Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-12, 17:00
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή μεγαλο προβλημα τα φωτα σας

Παιδια εχω τρομερο προβλημα στο ενυδρειο μου 720 λιτρα θαλασσινο.Πεθαινουν τα ψαρια μου και δεν ξερω τον λογο..Στην αρχη τα chromis τωρα ο αυτοκρατορας και ο bicolor .δεν ξερω τι να κανω το ενυδρειο εχει αδειάσει.
Προσφατα εκανα σαμπ και εβαλα καινουργιο σκιμμερ shorty campact aqua medic το λεω πληροφοριακα αν φταίει αυτο γιατι απο τοτε που εβαλα το σκιμμερ εγιναν ολα αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-12, 21:01
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Κάνε τέστ, πρώτα, και δες τις παραμέτρους του νερού σου. Η χημεία είναι το Α και το Ω. Πες μας κι εμάς, για να μπορέσουμε να εκφέρουμε καποια γνώμη.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-12, 23:30
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

αυτην την στιγμη δεν εχω τεστακια εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου το ph μου ειναι σταθερο ασβεστιο μαγνησιο σταθερα.αλλα τεστακια δεν εχω..\
ερωτηση" εχω και μια εφιλια μεσα αν ειχα αλλαγες στις παραμετρους δεν θα ηταν η πρωτη που θα επιρεαζοταν?
και κατι ακομα σε ενα μικρο μερος του σκιμμερ υπαρχει βενζινοκολα μπορει αυτο να μου εκανε την δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-12, 14:36
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Θα πρέπει να μετρήσεις, τουλάχιστον, και τα νιτρικά.Τί νερό χρησιμοποιείς; Όσο για τη βενζινόκολλα, η αλήθεια είναι ότι κακώς υπάρχει γιατί είναι τοξική. Στη θέση σου, ακόμα κι αν δεν είναι αυτή που σου δημιούργησε το πρόβλημα, θα την αφαιρούσα και θα ξαναέκανα την κόλληση με μία μη τοξική κόλλα.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-02-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι περισσοτερες κοινες ασθενειες εμφανιζουν καποια ορατα στυμπτωματα...
αν δεν εχεις...τοτε λιγα σεναρια απομενουν που εξηγουν μαζικους θανατους.
δηλητηριαση - εχεις ενεργο ανθρακα?? το γεγονος οτι ολα αρχισαν οπως λες οταν εβαλες το σκιμερ και οτι στο σκιμερ υπαρχει βενζινοκολλα με οδηγει στο να αποδωσω εκει οτι συνεβη....
που αλλου να παει το μυαλο μου? στην οξυγονωση?? οξυγονωνεται αρκετα το νερο??
τις παραμετρους σου φυσικα και πρεπει να τις μετρησεις με τεστ να δεις που εισαι...αλλα και στο θεο να πανε τα νιτρικα δε σκοτωνουν μαζικα ...
δεν εχει μεινει κανενα ψαρι??
αν υπαρχουν ψαρια, θα εβαζα και παλι το παλιο σκιμμερ να απομακρυνω τη βενζινοκολλα....θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου να διωξω αρκετη απο το νερο (δε ξερω κατα ποσο αφηνει καταλλειπα στο νερο ) και θα εβαζα καινουριο αλλα και περισσοτερο σε ποσοτητα ανθρακα.
αν σταματουσαν οι θανατοι..θα ημουν σχεδον βεβαιος οτι οφειλονταν εκει...

υ.γ. πως στο καλο σου ηρθε να βαλεις βενζινοκολλα?? τι ηταν αυτο που δε θα μπορουσε να κολλησει με σιλικονη??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-12, 11:56
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

σημερα πεθανε και ο ενας απο τα δθο clownfish που ειχα.εκανα λαθος που εβαλα βενζινοκολα αλλα δεν πρεπει να φταιει αυτη..το σκιμμερ μηπως τα ζαλιζει γιατι ειναι πολυ δυνατο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-12, 12:16
jimsko Ο χρήστης jimsko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εχω τρομερο προβλημα στο ενυδρειο μου 720 λιτρα θαλασσινο.Πεθαινουν τα ψαρια μου και δεν ξερω τον λογο..Στην αρχη τα chromis τωρα ο αυτοκρατορας και ο bicolor .δεν ξερω τι να κανω το ενυδρειο εχει αδειάσει.
Προσφατα εκανα σαμπ και εβαλα καινουργιο σκιμμερ shorty campact aqua medic το λεω πληροφοριακα αν φταίει αυτο γιατι απο τοτε που εβαλα το σκιμμερ εγιναν ολα αυτα
Φίλε ραφαηλ10 το είχα πάθει παλιότερα όταν είχα θαλασσινό, είναι κατα 90% τα νιτρικά όπως σου είπε και ο freediver .
Η καλύτερη λύση χωρίς πλάκα είναι να το κάνεις γλυκό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-12, 12:21
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

