Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-10-15, 13:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Έτσι όπως είναι το σχέδιο και με γυαλί και σιλικόνη δείχνει να γίνεται που είναι και καλύτερο υλικό.


Τώρα αν πω ότι ακόμα δεν κατάλαβα τι κάνει το συγκεκριμένο φίλτρο περισσότερο απ οποιοδήποτε μηχανικό (πχ απλό σφουγκαρι) θα με πείτε χαζό?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-10-15, 14:14
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ ;
Πόσο δύσκολο θα σου ήταν να το φτιάξεις μόνος σου με πλεξι ;
(Με τι άλλο υλικό θα έλεγα εγώ ; )
Οταν ειπα δύσκολο δρόμο κατι τέτοιο ειχα στο μυαλό μου να φτιάξω ενα κουτί οπως το θελω και να το βάλω μεσα σε αυτο που εχω για την περίπτωση διαρροής η ξεκολλήματος απο την πίεση σε περίπτωση που βουλώσει και γεμίσει νερό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι όπως είναι το σχέδιο και με γυαλί και σιλικόνη δείχνει να γίνεται που είναι και καλύτερο υλικό.


Τώρα αν πω ότι ακόμα δεν κατάλαβα τι κάνει το συγκεκριμένο φίλτρο περισσότερο απ οποιοδήποτε μηχανικό (πχ απλό σφουγκαρι) θα με πείτε χαζό?
Αυτο που κανει περισσότερο ειναι οτι ως ενα σημείο αυτοκαθαρίζεται και αυξανει την περιοδο καθαρισμου
Στα σφουγγαρια σε λιμνη ειναι μαρτύριο το καθάρισμα ασε που θελουν πολυ συχνο καθάρισμα σχεδον καθε βδομάδα και αλλαγη καθε 6 εως 12 μηνες γιατι η μακα που ποιανουν μεσα με τον καιρο δεν βγαινει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 29-10-15 στις 14:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-10-15, 14:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ειπα δύσκολο δρόμο κατι τέτοιο ειχα στο μυαλό μου να φτιάξω ενα κουτί οπως το θελω και να το βάλω μεσα σε αυτο που εχω για την περίπτωση διαρροής η ξεκολλήματος απο την πίεση σε περίπτωση που βουλώσει και γεμίσει νερό
Αν κολληθεί σωστά μη φοβάσαι, ούτε θα σπάσει ουτε θα ξεκολλήσει, το πολύ το πάνω μέρος να κάνει κουρμπα, αλλά και αυτό λύνεται, ο πάτος θε πάθει ποτέ τίποτα, τα 30 εκατοστά είναι λίγα.
Και δεν χρειάζεται να πας σε παχυ πλέξι, με 3αρι γίνεται μια χαρά
Αν χρειαστείς κάτι ρώτα με
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-10-15, 14:31
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κύβος από Plexiglass πάχους 3 χιλ με διαστάσεις 30χ30χ30 τιμή .... 30¤
Πολλά τριάρια :P

http://www.roussosepigrafes.gr/plexi...-kivoi-05.html



Αντί για να βρεις κουτί με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν μπορείς να προσαρμόσεις την σήτα σε κουτί? Είναι δύσκολο να κοπεί η σήτα στις διαστάσεις ενός κουτιού που μπορείς να έχεις έστω και αν αυτό είναι κωνικό?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-10-15, 20:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύβος από Plexiglass πάχους 3 χιλ με διαστάσεις 30χ30χ30 τιμή .... 30¤
Πολλά τριάρια :P

http://www.roussosepigrafes.gr/plexi...-kivoi-05.html



Αντί για να βρεις κουτί με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν μπορείς να προσαρμόσεις την σήτα σε κουτί? Είναι δύσκολο να κοπεί η σήτα στις διαστάσεις ενός κουτιού που μπορείς να έχεις έστω και αν αυτό είναι κωνικό?
Σίγουρα μπορει να κοπεί το πρόβλημα, τουλαχιστον για εμενα, ειναι το (ραφι -υποδοχη ) που θα την κρατά στην θέση της και να της δωσει την καμπυλη γιατι στα ετοιμα υπαρχει βαση πανω στην οποια ειναι ενσωματωμένη η σιτα για την ακρίβεια η σιτα πατά πανω σε μικροσκοπικούς κωνους απο οτι διάβασα αν προσέξεις η σιτα στα έτοιμα εχει κάποιο παχος δεν ειναι απλα ενα φύλο σιτας
Σε ευχαριστώ για το link θα το φτιαξω οπως οπως για αρχή να δω αν αξίζει τον κοπο αν παει καλα μετα θα παραγγείλω κουτι πλεξι στις διαστάσεις που θελω
δέχονται και παραγγελία λέει το site θα το φτιαξω τώρα πρόχειρα για να μου φυγει το μερακι αλλα αν δεν περάσει το ζόρι του καλοκαιριού με την αλγη και την σκονη που ριχνει ο αερας στην λίμνη δεν μπορείς να βγάλεις σίγουρο συμπέρασμα και να επενδύσεις λεφτά
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04214 seconds with 13 queries