Επικίνδυνο από πόσο και "κάτω" θεωρείται το ΡΗ? Ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχουν τα ψαράκια μου δεν είναι? Δηλ. εφόσον τα ψάρια μου παίζουν από 6,5 περίπου έως 7,5, δεν πρέπει να πέφτω κάτω από 6,5, αν κατάλαβα σωστά?
...
πές μου σε παρακαλώ για αυτό....
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-01-06, 23:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

προφανως και ειναι οπως τα λες....
Ας πουμε οι αρλεκινοι στο 5,5 αρχιζουν να πηγαινουν με τα πλαγια, ενω οι δισκοι ειναι μια χαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-01-06, 23:22
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
προφανως και ειναι οπως τα λες....
ευχαριστώ και καλό σου βράδυ.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 16-11-05 16:15
Ερώτηση για CO2 basillis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 13-07-05 13:08
ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ leonm Δίσκοι 3 13-07-05 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12240 seconds with 14 queries