Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-06, 21:30
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Νεοφυτεμενο ενυδρειο

Καλησπερα σας! Επεστρεψα κ παλι μετα απο αρκετο καιρο κοντα σας γιατι θα χρειαστω την βοηθεια σας....Χθες μετα απο 2 χρονια εμπειριας μου με τα ενυδρεια αποφασισα επιτελους να πεταξω οτι πλαστικο φυτο ειχα κ να φυτεψω αληθινα!Πηρα χωρις να εχω ιδεα 2 anubia congensis,2rainbow celebes,1 pot pogostermon helferi,2 cryptocoryne willisii,2 anubia barteri,2 ceratophyllum demersum, k 1 elodea densa.Επισης μολις τα φυτεψα, χωρις να ξερω αν επρεπε να βγαλω το πλαστικο που εχουν απο κατω κ το εβγαλα, εριξα flourish exsel , k florenette sera ταμπλετες που μου ειπαν να παρω.Το πρωι σημερα τι να δω... τα 2 τα κερατοφυλλα κ ενα ακομα, ειχαν γινει γευμα απο τα ψαρια κ συνεχεια αυτο γινεται... Επιπλεουν αυτα που ξεθαβουν κ τα ξαναφυτευω.ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ δηλαδη...Θελω την συμβουλη σας πανω σε αυτα που σας ειπα, τι λαθος εκανα, κ τι χρωμα αφισσα πηγαινει ωστε να φαινονται ομορφα τα φυτα.Μαλλον θα χρειαστει να παρω κι αλλα γιατι φαινεται αδειο σε σχεση με την εμφανιση που ειχε πριν με τα ψευτικα.Εσεις που ξερετε. Βλεπετε καποια απο αυτα που εβαλα να ειναι ευκολα κ γρηγορης αναπτυξης; Τι μου προτεινετε να παρω επιπλεον; Ξερω οτι γινομαι κουραστικη με τοσα που εγραψα, αλλα οταν εισαι ασχετος οσο κ να εχεις διαβασει κατα καιρους πανω στο θεμα, μεσα στο μαγαζι τα ξεχνας...Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-06, 21:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ας τα παρουμε ενα-ενα.θυμησε μου σε παρακαλω τα λιτρα σου,και τι ψαρια εχεις.....(αυτο για να βρουμε ποιοι τα τρωνε...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-06, 21:38
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ας τα παρουμε ενα-ενα.θυμησε μου σε παρακαλω τα λιτρα σου,και τι ψαρια εχεις.....(αυτο για να βρουμε ποιοι τα τρωνε...)

διαφορα... ανακατεμενος ο ερχομενος ειναι απο ψαρια. εχω 220lενυδρειο με γκουραμια, σκαλαρια, μολλυ,ξιφοφορους, γατοψαρα,γλυφτες, κ 2 σαν γαιδουρια pitt foil νομιζω λεγονται
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-06, 21:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

πολυ πιθανο,τα τελευταια να ειναι οι δραστες(τινφοιλ).παντως εχεις λαθακια στην συνθεση σου..(μπερδεψες ωοτοκα με ζοωτοκα..πχ σκαλαρια με πλατυ-ξιφοφορους).
στο θεμα μας τωρα.τα φυτα κατ'αρχας τα βγαζουμε απο τα πλαστικα γλαστρακια,και πολυ προσεχτικα για να μην τραυματισουμε τις ριζες,αφαιρουμε τον υαλοβαμβακα που περιεχουν,και τα φυτευουμε προσεχτικα και σιγα-σιγα στο υποστρωμα,αναλογως παντα με το ειδος φυτου που εχουμε.πχ το ceratofillium που ανεφερες,το λεγομενο κερατοφφυλο,δεν εχει ριζες,και υπαρχουν 2 τροποι ''φυτεματος''.η το πιανουμε σε ματσακια,και το στριμωχνουμε αναμεσα πχ σε μια πετρα,ισα-ισα να μην φυγει,η απλα το αφηνουμε να επιπλεει στην επιφανεια,αλλα ειδη οπως οι ανουμπιες δεν πρεπει να φυτευονται βαθεια μεσα στο υποστρωμα,αλλα να αναπνεει η ριζα τους,η να τα δενουμε με πετονια πανω σε καποιο ξυλο......μαυρο χαρτονι για φοντο,ειναι το ιδανικοτερο,αλλα οπως θα καταλαβες...χρειαζεσαι διαβασμα,και για ολες τις ερωτησεις σου υπαρχουν ηδη εδω μεσα οι απαντησεις .ψαξε λιγο και θα τα βρεις ολα.καλη επιτυχια.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-06, 21:55
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malice
διαφορα... ανακατεμενος ο ερχομενος ειναι απο ψαρια. εχω 220lενυδρειο με γκουραμια, σκαλαρια, μολλυ,ξιφοφορους, γατοψαρα,γλυφτες, κ 2 σαν γαιδουρια pitt foil νομιζω λεγονται

Ακομα κ τωρα φυτεψα παλι τα κερατοφυλλα επειδη μου τα ξεφυτεψαν.Μηπως επρεπε να μην βγαλω το σιδερακι που τα κρατουσε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-06, 21:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

διαβασες τα παραπανω...?αν ναι...δεν θα επρεπε να ρωτας.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-06, 22:02
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malice
Ακομα κ τωρα φυτεψα παλι τα κερατοφυλλα επειδη μου τα ξεφυτεψαν.Μηπως επρεπε να μην βγαλω το σιδερακι που τα κρατουσε;
χιλια ευχαριστω klaz!Αυριο εχω ξεφυτεμα! ολα λαθος τα εκανα..... ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΠΛΗΜΜΥΡΕΣ....Που θα παει θα μαθω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-07, 21:57
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Lightbulb

Παιδιά για να καταλάβω δηλαδή μόλις πήρα 1 ενυδρείο 6 λιτρα λόγω χώρου) με ουδέτερο χαλίκι και αποφάσισα να φυτέψω μια anoubia το φυτό αφαιρείται από το γλαστράκι και φυτεύεται μέσα στο χαλικάκι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-07, 22:22
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevi_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά για να καταλάβω δηλαδή μόλις πήρα 1 ενυδρείο 6 λιτρα λόγω χώρου) με ουδέτερο χαλίκι και αποφάσισα να φυτέψω μια anoubia το φυτό αφαιρείται από το γλαστράκι και φυτεύεται μέσα στο χαλικάκι?
Ακριβώς,με πολύ προσοχή αφαιρείς το γυαλοβάμβακα χωρίς να τραυματίσεις τις ρίζες του,και μετά το φυτεύεις πάλι με προσοχή....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-07, 22:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς,με πολύ προσοχή αφαιρείς το γυαλοβάμβακα χωρίς να τραυματίσεις τις ρίζες του,και μετά το φυτεύεις πάλι με προσοχή....
Kαλύτερα να το δέσεις σε μια πέτρα ή σε ένα ξύλο.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._var__nana.htm

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι η οριζόντια ρίζα του να είναι πάντα έξω από το υπόστρωμα και τα ριζίδια να εισχωρούν μέσα σε αυτό.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05599 seconds with 13 queries