Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-08, 16:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια - άλγη/φως/λίπανση

Προσπαθώ να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα άλγης στο ενυδρείο μου, το οποίο τρέχει εδώ και 1 μήνα περίπου (μετά το στρώσιμο). Έχω διαβάσει διάφορα posts σχετικά με άλγες, αλλά θα ήθελα τα φώτα των έμπειρων στο θέμα, για να διορθώσω τυχόν λάθη και να αποφύγω τα χειρότερα. Συγνώμη για το εκτενές του post - αλλά ήθελα να δώσω τη ¨συνολική" εικόνα όσο γίνεται...

Τα στοιχεία του ενυδρείου: 150λ καθαρά, στρώθηκε πρώτα με αμμωνία. Έχει αρκετά φυτά στο μισό βυθό περίπου, και χαμηλή ιχθυοφόρτιση προς το παρόν (6 zebra danio, 2 SAE, 4 γαρίδες και 6 apple snails). Το υπόστρωμα είναι σκέτο χαλίκι (χαλαζιακό, 2mm).

Φωτισμός: 2x45W Τ5 (μαμίσιες της Juwel) με reflectors. Φωτοπερίοδος 9,5 ώρες την ημέρα.

Οι μετρήσεις μου είναι:
Ph=7,6 (έχω DIY διοξείδιο - μετρώντας με υγρό test της Hagen, το Ph παίζει από 7,2 την ώρα που ανάβουν τα φώτα μέχρι περίπου 7.8 την ώρα που σβύνουν).

Με υγρά τεστ Sera:
NH3/4=0,
NO2=0
NO3=25ppm (ανεβαίνει γύρω στα 5ppm τη μέρα, φτάνει μέχρι τα 30-35 τη μέρα της αλλαγής νερού)
Fe=0,15ppm (το ανεβάζω στο 0,15ppm αλλά σε 2 μέρες που είναι να ξαναρίξω έχει πάει στο 0 σχεδόν).
PO4=0,5ppm

Λίπανση: Ταμπλέτες στα φυτά που τρέφονται από τη ρίζα, Κ2SO4 (τόσο όσο να προστίθενται περίπου 20ppm Κ τη βδομάδα), Seachem Flourish (3ml τη βδομάδα) και Fleet.

Γενικά, όλα τα φυτά αναπτύσονται γρήγορα, αλλά έχω τα εξής προβλήματα (βλ. φωτο - σορυ που δεν είναι πολύ καλές, έχουν μεγάλο χρόνο έκθεσης):

0) Υπάρχει Green spot algae στο τζάμι και σε μερικά φύλα εδώ κι εκει.

1) H Hygro. Polysperma άρχισε να αναπτυσει καφέ κηλίδες σε 2-3 φύλα, μερικές από τις οποίες έγιναν τρύπες (στρογγυλές). Με παραπέμπει σε έλλειψη Καλίου απ'ότι διαβάζω - οπότε πρέπει μάλλον να ρίχνω περισσότερο, σωστά;

2) Αρκετά από τα παλαιότερα φύλα της polysperma πιάνουν μια μαυρίλα διάστικτη, η οποία δεν φεύγει με τρίψιμο, αλλά στην "υφή" φαίνεται να είναι άλγη (δηλ. δεν είναι απλά χρωματισμός του φύλου). Εδώ δεν ξέρω τι να κάνω...

3) Τα νεότερα φύλα της anubia, μόλις "ξεδιπλωθούν", έχουν πράσινα νεύρα και κίτρινο ενδιάμεσο ιστο --> με παραπέμπει σε έλλειψη σιδήρου. Σκέφτομαι ότι ίσως τα γρήγορα φυτά απορροφούν το σίδηρο και δε μένει για τις anubias. Να ανεβάσω τη δοσολογία Fe ώστε να έχω π.χ. στόχο τα 0,2ppm αντί για 1, με δεδομένο ότι "φεύγει" με γρήγορο ρυθμό;

4) Η java fern έχει φύλα τα οποία σκουραινουν - βαθύ πράσινο χρώμα αλλά ίσως λίγο διάφανο - στις άκρες τους. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά δε μου φαίνεται για καλό... Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

5) Οι cryptocorines μου έχουν κάτι σαν καφέ "σκόνη" στα φύλα τους - καφέ άλγη μου φαίνεται.

