Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-13, 03:36
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή Ξύλινο η γυάλινο??

Καλησπέρα,θέλω να συζητήσουμε ένα θέμα που το ψάχνω τελευταία....τι πιστεύεται θα ήταν καλύτερο και πιο καλα μονωμενο ενυδρειο απο απώλειες θερμότητας?ενα ξύλινο ενυδρειο?η ενα ενυδρειο απο γυαλί που που θα ήταν χωνευτο μέσα σε ντουλάπι στο οποίο θα υπήρχε φελιζολ?δηλαδη γυαλί,φελιζολ και απο έξω ντυμένο με ξύλο??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-13, 06:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το γυαλι ειναι θερμοαγωγιμο ενω το ξυλο θερμομονωτικο οποτε η δευτερη περιπτωση ελαχιστα θα προσφερε το γυαλι και παλι θα στηριχθεις στο ξυλο και στο φελιζολ.
Το φελιζολ βεβαια ειναι κι αυτο αριστο μονωτικο οπως και το ξυλο, οποτε η θερμοαπαγωγη και στις δυο περιπτωσεις προχειρα και χωρις καποια ιδιεταιρη μελλετη μοιαζει να ειναι πανω κατω η ιδια (αν και εφ οσον βεβαια το φελιζολ καλυπτει το 100% της επιφανειας που θα καλυπτε το ξυλο).
Τωρα αν θεωρητικα ψαξουμε τραβηγμενα τις λεπτομερειες, συμφωνα μετο μυηδενικο νομο της θερμοδυναμικης το ζεστο ειναι που προσπαθει να εξισορροπισει προς το κρυο κι οχι το αντιθετο οποτε ΙΣΩΣ -χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος- η υπαρξη του γυαλιου στη δευτερη περιπτωση να λειτουργει επιβραδυντικα στην "ταση για εντροπια" (οπως πχ λειτουργει το λαδι στα καλοριφερ λαδιου) αλλα αυτο ακουγεται τοσο τραβηγμενο απο τα μαλια που μονο θεωρητικη αξια εχει (οση αξια εχει στον πραγματικο κοσμο το να βρουμε πχ το δεκατο δεκαδικο πανω σε μια μελλετη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-13, 08:14
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Βασικά από τη στιγμή που θα έχεις το μπροστινό γυαλί εκτεθημένο, η θερμότητα θα μπαινοβγαίνει από εκεί και από το καπάκι, οπότε δε νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά έτσι. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Το σπίτι μου έχει 3 εξωτερικούς τοίχους με μονωμένα παράθυρα, εκτός από μία πόρτα η οποία είναι παλιού τύπου και μπάζει. Το σπίτι όλο είναι ζεστό και μια χαρά, εκτός από το δωμάτιο με την μη μονωμένη πόρτα το οποίο είναι ολοπάγωτο!!! Έτσι λοιπόν από αυτή την εμπειρία μου υποθέτω ότι δε θα κάνει κάποια μεγάλη διαφορά στο ενυδρείο το να το μονώσεις από το πλάι και πίσω. ίσως αν έβαζες διπλά τζάμια σε όλο το ενυδρείο να έκανε διαφορά!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-13, 17:25
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

επιδι εχω και εγω σκεψη για ξιλινο λογο οικονομιας....

θα πω ενα παραδειγμα και θα μου πειτε αμα ειμαι λαθος?


αμα σκεφτουμε οτι το ενυδρειο ειναι 1μ*1μ*1μ και με ανοιχτο το πανω μερος λογο του κρεμαστου φωτιστηκου.

αμα υπολογισουμε οτι τα τετραγωνικα που ειναι εκτεθιμενα ειναι 5τμ μπρος,πισω,πανω,δεξια,αριστερα.

και εμεις μονοσουμε με μονοτικο φελιζολ τα 3τμ πισω δεξια αριστερα. δεν θα εχουμε εξικονομηση ενεργιας 60%?

τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-13, 19:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?

Aυτονοητο ειναι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-13, 20:44
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
επιδι εχω και εγω σκεψη για ξιλινο λογο οικονομιας....

θα πω ενα παραδειγμα και θα μου πειτε αμα ειμαι λαθος?


