Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-10-08, 15:27
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Δυσπλασίες σε guppies... (& άλλες χαζές απορίες αρχαρίου!)

Η ζωή στη μικρή μου 30άρα γυάλα συνεχίζεται έως ότου βρω ένα νέο, μεγαλύτερο σπίτι για τα γκαπάκια μου (ελπίζω ότι το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα-Τρίτη θα έχω αγοράσει ένα ενυδρείο περί τα 60-70λ και θα ξεκινήσω στρώσιμο χρησιμοποιώντας και χαλίκι + διακοσμητικά από τη γυάλα - that's the way to go απ'ότι έχω διαβάσει...). Από τους 4 σερνικούς που μου έδωσαν πήγα τον έναν στο ενυδρείο στο γραφείο, και εκεί παρατήρησα ότι είχε μια διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα καλοθρεμμένα γκάπις εκεί: είχε μια μικρή καμπούρα! Στο σημείο που ξεκινάει το πάνω, το μεγάλο του πτερύγιο, υπάρχει ένα μικρό καμπυλωτό εξογκωματάκι... κι επιπλέον, το ίδιο το σχήμα του ψαριού δεν είναι ευθυτενές όπως τα άλλα, αλλά λίγο καμπυλωμένο, και είναι και σχετικά αδύνατος.

Όταν γύρισα εκείνη τη μέρα σπίτι πρόσεξα και τους άλλους, και οι 2 από τους 3 που απέμειναν (οι οποίοι εχουν & τα ίδια χρώματα με αυτόν που έδιωξα) έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ο 3ος, που φαίνεται να προήλθε από άλλη γέννα (τελείως άλλα χρώματα) είναι σαφώς πιο ευθύς και χωρίς καμπούρα, αν και μου φαίνεται κι αυτός κάπως μικροκαμωμένος. Οι 3 θηλυκές απεναντίας δεν έχουν καθόλου καμπύλωμα ή καμπούριασμα, αν και φαίνονται λίγο κοντές σε σχέση με τις άλλες 3 που αγόρασα έκτοτε. Ναι, μη βαράτε, το ξέρω ότι είναι πολλά για τη γυάλα αλλά σε περίπου 20-25 μέρες θα βρίσκονται κάπου σαφώς καλύτερα.

Απλά το θέμα μου ειναι ότι δεν έχω ιδέα για το πότε γεννήθηκαν αυτά τα 7 ψαράκια που παρέλαβα, από τι γονείς, και σε τι συνθήκες μεγάλωσαν - προφανώς όλα αναπτύχθηκαν μέσα στη γυάλα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο και τι τα τάιζε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τους, πόσο συχνά άλλαζε νερά, κτλ. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι δυσπλασίες μπορεί να οφείλονται σε πολλές γενιές αιμομειξιών. Όπως και να έχει, η υπόλοιπη γενική τους υγεία φαίνεται καλή - είναι ζωηρά, τρώνε αβέρτα, οι αρσενικοί κυνηγάνε τις κοπέλες ανελέητα και οι κοπέλες μοιάζουν όλες φουσκωμένες, αν και ομολογώ ότι το διάστημα των 30 ημερών που έχει περάσει χωρίς να έχει γεννήσει καμία με ανησυχεί.

Υπάρχει περίπτωση οι επόμενες γενιές, αν τα φροντίσω καλύτερα και έχοντας ανανεώσει λίγο και τον πληθυσμό με τα 3 νέα υγιέστατα κορίτσια, να έχουν κι αυτές δυσπλασίες, ή αυτές αφορούν μόνο τη γενιά που μεγάλωσε "στα δύσκολα"; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να διώξω κανένα άλλο από τα αρχικά 6...

Επίσης, άσχετη ερώτηση: η πρώτη γκαπίνα που πήρα από το πετ σοπ είναι πλέον η πιο φουσκωμένη από όλες, αλλά το σημείο εκεί στην κοιλιά της αντί να είναι μαυριδερό, είναι κόκκινο (ενώ η ψαρίνα είναι γκρι-τυρκουάζ). Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό; Την περιμένω να γεννήσει μέσα στη βδομάδα, έχω ρίξει και μερικά κερατόφυλλα μέσα... Το νερό μου είναι εντάξει από μετρήσεις τώρα, αν και λίγο κρύο (δεν έχω θερμαντήρα ακόμα, να πάρω; Έλεγα να πάρω άπαξ & στήσω το ενυδρείο) στους 24.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο 80αλιτρο με Guppies και απορίες!! kostasthess_ Ζωοτόκα 16 30-09-07 14:34
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36
απλές χαζές ερωτήσεις ... crazyio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-12-06 00:26
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05165 seconds with 15 queries