Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-20, 16:24
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή Διάρκεια ενεργού υπόστρωματος

Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-20, 19:06
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo
Καλησπέρα!
Η ικανότητα ενός υποστρώματος να απορροφά θρεπτικά από το νερό και να τα διοχετεύει στα φυτά εξαρτάται απο το "cation exchange capacity (CEC)". Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόστρωμα στον νου σου λογικά με μια αναζήτηση με τον όρο αυτόν θα καταφέρεις να βρεις κάποιες πληροφορίες. Αλλαγή εφόσον σταματήσει να είναι ενεργό δεν έχω ακούσει συχνά να γίνεται. Συνήθως μετά οι ταμπλέτες σε καλύπτουν επαρκώς.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-20, 20:13
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Ποσο πρεπει να ειναι η τιμη του CEC για να θεωρηθει καλο?
Δηλαδη οσο καταναλωνεται το υποστωμα ταυτοχρονα δεσμευει και θρεπτικά?
Ετσι δεν χρειαζεται αλλαγη ποτε,γιατι σε ενα γρασιδι που να πρωτο βαλεις ταμπλετα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-20, 21:38
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο πρεπει να ειναι η τιμη του CEC για να θεωρηθει καλο?
Δηλαδη οσο καταναλωνεται το υποστωμα ταυτοχρονα δεσμευει και θρεπτικά?
Ετσι δεν χρειαζεται αλλαγη ποτε,γιατι σε ενα γρασιδι που να πρωτο βαλεις ταμπλετα?
Το καλό είναι σχετικό. Σχετικά υψηλό CEC έχει η άμμος για γάτες. Σε υπόστρωμα θα πας συγκρινοντας το ένα με το άλλο. Αν πχ σε ενδιαφέρει ένα x και y υπόστρωμα δες ποιο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ένα ενεργό υπόστρωμα θα βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους μέχρι τα θρεπτικά που περιέχει να εξαντληθούν (ή καλύτερα να έρθουν σε ισορροπία με τα θρεπτικά του νερού), από όπου και πέρα θα απορροφά κάποια από τα εξτρα θρεπτικά. Για το υπόστρωμα της tropica έχω διαβάσει ότι κρατάει στα ένα με δύο χρόνια ο "ενεργός" χαρακτήρας του και έπειτα αρχίζει απλά να απορροφά από το νερό. Μέχρι τότε τα φυτά σου θα έχουν αναπτυχθεί επαρκώς και με απλά υγρά λιπάσματα λογικά θα είσαι οκ. Οπότε οι ταμπλέτες ίσως να μην είναι απαραίτητες.
-------------------------
Αν θες δες και αυτό, αν και είναι ελαφρώς off topic
https://www.plantedtank.net/forums/2...o-%2Apics.html
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 27-01-20 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-20, 22:34
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλό είναι σχετικό. Σχετικά υψηλό CEC έχει η άμμος για γάτες. Σε υπόστρωμα θα πας συγκρινοντας το ένα με το άλλο. Αν πχ σε ενδιαφέρει ένα x και y υπόστρωμα δες ποιο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ένα ενεργό υπόστρωμα θα βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους μέχρι τα θρεπτικά που περιέχει να εξαντληθούν (ή καλύτερα να έρθουν σε ισσοροπία με τα θρεπτικά του νερού), από όπου και πέρα θα απορροφά κάποια από τα εξτρα θρεπτικά. Για το υπόστρωμα της tropica έχω διαβάσει ότι κρατάει στα ένα με δύο χρόνια ο "ενεργός" χαρακτήρας του και έπειτα αρχίζει απλά να απορροφά από το νερό. Μέχρι τότε τα φυτά σου θα έχουν αναπτυχθεί επαρκώς και με απλά υγρά λιπάσματα λογικά θα είσαι οκ. Οπότε οι ταμπλέτες ίσως να μην είναι απαραίτητες.
-------------------------
Αν θες δες και αυτό, αν και είναι ελαφρώς off topic
https://www.plantedtank.net/forums/2...o-%2Apics.html

Αυτο που εκανε ο τυπος το εχει κανει γνωστος μου με φυτοχωμα απο τα Prakticker και λιγο χαλικι απο πανω αν θυμαμαι καλα,εχει τρελη αναπτηξη χωρις λιπασματα,απλα το υποστωμα εχει γινει λασπη πλεον και δεν θελει ανακατεμα.
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,αν και πολυ οικονομικη διοτη θα χρειατω 50κιλα tropica σε 700 λιτρα ενυδρειο.

Με ενα καλο υποστρομα θα αποφυγω λιπμασματα και Co2?Μηλαμε για monte carlo,eleocharis και marsilea hirsuta?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-20, 23:08
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εκανε ο τυπος το εχει κανει γνωστος μου με φυτοχωμα απο τα Prakticker και λιγο χαλικι απο πανω αν θυμαμαι καλα,εχει τρελη αναπτηξη χωρις λιπασματα,απλα το υποστωμα εχει γινει λασπη πλεον και δεν θελει ανακατεμα.
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,αν και πολυ οικονομικη διοτη θα χρειατω 50κιλα tropica σε 700 λιτρα ενυδρειο.

Με ενα καλο υποστρομα θα αποφυγω λιπμασματα και Co2?Μηλαμε για monte carlo,eleocharis και marsilea hirsuta?
Γνώμη μου είναι πως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις ένα μέρος την αλυσίδας co2-φως-λισπασμα δίνοντας έμφαση σε μόνο ένα από αυτα. Τα λιπάσματα δεν ξέρω αν θα τα γλυτώσεις με ένα καλό υπόστρωμα αλλά όσον αφορά το co2 σκεψού ότι θα δίνεις φαγητό στα φυτά και δεν θα τους ανοίγεις την όρεξη
Ειδικά για το χαλί παίζουν πολλά ρόλο. Περίμενε όμως και κάποιον μποστανά να σου πει την γνώμη του
Καλή αρχή στο project εύχομαι
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-20, 23:16
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

εχεις δικαιο σε αυτο και το γνωριζω.Εχω κανει αλλα project με ταμπλετες βυθου,καλο φως και λιπασματα και ειχα καλη αναπτηξη και χωρις αλγες.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο με το γρασιδι,νωμιζω με καλο υποστρωμα γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-20, 23:21
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικαιο σε αυτο και το γνωριζω.Εχω κανει αλλα project με ταμπλετες βυθου,καλο φως και λιπασματα και ειχα καλη αναπτηξη και χωρις αλγες.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο με το γρασιδι,νωμιζω με καλο υποστρωμα γινεται.
Η μόνη μου εμπειρία με γρασίδι ηταν με hairgrass και πηγαινε καλα σε flourite με ελάχιστες ταμπλέτες βυθού με μετριο φως και λιπάσματα χωρις ενεργο υπόστρωμα. Δυστυχώς έπρεπε να την αφαιρέσω μιας και εκείνη την περίοδο πολεμούσα με κυανοβακτηριο (πάλι καλα η ερυθρομικυνη το ξεκανε ) και την ειχε καλύψει σχεδον όλη.
-------------------------
Ξέχασα να προσθέσω ότι είχα και παροχή co2
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 27-01-20 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο ενεργού άνθρακα antricos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-14 23:01
Διάρκεια φωτισμού fotisag Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-01-10 17:33
Διάρκεια Ζωής Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-02-09 15:48
Φίλτρο ενεργού άνθρακα για πόσιμο νερό chrisx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 17-03-07 18:13
idiot's guide για χρήση ενεργού άνθρακα pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 12 29-12-05 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05098 seconds with 13 queries