Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-16, 16:42
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Ερώτηση για φίλτρο

Καλησπέρα σας. Σχετικά νέος στο χομπυ.Σήμερα πηρα ενα 60αρι ενυδρείο που είχε το φιλτρο της φωτογραφιας!! Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι μπορω να κανω κατι καλυτερο περα απο τα σφουγγαρακια που εχει ( απο διαβασματα που εχω ριξει εχω δει για ελαφροπετρα) η αυτα ειναι αρκετα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-16, 17:15
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλως ορισες Κωστα.
Πες μας λιγο τι σκεφτεσαι απο ψαρια...
Δυσκολο ομως το βλεπω να "τραβηξει" το φιλτρακι σε 60λιτρα ,μαλλον θα χρειαστεις κατι αλλο.
Η ελαφροπετρα ειναι μια χαρα,αλλα στο συγκεκριμενο δεν μπαινει ουτε μια χουφτα οπως το βλεπω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-16, 17:34
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ορισες Κωστα.
Πες μας λιγο τι σκεφτεσαι απο ψαρια...
Δυσκολο ομως το βλεπω να "τραβηξει" το φιλτρακι σε 60λιτρα ,μαλλον θα χρειαστεις κατι αλλο.
Η ελαφροπετρα ειναι μια χαρα,αλλα στο συγκεκριμενο δεν μπαινει ουτε μια χουφτα οπως το βλεπω
Να Βγάλω δηλαδη το μαυρο σφουγγαράκι και στην θέση του να βάλω ελαφρόπετρα?
Τωρα απο ψάρια η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω καθόλου τι θα βάλω.. Θέλω να ψάξω τι μπορώ να βάλω μέσα με αυτα τα λίτρα που έχω.Ίσως σκαλάρια γιατί έχω γνωστό που του γεννανε συνέχεια(δεν έχω ψάξει βέβαια αν μπορώ να τα βάλω). Όπως και να έχει αν μπούνε ψάρια θα τα βάλω μετα απο το καλοκαίρι λογω ζέστης και λόγω άστρωτου ενυδρείου.

Έχω και ένα 20λτ ενυδρείο που έχω μέσα κάποια φυτά και γαρίδες και σίγουρα θα μεταφέρω κάποια απο τα φυτά στο μεγάλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-16, 17:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω. Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ενα αλλο μεγαλυτερο για τα λιτρα σου με χωρο για υλικα. Καλη περιπτωση ειναι αυτο το εσωτερικο. Το βασικοτερο ειναι, ομως, τι εχεις σκοπο να φιλοξενησεις στο ενυδρειο, για να εχεις και αναλογο φιλτρο.

Αυτο μπορεις να το εχεις ως backup. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το συγκεκριμενο, ειναι να κοψεις το σφουγγαρι και να βαλεις στη θεση του βιολογικο υλικο (πχ siporax mini ή κλασικο siporax). Αλλα θα ειναι πολυ λιγο, ακομα και για ενα μονομαχο μεσα στο 60αρι.