6) Valisneria spiralis - εδώ τα φύλα της γίνονται διάφανα - κάπου διάβασα ότι αυτό σημαίνει ότι καταστρέφονται οι χλωροπλάστες. Εδώ τι κάνουμε;

7) κάπου διάβασα ότι η άλγη μπορεί να επέλθει και από υπερβολικό φωτισμό. Μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα reflectors; ή να κάνω το "κόλπο" με την 3ήμερη συσκότιση;

Ενας πιθανός λόγος για την άλγη ίσως είναι ότι η αναλογία μου σε νιτρικά/φωσφορικά πέφτει έξω από το 10/1 - 20/1. Για να τη διατηρώ όμως στα "σωστά" επίπεδα, πρέπει να αυξάνω τα φωσφορικά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας (μεταξύ αλλαγών νερού) ώστε να φτάνουν γύρω στο 2ppm. Δεν είναι πολύ αυτό; (το τεστ Sera λέει όχι πάνω από 1ppm για ενυδρεία γλυκού νερού...).


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2108.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  64,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2109.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  51,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2110.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  46,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2112.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  45,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-08, 16:39
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
NO3=25ppm (ανεβαίνει γύρω στα 5ppm τη μέρα, φτάνει μέχρι τα 30-35 τη μέρα της αλλαγής νερού)
ρε παιδιά, πως γίνεται με την μικρή του ιχθυοφόρτιση να έχει τόσα νιτρικά? Εγώ ρίχνω ένα κάρο nitrogen και φτάνω με το ζόρι τα 15ppm...

Φίλε μου άκου και τους έμπειρους, αλλά νομίζω πως πρέπει να τα μειώσεις λίγο, ίσως με μεγαλύτερες αλλαγές νερού ετσι ώστε να ισορροπίσεις και τα φωσφορικά ευκολότερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-08, 18:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο που ανεβαίνουν τα ΝΟ3 με τόσα λίγα ψάρια...
Εντωμεταξύ βλέπω τώρα ότι η hygro. difformis έχει αρκετή green spot algae στα φύλα της, ενώ η hygro. polysperma πιάνει μαυρίλα στα φύλα που μου μοιάζει με BGA.
Μάλλον ήρθε ή ώρα να με πιάσει πανικός...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-08, 19:49
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

οσον αφορα την hygrophila polysperma, και εγω οταν την ειχα περιπου στα δικα σου watt/litro, μου εδινε τα ιδια σημαδια.οταν ανεβασα και αλλο το φως αρχισε να πηγαινει πολυ καλυτερα.και καποια οντως φυλλαρακια που πιανουν αλγη τα πετας και τελος.για την ωρα δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για τα φυτα γρηγορης αναπτυξης στο θεμα αλγης.επισης ο σιδηρος πιστευω πρεπει λιγο να ανεβει,στα 0,50 mg/l.
co2καλα ειναι να δεις το πινακακι kh-ph.με καθε επιφυλαξη,καπου ειχα διαβασει οτι καποιες μαυριλες στη java fern δειχνουν ελλειψη co2.
τελος σχετικα με την αναλογια νιτρικων-φωσφορικων, καλο ειναι αντι να αυξησεις τα φωσφορικα να μειωσεις τα νιτρικα.
για την green spot, μηπως η λαμπα ειναι πολυ κοντα στο τζαμι;
καλη συνεχεια.και εγω με αυτα τα συμπτωματα ασχολουμαι τον τελευταιο καιρο.παντως ειναι καινουργιο το ενυδρειο σου.εχει ακομα μεχρι να βρει τις ισσοροπιες του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-08, 20:54
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Οι λάμπες είναι στο εργοστασιακό καπάκι της Juwel, οπότε η απόσταση από το τζάμι δεν είναι πολύ μικρή νομίζω. Τα reflectors όμως πρόσεξα ότι αντανακλούσαν πολύ φως και στα τζάμια. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα βγάλω. Απ'τη μιά λένε ότι το περισσότερο φως είναι καλύτερο, απ'την άλλη βλέπω σε άλλα sites ότι η green spot μπορεί να οφείλεται και στο υπερβολικό φως...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-08, 22:12
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