αμα σκεφτουμε οτι το ενυδρειο ειναι 1μ*1μ*1μ και με ανοιχτο το πανω μερος λογο του κρεμαστου φωτιστηκου.

αμα υπολογισουμε οτι τα τετραγωνικα που ειναι εκτεθιμενα ειναι 5τμ μπρος,πισω,πανω,δεξια,αριστερα.

και εμεις μονοσουμε με μονοτικο φελιζολ τα 3τμ πισω δεξια αριστερα. δεν θα εχουμε εξικονομηση ενεργιας 60%?

τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?


καλυτερη μονωση θα εχεις αλλα οχι 60%, ισως καταφερεις να πιασεις το 20-25%
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-13, 21:55
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερη μονωση θα εχεις αλλα οχι 60%, ισως καταφερεις να πιασεις το 20-25%
μπορεις να μου το τεκμιριοσεις σε παρακαλω!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-13, 22:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια ασχετα με ποσοστα και τα σχετικα που χρειαζεται πολλες μετρησεις και πολυ καιρος για να κανεις ενα σωστο τεστ συγκρισης....
το ξυλινο ειναι παρα πολυ πιο οικονομικο απο ενα γυαλινο.
τα εχουμε πει σε αμετρητα, ποστ τα πως και τα γιατι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-13, 22:44
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Θαναση εδω λεμε για ενυδρειο που δεν θα εχει καθολου καπακι, απο το καλυτερο μονωτικο να ειναι οι υπολοιπες 5 πλευρες, οι απωλειες θερμοκρασιας απο την επανω μερια θα ειναι τεραστιες. ισως και τα ποσοστα οικονομιας που εγραψα να ειναι μεγαλα.
Σακη σκεψου μια πισινα με φουλ μονωση στις 5 πλευρες και ανοιχτη απο πανω, πως μπορει να μην εχει τεραστιες απωλειες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-13, 22:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαναση εδω λεμε για ενυδρειο που δεν θα εχει καθολου καπακι,

αν ξαναδιαβασεις (θελει και λιγη αποκωδικοποιηση οπως ειναι γραμμενο) το μυνημα θα δεις πως προσπαθει να συγκρινει ενα ενυδρειο με φελιζολ παντου χωρις καπακι, με ενα ξυλινο που εχει και καπακι κι απ ολα αλλα μπροστα θα εχει γυαλι (οπως να χει το γυαλι οκ, δεν ειναι ο καλυτερος μονωτης του κοσμου αλλα δε συγκρινεται με το κενο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-13, 23:18
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

αν εχει καπακι τοτε αλλαζουν πολυ τα δεδομενα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-13, 10:12
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το ξύλο είναι καλύτερο θερμομονωτικό από το γυαλί. Αλλά δεν πλησιάζει καν τα θερμομονωτικά υλικά. Χάνει περίπου 4 φορές λιγότερη θερμότητα από το γυαλί και 5-8 φορές περισσότερη θερμότητα από το φελιζολ/διογκωμένη πολυστερίνη.

Ακόμα και μία πλευρά να θερμομονώσουμε έχουμε διαφορά. Εγώ σε ενυδρείο 240 καθαρων λίτρων , σε μη θερμαινόμενο σπίτι το χειμώνα (θερμοκρασίες σπιτιού 12 βαθμούς), ο θερμοστάτης των 250 watt δεν έφτανε και το ενυδρείο είχε 23 βαθμούς αντί 26, παρόλο που έκαιγε συνεχώς! Έβαλα 3 πόντους φελιζόλ στην πίσω όψη και μετά έφτανε τους 26 άνετα και χωρίς να ανάβει και συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μάλλον Bloat komori Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 08-05-12 12:05
Γυάλινο ή ακρυλικό ενυδρείο...;;; Blokatos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 12-07-10 13:42
"Γυάλινο κουτί" VipeR Γλυκό νερό - Γενικά 11 13-06-10 10:13
Πλαστικό ή γυάλινο? panagiotis265 Bettas 20 31-03-08 17:55
Γυάλινο ψάρι? πλυμμήρας Γλυκό νερό - Γενικά 10 08-01-08 21:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04812 seconds with 13 queries