Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-15, 14:54
thanasissin Ο χρήστης thanasissin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Χρησιμότητα sump σε ενυδρείο γλ. νερού

Καλησπέρα,

κυρίως επειδή ποτέ δεν μένω σε ησυχία και παντα μου αρέσει να ψάχνομαι... θα ηθελα να ρωτήσω σε τι θα εξυπηρετούσε η κατασκευή ενός sump για το ενυδρείο μου. (240 λίτρα malawi)

Αυτή τη στιγμή, τρέχει με ένα φίλτρο fluval 406, δεν εχω παράπονο.

Εχει κάτι περισσότερο να μου προσφέρει ενα sump εκτός απο το γεγονός οτι μπορείς να εξαφανίσεις απο το βασικό ενυδρείο όλα τα τσουμπλέκια (θερμαντήρες, αυτόματες αναπληρώσεις κοκ)?

Αν κάποιος το αποφασίσει πρεπει οπωσδήποτε να τρυπήσει το τζάμι? η λύση της εξωτειρκής υπερχείλισης ειναι οκ?

Αξίζει τον κόπο ή να μεινω στο ωραίο μου fluval?

Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-15, 16:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω εμπειρία σχετικά με τον βιότοπό σου, θα σου πρότεινα να μείνεις με το fluval που έχεις!!

Κάποια προτερήματα που μπορώ να φανταστώ όπως είπες κι εσύ, θα ήταν
Το κρυψιμο των διάφορων εξαρτημάτων
Η πολύ εύκολη αναπλήρωση από Α.Ο.
Πανεύκολη αλλαγή νερού, χωρίς να "ενοχλήσεις" καθόλου το ενυδρείο σου
Δημιουργία refugium με φυτά, ή ATS για αποτελεσματική απομάκρυνση νιτρικών/φωσφορικών από το ενυδρείο

Δεν το απορρίπτω σαν επιλογή, ίσα ίσα σε ένα 70άλιτρο φυτεμένο φτιάχνω μακρόστενο sump που θα μπει από πίσω από το ενυδρείο, με το οποίο θα κάνω αλλαγές νερού με ένα κλικ, θα κρύβονται όλα τα συμπράγκαλα και θα μπορώ σε 10 δεύτερα να καθαρίζω βαμβάκι/σφουγκάρι...

Αν όμως το δουλεύειες με εξωτερικό φίλτρο και είσαι ευχαριστημένος... γιατί να βασανιστείς παραπάνω?
-------------------------
Η εξωτερική υπερχείλιση δουλεύει μια χαρά, έχω φτιάξει με πλέξιγκλας και ανεπίστροφη βαλβίδα 2 και δουλεύουν μια χαρά, αλλά θα πρέπει να τρυπήσεις καπάκια κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 12-02-15 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κόστος και χρησιμότητα των ενυδρειακών ανεμιστήρων PETROS_AFRICANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-07-14 21:00
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Χρησιμότητα Α/Ο Tkagem Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-08-06 13:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03199 seconds with 15 queries