Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #11  
Παλιά 21-08-10, 22:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι ρε παιδια η λιμνη nishikigoi???
Τεινω να συμφωνησω με τον Πουριτανο στην κατασκευη και το χτισιμο.
Δηλαδη αν ειχες κανει μονο την τσιμεντενια κατασκευη με μια λειανση, και ειχες περασει και μερικα χερια μονωτικο υλικο μη τοξικο, παλι αθανατη δεν θα ηταν η κατασκευη?
Κώστα, μιλάμε για μια κατασκευή η οποία προορίζεται να αντέξει χρόνια. Το μπετόν έστω και με οπλισμό, μπορεί να σου δημιουργήσει ρογμές. Στο ύψος των 1,15 η πίεση που θα ασκεί θα είναι αρκετά ισχυρή ώστε μια απώλεια θα φαντάζει πολύ μεγάλη.
Το fiberglass δε χρησιμοποιείται μόνο για την περεταίρω στεγανοποίηση της δεξαμένης, αλλά πρόκειται για μια επαναστατική μέθοδο στεγανοποίησης. π.χ. πάω σε ένα ακραίο παράδειγμα, σε μια σεισμική δόνηση. Εύκολα μπορεί να σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα που μπορείτε εύκολα να αναλογιστείτε όταν μετά από 3-4 χρόνια με τη βοήθεια του Θεού θα υπάρχουν μέσα 10 nishikigoi 80 εκατοστών το καθένα. Σε μια τέτοια περίπτωση απωλείας θα είναι σχεδόν αδύνατον να αντιδράσω με τόσα πολλά και τεράστια κοι.
Το fiberglass έχει την ιδιότητα και μπορεί να ξεκολλήσει από το μπετόν σε μια τέτοια περίπτωση, δημιουργώντας έμμεσα μια δεύτερη δεξαμένη μέσα σε αυτήν από μπετόν που ενδεχομένως έχει πάθει φθορά.
Τέτοιου είδους δεξαμένες δεν γίνονται για να υπάρχουν απώλειες, αλλά για να εγγυηθούν κάπως περισσότερο έναν ενδεχόμενο κίνδυνο που μεταξύ μας δεν είναι ποτέ μακρια στην συγκεκριμμένη γωνιά της γης που ζούμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα επειδη μαρεσει η λεπτομερεια και η τελειοτητα μπορω να πω (απο αυτο που ειδα), οτι η λιμνη του Βασιλη αγγιζει την τελειοτητα.
Αν ποτε ξεκινουσα να κανω λιμνη σιγουρα ετσι θα την εκανα.
Ειδα και πολλα βιντεο στο youtube που κανουν παρομοιες κατασκευες στο εξωτερικο.Σιγουρα ο Βασιλης ειναι πρωτοπορος σε αυτο που εφτιαξε ,και προσωπικα εμενα αυτο μου αρεσε πολυ!
Να πω και ενα παραδειγμα.Οταν πρωτοεβαλα στο ενυδρειο μου εσωτερικο κουτι υπερχειλισης με εξωτερικους durso ,πολλοι μου ειπαν οτι ηταν υπερβολη, οτι δε θα δουλευε κλπ κλπ.Στην Αμερικη ομως φτιαχνανε ενυδρεια εδω και πολλα χρονια ετσι
Πρωτοπόρος σίγουρα δεν είμαι γιατί πολλοί ακολουθούν αυτή τη μέθοδο. Κάπως έτσι αντιμετωπίζω και εγώ τώρα την εφαρμογή σου που έκανες πριν τόσα χρόνια. Δεν περίμενα βέβαια έναν δρόμο με ροδοπέταλλα, γιατί το νέο και λιγάκι πιο περίπλοκο πάντα κρίνεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη μια επισημανση.Εγω αν ειχα τετοια δεξαμενη θα εβαζα σε καποια πλευρα της λιμνης ενα χτιστο παρτερι για γλαστρες και φυτα.
Όλος ο υπόλοιπος χώρος περιμετρικά της δεξαμένης θα διακοσμηθεί με φυτά του νερού...και εννοείται και αυτό που λες! Θα πάρει κάποιο χρόνο βέβαια, αλλά θα γίνει, τροχιοδρομείται...

Θα γίνει παράλληλα καταρράκτης με φυτά, μος και φτέρες και ανάλογη Ιαπωνέζικη μικρή λίμνη 1500 λίτρων στο πίσω μέρος (όπως βλέπετε τους κορμούς των δύο φοινικιών στις πιο πάνω φώτο). όπου θα είναι γεμάτη με φυτά και θα υπερχειλίζει στην μεγάλη δεξαμένη, μαζί με το νερό του καταρράκτη. Γίνεται και ανάλογη έρευνα για τοποθέτηση των δύο προπικών μου νυμφαίων απευθείας στη μεγάλη λίμνη, με τα nishikigoi. Με το καλό θα μεγαλώσουν και τα παμπού και θα φτάσουν τα 3 μέτρα ύψος, έτσι θα δέσουν περισσότερο τις δύο ξεχωριστές λιμνούλες και θα φαίνονται μια.

Κάνετε λίγο υπομονή όμως....ακόμα βρίσκομαι σε σκέψη για κάποια θέματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
(μονο που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κοστισε μονο κατι παραπανω απο 1000 ευρω)
Υπό κανονικές συνθήκες θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Την περισσότερη εργασία μέχρι τώρα την έχω κάνει εγώ με μόνο μικρή βοήθεια από φίλους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 21-08-10 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17983 seconds with 15 queries