Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-01-12, 09:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Απορία για λιμνούλα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Καλημέρα θα ήθελα να φτιάξω μια λιμνούλα στο χωριό μου (παλατίτσια ημαθίας ) και θα ήθελα να σε ρωτήσω αναλόγως τι ψάρια θα ήθελα να βάλω μέσα πρέπει να χτίσω και ανάλογα την λιμνούλα μου? το μέρος που σκεύτομαι να το κάνω έχει διαστάσεις 3μέτρα πλάτος 4-5 μήκος και το ύψος λογικά θα είναι όσο μπορώ να σκάψω (ελπίζω πάνω απο δύο μέτρα) επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω να καταγράφω τώρα τις χειμερινές θερμοκρασίες για να ξέρουμε πάνω κάτω πόσο κρύο κάνει κτλ για να ρυθμίσουμε το βάθος ώστε να ζούνε τα ψάρια με ασφάλεια?
Κατ' αρχάς να πω ότι η περίοδος που διάλεξες να ξεκινήσεις τη λίμνη σου είναι πολύ ακλή μιας και θα απαιτηθεί αρκετό διάστημα ώσπου να έχει αποπερατωθεί το κομμάτι που θα υποδεκτεί τα ψάρια. Καλός καιρός για να βάλεις ψάρια είναι η άνοιξη.

Το μήκος, πλάτος και βάθος που σκέφτεσαι να την φτιάξεις είναι βασικά κλασικές διαστάσεις μικρών τεχνητών συστημάτων για κοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Επίσης για ψάρια δεν ξέρω ακόμα τι θα ήθελα να βάλω μέσα αλλά σκεύτομαι ή γατόψαρα ή τούρνες ( επειδή είναι σαν κροκόδειλοι) ή οξύρυγχους που είναι σαν καρχαρίες ή πέστροφες και κανένα τσιρόνι σκεύτομαι να βάλω και να τα αφίσω να μεγαλώσουνε να τερματίσουνε σε κιλά και βάρος κτλ
Σε τέτοιο μήκος (4-5 μέτρα), προσωπικά δεν θα σε συμβούλευα να βάλεις οξύρρυγχους, γιατί:
1. απαιτούν περισσότερο χώρο
2. συνεχή υποστήριξη γερής αεραντλίας
3. καλύτερα να αποφύγεις τα φυτά, γιατί σε περίπτωση που θα μπλεκεί σε ρίζες ή βλαστούς, δεν μπορεί να κολυμπήσει προς τα πίσω. Με αυτό τον τρόπο χάνονται πάρα πολλά τέτοια ψάρια κάθε χρόνο, ακόμα και σε πολύ μεγαλύτερα τεχνητά συστήματα. Πρόβλημα, θα μπορούσε να προκύψει ακόμα και με την υπερβολική ανάπτηξη τριχοειδές άλγης.

Για τα γατόψαρα να γνωρίζεις ότι πρόκειται για ψάρια του πυθμένα που ελάχιστο θα τα χαίρεσαι σε τέτοιο βάθος. Αν π.χ. δεν χρησιμοποιήσεις UV στα δύο μέτρα βάθος, θα είναι αδύνατο να τα εντοπίσεις καν. Το καμουφλάζ και οι χρωματισμοί τους και μόνο τα κάνει σχεδόν αθέατα!

Οι τούρνες (Esox lucius) είναι σαρκοφάγα, άρα τίποτε άλλο δεν μπορείς να βάλεις μαζί τους. Επίσης όμως πρόκειται για ψάρι με χρωματισμούς όμοιους με αυτούς που θα εμφανιστούν στον πυθμένα και τα τοιχώματα της λίμνης σου με αποτέλεσμα να μην τα χαίρεσαι. Μπορεί να είναι πολύ όμορφα ψάρια, αλλά να μην ξεχνάς ότι θα είσαι σε θέση να τα βλέπεις μόνο από πάνω.

Οι πέστροφες από την άλλη, απαιτούν πολύ καλή ποιότητα νερού, συχνές αλλαγές και μεγάλη ροή. Είναι ψάρια που μπορούν να ευδοκιμήσουν ακόμα και σε γρήγορα ρυάκια ή μικρά ποταμάκια, άρα μπορείς να καταλάβεις ότι απαιτούν και υψηλά ποσοστά οξυγόνου στο νερό. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν έχω σχεδόν καθόλου γνώσεις για αυτό το συγκεκριμένο ψάρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Για να πώ την αλήθεια σκευτόμουνα για κόι (τα γριβάδια δηλαδή) αλλά άκουσα ότι είναι υβρίδια τροποποιημένα σε εργαστήρια κτλ και ξενέρωσα...
Ποιός σε έχει ενημερώσει γι' αυτό το πράγμα? Τα κοι ή nishikigoi καλύτερα είναι ψάρια που εντελώς φυσικά και συμπτωματικά έχουν αναπτύξει τα χρώματα και τους συνδυασμούς που έχουμε σήμερα, εκτός κάποιων εξαιρέσεων όπου όντως έχουμε υβρίδια. Πιό συγκεκριμένα, τα γνωστότερα υβρίδια που υπάρχουν και στη δική μας αγορά είναι τα ghost και τα butterfly.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Έχεις καμία συμβουλή να μου δώσεις για το πάτωμα της λίμνης ? και με τι υλικά να φτιάξω τη λιμνούλα με τσιμέντο θα φτιάξω τα τοιχώματα ?
Αυτό έχει να κάνει καθαρά με την υπομονή σου, το πορτοφόλι σου και τη θέληση σου να δουλέψεις και εσύ ο ίδιος. Μπορεί π.χ. να φτιάξεις κάτι με καλής ποιότητας λάινερ EPDM, όπου βασικά θα έχεις τελειώσει γρήγορα ή κάτι με μπετόν, όπου θα έχεις μόνημα την εγγύηση στεγανότητας...

Κλείνοντας, για να αναφέρω περισσότερα πράγματα, καλό είναι να καταλήξεις πρώτα στα ψάρια που θα ήθελες να φιλοξενήσεις. Πάντως, αν και όλες οι επιλογές σου είναι ψάρια που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε μια λιμνούλα, εντούτοις υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξεις, αλλά και πράγματα που πρέπει να αγοράσεις για να στηρίξουν το σύστημα σου.

Καλή συνέχεια και είμαι στη διάθεση σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Φωτογραφίες από την λιμνούλα μου iacovos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 70 23-05-10 21:41
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Φτιάχνω την λιμνούλα μου! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 105 11-06-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05045 seconds with 14 queries