φιλε μου τ θαλασσινο δεν το αλλαζω..
το θεμα ειναι πως αν ειχα νιτρικα το πρωτο πραγμα που θα πέθαινε θα ηταν η εφιλια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-12, 15:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η λεξη βενζινοκολα τι σου λεει? κοιτα τη συσκευασια της καπου θα γραφει οτι ειναι τοξικη. συμφωνω με τον πανο-αλεξ/πολις, γιατι δεν χρησιμοποιησες σιλικονη? εγω ριχνω ευθυνες 99,9% στην κολα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-12, 15:46
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
η λεξη βενζινοκολα τι σου λεει? κοιτα τη συσκευασια της καπου θα γραφει οτι ειναι τοξικη. συμφωνω με τον πανο-αλεξ/πολις, γιατι δεν χρησιμοποιησες σιλικονη? εγω ριχνω ευθυνες 99,9% στην κολα.
+1000
συμφωνω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-12, 17:36
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.εβγαλα την βενζινοκολα(λαθος μου που την εβαλα)..θ σας ενημερώσω αυριο για νεοτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-12, 17:40
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τσαμπα εχασες τα ψαρια σου, μεγαλο λαθος και πολυ απερισκεπτη κινηση η βενζινοκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-12, 18:42
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimsko Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι κατα 90% τα νιτρικά
Ημαρτον. Μη γράφουμε αβίαστα πράγματα. Τα νιτρικά πρέπει να απογειωθούν για να σκοτώσουν τα ψάρια και τότε πάλι ίσως.

Οταν βάζεις μεγάλα ψάρια στο ενυδρείο πρώτα ΙΜΗΟ πρώτα φροντίζεις να έχεις τεστάκια που να πιστοποιούν την καθαρότητα του νερού δηλαδή ORP , αμμωνία και νιτρίτη.
Ασβέστιο, μαγνήσιο, alkalinity τα βάζεις αν πραγματικά έχεις ενυδρείο με μπολικα κοράλια που τα τραβάνε. ΙΜΗΟ αν θέλεις μεγάλα αγγελόψαρα πάρε μανιτάρια και μόνο αυτά.

φίλε Ραφαήλ 10 εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κολυμπάς στα βαθιά χωρίς να έχεις μάθει καλά κολύμπι. Το πολύ καλό skimmer μπορεί να "στεγνωσει" το νερό από θρεπτικές ουσίες και να μην μπορούν να τραφούν τα κοράλια. Δεν θα επηρεάσει ψάρια. Διάβασε και ενημερώσου λίγο περισσότερο πριν ξαναγεμίσεις το ενυδρείο. Δεν το λέω να σε προσβάλω αλλά "βλέπω" να πονάς τα ζωντανά σου και με λίγες περισσότερες γνώσεις θα τα κρατήσεις για χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-12, 21:12
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

εχεις δικαιο φιλε μου καλα το καταλαβες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-12, 15:51
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πιστεύω να μη κόλλησες το sump με βενζινόκολλα...
Κρίμα τα ψαράκια ρε γαμώτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-12, 18:31
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

οχι δυο σταγωνες βενζινοκολα εβαλα..τωρα πρεπει να αγορασω 25 κιλα αλατι και τεστακια..να κανω ολικη αλλαγη νερου η οχι?επισης υπαρχει καμια πιθανοτητα να τους πιραξε η τροφη?γιατι απο τοτε που τους δινω αυτην την τροφη τα ψαρια εγιναν ετσι
-------------------------
το δεξι ματι του fox face εχει πρηστεί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 02-03-12 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-12, 18:41
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου.Η σταθεροτητα του νερου και οι παραμετροι καθως και η ρουτινα στο ποσό των νιτρικων εγω θεωρω οτι ειναι η ραχοκοκαλια ενος πετυχημενου ενυδρειου.Σε πρωτη φαση πες μας αν η κολλα εχει επαφη με το νερο?Σε δευτερη φαση μετρα Ph μετρα νιτρικα αλλα και ΑΜΜΩΝΙΑ.Σε τριτη φαση βαλε οσο πιο νωρις μπορεις ανθρακα να μαζεψει ισως καταλοιπα κολλας η αλλο χημικα που ισως μπηκαν στο νερο σου.Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα ψαριου ψαξε να βρεις την αιτια γτ θα ταλαιπωρηθεις ψυχικα και οικονομικα.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα.
Φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-12, 19:07
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

