Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-07, 19:19
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή Κατασκευη λιμνης με ηλιακη ενεργεια

Ειχα υποσχεθεί οτι θα ελεγα την ιστορια ενος χρυσόψαρου που ήρθε στην ζωη μου σε μισό λίτρο και έγινε η αιτια να εχω τωρα 5 ενυδρεια μετα απο 30 χρονια σχεδόν που ειχα εγκαταλείψει το άθλημα, αυτο θα γίνει στην πορεία.
Τωρα το χρυσοψαρο ειναι 20 εκ περίπου με δυο μικρότερα για παρέα με αποτέλεσμα να μην χωρά ποια στα 100λιτ η μόνη λύση ειναι μια λιμνούλα στον κήπο και μια και μου αρέσει η τεχνολογία και οικολογία αποφάσισα το ρεύμα για φίλτρο κλπ να είναι από τον ηλιο.
Το ψάχνω το θέμα δεν ειμαι (άσχετος) αλλά εν οίδα ότι ουδέν οίδα το μονο που εχω στην διαθεση μου προς το παρον ειναι το πλαστηκο φυλο για την κατασκευη της λιμνης 6 χ 4 μετρα που χοντρικα μας δινει μια λιμνη βαθους 1 μετρου διαστασεων 2 χ 4 μετρα κάπου 8000 λιτρα το ένα μέτρο βάθος απαραίτητο για την επιβίωση τον χειμώνα,
Και ενα ηλιακο Panel 150 Watt 12 Volt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-07, 21:50
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Wink

το πανελ που μας λες θελει και πολλα αλλα παρελκομενα που στοιχιζουν αρκετα καθωτι ειμαι ηλεκτρολογος στο επαγγελμα θα σου ελεγα να κανεις μια ερευνα αγορας πρωτα και μετα αποφασηζεις τι θα κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Το βασικο μου προβλημα αυτη τη στιγμη ειναι ενας κυκλοφορητής DC που ο μόνος που βρήκα ειναι o Oasis και τσούζει η μελετη του φίλτρου η αγορά ετοιμου πάλι πονά πολυ ο φορτιστής μαλλον θα ειναι προσφορά ενος φίλου η θα τον φτιάξω (πρόβλημα χρονου) οπως ειπα δεν ειμαι εντελώς εκτός θέματος αλλα θα ηταν ενδιαφερον να δω αν μπορει το ολο συστημα να αυτο συντηρηθει και να λειτουργησει μονο με τον ήλιο υπαρχει φυσικα και η δυνατοτητα απο τον φορτιστη να ζητησει υποστηριξη απο δεη αλλα ο σκοπος ειναι να μην γίνει ισως τον χειμώνα με μικρή ηλιοφάνεια αλλα σκοπευω να βαλω μπαταρια 200 Α/Η για αυτο ψαχνω κυκλοφορητη DC.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-07, 22:33
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Cool

λοιπον να σου πω το χειμωνα την βγαζεις την δουλεια που θες αρκει ο συλλεκτης (πανελ) να ειναι επιλεκτικος. εγω ομως θα σου προτινα να βαλεις ενα καλο inverter που θα μετατρεπει το 12V σε 220V και ετσι δεν θα ξουξει ο κυκλοφορητης αλλα ουτε το φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-07, 09:02
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μιας και έχω ασχοληθεί αρκετά στο παρελθόν με το θέμα θα ξεκινήσεις ως εξής:

1) Θα κάνεις διαστασιολόγηση του συστήματος βρίσκοντας πόση κυκλοφορία θέλεις, πόση παροχή και τελικά τις απαιτήσεις σε W/H.
2) Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις σε υβριδικό σύστημα όπου:
2α με τα ηλιακά θα δουλέυεις την μέρα στα 12v και μπορείς να έχεις ένα απλό φορτιστή και μπαταρία.
2β με ρεύμα θα δουλεύεις την νύχτα και τις ώρες χαμηλής ηλιοφάνειας ώστε να αυξήσεις την διαθεσιμότητα του συστήματος.
3) Η περίπτωση να έχεις 100% κάληψη από το panel γενικά θα σου κοστίσει αρκετά τόσο για ελεγκτές και ηλεκτρονικά όσο και σε μπαταρίες.
4) Η απόφαση για τον εξοπλισμό στα 12v ή στα 220V θα κριθεί από την διαθεσιμότητα εξοπλισμού και το κόστος του.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-07, 09:13
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Βρήκα αυτη http://www.oase-usa.com/html/atlantissolar.shtml αλλα πανάκριβη και 790 Gph ειναι μαλλον μικρη για 7 εως 8000 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-07, 18:51
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

