Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-07, 17:38
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή Σκέψεις θρεπτικών! στοιχείων

Θέλω λοιπόν να καταθέσω τα δεδομένα μου για 2 φυτά συγκρίνοντας τα δύο ενυδρεία που εχω 240(Νο1) και 120(Νο2) λίτρων,και τα δύο πυκνοφυτεμένα.Στο Νο1 πάντα εριχνα λίπασμα για να πάρει μπρος και να ειμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.Στο Νο2 έριχνα κατα αραιά διαστήματα λίγο κάλιο και πολύ λίγο γενικό λίπασμα.Οι αλλαγές νερού ήταν και στα δύο ενυδρεία μία φορά τη βδομάδα και το Νο2 ανανεονόταν κατα 10-15 λίτρα παραπάνω.
Πάντα ήμουν προσεχτικός με την ποσότητα του φαγητού και στα δύο!

ΠΟΙΑ όμως ήταν η διαφορά που μου έκανε να βγάλω το συμπέρασμα που θα αναφέρω για 2 φυτα τα cryptocoryne wentii και echinodorus amazonicus!
Ενώ στο Νο1 είναι σχεδόν καχεκτικα,στο Νο2 εχουν φτασει τα 40 εκατοστα σε ύψος παρακαλώ!!!!Η κρυπτοκορίνα βγάζει συνεχώς νέα φυτά,ενώ ο εχινοδόρος όχι.Τα υπόλοιπα φυτα και στα δύο ενυδρεία είναι Hygrophila siamensis,hygroplila salicifolia,Bacopa caroliniana&monnieri,limnophila aquatica & sessiliflora kai Camboba carol.
Για μένα η διαφορά είναι πως στο Νο2 έχω 15 αγγελόψαρα,ενώ στο Νο1 5 μικρα δισκάκια,2 ΣΑΕ ,1 πλεκο 23εκατοστων....παρολα αυτά θα ελεγα ότι στο Νο2 έχω διπλάσια ποσοτητα σε ψάρια από το Νο1,αν και το Νο1 είναι διπλάσιο σε λίτρα!!!
¶ΡΑ τα απόβλητα των ψαριών κάνουν κατεμέ τα δύο φυτά θηρία,δηλαδή τα ΝΙΤΡΙΚΑ τα οποία στο Νο2 είναι σε 'κανονικο' επίπεδο (15),ενώ στο Νο2 μόλις (1-3).Τα ΡΟ4 είναι στα ίδια επίπεδα.
Θα ήθελα ακόμα να ζητήσω από τους έμπειρους χρήστες περί φυτών και λιπασμάτων,αν εγραψα κάτι λάθος ας με διορθώσουν....πάντως αυτο το παρατηρώ 1 χρονο τώρα.Δε νομίζω εξαιτίας της ελλιπούς λίπανσης στο Νο2 η έλληψη κάποιου στοιχείου να εμπόδισε την απορρόφηση των νιτρικών μιας και είναι κύρια πηγή φυτικής ανάπτυξης.Τί θα μπορούσε δηλαδή να εμποδίσει αυτή την απορρόφηση;
Συμπερασματικά θα έλεγα πως στο Νο2 υπάρχει αφθονο το ΝΟ3 εξαιτίας των περιττωμάτων,ενώ στο Νο1 υπάρχει έλλειψη.Παρόλα αυτά και τα δύο είναι καταπράσινα.Για τα 2 όμως φυτά που έγινε λόγος πιστευω όυι για τη σωστη ανάπτυξή τους τα νιτρικά έχουν ΕΝΑ λόγο παραπάνω....άλλο να έχεις νιτρικα 3 και άλλο 15-20
Ευχαριστώ για την προσοχή σας!
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-07, 11:30
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Φίλε panos84, μήπως στην φράση
Παράθεση:
¶ΡΑ τα απόβλητα των ψαριών κάνουν κατεμέ τα δύο φυτά θηρία,δηλαδή τα ΝΙΤΡΙΚΑ τα οποία στο Νο2 είναι σε 'κανονικο' επίπεδο (15),ενώ στο Νο2 μόλις (1-3).
έχεις κάποιο λάθος?
Γιατί μπερδεύτικα να καταλάβω, αλλά μάλλον αυτό που θέλεις να πεις είναι πως στο νο1 έχεις λίγα νιτρικά.
Το παράξενο στο νο1 είναι πως ενώ ρίχνεις λίπασμα και τα νιτρικά σου είναι λίγα, που σημαίνει πως απορροφούνται από τα φυτά, τα φυτά δεν έχουν την ίδια ανάπτυξη με το νο2.
Μήπως στο Νο1 έχεις κάποιο φυτό που απορροφά γρηγορότερα τα νιτρικά οπότε μένουν χωρίς ανάπτυξη τα 2 φυτά που αναφέρεις?
Εκτός αν για κάποιο λόγο τα νιτρώδη δεν μπορούν να μεταβολιστούν σωστά σε νιτρικά.
Δεν έχω πολλές γνώσεις, καθόλου θα έλεγα, απλά από ότι έχω διαβάσει, μιας και είμαι στο ψάξιμο, μου ήρθαν τα παραπάνω στο μυαλό.

Φιλικά, Κώστας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιβεβαίωση στοιχείων των μελών του Π.Σ.Φ.Ε ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 04-02-08 17:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03572 seconds with 13 queries