η κολα δεν ειχε επαφη με το νερο την εβαλα αναμεσα σε σολινα και σε αντλια (αν ειχε επαφη θα ηταν πολυ μικρη).επισης αυτο με το πριξημο τον ματιων δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι ασθενια?στις παραπανω ερωτησεις μου μπορει να με απαντησει καποιος..?τεστ δεν εχω εχω μονο ph και ειναι 8.4..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-12, 19:38
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Η κολλα δεν νομιζω να ειναι.Θα ειχες προβλημα μονο εαν την εβαλες σε επαφη με νερο ενω ητανε υγρη.ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.Πρεπει να βρεις αμμωνιας τεστ να δεις τι γινεται.Μπορει να ψοφισε κατι και να γεμισε αμμωνια το νερο μπορει να στρεσαριστηκαν μπορει μπορει μπορει.Συμπληρωσε την φορμα.Θα βοηθησει και αλλους που παρακολουθουν το θεμα σου να σου πουν δυο συμβουλες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-03-12, 21:11
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

To no2 τι το θες?Ανθρακα παρε γρηγορα και βαλε και μετα απο 4 5 μερεες πετα τον και βαλε αλλον.Το νερο θα το πεταξεις ολο?Δεν θα μεινει υπολειμα στον βραχο πανω?Μην βιαζεσαι.Σιγανες κινησεις κανε αλλα σταθερες και σωστες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-12, 01:08
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

το δευτερο ειναι τεστ αμμωνιας δεν θα μ χρειαστει.?.δεν ξερω εσεις τι λετε να κανω ολικη αλλαγη νερου (τον βραχο θα τον βαλω μεσα σε ενα βαρελι με αλατονερο)εβαλα ανθρακα σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-12, 06:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
το δευτερο ειναι τεστ αμμωνιας δεν θα μ χρειαστει.?.δεν ξερω εσεις τι λετε να κανω ολικη αλλαγη νερου (τον βραχο θα τον βαλω μεσα σε ενα βαρελι με αλατονερο)εβαλα ανθρακα σημερα
Ολική αλλαγή νερού δεν υπάρχει λόγος να κάνεις και φυσικά μη ξεστήνεις το ενυδρείο, περισσότερο μπάχαλο θα κάνεις. Τέστ αμμωνίας πάρε οπωσδήποτε!
Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη βιολογία σου αλλά και με τις αλλαγές που έκανες. Για παράδειγμα το sump το έφτιαξες εσύ; πρόσεξες η σιλικόνη να είναι για ενυδρειακή χρήση κλπ.
Τη βιολογία στο ενυδρείο με ποιό τρόπο τη κρατάς; μήπως είχες τίποτα εξωτερικά φίλτρα και τα κατάργησες απότομα;
Μήπως σου ξεκόλλησε κανένας κυκλοφοριτής και ανακάτεψε την άμμο;
Έβαλες κανένα ψάρι τελευταία που πιθανών να ήταν άρρωστο και κόλλησε και τα άλλα;
Το δυνατότερο σκίμμερ μόνο καλό κάνει και μη το καταργήσεις, αλλά και μη το κλείνεις κατά τη διάρκεια της μέρας. Επίσης βεβαιώσου ότι έχεις επαρκή κυκλοφορία. Καλή οξυγόνωση με δυο λόγια δηλαδή.
Με τα συμπληρώματα (ζουμάκια, σκόνες κλπ) μήπως το έχεις παρακάνει, ή δε τα ρίχνεις σωστά; Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο;
Πιστεύω όπως σου είπα ότι είναι θέμα βιολογίας δηλαδή για κάποιο λόγο δημιουργήθηκε αμμωνία που δεν μπόρεσε να εξουδετερωθεί από το σύστημα και σε συνδυασμό με ένα ψηλό ph και πιθανών θερμοκρασίας έγινε πολύ τοξική και αποδεκάτισε τα ψαράκια σου.
Φυσικά δεν αποκλείω να συντέλεσαν κι άλλοι παράγοντες όπως τοξικότητα από κάποιο υλικό πχ σιλικόνη, βενζινόκολα κλπ που λόγω της απουσίας φρέσκου άνθρακα να έκαναν ζημιά.
Τέλος υπάρχει κι η περίπτωση του νέου (στο ενυδρείο) άρρωστου ψαριού που κόλλησε τα υπόλοιπα. Εκείνο το Foxface πότε το πήρες;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-03-12, 11:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

