Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-18, 00:03
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

η μια εξοδος του bean animal με προεκταση στο μπαλκονι,και πληρωση νερου κατευθειαν στο ενυδρειο,απο το δικτυο....
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-18, 00:16
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Κρατώντας σε λειτουργία το sump (return pump)?. Πως θα ξέρω πόσο νερό άλλαξα με τον τρόπο που λες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-18, 00:41
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

...εννοειται οτι θα προβλεψεις εναν διακλαδωτη τυπου "y"σε μια απο τις τρεις αποληξεις της υδροροης (10ε)
-------------------------
εμπειρικα,οταν θα γεμισεις το ενυδρειο σου με νερο,και το σαμπ,δα δεις σε ποση ωρα γεμισε.αν θελησεις λοιπον να κανεις μια αλλαγη ~150λτρ,τον παραπανω χρονο δια δυο συν μερικα λεπτα ακομα για καλυτερα αποτελεσματα.εννοειται οτι θα παρακολουθεις και τις δυο σταθμες ,και θα αυξομειωνεις με τις βανες κατα βουληση.
-------------------------
το emergency overflow στο σαμπ ειναι α π α ρ α ι τ η τ ο!!!αυτο θα το κανεις παση θυσια,και καλο θα ηταν να εχει και το main tank!!!!
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 15-06-18 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-18, 00:49
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μήπως θα ήταν πιο εύκολο απλά να κλείνω την αντλία, το νερό θα ανέβει και έτσι θα έχω περίπου 100 λίτρα μέσα στο sump. Με μια powerhead αντλία αφαιρώ αυτό το νερό και προσθέτω νέο και τέλος ανοίγω την αντλία επιστροφής.

Το ερώτημα είναι, μάλλον δεν είναι σωστό να αδειάσω όλο το sump, σωστά?

Παρόλα αυτά, θα μπορούσα να κάνω συχνότερες αλλαγές των 50 λίτρων, δηλαδή το μισό νερό του sump κάθε φορά.

------------------------

Το emergency overflow στο sump είναι η πρόβλεψη ώστε τα baffles να είναι έτσι φτιαγμένα ώστε σε κανονική λειτουργία η στάθμη του νερού να είναι όσο χαμηλά χρειάζεται ώστε σε περίπτωση διακοπής της αντλίας, να μπορέσει το sump να κρατήσει το έξτρα νερό που θα έρθει από τις σωληνώσεις και το overflow του main tank (μέχρι να σταματήσει να μπαίνει νερό εκεί)? Αν ναι, οκ αυτό, αλλά το emergency overflow στο main tank τι είναι και πως μπορεί να προκληθεί υπερχείλιση εκεί αφού η στάθμη του νερού σε κανονική λειτουργία δεν αλλάζει (τουλάχιστον προς το περισσότερο νερό).

-----------------------

Απαντάω στον εαυτό μου για το τελευταίο, μπορεί να μπουκώσει η κάθοδος του νερού από το main στο sump και παράλληλα να λειτουργεί η άνοδος από το sump στο main. Αλλά αν πάω σε Bean, για αυτό δεν έχει 2 emergency pipes? Και ο Herbie αλλά αυτός έχει μια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-18, 02:31
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

μην ξεχνας,μεσα στο σαμπ,θα βρισκονται media,δεν μπορεις λοιπον να το στεγνωνεις!τα emergency overflow,θα τα εχεις για να γλυτωσεις απο μεγαλες ζημιες,που εχουν παθει πολλοι χομπιστες
-------------------------
εαν κανεις αποτομη αλλαγη μεσα στο σαμπ,θα σκοτωσεις τη βιολογια σου.βαζουμε και βγαζουμε νερο ταυτοχρονα,για να γινει σταδιακα η αλλαγη.σε οποιαδηποτε δεξαμενη,ανεβει η σταθμη για τον οποιοδηποτε λογο,πρεπει να υπαρχει διαφυγη προς την αποχετευση!
-------------------------
αυτα εγκυκλοπαιδικα!παρε ενα η και δυο μεγαλα εξωτερικα φιλτρα,ενα με spray bar,και ενα με πιδακα,να γλυτωσεις απο ολες αυτες τις ταλαιπωριες,να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,να εχεις δυνατο και ωραιο φιλτραρισμα,και να ευχαριστηθεις το χομπυ σου!!!
-------------------------
η πολιτικη αγωγη εχει το λογο!!!
-------------------------
κυριε συναδελφε ,παρακαλω...
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 15-06-18 στις 02:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-18, 10:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλημέρα..
Όταν σταματάει η αντλία επιστροφής τότε η στάθμη στο σαμπ πάει στο σημείο (μη λειτουργίας..)
Ένα κλικ πιο πάνω έχω κάνει μια τρύπα η οποία λειτουργεί σαν υπερχείλιση απευθειας στην αποχετευση.
Εχω ρυθμισει την βανα μου απο ενα φιλτρο ανθρακα στα 5 λιτρα/λεπτο(με ρολοι σε ενα 5λιτρο δοχειο).Αυτό μου δινει την δυνατοτητα να βάζω νερο και ταυτοχρονα να βγαινει απο το τελευταιο διαμερισμα του σαμπ με φυσικη ροη στην αποχετευση..
(Δεν τσεκαρω τπτ στο ενυδρειο,δεν κοιταζω τπτ παρα μονο ενα χρονομετρο Χ ωρών και ξερω οτι εχω κανει 500 λιτρα αλλαγη στην Υ ωρα..)
Το νερό που μπαινει,μπαινοντας τοσο αργα και αποχλωριομενο εφοσον ειναι πιο κρυο παει στα χαμηλοτερα πατωματα του main tank και πιεζει το ζεστο στα ανωτερα και οδηγειται απο την υπερχειληση στο σαμ και με την σειρα του στο διαμερισμα της αντλιας και απο εκει οπως προανεφερα στην αποχετευση..(δεν επηρεαζω κατι ουτε την βιολογια ουτε τπτ..)Τα ψαρια ισως μπορει και να ζοριζοντουσαν αλλα το εχω λυσει και αυτο..
Στην δικη σου περιπτωση θα εχεις και εναν θερμαντηρα στο main tank την ωρα της αλλαγης ωστε να ζεσταίνει ταυτοχρονα το νερο και ετσι τα ψαρια να μην ζοριζονται η να μην παθουν καποιο σοκ..