Υ.Γ. Τα σκαλαρια θελουν μεγαλο ενυδρειο και υψος, δεν ειναι καθολου καλη επιλογη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-16, 17:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Σκαλαρια δεν μπαινουν σε τοσο λιγα λιτρα.
Για μενα οτι ψαρι και να επιλεξεις ,δεν κανει το φιλτρακι...
Εκτος αν γινει γαριδαδικο κι αυτο , η βαλεις 2-3 ψαρια (πχ ενα χαρεμι μονομαχων) και παλι θα ειναι λιγο
Θα ελεγα να επιλεξεις καποιο μικρο εξωτερικο φιλτρο η κρεμαστο( αν στο επιτρεπει το καπακι)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-16, 17:57
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε. Το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμοιο φίλτρο ήταν το πρώτο μου φίλτρο σε ένα 60λιτρο.
Αυτό που είχα κάνει και το είχα κρατήσει για κάνα 2μηνο έτσι, ήταν να βάλω στο πλαστικό δοχειάκι που είχε μεσα τον άνθρακα (βγάλτον έξω) ελαφρόπετρα από έτοιμο ενυδρείο και βαμβάκι απο έτοιμο ενυδρείο.
Από κάτω προς τα πάνω είχα, χοντρό σφουγγάρι, πιο ψιλό μετά, το πλαστικό κουτάκι με ελαφρόπετρα, και τέλος βαμβάκι.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι μπούκωνε πολύ γρήγορα σχεδόν κάθα 10 ημέρες και ήθελε αλλαγή βαμβάκι και καθάρισμα στα σφουγγάρια.
Μετά από 2 μήνες το άλλαξα με ένα εξωτερικό φίλτρο και ησύχασα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-16, 18:00
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυτο φιλε μου δεν κανει για κανενα ψαρακι.δες καλυτερα για καποιο εξωτερικο οπως πχ eheim 2213.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-16, 18:01
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Θα ψαχτώ για κάποιο άλλο φίλτρο. Εσωτερικό όμως γιατι το καπάκι δεν με βολεύει για εξωτερικό.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-16, 18:38
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Γιατί δεν μπαινει το εξωτερικό ? Τι προβλημα έχεις με το καπάκι ?
Με αυτό το φίλτράκι είχα 4 γκάπυ και 4 πλάτυ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-16, 18:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πιθανων θα χρειαζεται τρυπες πισω για να περασουν οι σωληνες του εξωτερικου..δεν βρισκω προβλημα σε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-16, 18:47
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
πιθανων θα χρειαζεται τρυπες πισω για να περασουν οι σωληνες του εξωτερικου..δεν βρισκω προβλημα σε αυτο.
Όπως τα λέει ο Κώστας. Και εγώ είχα ανοίξει τρύπες από πίσω για να μπαίνουν τα μπαστούνια και όλα μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-16, 19:24
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

καλησπέρα συντοπίτη !!!
το φίλτρο στη φώτο πρέπει να έχει ροή 380lt/h οπότε μάλλον είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο. στο δικό μου 60άρι έχω εσωτερικό με 700lt/h κ είναι μια χαρά προς το παρόν αν κ ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά για το συχνό καθάρισμα.
με 15-20 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πιο δυνατό εσωτερικό εκτός κ αν θέλεις να δώσεις κανα 50άρικο κ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με ένα εξωτερικό.
ελαφρόπετρα κ μπόλι μπορώ να σου δώσω αν χρειαστείς
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-16, 19:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γιωργο δεν παιζει ρολο τοσο η ροη ,αλλα το μεγεθος του καδου..
Το 2213 πχ ,που προτεινει ο Κωστας (και υπερκαλυπτει ενα 60λιτρο) γυριζει λιγα λιτρα παραπανω (440λ/ω) ,αλλα εχει και 3 λιτρα καδο.
τα 380λ/ω ειναι μια χαρα για 60λιτρο ,αν ο καδος του ηταν επαρκης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-16, 20:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο δεν παιζει ρολο τοσο η ροη ,αλλα το μεγεθος του καδου..
Το 2213 πχ ,που προτεινει ο Κωστας (και υπερκαλυπτει ενα 60λιτρο) γυριζει λιγα λιτρα παραπανω (440λ/ω) ,αλλα εχει και 3 λιτρα καδο.
τα 380λ/ω ειναι μια χαρα για 60λιτρο ,αν ο καδος του ηταν επαρκης.
+1000
Και 60-100 λιτρα (πραγματικα) να γυριζε η αντλια του, θα εφτανε.
Η χωρητικοτητα σε υλικα ειναι το βασικο ζητουμενο. Και παντα σε σχεση με την ιχθυοφορτωση που θα μπει.
Το φιλτρακι στην αρχικη φωτο με το κουτακι που εχει για βιολογικο υλικο (πχ ελαφροπετρα) δεν ειναι για πολλα πολλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-16, 20:25
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα συντοπίτη !!!
το φίλτρο στη φώτο πρέπει να έχει ροή 380lt/h οπότε μάλλον είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο. στο δικό μου 60άρι έχω εσωτερικό με 700lt/h κ είναι μια χαρά προς το παρόν αν κ ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά για το συχνό καθάρισμα.
με 15-20 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πιο δυνατό εσωτερικό εκτός κ αν θέλεις να δώσεις κανα 50άρικο κ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με ένα εξωτερικό.
ελαφρόπετρα κ μπόλι μπορώ να σου δώσω αν χρειαστείς
Καλησπέρα και σε εσένα συντοπίτη Γιώργο..
Έχω ένα μικρό ενυδρείο που μπορώ να βάλω μπόλι αλλα θα το βάλω αργότερα γιατι έχω στο μυαλό μου να παρω ένα φίλτρο αλλα εσωτερικό γιατι δεν σηκώνει το μπατζετ για εξωτερικό με μια ματια που έριξα.Μπορούμε όμως να γνωριστούμε να μου δώσεις συμβουλές ιδιαίτερα πάνω στις γαρίδες που βλέπω ότι έχεις γιατι εχω 3 γαριδούλες στο μικρό μεσα και έχω διάφορες απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-16, 21:35
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

