Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-12, 19:55
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Arrow Συμβουλες παρακαλω..!

Γεια σε ολους και σε ολες.!!
Ειμαι καινουργια στο φορουμ.
Εχω στο ενυδρειο μου γκαπυ, ενα ξιφοφορο και ενα σαλιγκαρι. Θα ηθελα να παρω και καποια γαριδα για να βοηθαει στον καθαρισμο, αλλα να ειναι καποια που να μην πειραζει τα ψαρια. Μπορειτε να μου προτινετε κατι..??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-12, 20:00
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

οι γαριδες δεν πειραζουν τα ψαρια. το αντιθετο γινεται. μπορεις να βαλεις red cherry η αμανο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-12, 20:09
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-12, 20:18
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Όντως δεν υπάρχει προβλημα για τα ψαρια σου. Αν παντως τα γκαπυ σου αυξηθουν σε αριθμο (που ειναι σιγουρο...), οι εκκολαπτομενες γαριδες σου δυσκολα θα καταφερουν να μη φαγωθουν και δεν θα μπορει να αυξηθει η αποικια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-12, 20:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; έχει αρκετά φυτά μέσα; κρυψώνες γενικότερα;

Μετρήσεις έχεις κάνει; γνωρίζεις τις παραμέτρους του νερού σου;

Ποιο είδος σαλιγκαριού έχεις;

Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα του γλυκού νερού για τους αρχάριους;

Αν οι απαντήσεις σου στα παραπάνω είναι από όχι μέχρι ξεκίνα το διάβασμα.

Καλώς ήρθες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-12, 20:47
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εχω αρκετα ψαρια. Σε 1 ενυδρειο που εχει πλατος 30 εκατοστα, υψος 29 εκατοστα και φαρδος 19 εκατοστα, εχω 4 αρσενικα και 4 θηλυκα γκαπυ, 1 θηλυκο ξιφοφορο, και ενα σαλιγκαρι apple. Επιδη οντως αναπαραγονται γρηγορα, δεν θελω να βαλω τα θηλυκα σε γενηστρες για να μην στρεσαριστουν, συνηθως οταν βλεπω οτι ειναι η ωρα που πλησιαζει η γεννα τα μετακηνω σε αλλο ενυδρειο. Οσο αφορα τις γαριδες ειχα παει στο pet shop της γειτονιας και ρωτησα, αλλα μου ειπε οτι θα τραβαει τα ψαρια απο τις ουρες (ειχε λεει αστακο). Εγω ειμαι λιγο ασχετη επι του θεματος για αυτο χριαζομαι καθοδηγηση απο πιο εμπιρους..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-12, 20:49
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

αλλο οι γαριδες αλλο ο αστακος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-12, 20:51
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

σε γυάλινο κουτί 16 λίτρων δεν πρέπει να μπαίνουν ζωντανά..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-12, 20:59
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Αυτο ηξερα και εγω αλλα με μπερδεψε εκεινη την στιγμη...
Προς το παρον αυτο εχω και αναγκαστηκα με αυτο δουλευω..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αρκετα ψαρια. Σε 1 ενυδρειο που εχει πλατος 30 εκατοστα, υψος 29 εκατοστα και φαρδος 19 εκατοστα, εχω 4 αρσενικα και 4 θηλυκα γκαπυ, 1 θηλυκο ξιφοφορο, και ενα σαλιγκαρι apple. Επιδη οντως αναπαραγονται γρηγορα, δεν θελω να βαλω τα θηλυκα σε γενηστρες για να μην στρεσαριστουν, συνηθως οταν βλεπω οτι ειναι η ωρα που πλησιαζει η γεννα τα μετακηνω σε αλλο ενυδρειο. Οσο αφορα τις γαριδες ειχα παει στο pet shop της γειτονιας και ρωτησα, αλλα μου ειπε οτι θα τραβαει τα ψαρια απο τις ουρες (ειχε λεει αστακο). Εγω ειμαι λιγο ασχετη επι του θεματος για αυτο χριαζομαι καθοδηγηση απο πιο εμπιρους..
Τα λίτρα του "ενυδρείου" σου είναι πολύ λίγα, το σωστό θα ήταν να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο ενυδρείο για να βάζεις τα νεογέννητα μόνο και για όσο είναι μικρά ώστε να μεταφέρονται αργότερα σε ενυδρείο με τα κατάλληλα λίτρα για ενήλικα ψάρια.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-12, 21:07
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Τα νεογεννητα τα εχω σε αλλο ενυδρειο ξεχωριστα απο τα ενηλικα. Βασικα ειχα λιγα ψαρια στην αρχη αλλα επιδη αρχισαν τις γεννες αυξηθηκαν. Παντος θα παρω και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο, απλα τωρα εχω και ενα μικρο προβλημα με τον χωρο οποτε δεν μπορω να εχω αλο εκτος απο αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-12, 22:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν παιζει ρολο αν θεωρεις εναν αριθμο "λιγα" ψαρια.
Για το ενυδριακι σου ΕΝΑ ψαρι ειναι ενα περισσοτερο απο το κανονικο.
ΑΝ το ενυδρειο εχει τρεξει αρκετο καιρο, εχει στρωμενο υποστρωμα, αρκετα φυτα και ειναι υγειες θα μπορουσε να γινει γαριδαδικο αλλα και παλι θα απαιτουσε αρκετη προσοχη για να μην μεταβαλλονται αποτομα οι συνθηκες του νερου.
Δε μπορει να φτιαχτει ολοκληρωνενο οικοσυστημα με ψαρια, φυτα, γαριδες, σαλιγκαρια κτλ σε 16 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-12, 11:47
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μην βαλεις γαριδες!
εκτος αν βαλεις μονο γαριδες!