εγω παλι θα σου ελεγα να δεις το ενδεχομενο να μην πας στα 12V το υβριδικο που ανεφερες θα ηταν το καλυτερο δυνατο αλλα και ακριβο!!απο κει και μετα ετσι οπως ειπες θελεις (πανελ ,ρυθμηστη τασης ,συσωρευτη 12V 200AH οπως ειπες ,inverter μετατροπης 12v-220v-500watt και εναν φορτηστη για το συσωρευτη εφοσον εχει και εφεδρεια απο την ΔΕΗ και μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-07, 19:09
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Πολυ το σκεφτομαι για 220 inverter αλλα οπως ειπα το ψάχνω υπομονή υπάρχει για να δούμε απο ακει που δεν το περιμένεις παντα κατι βγαίνει για αυτο και το έθεσα το θεμα για να ακούσω γνωμες και να παρω βοήθεια προς το παρον απο αυτο το Σαββατοκύριακο θα αρχίσει το σκάψιμο θα σας ενημερώσω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-07, 20:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ο αδερφός μου βάζει φωτοβολταϊκά στο σπίτι του (200 μέτρα μακριά από την λιμνούλα), λέτε να τραβήξω καλώδιο για να βάλω φίλτρο;
Εγώ από αυτά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-07, 20:35
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αν περισσεύει ρεύμα να το κάνεις.
το καλη επιτυχία και σε σένα να δούμε τι θα καταφέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ψάχνοντας το θεμα ανακάλυψα και το έξεις καταπληκτικό.
Με τον νεο νομο περι εναλλακτικών πηγών ενεργείας οι εταιρίες επιδοτούνται οι ιδιώτες ομως απαλλάσσονται με το υπέρογκο ποσό των 700 ευρο απο την εφορία
Αθάνατη Ελλάδα

ΥΓ. σκέφτομαι και την υποστηριξη του συστηματος με ανεμογεννητρια ειναι σχετικα πολυ φθηνές γυρο στα 600 ευρο για 400 βατ οποτε σιγουρα παω στην λυση 220 βολτ και θα εχω παραγωγή ρεύματος και το βράδυ το ψάξιμο συνεχίζετε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-07, 14:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννη, μπορεί όντως να γίνει αυτό που ζητάς. Το δύσκολο είναι το οικονομικό που είναι κάτι παραπάνω από τσουκτερό. Εγώ το ψάχνω το θέμα με φωτοβολταϊκό σύστημα και επαναφορτιζόμενη μπαταρία ώστε η ροή και κύκλος του νερού να γίνεται σε συνεχόμνη βάση. Εξάλλου το φορτίο ηλεκτρισμού που ζητάει μια λίμνη είναι λιγότερο από ένα ενυδρείο. Έχω ρωτήσει στο παρελθόν για το κόστος αλλά το έχω υπόψην μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-07, 14:24
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

εκεί κόλλησα προσωρινά και εγώ στο κόστος Βασίλη αλλά ψάχνοντας κάτι θα βρούμε δεν μπορεί
προς το παρόν σχεδόν τελειώνει το σκάψιμο γιατί γίνετε στο χέρι το πλαστικό για στρώσιμο υπάρχει τι μέγεθος φίλτρο βλέπεις για 8000 λιτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-07, 14:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-07, 14:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκεί κόλλησα προσωρινά και εγώ στο κόστος Βασίλη αλλά ψάχνοντας κάτι θα βρούμε δεν μπορεί
προς το παρόν σχεδόν τελειώνει το σκάψιμο γιατί γίνετε στο χέρι το πλαστικό για στρώσιμο υπάρχει τι μέγεθος φίλτρο βλέπεις για 8000 λιτρα;
Φίλε Γιάννη, η πλαστική μεμβράνη στη γλώσσα των λιμνών ονομάζεται liner. Το φίλτρο να το κατασκευάσεις εκτός της λίμνης. Θα βάλεις μια αντλία στην λίμνη σου (αντλία 10,000λ/ώρα είναι αρκετή) όσο το δυνατόν μακρίτερα από τον χώρο όπου θα επιστρέφει πίσω το μερό. Να προβλέψεις ώστε το νερό να πέφτει από ψηλά ώστε να γίνεται αυτόματα και οξυγώνωση του νερού.

Θα πρέπει να το κάνεις στενόμακρο ώστε να μπορεί να βάλεις αρκετά φυτά, βιομπάλες, σφουγγάρι και πανί για να καθαρίζεις με βιολογικό τρόπο το νερό.