θα ελεγα να μην πειραξεις για την ωρα τους ανακλαστηρες.καθαριζε οσο μπορεις με το χερι.ισως η αιτια βρισκεται στο οτι ειναι ακομα καινουργιο το ενυδρειο.αν βρει τη ρεγουλα ισως φυγει και μονη της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-08, 01:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απλωνω σεντονι..
Φιλε Aquaman διαβασα το προβλημα σου προσεκτικα και δεν καταλαβαινω γιατι πανικοβαλλεσαι για μικροπραγματα
Θελω να πω οτι ειναι καινουριο το ενυδρειο και λογικο ειναι να σου εμφανιστουν ολων των λογιων οι αλγες μεχρι που να ωριμασει και να το "μαθεις" κι εσυ το ενυδρειο σου. Απ οτι καταλαβα το εχεις ριξει το διαβασματακι σου και δεν εισαι ασχετος Αλλο ομως να διαβαζεις θεωρια απο το νετ και αλλο η πραξη, ετσι;
Κι εγω εχω εναν πρασινο τοιχο αυτη τη στιγμη στο πισω τζαμι του ενυδρειου μου απο dust και spot αλγη.Δεν ειναι προβλημα σε πληροφορω.. την αφηνω να κανει τον κυκλο της και σε 2-3 εβδομαδες γινεται γκρι-καφε και πεθαινει. Τοτε την ξυνεις και τελος..Η δικη μου ηδη μετα απο 3 εβδομαδες πνεει τα λοισθια.
Μου εκανε κι εμενα εντυπωση οτι εχεις τοσα νιτρικα, μηπως εχει το νερο της βρυσης νιτρικα; Για κανε μια μετρηση.
Οσο για την αιτια που εμφανιζονται οι αλγες 90% φταιει το CO2.(τσεκαρισε την αναλογια ΚΗ/ΡΗ και κοιτα να εισαι σταθερα γυρω στο 30ppm) Το αλλο 10% στην περιπτωση σου το αποδιδω σε υπερδοσολογια σιδηρου και ιχνοστοιχειων.
Ωπα μεγαλε, με το μαλακο τα λιπασματα..μην παρασυρεσαι απο ο,τι διαβαζεις. Καινουριο ενυδρειο ειναι... κανε εβδομαδιαια αλλαγες 50% και προσθετε το μισο απο οτι βαζεις απο λιπασματα (για να μην πω και λιγοτερο). Εξαιρεση το Καλιο που δεν σχετιζεται αμεσα με την εμφανιση των αλγεων. Επισης αν εισαι σιγουρος για τις μετρησεις ΝΟ3-PO4 κρατα την γνωστη αναλογια 12/1 ακομα κι αν χρειαστει να ανεβασεις τα φοσφωρικα στο 2ppm (δεν υπαρχει προβλημα για τα ψαρια και τις γαριδες). Αν ομως οι μετρησεις σου ειναι λαθος και βαλεις πολυ φοσφωρο χωρις να υπαρχουν τα απαραιτητα Νιτρικα, τοτε ετοιμασου για πολλλη αλγη !!
Με λιγα λογια εχεις κανει το εξης λαθος: προσθετεις πολυ λιπασμα , με μετριο φωτισμο και χαμηλο CO2 (?) σε νεο ενυδρειο. Μαθε να "διαβαζεις" τα φυτα σου και εκεινα θα σου λενε ποτε χρειαζονται σιδηρο
Οσο για τα αλλα:
1. Ναι μαλλον σε ελλειψη Καλιου οφειλεται.
2.Τιποτα.. ασε το φυτο να μεγαλωσει,κοψε την υγιη κορυφη και μεταφυτευσε. Αφαιρεσαι και οσα φυλλα εχουν αλγες, με το χερι.
3. Δεν εχει προβλημα η ανουμπια, ετσι ειναι συνηθως τα νεα φυλλα. Μετα γινονται πρασινα οπως τα αλλα.
4.χε,χε την πατησες δεν ειναι ασθενεια. Απλως μεγαλωνουν τα φυλλα της ετσι !
5.Μαλλον διατομικη αλγη ειναι. Θα φυγει μονη της οταν ωριμασει το ενυδρειο.
6. Δωσε χρονο στις Βαλισνεριες. Ετσι κανουν στην αρχη.
7.Μην κανεις τιποτα. Με τα φυτα που εχεις ο φωτισμος ειναι σε οριακα επιπεδα. Αντιθετα κοιτα τι θα κανεις με το CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-08, 02:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Φιλε και συναδελφε! Το ειχα δει απ'το πρωι το ποστ σου, και εψαχνα να βρω χρονο για ενα "σεντονακι", αλλα προλαβε ο αλεξανδρος, που με πληρεστατο τροπο οπως παντα τα καλυψε ολα!