με μια χούφτα ελαφρόπετρα συντηρώ άνετα βιολογία για 19 endler's άρα φαντάζομαι κ με μισή χούφτα θα μπορεί άνετα να συντηρήσει βιολογία για ένα χαρέμι bettas ή μια αποικία γαρίδες . (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

εγώ το θεώρησα μικρό μιας κ από τα 380lt/h (ονομαστική τιμή) δεν θα μείνουν ούτε τα μισά εφόσον γίνει κ φυτεμένο άρα θα είναι πολύ λιγότερο από την ανακύκλωση που "απαιτείται". (πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος)

κ εγώ νέος είμαι στα ενυδρεία Κώστα αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω όπως μπορώ.
για τις γαρίδες όμως μην νομίζεις ότι ξέρω κ πολλά. κανα μήνα τις έχω κ δε νομίζω ότι περνάνε κ πολύ καλά στο ενυδρείο μου. μόνο τρεις έχω κ εγώ.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-16, 21:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια χούφτα ελαφρόπετρα συντηρώ άνετα βιολογία για 19 endler's άρα φαντάζομαι κ με μισή χούφτα θα μπορεί άνετα να συντηρήσει βιολογία για ένα χαρέμι bettas ή μια αποικία γαρίδες . (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.
Πχ τη βιολογια του ενυδρειου εκτος αυτη τους φιλτρου.
Το ειδος της τροφης και της ποσοτητας κλπ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ το θεώρησα μικρό μιας κ από τα 380lt/h (ονομαστική τιμή) δεν θα μείνουν ούτε τα μισά εφόσον γίνει κ φυτεμένο άρα θα είναι πολύ λιγότερο από την ανακύκλωση που "απαιτείται". (πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Ποση μινιμουμ ανακυκλωση απαιτειται, ξερεις?
Μια φορα τα λιτρα ανα ωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-16, 22:05
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποση μινιμουμ ανακυκλωση απαιτειται, ξερεις?
Μια φορα τα λιτρα ανα ωρα.



πλάκα κάνεις !!!!!!!

όταν έψαχνα για το δικό μου, όλοι οι "οδηγοί" έγραφαν 6-10 φορές ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-07-16, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων


πλάκα κάνεις !!!!!!!

όταν έψαχνα για το δικό μου, όλοι οι "οδηγοί" έγραφαν 6-10 φορές ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση.
Τι σχεση εχει η ιχθυοφορτωση με τη ροη?
-------------------------
Η EHEIM πχ που ειναι πρωτοπορος στη φιλτρανση, γιατι (?) εχει μικρη ροη στα φιλτρα της (και ακομα πιο μκρη πραγματικη) και τεραστιο συγκριτικα καδο?
Δεν θα εχει διαβασει αυτους τους οδηγους μαλλον
Εκτος και αν διαβαζες τα πανω πανω και δεν προσεξες τι εγραφαν οι διαφορες επεξηγησεις των αρθρων.