Το κλειδί για την επιτυχία μιας λίμνης και αποφυγή ανάπτυξης αιωρούμενης άλγης είναι η ποσότητα των φυτών που θα απορροφούν τα νιτρικά και νυμφαίες ώστε να γίνεται κάλυψη 50% της επιφάνειας του νερού.

Η αιωρούμενη άλγη παιδιά, μπορεί να ελεγκτεί με φυτά και αυτό είναι βασικότατο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-07, 14:45
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

@ Yiannos
Το θεμα δεν ειναι αν ζουν τα ψάρια, αυτά ζουν το πρόβλημα ειναι σε ποσες ωρες καταστέφεται η βιολογία του φίλτρου χωρίς κυκλοφορία
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-07, 15:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Yiannos
Το θεμα δεν ειναι αν ζουν τα ψάρια, αυτά ζουν το πρόβλημα ειναι σε ποσες ωρες καταστέφεται η βιολογία του φίλτρου χωρίς κυκλοφορία
Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία.

Είναι βασικά το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε ανησυχίσει. Αποικίες βακτηρίων, θα δημιουργηθούν στο χώμα, στις γλάστρες, στα ριζώματα και ρίζες, και στον βυθόφυσιολογικά θα σχηματιστεί λάσπη.

Να είσαι σίγουρος ότι οι ενδείξεις ΝΟ2, ΝΗ3 θα είναι πάντα μηδενικές.

Αυτό το σχεδιάκι το πρότεινε δίπλα ο γιός μου αν και δεν έχει σχέση με την απάντηση μου. Να με συγχωρείτε!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 26-05-07 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-07, 16:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?[/quote]


Εσένα θα σου απαντήσω με μια λέξη και θα καταλάβεις.
Παραίτα !!!!!!

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-07, 17:37
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα αυτη http://www.oase-usa.com/html/atlantissolar.shtml αλλα πανάκριβη και 790 Gph ειναι μαλλον μικρη για 7 εως 8000 λιτρα.
νομιζω πωσ το προβλημα της 12βολτης αντλιας λυνετε με χαμηλοτερο κοστος
θα πας σε ενα καταστημα με ναυτιλιακα ειδη και θα ζητησεις μια σεντινα 12βολτη στα κυβικα της παροχης που χρειαζεσε (σεντινα ειναι η αντλια που βγαζει τα νερα απο την βαρκα )
θα την τροφοδοτεις απο μπαταρια αυτοκινητου η οποια θα φορτιζει απο το φωτοβολταικο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Φιλε Γιαννο
το κρητηριο και το προβλημα δεν ειναι ποσο μπορουν να ζησουν τα ψαρια
αν πχ εχεις μια λιμνη με κοι και χρυσοψαρα δεν θα σου ψοφησουν ποτε
(αν δεν βαλεις 100 ΚΟΙ 30 εκατοστων σε 2 κυβικα νερου)
σημασια εχει να προσφερουμε στους υδροβιους φιλους μας ενα αποδεκτο εως ιδανικο περιβαλλον
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eon123 : 26-05-07 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-07, 18:16
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?

Εσένα θα σου απαντήσω με μια λέξη και θα καταλάβεις.
Παραίτα !!!!!!

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα [/quote]

φίλε και συνονόματε Γιάννο επειδή κατάλαβα και εγώ, θα σου πω πως η λέξη παραιτα εν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου, ξέρεις που Παφιτες;; θα το παλέψω και όσο πάει

@eon
Πολυ καλη ιδεα θα την ψαξω αντέχει ομως σε συνεχη λειτουργια;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-05-07, 21:07
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω πωσ το προβλημα της 12βολτης αντλιας λυνετε με χαμηλοτερο κοστος
θα πας σε ενα καταστημα με ναυτιλιακα ειδη και θα ζητησεις μια σεντινα 12βολτη στα κυβικα της παροχης που χρειαζεσε (σεντινα ειναι η αντλια που βγαζει τα νερα απο την βαρκα )
θα την τροφοδοτεις απο μπαταρια αυτοκινητου η οποια θα φορτιζει απο το φωτοβολταικο.
-------------------------


Φιλε Γιαννο
το κρητηριο και το προβλημα δεν ειναι ποσο μπορουν να ζησουν τα ψαρια
αν πχ εχεις μια λιμνη με κοι και χρυσοψαρα δεν θα σου ψοφησουν ποτε
(αν δεν βαλεις 100 ΚΟΙ 30 εκατοστων σε 2 κυβικα νερου)
σημασια εχει να προσφερουμε στους υδροβιους φιλους μας ενα αποδεκτο εως ιδανικο περιβαλλον
Για αυτό είπα να μας πουν οι ειδικοί.
Από ψάρια γλυκού νερού ιδέα δεν έχω.
Για τους Κύπριους (εν έχω υπόθεση).!!!!!!!



Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-07, 21:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παιδιά, θα πούμε τα πράγματα με το όνομα τους. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ καταστροφής των αποικιών και περεταίρω της λίμνης γενικότερα σε περίπτωση παύσης της αντλίας. Ούτε για μια, ούτε για δυό αλλά ούτε και για περισσότερες μέρες. Οι αποικίες βρίσκονται παντού και επιβιώνουν. Το σωβαρότερο πρόβλημα τότε, θα είναι η ΜΗ ΟΞΥΓΩΝΩΣΗ του νερού.

Απλά για να πληροφορήσω περισσότερο, στο εξωτερικό όπου ο τομέας λίμνες βρίσκεται χρόνια μπροστά από εμάς, κατά την Χειμερινή περίοδο αφαιρούν και καθαρίζουν την αντλία και τον άλλο εξοπλισμό και μάλιστα για όλη τη διάρκεια του Χειμώνα. Έτσι παραμένει η λίμνη χωρίς ροή για αρκετό χρονικό διάστημα. Σας πληροφορώ όπως και άλλοι κατόχοι λιμνών εδώ στο φόρουμ, ότι αυτήν την περίοδο ακόμα και τα ψάρια είναι σε αδράνεια και αλάχιστες φορές θα τα δείτε στην επιφάνεια. (μόνο σε ζεστές περιόδους του χειμώνα) την περίοδο αυτή αποφεύγουμε και το τάϊσμα γιατί πέφτει ο μεταβολισμός των ψαριών.

Δεν είναι παράξενο που στο εξωτερικό την ονομάζουν "REST PERIOD".
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Το ξεθάβω γιατι το όνειρο μετα απο σχεδον τρια χρονια γίνεται πραγματικότης
Σημερα μπηκε η πρωτη αντλια και αρχισαν οι δοκιμές υπολογίζω την τελική κατανάλωση στα γυρο στα 250 Watt τα ηλιακα μου ειναι 800 W και φορτίζουν 750 ΑΗ μπαταρίες έχω περίσσευμα και για τον φωτισμό στο μέλλον

Και πριν αρχίσουν τα σχόλια για την λίμνη το θέμα εδω ειναι η δυνατότητα λειτουργίας μιας λίμνης με ηλιακή ενέργεια τα περί της ιδιας της λίμνης δεκτα μεν αλλα οχι απαραίτητα

Θα ανοίξω αλλο θεμα για την λιμνη οταν θα ειμαι ετοιμος για αλλαγες και διορθώσεις στην λιμνη τωρα το θεμα ειναι να δοκιμάσω στην πραξη την δυνατοτητα του ηλιακου συστηματος στην λιμνη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0471 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  900
Μέγεθος:  102,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0474 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  762
Μέγεθος:  110,7 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-10, 13:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μα τι σόι λίμνη είναι αυτή ;;;;

Σε πειράζω "Γιαννάκη", μία ιδέα του πόσο στοίχισαν πάνελ, μπαταρίες κλπ ;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι σόι λίμνη είναι αυτή ;;;;

Σε πειράζω "Γιαννάκη", μία ιδέα του πόσο στοίχισαν πάνελ, μπαταρίες κλπ ;
Αμα δεν με πειράξεις εσυ ρεμαλι ποιος θα με πειράξει χε χε χε

Γυρο στα δυο χιλιάρικα η ολη ιστορία με την οικολογική ενέργεια μου εχει παει κανα πενταρι χιλιαδες και με ανεμογεννήτρια καπου εχω ανοίξει θεμα με τιτλο οικολογική ενέργεια εδω μεσα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-10, 16:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

wow, wow Έκπληξη....

Μπράβο Γιάννη, με έχεις πραγματικά εντυπωσιάσεις με την πράσινη ενέργεια...Αυτό θα πει πραγματική οικολογική αντίληψη. Συγχαρητήρια. Το είπες στην αρχή, αλλά ξεκίνησα να νομίζω ότι άλλαξες γνώμη στην συνέχεια.

Γιάννη, τώρα πάω για να τελειώσω το τρίτο χέρι στη δική μου λίμνη και θα επανέλθω αργότερα το βράδυ για να τοποθετηθώ για τη λίμνη σου εκτενέστερα... Είσαι στο σημαντικότερο σημείο όπου πρέπει να προσέξεις κάποια πράγματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-06-10, 09:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γάτες:

Η βιβλιογραφία είναι πολλές φορές μονόπλευρη, περιορίζοντας τις λύσεις στο να κρατάμετη στάθμη του νερού 30 εκατοστά πιο κάτω από το χείλωμα της λίμνης. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η λύση, όπως επίσης και η λεπτή περίφραξη γύρω-γύρω από τη λίμνη.