Το πιο ωραιο στοιχειο σε ολα αυτα που εγραψε, ειναι οτι καλες ειναι οι μετρησεις ως αρχικος μπουσουλας, για να καταλαβαινουμε κι εμεις οι νεοι τι μας γινεται, αλλα η ομορφια ειναι να "επικοινωνεις" με το συστημα που λεγεται ενυδρειο, να μην κηνυγας το fe=0.1, αλλα να βλεπεις στα φυτα την ελλειψη σιδηρου, ως χλωρωση, στο φυτο που εχει περισσοτερο αναγκη, διαφορετικο συνηθως φυτο για καθε στοιχειο..

Στα προηγουμενα φυτα που ειχα, η υγροφιλα μου εδειχνε την ελλειψη καλιου, οι ανουμπιες τα νιτρικα, οι εχινοδωροι το σιδηρο, και η πρασινη αλγη στο πισω τζαμι την ελλειψη φωσφορικων.. Καλο λοιπον ειναι να δινεις στο ενυδρειο το χρονο να σου ζητησει τα λιπασματα, πριν τα προσθεσεις εσυ..

Τελος, ελεγξε το co2 σου, αν αυτο δεν επαρκει και ολα τα αλλα ειναι σε περισσεια, ειναι συνταγη για αλγες! Οπως, αντιστοιχα, το φως καθοριζει την ταχυτητα αναπτυξης, αρα και το ρυθμο καταναλωσης λιπασματων.. Αρα, λιγο φως, σημαινει μικρες αναγκες σε λιπανση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-08, 10:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδιά για τις χρήσιμες συμβουλές! Προχωράω και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-08, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
...Στα προηγουμενα φυτα που ειχα, η υγροφιλα μου εδειχνε την ελλειψη καλιου, οι ανουμπιες τα νιτρικα, οι εχινοδωροι το σιδηρο, και η πρασινη αλγη στο πισω τζαμι την ελλειψη φωσφορικων..
Αν δεν σου κανει κοπος πες και τα συμπτωματα που σου το εδειχναν, για να ολοκληρωθει το ποστ
Επισης διευκρινησε γιατι σημειωνεις το πισω τζαμι στην πρασινη αλγη. Εχει σημασια που εμφανιζεται?
Συγχωρεσε με αλλα δεν ειχα ποτε μου εμπειρια με αλγη, ξυσιμο στα τζαμια κλπ που αναφερονται

(φτου φτου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-08, 20:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το πισω τζαμι το ανεφερα καθως για τα υπολοιπα υπαρχει το μαγνητακι που τα καθαριζω κανα-δυο φορες το μηνα, ενω στο πισω η αλγη συσσωρευεται..

