Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-01-14, 17:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY Drop checker

Προχτές που έκανα παρουσίαση το κύβο μου , ο φίλος ο Σπύρος ο korasidikos παρατήρησε κάτι και μου ζήτησε να το δείξω. Ήταν ο DIY Drop checker που έχω φτιάξει για το μικρό μου κύβο.
Μια εύκολη κατασκευή, από ένα μπουκαλάκι γυάλινο από χάπια.
Τα υλικά που χρειαζόμαστε
Ένα μπουκαλάκι ή βαζάκι γυάλινο αν είναι δυνατόν για να είναι ευδιάκριτο και να έχει καπάκι που να κλείνει αεροστεγώς.
Ένα κομματάκι σωλήνα διάφανο (από αλφαδολάστιχο αν είναι δυνατόν) ή ένα πλαστικό δοκιμαστικό σωλήνα (σε φαρμακείο πρέπει να υπάρχει)
Μια βεντούζα
Ταιραπ
Κόβουμε τη σωλήνα ή το δοκιμαστικό περίπου στα 3-4 εκατοστά
Τρυπάμε το καπάκι από το μπουκαλάκι και αν είναι δυνατόν ο δοκιμαστικός σωλήνας ή το αλφαδολάστιχο να εφαρμόζει όσο το δυνατόν καλύτερα. Περνάμε ενυδρειακή σιλικόνη από μέσα και από έξω για να εφαρμόσει τέλεια στο καπάκι. Έτσι το άφησα 24 ώρες να τραβήξει η σιλικόνη , μετά σαπούνισμα και άλλες 24 ώρες σε ένα κουβά με νερό και μετά πάλι σαπούνισμα και ξέβγαλμα.
Προσάρμοσα με ταιραπ τη βεντούζα στο μπουκαλάκι, έβαλα στο μπουκαλάκι 3 ml νερό ΚΗ4 και έσταξα 4-5 σταγόνες υγρό τεστ PH (εγώ έβαλα τεστ low PH της API) και έτοιμο.
Το βάζετε στο ενυδρείο ανάποδα και μετά από λίγο θα σας δείχνει με τον γνωστό τρόπο το επίπεδο του CO2 στο ενυδρείο σας. Μπλε, λείπει CO2 και πρέπει να συμπληρώσετε, πράσινο , το CO2 είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, κίτρινο, υπάρχει πολύ CO2, υπάρχουν και οι αποχρώσεις ανάμεσα στο μπλε και το πράσινο ή στο πράσινο και στο κίτρινο, στη φωτογραφεία αν προσέξετε πάει προς το κίτρινο, ήταν όταν το έβαλα για 1η φορά και το ρύθμιζα, όταν είδα αυτό χρώμα, μείωσα τις φυσαλίδες και άνοιξα την αεραντλία.
Για τη συγκεκριμένη κατασκευή υπάρχει εδώ στο GAB και από άλλον συνχομπίστα όπως επίσης και ο τρόπος δημιουργίας νερού ΚΗ4, από εκεί πήρα την ιδέα (μη κλέβουμε ιδέες, τις μοιραζόμαστε)











__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 12-01-16 στις 08:38
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Drop Checker. kesanis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-03-13 15:56
γυαλινος drop co2 checker Savou Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-09-12 16:25
drop checker klipitiklopos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 01-06-11 23:14
Drop Checker tsilojohn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-02-10 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04103 seconds with 14 queries