Μη μπερδευουμε ομως και την επαρκη κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, ουτε την αναγκη καποιων ειδων ψαριων για δυνατο ρευμα, με την ροη του φιλτρου.
Αυτο δεν ειναι δουλεια του φιλτρου (ασχετα αν θελουν καποιοι να το καλυψουν κι αυτο με ενα φιλτρο με πολυ δυνατοτερη ροη απο οτι πραγματικα χρειαζομαστε για τη φιλτρανση - αυτο π.χ. μπορει να ηταν μια επεξηγηση σε καποιο οδηγο αναζητησης φιλτρου)
-------------------------
Το φιλτρο μου πχ, εχει ονομαστικη ροη 1700 λιτρα (η πραγματικη ροη, αναλογα τις συνθηκες μπορει να πεσει και στα 1000-1200 λιτρα).
Αν δεις στο σαιτ της eheim το δινει για ενυδρεια εως και 1200 λιτρα.
https://www.eheim.com/en_GB/products...ssionel-1200XL
Αυτο σημαινει οτι ενα ενυδρειο 1200 λιτρων μπορει να καλυφθει απο τη ροη του φιλτρου .... (αρκει η ιχθυοφορτωση και η ποσοτητα και ειδος τροφης που ριχνουμε, να καλυπτεται απο τα 13.5 λιτρα υλικου που χωραει ο καδος του)
Και η eheim δεν κανει λαθος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-07-16 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-16, 23:20
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

όσο περισσότερη αμμωνία παράγεται τόσο πιο γρήγορα θα πρέπει να περνάει μέσα από το φίλτρο. κάνω λάθος ?
οι οδηγοί είναι για τους αρχάριους οπότε ούτε η EHEIM ούτε εσύ τους έχετε ανάγκη. εγώ πάντως διάβασα όσους βρήκα από πάνω μέχρι κάτω. στο υπόμνημα του GAB γράφει για 3 φορές.
τι εννοείς ότι η κυκλοφορία του νερού δεν έχει σχέση με την ροή του φίλτρου ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-07-16, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατσε γιατι εβαλε γκολ η πορτογαλια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-07-16, 23:34
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε γιατι εβαλε γκολ η πορτογαλια
επιτέλους
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-16, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λοιπον σε ενα ενυδρειο ο μινιμουμ ρυθμος ανακυκλωσης ειναι μια φορα την ωρα.
Το βασικο που μας ενδιαφερει ειναι να εχουμε την απαραιτητη επιφανεια σε βιολογικουλικο για να φιλοξενηθει η απαραιτητη βιολογια που χρειαζεται η ιχθυοφορτωση.
Ο ρυθμος της ροης ειναι δευτερευον.
Πχ με τρελλη ροη και με λιγοτερα υλικα απο οτι χρειαζονται δεν κανεις φιλτρτανση.
Με τα απαραιτητα υλικα και με μινιμουμ ροη νερου, εχεις αποτελεσμα.