η αποψη μου ειναι να τα δωσεις ολα και να αφησεις μονο το σαλιγκαρι!


ή να κανεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο!

αλλα να ξερεις,οι μικρες cherry γαριδες,πολυ πιθανον,θα φαγωνονται απο τα γκαπυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-12, 12:19
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Βασω μου,χωρις να θελω να σε αποπαρω ή να σε στεναχωρισω,το ενυδρειο αυτο δεν ειναι καταλληλο για ψαρακια...Με τον εξοπλισμο που εχεις ομως και με τον βυθο στρωμενο (λογικα μετα απο 1-2 μηνες θα ειναι ενταξυ),θα μπορουσες να φτιαξεις ενα πανεμορφο γαριδαδικο.Εναλλακτικη λυση ειναι και ο μονομαχος.Ακομα και για αυτον,τα λιτρα ειναι λιγα,ομως σκεψου πως θα τον βγαλεις απο αυτο το αθλιο ποτηρακι και τουλαχιστον θα ζησει την υπολοιπη ζωη του αξιοπρεπως και μακραν πιο ευχαριστημενος
Φιλικα παντα,ειμαστε εδω να σου λυσουμε καθε απορια.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-12, 12:39
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες. Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακια και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του. Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε. Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-12, 12:45
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες.θελει πιο συχνα και ειδικα αυτο που ειναι και πολυ μικρο Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακιατο χαλικι ειναι πολυ σημαντικο και θα πρεπει να υπαρχει,ειδικα αν θελεις φυτα και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του.τα φυτα δεν τα αφηνουμε ποτε στα γλαστρακια τους.Τα βγαζουμε απο εκει,βγαζουμε και αυτο το "βαμβακι"που εχουν και τα φυτευουμε στο υποτειθεμενο χαλικι Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε.το οτι κολυμπανε,δεν σημαινει πως ειναι και ευτυχισμενα.και εσυ μεσα σε ενα 2χ2 κελι να ζουσες,θα περπαταγες.ΟΧΙ ομως χαρουμενη Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...Μα για αυτον τον λογο σου δινουμε διαφορες επιλογες.Για να αξιοποιησεις το ηδη εχον και οχι να αγορασεις αλλο μεχρι να μπορεσεις.
Φιλικα.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-12, 12:57
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ αλλα αμα βγαλω το φυτο απο το γλαστρακι και το φυτεψω πως θα καθαρισω μετα το ενυδρειο..??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-12, 13:00
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Περιμετρικα απ τις ριζες..Αν εννοεις για καθαρισμο βυθου...
Η μηπως εννοεις κατι αλλο?
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-12, 13:06
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Οταν το καθαριζω βγαζω τα παντα απο μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-12, 13:09
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες. Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακια και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του. Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε. Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...
Όντως Βάσω, είναι ΠΑΡΑ πολλα αυτα που πρέπει να προσέξεις! Όπως ειπαν και τα υπόλοιπα παιδιά....σε αυτα τα λίτρα, μονο γαριδαδικο μπορεις να φτιάξεις! Ή....με το ζόρι να βαλεις κι εναν μονομαχο!Επίσης αλλαγές...ειδικα με τοσα πολλα ψαρια που εχεις για αυτα τα λιτρα, πρεπει να γινονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ! Το χαλίκι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για ενα ενυδρειο! Που πας ξυπόλητη στα χιόνια??Αν θες τα ψαρια σου να "ζησουν" ευτυχισμενα...παρε ΕΠΙΓΩΝΤΩΣ νεο ενυδρειο! Τουλάχιστον 60-70 λίτρα (για να ψαρια που εχεις)...(και λιγα λεω)...! Ειναι σαν να παρω εγω εσενα και να σε βαλω σε ενα δωματιο με μεγεθος κελιου φυλακης! Θα ησουν ευτυχησμενος??μπαα.. .!