Οσο για τα φυτα-δεικτες, πραγματι, οταν ειχα καιρο να κλαδεψω, οποτε και αυξανε σημαντικα η φυτομαζα και γινονταν ανεπαρκεις οι δοσολογιες λιπασματων, η υγροφιλα πρωτη απ'ολα εβγαζε τρυπες στα φυλλα της.. Αντιστοιχα, οταν ειχα μπολικο κερατοφυλλο και μου ετρωγε τα νιτρικα, σαπιζαν τα φυλλα της ανουμπιας, που ως αργο φυτο δεν προλαβαινε να παρει τα θρεπτικα που χρειαζοταν.. Τελος, σιδηρο δεν εριχνα ποτε, καθως εχω flourite για υποστρωμα, που ειναι πλουσιο σε σιδηρο.. Τα πρωτα σημαδια χλωρωσης εμφανιστηκαν στους εχινοδωρους, εφτιαξαν ομως οταν προσεθεσα seachem iron στη ρουτινα λιπανσης!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-08, 07:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποτε
1. Ελλειψη καλιου = τρυπες στις hygrophyla (εχω παρατηρησει σε δυο διαφορετικες το ιδιο φαινομενο οποτε μαλλον το εχει η ρατσα)
2. Ελλειψη νιτρικων = χαλασμενες ανουμπιες
3. Ελλειψη σιδηρου = κιτρινα φυλλα στους εχινοδωρους (και γενικα σε ολα τα φυτα ιδιως αυτα που τρεφονται απο τη ριζα)

οτι info γραφεται καλο ειναι (αφου δεν ανοιγονται τα αρθρα και πολυ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-08, 14:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πάντως είναι εντυπωσιακό το πώς το ίδιο το ενυδρείο σου ζητάει κάθε φορά το τι ακριβώς έχει ανάγκη.. Και είναι επίσης εντυπωσιακό να βλέπεις τα όσα καταγράφονται στα άρθρα περί ασθενειών φυτών και estimative index να γίνονται πραγματικότητα σε ένα μικρό οικοσύστημα που προσπαθείς να συντηρήσεις..

Και μια και κάνουμε ελαφρώς φιλοσοφική συζήτηση, να προσθέσω στον aquaman ότι προσθέτωντας λιπάσματα δεν επιταχύνουμε σε καμία περίπτωση την ανάπτυξη των φυτών.. Αυτή ουσιαστικά καθορίζεται από το φωτισμό σε συνδυασμό με το CO2.. Αργή ανάπτυξη (δλδ αργά φυτά και χαμηλός φωτισμός) σημαίνει ελάχιστες ανάγκες σε λιπάσματα, εν γένει επαρκούν και τα ίδια τα στοιχεία που περιέχονται στο νερό της βρύσης! Όσο πιο γρήγορα αναπτύσσονται τα φυτά (και όσο πιο πολλά είναι), τόσο περισσότερη ανάγκη έχουν σε μακρο- και μικρο-στοιχεία, και τότε είναι που εμφανίζονται οι ανάγκες για πρόσθετα λιπάσματα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λίπανση sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 13-10-08 12:10
Σίδηρος ή Λίπανση? jockler Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 28-11-07 12:05
Λίπανση... puravlos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 29-06-07 13:20
Λίπανση υποστρώματος nekcharis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 18-12-06 23:02
Βοήθεια..(άλγη) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-07-04 10:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07012 seconds with 14 queries