Απο εκει και μετα η προταση που διαβασες στο gab (τρεις φορες την ωρα) ειναι μια καλη γενικως προταση που καλυπτει τις περισσοτερες των περιπτωσεων και συμφωνω με αυτην
Ο καθενας κοιταζει και τις ιδιαιτεροτητες και αναγκες του ενυδρειου του και προχωρει.
Οχι να παμε ομως και στην υπερβολη.
Δεν ειπαμε οτι ειναι κακο να υπερβαλουμε στην φιλτρανση.
Αλλα οχι να περναμε στον αναγνωστη, οτι δεν γινεται αλλιως.
Οταν διαβασα την προταση οτι ενα φιλτρο με ροη 380lt/h είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο εξεπλαγην.
6 φορες ονομαστικα και ας πουμε εστω 3 φορες πραγματικα, ειναι ο ρυθμος ανακυκλωσης των λιτρων του ενυδρειου.
Ξεπερνα κατα πολυ το μινιμουμ που ειναι μια φορα.
Λογικα καλυπτει ενα νορμαλ ενυδρειο και ειναι και μεσα στα πλαισια της προτασης του φορουμ.
Κοιταμε λοιπον μονο τη χωρητικοτητα σε υλικα, αν επαρκει.
Βαση της χωρητικοτητας του φιλτρου λοπον της φωτο, η ροη θα ελεγα οτι ειναι και υπερβολικη.
Κι αυτο γιατι τα υλικα που χωρανε στο φιλτρακι ειναι τοσο λιγα, που τα ψαρια που μπορει να καλυπτει ειναι για μικροτερο ενυδρειο απο 60 (βαση της μεγαλης ιχθυοφορτωσης που συνηθιζουν να βαζουν οι περισσοτεροι στα ενυδρεια τους)
Για ελαφρια ιχθυοφορτωση ομως σε 60 λιτρα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει.

Εδω περισσοτερα.
http://biofilters.com/websize.htm
Παράθεση:
Decide on the amount of water that will flow through the biofilter.. One way to look at water flow is to calculate how long it will take for all of the water in the culture tank will pass through the filtration system. A very slow system might recirculate all of the water in 12 hours. A very fast system might recirculate all the water in 5 min. A good starting point for a lightly loaded system might be a 1 hr. turnover time. In other words, all the water in the tank is passed through the filter in 1 hour. For example, a 5000 gallon tank would need a flow rate of 5000 gallons per hour or 83 GPM.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-16, 00:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

και δεν τον μπορω καθολου τον ronaldo
στο θεμα μας

3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου , ειναι ενας καλος μπουσουλας και μια καλη επιλογη (για την αντλια)
οπως ειπε κι ο Σπυρος ομως ,οχι αναγκαια...
απο κει και περα αν απαιτουν τα ψαρια σου να εχεις δυνατοτερο ρευμα (πχ αφρικανες) , επιλεγεις αν θελεις να ξεμπερδεψεις με μια πριζα ή δυο
και εννοω ή βαζεις κυκλοφορητη ή διαλλεγεις φιλτρο με μεγαλυτερη ροη...
δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να παρεις ενα φιλτρο που να γυριζει 2000 λ/ω
Τα παντα ομως εχουν σχεση με το ειδος και τον αριθμο των ψαριων.
για 6 και 10 φορες , πρωτη φορα ακουω παντως... μηπως μιλουσαν για reef?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-16, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το βασικο λαθος λοιπον ειναι η μεγαλη ιχθυοφορτωση.
Αυτο μας κανει να ζηταμε μεγαλυτερο φιλτρο με μεγαλυτερη ροη με καλυτερα υλικα με με με με.
Ολα υπερβολικα, για να μπορει να καλυπτει τα πολλα ψαρια που βαζουμε στα ενυδρεια μας.
Αυτο ομως δεν ειναι ο κανονας. Αυτο ειναι το λαθος.
Σε ολα υπερβολη ..... εκτος απο τα λιτρα του ενυδρειου?
Το νορμαλ δεν ειναι αυτο ομως.
Το νορμαλ θα μπορουσε να ειναι αυτο που λεει o καθε σοβαρος κατασκευαστης φιλτρων.
Πχ φιλτρο με 1700 ονομαστικη ροη για ενυδρειο 1200 λιτρων.
Θα το εκανε κανεις?
ΟΧΙ.
Γιατι?
Γαιτι θα εβαζε στα 1200 λιτρα ενυδρειο, ψαρια που ειναι για 5000 λιτρα ενυδρειο.
Τον κατασκευαστη ομως δεν τον νοιαζει τι π@π@αρια θελει να κανει ο καθενας στο ενυδρειο του.
Αυτο που τον νοιαζει ειναι να πει το μαξιμουμ μεγεθος ενυδρειου που μπορει να καλυψει η αντλια του φιλτρου του (δλδ μια φορα τουλαχιστον τα λιτρα του ενυδρειου), τη χωρητικοτητα του φιλτρου και την δυναμη που εχει η αντλια να σηκωνει ψηλα το νερο (μανομετρικο) και να ειναι καλυμμενος σαν εταιρεια.

