Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-11, 13:57
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ BLACK WATER

Μπορω να κανω το ενυδρειο μου να δειχνει πιο σκοτεινο με black water extract?θα δημιουργηθει κανα προβλημα στα φυτα η τα ψαρια μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-11, 14:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απλα τα φυτα θα λαμβανουν λιγοτερο φωτισμο.Αν ειναι φυτα χαμηλων απαιτησεων οπως τα δικα σου δεν θα εχει προβλημα.
Τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα οχι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-11, 15:01
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη δεν θα εχω προβλημα..ωραια και μπορεις να μου πεις την διαδικασια αν την ξερεις? με λιγα λογια ειναι για αισθητικους λογους και για τα ψαρια να νιωθουν πιο κοντα στον βιοτοπο τους ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-11, 15:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν ξερω την διαδικασια,απλα βαζεις την συνιστώμενη ποσοτητα που αναγραφεται στην συσκευασια και ανανεωνεις κατα το ήμισυ περιπου σε καθε αλλαγη νερου.
Οι λογοι του μαυρου νερου ειναι οτι προσπαθουμε να φερουμε πιο κοντα ψαρια που ζουν σε τετοια νερα στο φυσικο τους περιβαλλον.
Με το συγκεκριμενο σκευασμα βεβαια το μονο που πετυχαίνει ειναι ενα εμφανισιακα καφε νερο και οχι την χημεια του εκάστοτε blackwater.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-11, 21:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Νομίζω πως γίνεται και ενα "μαλάκωμα" του νερού με την χρηση αυτων των σκευασματων.

Ποιο ευκολα και οικονομικά θα κάνεις την δουλεια σου με ενα κομματι bogwood παντως.

Να ξερεις οτι δεν ζουνε όλα τα είδη σε blackwater.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-11, 21:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το bogwood και τα extracts να τα ξεχάσεις. το πρώτο σου πιάνει χώρο στο ενυδρείο αλλά αν σου αρέσει...μαγκιά σου. το δεύτερο είναι χημικό σκεύασμα με αμφίβολα αποτελέσματα. μπορείς κάλιστα να χρησιμοποιήσεις τύρφη ή φύλλα catapa (ή ακόμα και συνδυασμό των δυο). Εγώ έχω βάλει φύλλα στο μονομαχοενυδρείο μου και το νερό έχει γίνει τσάι. σούπερ αποτέλεσμα αισθητικά.
τώρα, θα κάνεις κάτι τέτοιο μόνο αν τα ψάρια σου το αντέχουν και βέβαια αν είσαι σίγουρος για το αισθητικό μέρος. εγώ πέρασα 7 χρόνια για να καταλήξω εδώ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-11, 22:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
το bogwood και τα extracts να τα ξεχάσεις. το πρώτο σου πιάνει χώρο στο ενυδρείο αλλά αν σου αρέσει...μαγκιά σου.
Αρα να μην βαζουμε ουτε πετρες, γιατί και αυτές πιανουν χώρο.

Υπαρχουν πολυ ομορφα κομματια bogwood αρκεί να έχεις ορεξη να ψάχνεις τις στοίβες στις οποίες βρισκονται.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-11, 23:06
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ρε ****** tsoum πάλι μιλάς για να μιλάς; πιάστηκες μόνο στο πρώτο; σχολίασε και τα υπόλοιπα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-11, 23:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αμαν, αμαν! Πολυ οξυθυμος είσαι!

ΟΚ. Λοιπόν, για τα αλλα δύο:

Θα σου προσφέρουν το μαυρισμα του νερου που θέλεις, αλλα εχουν σημαντικά μειονεκτηματα - κατα την άποψή μου.

Τα φύλλα διαλυονται και βρωμίζουν τον βυθό, και πρεπει καθε 2-3 εβδομαδες να τα αλλάζεις. Επίσης, αν δεν τα παρεις απο ebay είναι τραγικά ακριβά, με τιμές κοντά στο 1¤/φυλλο πολλες φορες.
Η τυρφη έχει το μειονέκτημα οτι πρεπει να βρισκεις ακριβώς τις αναλογίες, για το νερό που έχεις, να προσέχεις να μην εξασθενήσει πολύ, κτλπ. Μπορεί να οδήγησει σε ασταθες πε-χα και να το ανεβοκατεβάζει αποτομα αν δεν είσαι πολυ τακτικος.

Το ξύλο, απο την αλλη, ειδικά ενα χοντρουτσικο κομμάτι, θα παραγει σταθερά ταννινες (εχω διαβασει καπου εδώ μεσα, οτι και μετα απο χρονο ενα ξυλο εβγαζε ακόμα), και ωστοσο δεν είναι τοσο δραστικό όσο η τυρφη ωστε να σου δημιουργήσει προβλήματα με το πε-χα.