Η καλύτερη λύση είναι να αυξήσεις το πλάτος του τελευταίου σκαλοπατιού και να περιορίσεις τον χώρο εκείνον ως χώρο αποκλειστικά για φυτά. Εννοείται βέβαια ότι γίνεται παράλληλα κυκλοφορία του νερού και σε αυτό το σημείο. Το σημείο αυτό θα είναι απρόσιτο ακόμα και για τα ψάρια σου. Εκεί μπορεί να περιοριστεί από μονος του μόνο ο γόνος, όπου θα παραμένει για προστασία. Οι γάτες αποφεύγουν το νερό το ξέρετε, οπότε?...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-06-10, 10:15
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μπράβο καινοτομία !

Φιλε καταρχήν σου ευχομαι να επιτύχεις τον σκοπο σου και να ανοίξεις το δρομο και για τους υπόλοιπους ! Οι ανανεώσιμες πηγες ενεργειας ειναι το μελλον και δυστυχώς στην Ελλάδα και στην Κύπρο μενουν αναξιοποίητες ενω εχουμε τοσες προοπτικές ως χώρες αφου η φυση προσφέρει απλόχερα σε μας αυτά τα δώρα .. (ηλιο και ανεμο)

Αφου δεν κανουν σχεδόν τπτ οι κυβερνήσεις μακαρι κάποια στιγμή να δωσουν επιπλέον κίνητρα στους ιδιώτες για να εκμεταλλευτούν αυτές τις πηγές οπως κανεις και εσυ τωρα γιατι αυτο συμφέρει όλους ! !


Τωρα για τις γατες

Κτίσε τον περίγυρομε τούβλα και μην την γεμίζεις ως την οροφη .

Ετσι το κανω και εγω αλλα με τσιμεντοπετρες και εχω την εντύπωση πως με αυτον τον τρόπο εκτος από την προστασία από τις γάτες θα εχει αρκετο περιθώριο για να γεμίσει η λιμνη και θα γλυτώνω την υπερχείλιση όταν βρεχει τον χειμωνα .

Για το τελευταίο δεν είμαι 100/100 σίγουρος ..ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος .

-------------------------
Νομιζω πρεπει να μεταφερθει το θεμα στην κατηγορια Εξοπλισμός λίμνης
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 27-06-10 στις 10:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-06-10, 21:09
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Σήμερα έγινε crash test
Έβρεχε ολη μέρα ήλιος άφαντος φόρτιση 0,5-3 αμπερ απο τα 28 που φορτίζει συνήθως κατανάλωση μόνιμα στα 160 W για την ώρα,
συνδεσα και την UV (ειναι ενσωματωμενη στο φιλτρο ) 18 W
συμφωνα με τες ενδειξεις του φορτιστή (δεν του εχω και πολύ εμπιστοσύνη) εχω διαθέσιμο το 60% των μπαταριών οποτε υποθέτω οτι εχω μιάμιση μερα αυτονομία τον χειμώνα εφόσον δεν φυσά για να εχω πρόσθετη ενέργεια απο την ανεμογεννήτρια (σήμερα δεν φύσηξε καθόλου)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-06-10, 21:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έγινε crash test
Έβρεχε ολη μέρα ήλιος άφαντος φόρτιση 0,5-3 αμπερ απο τα 28 που φορτίζει συνήθως κατανάλωση μόνιμα στα 160 W για την ώρα,
συνδεσα και την UV (ειναι ενσωματωμενη στο φιλτρο ) 18 W
συμφωνα με τες ενδειξεις του φορτιστή (δεν του εχω και πολύ εμπιστοσύνη) εχω διαθέσιμο το 60% των μπαταριών οποτε υποθέτω οτι εχω μιάμιση μερα αυτονομία τον χειμώνα εφόσον δεν φυσά για να εχω πρόσθετη ενέργεια απο την ανεμογεννήτρια (σήμερα δεν φύσηξε καθόλου)
Γιάννη, είναι σπουδαία αυτά που λες. Μπορώ να φανταστώ τις δεξαμένες κοι της "επόμενης μέρας". Εντελώς ανεξάρτητες χωρίς επιβάρυνση. Θέλουμε περισσότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!) chrysan8os(goldy) Tanganyika 20 20-12-06 15:17
Κατασκευη Καπακι gleboukas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 08-08-06 08:50
Αρθρο για κιχλιδες λιμνης malawi panos73 Malawi 10 26-05-06 23:11
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10206 seconds with 14 queries