Αν θελετε να κανετε υπερβολες καντε τες στα λιτρα του ενυδρειου ... και μη βαζετε καθολου φιλτρο αμα λαχει.
Βαλτε σε 60 λιτρα φυτεμενο, ενα μονομαχο, ταιζετε τον πλουσια και μη βαζετε καθολου φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-16, 00:32
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.

συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-07-16, 00:38
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.

συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?
Στο μυαλο μου εισαι!!! Διαβαζα με ενδιαφερον τα παραπανω και ημουν ετοιμος να ρωτησω

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-07-16, 00:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?
Απαντησα πιο πανω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαση της χωρητικοτητας του φιλτρου λοπον της φωτο, η ροη θα ελεγα οτι ειναι και υπερβολικη.
Κι αυτο γιατι τα υλικα που χωρανε στο φιλτρακι ειναι τοσο λιγα, που τα ψαρια που μπορει να καλυπτει ειναι για μικροτερο ενυδρειο απο 60 (βαση της μεγαλης ιχθυοφορτωσης που συνηθιζουν να βαζουν οι περισσοτεροι στα ενυδρεια τους)
Για ελαφρια ιχθυοφορτωση ομως σε 60 λιτρα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει.
--------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.
Η κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο μπορει μεν να καλυφθει με ενα φιλτρο με μεγαλυτερο ροη, αλλα δεν ειναι πανακεια για ολες τις περιπτωσεις.
Το φιλτρο αυτο ισως καιει πολυ ρευμα συγκριτικα με το αποτελεσμα που θα ειχαμε με ενα (ή και περισσοτερους) αναλογο κυκλοφορητη, που θα στοχευει και πιο ευκολα εκει που πρεπει.
Η αεραντλια δεν εχει σχεση. ειναι για οξυγονωση. Μιλαμε για κυκλοφορητη, Wave maker, τετοια πραγματα.
Καθε ενυδρειο (στησιμο, ειδος ψαριων κλπ), εχει τις δικες του απαιτησεις και ιδιαιτεροτητες.
Δεν καλυπτονται ολα με μια γενικοτητα. Για αυτο δεν υπαρχει και κανονας. Ή μαλλον υπαρχουν καποιοι κανονες (μπουσουλες) αλλα εχουν και πολλες εξαιρεσεις.
Ιδιως οταν καποιος ψαχνει το καλυτερο αποτελεσμα με το μικροτερο κοστος εξοπλισμου και καταναλωσης, οσα περισσοτερα γνωριζει, τοσο καλυτερα κανει τη δουλεια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-07-16, 00:37
KwstakisII Ο χρήστης KwstakisII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το ποστάρω εδώ.
Έχει κανένας άποψη για το φίλτρο Aquael Turbo Filter 500.
Ή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο στα χρήματα που το βρήκα(25 ευρω).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-07-16, 01:00
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstakisII Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το ποστάρω εδώ.
Έχει κανένας άποψη για το φίλτρο Aquael Turbo Filter 500.
Ή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο στα χρήματα που το βρήκα(25 ευρω).
Το χρησιμοποιούσα μέχρι πολύ πρόσφατα σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, θεωρώ πως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για φίλτρο johnyd Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-04-12 14:59
Ερώτηση για φίλτρο. nkarytia Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-04-09 08:48
Ερώτηση για το φίλτρο Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 16-09-07 10:51
Mια ερώτηση για φίλτρο aggelos_a Αρχάριοι γλυκού νερού 1 20-08-07 17:16
Ερώτηση για φίλτρο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 09-03-07 20:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09761 seconds with 13 queries