IMHO βιολογία με μεγάλα ψάρια κράτα τη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-03-12, 12:00
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Λοιπον το sump το εφτιαξα εγω με ενυδρειακη σιλικονη.
Ενας κυκλοφοριτης ξεκολαει συχνα και δημιουργη θολουρα στο ενυδρειο.
Ειχα το φλουβαλ fx5 για βιολογικο υλικο αλλα μολις εβαλα το σαμπ το σταματησα.
Επισης μου ειχαν πεθανει κατα διαστηματα 5 χρομις απο τα οποια μονο τα 2 βρηκα .Λες να μου εκαναν εκεινα την ζημια κια να γεμισε το ενυδρειο αμωνια?
Ζουμια δεν ριχνω.
Αλλαγες νερου κανω τακτικα με νερο Α/Ο
Δεν εχω βαλει κανενα ψαρι προσφατα το fox face το εχω ενα 5μηνο αλλα γιατι πρηστικε το ματι του μπορει να προερχετε απο την κακη ποιοτιτα νερου>?
τι ειναι το ΙΜΗΟ?
Θα αγορασω τα παραπανω που σας ειπα θα κανω μετρησεις θα σας στις πω..και μετα θα κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου 400 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-03-12, 12:31
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το sump το εφτιαξα εγω με ενυδρειακη σιλικονη.
Ενας κυκλοφοριτης ξεκολαει συχνα και δημιουργη θολουρα στο ενυδρειο.
Ειχα το φλουβαλ fx5 για βιολογικο υλικο αλλα μολις εβαλα το σαμπ το σταματησα.Εδω κατι γινεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επισης μου ειχαν πεθανει κατα διαστηματα 5 χρομις απο τα οποια μονο τα 2 βρηκα Και εδω αλλα οχι τοσο σημαντικο οσο το αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.Λες να μου εκαναν εκεινα την ζημια κια να γεμισε το ενυδρειο αμωνια?
Ζουμια δεν ριχνω.
Αλλαγες νερου κανω τακτικα με νερο Α/Ο
Δεν εχω βαλει κανενα ψαρι προσφατα το fox face το εχω ενα 5μηνο αλλα γιατι πρηστικε το ματι του μπορει να προερχετε απο την κακη ποιοτιτα νερου>?
τι ειναι το ΙΜΗΟ?
Θα αγορασω τα παραπανω που σας ειπα θα κανω μετρησεις θα σας στις πω..και μετα θα κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου 400 λιτρα.
Η βιολογια σου στηριχθηκε στο φιλτρο και απο την μια μερα στην αλλη εμεινες ξεκρεμαστος απο βιολογια αφου το εκελεισες.Ανεβηκε αμμωνια και μπουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-03-12, 13:09
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Τι υπάρχει στο sump για βιολογία;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-03-12, 14:08
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα το φλουβαλ fx5 για βιολογικο υλικο αλλα μολις εβαλα το σαμπ το σταματησα.
Εντάξει! Δε χρειάζεται να ψάχνουμε τίποτα άλλο...
Όχι πως ένας κυκλοφοριτής που πέφτει συχνά πυκνά δε δημιουργεί πρόβλημα άλλα η αφαίρεση ενός μεγάλου φίλτρου ένα μία νυχτή, το κλασικό λάθος που κάνουν πολλοί, είναι καταστροφικό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-03-12, 15:14
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

τα υλικά δεν τα έβαλες στο sumb?....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-03-12, 15:44
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

δεν εβαλα καθολου μακαρονι που ειχα στο φιλτρο παλια..αλλα εβαλα μεσα τα σφουγγαρια που ειχα, ανθρακα και αντιφως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεγαλο προβλημα ??? ababapanos Malawi 6 21-02-12 18:50
Προβλημα μεγαλο, τεραστιο! Rofos Greek Aquarist's Boards 61 22-04-10 06:20
προβλημα...μεγαλο!!!!! akis.orestiada Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 28-11-09 00:25
Μεγαλο προβλημα!! tekenas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 07-08-07 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08107 seconds with 13 queries