Δεν θελω να το παιξω εμπειρος (γιατι πιστεψε με...δεν ειμαι)..αλλα...απλα θελω να σε βοηθησω να καταλαβεις τα βασικοτερα..!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το καθαριζω βγαζω τα παντα απο μεσα.
Το να καθαριζεις το χαλικι ειναι πολυ ευκολο! Παιρνεις εναν κουβα και σιγα σιγα βγαζεις το χαλικι με τα χερια και τα βαζεις στον κουβα! Μετα το πλενεις (π.χ. με λαστιχο ή στην μπανιέρα)....! Έπειτα το "βραζεις", το αφηνεις για λιγο και το βαζεις ξανα μεσα!!!Τιποτα το δυσκολο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 31-05-12 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-12, 13:10
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ενταξει ευχαριστω για τις συμβουλες θα κανω οτι καλυτερο μπορω.!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-12, 13:16
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

ΔΕΝ πρεπει να καθαριζουμε το χαλικι με την εννοια να το βγαζουμε απ το ενυδρειο.Απλα μια σκουπα βυθου που και που για να απορροφα τα επιφανειακα υπολοιματα.Το χαλικι,οπως και το φιλτρο,αναπτυσσει την δικια του βιολογια και οταν το πλενουμε με τον τροπο που ειπε ο noutsman,καταστρεφουμε ολα τα οφελειμα βακτηρια/μικροοργανισμους που εχουν δημιουργηθει.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-12, 13:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Δεν θελω να το παιξω εμπειρος (γιατι πιστεψε με...δεν ειμαι)..αλλα...απλα θελω να σε βοηθησω να καταλαβεις τα βασικοτερα..!!
-------------------------


Το να καθαριζεις το χαλικι ειναι πολυ ευκολο! Παιρνεις εναν κουβα και σιγα σιγα βγαζεις το χαλικι με τα χερια και τα βαζεις στον κουβα! Μετα το πλενεις (π.χ. με λαστιχο ή στην μπανιέρα)....! Έπειτα το "βραζεις", το αφηνεις για λιγο και το βαζεις ξανα μεσα!!!Τιποτα το δυσκολο![/QUOTE]


η πειρα σου ειναι για να δινεις τετοιου ειδους συμβουλες?
κανοντασ αυτα που λες της κοπελας απλα της σακαταβεις ολο το συστυμα
ασε να μιλανε ποιο εμπειροι .βρασε χαλικι πλυντω απο τη βρυση τι λες τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-12, 14:07
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Εγω φιλε, καθε 6 μηνες, αυτο το πραγμα κανω...!!! Εχω και βεβαια την σκουπα βυθου, αλλά....δεν ξερω αν οντως εχει αποτελεσμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-12, 14:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φιλε, καθε 6 μηνες, αυτο το πραγμα κανω...!!! Εχω και βεβαια την σκουπα βυθου, αλλά....δεν ξερω αν οντως εχει αποτελεσμα!!!
Λαθος τακτικη ... η σκουπα βυθου ειναι πιο καλη αρκει να ρουφαει τα επιφανειακα ... να μην ανακατευει το χαλικι ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-12, 14:18
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Σοβαρα???Thanks..! Αυτο δεν το ηξερα...! όμως...τωρα (στο καινουριο ενυδρειο) θα βαλω χαλίκι....πολύ λεπτο! Σαν αμμος ενα πραγμα! Αυτο δεν θα το ρουφαει η σκουπα οταν κανω καθαρισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα κρατας τη σκουπα βυθου λιγο πιο ψηλα ωστε να μη ρουφαει αμμο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-12, 14:35
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

α!χαχαχαχα...οκ! Ευχαριστωκαι παλι !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-05-12, 14:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες. Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακια και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του. Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε. Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...
βασω,ο τροπος που μας περιγραφεις,καθως και οι συνθηκες,διακοσμος κλπ ειναι τελειως λαθος.
σε ενα μεγαλο ενυδρειο,οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου επιβαλλονται,ενω σε ενα τοοσο μικρο,πρεπει να ειναι συχνοτερες!!
το υποστρωμα πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει γιατι κατοικείται απο βακτηρια και αυτο!!
τα φυτα οπωσδηποτε φυτεμα!
το χαλικι δεν το βγαζουμε απο το ενυδρειο και ουτε το ανακατευουμε ποτε,καθως σηκωνει αμμωνια!!
ο σωστος καθαρισμος βυθου ειναι πολυ πιο απλος και λιγοτερο σχολαστικος απο οσο φανταζεσαι:
απλα βαζεις πανω απο το χαλικι την σκουπα και τραβας νερο!

τωρα για τα λιτρα σου ειπαμε..
ειναι εντελως ακαταλληλα για γκαπυ και οποιοδηποτε αλλο ψαρι...
βαλε τις γαριδες που λες και βγαλε ολα τα αλλα!!
δεν θα αντεξουν για πολυ!εχεις ηδη χασει ψαρια...

φιλικα!

ΥΓ:και μια παρακληση:

ας μην προτεινουμε αλλο μονομαχους σε 10 και 15 λιτρα!
δεν ειναι αρκετα!!!
και δεν ειναι τοσο απλο ψαρι οσο φανταζεται ενας αρχαριος!
με την ενοια οτι θελει διαφορετικο νερο απο αυτο του δυκτιου κλπ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-05-12, 16:00
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

σκεψου ομως,το οτι απ το να πεθανει σε ενα ποτηρακι 100 γραμμαριων νερο,ειναι χιλιες φορες καλυτερο να ζησει την υπολοιπη ζωη του σε ενα εστω 15-20αρι ενυδρειο...με αυτη την λογικη το προτεινα
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
συμβουλεσ για κοι thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-03-08 16:49
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57
συμβουλες??? prodigy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 58 07-11-06 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08338 seconds with 13 queries