Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-07, 00:32
Το avatar του χρήστη casperon
casperon Ο χρήστης casperon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή θελω βοηθεια

γειά σας.
Εχω ξεκινησει στρωσιμο σ'ενα 54αρι με αμμωνια και θελω αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του για την συνεχεια του στρωσιματος.
Ειμαι στο σταδιο που απο μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα.
ΝΗ3 1,5mg/l(να σημειωσω οτι οταν πεφτει η αμμωνια συμπληρωνω 5-6 σταγονες αμμωνια.)
ΝΟ2 5mg/l(στην τελευταια σκαλα απο το χρωματολογιο)Τεστ ΑΡΙ.
ΝΟ3 70mg/l.
Aπο εδω και περα τι με συμβουλευετε να κανω;
Το στρωσιμο ξεκινησε πριν 2,5 βδομαδες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casperon Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σας.
Εχω ξεκινησει στρωσιμο σ'ενα 54αρι με αμμωνια και θελω αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του για την συνεχεια του στρωσιματος.
Ειμαι στο σταδιο που απο μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα.
ΝΗ3 1,5mg/l(να σημειωσω οτι οταν πεφτει η αμμωνια συμπληρωνω 5-6 σταγονες αμμωνια.)
ΝΟ2 5mg/l(στην τελευταια σκαλα απο το χρωματολογιο)Τεστ ΑΡΙ.
ΝΟ3 70mg/l.
Aπο εδω και περα τι με συμβουλευετε να κανω;
Το στρωσιμο ξεκινησε πριν 2,5 βδομαδες.
βλεπω υπαρχει μεγαλη προθυμια.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη casperon : 17-12-07 στις 00:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-07, 00:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Να κανεις υπομονη μεχρι να πεσουν η αμμωνια και τα νιτρωδη.

Να κανεις υπομονη γενικοτερα, δεν πληρωνεται κανεις για να απανταει αμεσως εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-07, 01:04
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Συνεχισε μεχρι να μηδενίσεις ΝΗ3 !!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-07, 07:50
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Όταν γίνεται ένα ποστ στις 00:30 το βράδυ λογικό είναι να μην έχεις άμεσες απαντήσεις .... υπομονή και όλα γίνονται !!
Όσο για το πώς κινείσαι απο δώ και πέρα .... σου είπαν παραπάνω.
Προσπάθησε να κατανοήσεις όσο δυνατόν περισσότερο το παρακάτω γράφημα και θα δεις πως πολλές από τις απορίες σου θα λυθούν πολύ εύκολα ..

__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-07, 14:27
Το avatar του χρήστη casperon
casperon Ο χρήστης casperon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

ρε παιδια τα σταδια τα εχω καταλαβει!και το συνεχισε ειναι "αοριστο".
Εκεινο που ρωταω ειναι αν συνεχιζω να ριχνω αμμωνια και ποσο;
Και φανταζομαι ριχνοντας αμμωνια θα περιμενω καποια στιγμη να μηδενισουν και τα ΝΟ3 ΟΚ;
Τωρα σχετικα με το "ποσταρισμα" και την βιασηνη μου για απαντηση δεν ειμαι ανυπομονος απλως τελευταια ζητουσα καποια βοηθεια και δεν ανταποκρινονταν κανεις ή εστω ενας.
Εχω την αισθηση οτι οταν βλεπεις στη σελιδα 72 μελη μεσα με 6 τουλαχιστον εμπειρους και απαντουν κατα συρροη σ΄αλλα ποστ και εσενα σε αφηνουν εξω ε! σε πιανει το παραπονο.
Τελος παντων.Τωρα και αυτο το"Να κανεις υπομονη γενικοτερα, δεν πληρωνεται κανεις για να απανταει αμεσως εδω".Αν ειναι αγγαρεια τοτε να πηγαινουμε στο petshop να παιρνουμε απο εκει οδηγιες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Μεσα απο το forum καταλαβα και γώ οτι ένα ενυδρείο στρώνει οταν οι μετρήσεις σου ειναι
ΝΗ3 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 Κάμποσα...
Και αυτο ενω έχεις διατηρήσει τα επιπεδα αμμωνίας στο 3mg/l συμπληρώνοντας καθημερινά...
Το ΝΟ3 δεν θα είναι ποτε 0, οπως κατάλαβα και γω και θα τα ρίχνεις με αλλαγές νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-07, 15:00
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Έχεις παρεξηγήσει λίγο την ύπαρξη του φόρουμ.... Δεν είναι ανοιχτή γραμμή Skip ....
Τώρα για αυτό που ρωτάς..... Σου αντιγράφω από εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm

Εφόσον έχει προστεθεί η κατάλληλη ποσότητα αμμωνίας στο νερό του ενυδρείου θα πρέπει να γίνονται καθημερινές μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη ιόντα και να καταγράφονται. Τις πρώτες ημέρες, και συγκεκριμένα μέχρι να κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρώδη ιόντα, οι τιμές της αμμωνίας πρέπει να παραμένουν μεταξύ 3 και 5 mg/l. Στην περίπτωση που οι τιμές κάποια στιγμή μειωθούν, θα χρειαστεί να προστεθεί όση αμμωνία χρειάζεται ώστε να επανέλθουν οι ενδείξεις μεταξύ 3 και 5 mg/l.
Κάποια στιγμή θα παρατηρηθεί αύξηση των νιτρωδών ιόντων μαζί με μία πτώση στις τιμές της αμμωνίας. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να προστίθεται πλέον καθημερινά η μισή της αρχικής δόσης αμμωνίας και να καταγράφονται και οι μετρήσεις των νιτρικών αλάτων.
Από αυτό το σημείο και μετά είναι θέμα χρόνου μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος της νιτροποίησης. Οι τιμές των νιτρωδών ιόντων θα αυξάνονται καθημερινά ενώ αντιθέτως της αμμωνίας θα μειώνονται. Κάποια στιγμή, όπως συνέβη και με την αμμωνία, τα επίπεδα των νιτρωδών ιόντων θα μειώνονται αργά αλλά σταθερά ως ότου τελικά μηδενιστούν. Ταυτοχρόνως θα παρατηρείται και η αναμενόμενη αύξηση των τιμών των νιτρικών αλάτων.
Εδώ έχει ολοκληρωθεί πλέον ο κύκλος της νιτροποίησης και το μόνο που μένει είναι να εκτελεστεί μια μεγάλη αλλαγή νερού (70-90%) ώστε να μειωθούν οι υψηλές συγκεντρώσεις νιτρικών αλάτων που θα έχουν δημιουργηθεί από τις συνεχείς οξειδώσεις της αμμωνίας σε νιτρώδη και τέλος σε νιτρικά ιόντα.

Ρίξε ένα καλό διάβασμα εδώ www.tsamisaquarium.com για να "μπεις λίγο στο κλίμα".....
Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 16-01-07 07:11
θελω κρυο ΠΟΠΟ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-05-06 22:50
ΘΕΛΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! (νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα) maria_nik Χρυσόψαρα 16 07-06-04 15:11
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ! giamaios Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 07-02-03 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04135 seconds with 13 queries