Εγω, αυτό που θα εκανα σε ενα blackwater ενυδρείο είναι να εβαζα ξύλα (όχι μονο bogwood - και τα άλλα βγαζουν) μαζι με φυλλα (εμενα προσωπικά δεν με πειράζει να υπάρχουν κατάλοιπα στον βυθό) και θα ρυθμιζα το πε-χα με την χρηση ΑΟ, και ισως διοξειδιου αν είναι απαραίτητο. Με αυτό τον τρόπο, (ξυλο + ΑΟ) διατηρώ το πε-χα γυρω (προς τα κάτω) στο 7 σε ενα 65αρι αμαζονιακό.

Δεν θα αντάλλαζα ενα blackwater ενυδρείο με οποιοδήποτε αλλο είδος ενυδρείου! Τα εντονα χρώματα των κατοικών (tetras, και κιχλίδες - ραμιρέζι, γεωφαγοι, και δισκων (πρεπει να τους αναφερω και αυτους )) μεσα απο τι σκουρο νερό, είναι πραγματικά απολαυστικό θεαμα. Αμα καταφέρω και στησω ενα 200αρι καποια στιγμή, θα ήθελα να το κάνω ετσι, με ενα κοπαδι geophagus και πολλα tetras.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-11, 00:20
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

πολυ χρησιμες πληροφοριες παιδια..θα μεινω στο κρυσταλλινο καθαρο νερακι για να ειμαι υσηχος!θα βαλω και σε λιγες μερες την ριζα ρεντ μοργουντ και θα ειμαι κομπλε!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-11, 08:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Και αυτή θα σου βγάλει κάποια καφετίλα. Ολα βγάζουν, απλα καποια βγαζουν πιο πολύ ή πιο λίγο απο άλλα. Αμα δεν την θέλεις, νομίζω πως μπορεις να την μαζέψεις σε ενα ποσοστό με ανθρακά (αυτό δεν είμαι σίγουρος, ας πει και κάποιος άλλος) και με τις αλλαγές που θα κανεις.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-11, 08:41
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

την εχω ηδη 2 βδομαδες και καθεται και κανω μια φορα στισ 3 μερες καμια αλλαγη και δεν εχω δει κιτρινιλα..αλλα ακομα και να βγαλει λιγο δεν πειραζει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-11, 08:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμαν, αμαν! Πολυ οξυθυμος είσαι!

ΟΚ. Λοιπόν, για τα αλλα δύο:

Θα σου προσφέρουν το μαυρισμα του νερου που θέλεις, αλλα εχουν σημαντικά μειονεκτηματα - κατα την άποψή μου.

Τα φύλλα διαλυονται και βρωμίζουν τον βυθό, και πρεπει καθε 2-3 εβδομαδες να τα αλλάζεις. Επίσης, αν δεν τα παρεις απο ebay είναι τραγικά ακριβά, με τιμές κοντά στο 1¤/φυλλο πολλες φορες.
Η τυρφη έχει το μειονέκτημα οτι πρεπει να βρισκεις ακριβώς τις αναλογίες, για το νερό που έχεις, να προσέχεις να μην εξασθενήσει πολύ, κτλπ. Μπορεί να οδήγησει σε ασταθες πε-χα και να το ανεβοκατεβάζει αποτομα αν δεν είσαι πολυ τακτικος.

Το ξύλο, απο την αλλη, ειδικά ενα χοντρουτσικο κομμάτι, θα παραγει σταθερά ταννινες (εχω διαβασει καπου εδώ μεσα, οτι και μετα απο χρονο ενα ξυλο
εβγαζε ακόμα), και ωστοσο δεν είναι τοσο δραστικό όσο η τυρφη ωστε να σου
δημιουργήσει προβλήματα με το πε-χα.

Εγω, αυτό που θα εκανα σε ενα blackwater ενυδρείο είναι να εβαζα ξύλα (όχι μονο bogwood - και τα άλλα βγαζουν) μαζι με φυλλα (εμενα προσωπικά δεν με πειράζει να υπάρχουν κατάλοιπα στον βυθό) και θα ρυθμιζα το πε-χα με την
χρηση ΑΟ, και ισως διοξειδιου αν είναι απαραίτητο. Με αυτό τον τρόπο, (ξυλο +
ΑΟ) διατηρώ το πε-χα γυρω (προς τα κάτω) στο 7 σε ενα 65αρι αμαζονιακό.

Δεν θα αντάλλαζα ενα blackwater ενυδρείο με οποιοδήποτε αλλο είδος ενυδρείου! Τα εντονα χρώματα των κατοικών (tetras, και κιχλίδες - ραμιρέζι,
γεωφαγοι, και δισκων (πρεπει να τους αναφερω και αυτους )) μεσα απο τι σκουρο νερό, είναι πραγματικά απολαυστικό θεαμα. Αμα καταφέρω και
στησω ενα 200αρι καποια στιγμή, θα ήθελα να το κάνω ετσι, με ενα κοπαδι
geophagus και πολλα tetras.
Respect tsoum (άμα θέλεις ρε μπαγάσα)
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικό Ν.Α Ασίας (black water) aristomenis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 20 28-05-11 00:05
black water από φύλα πλατάνου ? kilo_me Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-06-10 15:13
black water Tetra Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-08-09 14:34
Black water giorgosp Γλυκό νερό - Γενικά 11 06-12-07 14:30
Black Water Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-02-05 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12175 seconds with 15 queries