Εγώ πλεον ειμαι σαμπακιας και δεν το αλλαζω με καποιο φιλτρο ομολογω..τωρα απο εκει και επειτα αποψεις ειναι αυτες...
Επίσης μπορει και να υπαρξει η περιπτωση να μπουκωσει καποια σωλήνα (εξαρταται και ποσο μεγαλη ειναι βεβαια,4 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο εμενα βεβαια.)

Επίσης απο οτι εχω παρατηρησει σε μια περιπτωση bean animal (που αυτην χρησιμοποιώ) περισσοτερο νερο θα κατεβει απο την επιστροφη παρα απο το box σε περιπτωση διακοπης ρευματος,με 2 μικρες ρυθμισεις βεβαια.

Σε περιπτωση διακοπων (μπανια κτλ) μπορουμε να το απογειωσουμε το ολο θεμα και εσυ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-18, 11:24
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

αυτο που δεν υπολογισαμε,ειναι οτι οφιλος μολις τωρα ξεκιναει,και τον ριχνουμε στα βαθια.σαμπ σαν πρωτο βημα,δεν ειναι λιγο παρακινδυνευμενο?
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-18, 15:13
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλημέρες!

Είμαι της άποψης να γίνει κάτι σωστότερο για τα ψάρια από την αρχή και ας πάρει αυτό περισσότερο χρόνο για να γίνει σωστά. Θα παιδευτώ (και εσείς μαζί) αλλά θα το έχω έτοιμο από την αρχή και δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να κάνω το upgrade από εξωτερικά φίλτρα, σε sump.

Τώρα, σύνδεση με αποχέτευση για να μην υπερχειλίσω ποτέ, δεν ξέρω αν έχω την δυνατότητα. Για το main tank έστω ότι κάπως μπορώ να το κάνω, με σωλήνα αποχέτευσης μέσα σε κανάλι και οδήγηση σε αποχέτευση, καθώς το main tank βρίσκεται ψηλά σε ύψος. Το sump θα είναι χαμηλά, λίγους πόντους από το πάτωμα, δεν ξέρω αν αυτό το ύψος θα είναι αρκετό να οδηγήσει το νερό στην αποχέτευση η οποία θα είναι και μακριά.

Θα κάνω μια καλή έρευνα σήμερα για τα sump και θα επανέλθω.
-------------------------
Από όσο διαβάζω μέχρι τώρα, αρκετοί χρήστες sump κάνουν τις αλλαγές όπως σκέφτηκα και είπα παραπάνω. Δηλαδή, κλείνουν την επιστροφή, μαζέυεται όσο νερό είναι να μαζευτεί στο sump, αφαιρούν την ποσότητα που θέλουν από το sump, το αναπληρώνουν με καινούριο (πάλι στο sump) και θέτουν σε λειτουργία την επιστροφή.

Στην περίπτωση μου, σε sump χωρητικότητας 120 λίτρων, χοντρικά μετά το κλείσιμο της επιστοφής θα μαζευτούν 80-100 λίτρα. Θα μπορώ να αδειάζω λογικά το μισό, δηλαδή 40-50 λίτρα χωρίς να στεγνώνω το sump. Και μπορώ να το κάνω σε δύο βήματα, δηλαδή την πρώτη μέρα μια αλλαγή και την δεύτερη μέρα την δεύτερη αλλαγή ώστε να πάω στα 100 λίτρα αλλαγής (1/3 του main tank). Ίσως γίνεται και την ίδια μέρα φυσικά μετά από κάποιες ώρες, να έχει κυκλοφορήσει το νέο νερό και να μην κινδυνεύω να το βγάλω πάλι έξω με την 2η αλλαγή.

Εξακολουθώ να έχω απορία σχετικά με το θέμα της πλυμμήρας. Το σύστημα του Bean έχει 2 emergency pipes εξασφαλίζοντας ότι το main tank δεν θα πλημμυρίσει ποτέ (εκτός και αν βουλώσουν και τα 3 pipes, που αν γίνει αυτό, ε... να πάω να παίξω κανα joker. αν υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό, τότε είμαι τόσο γκαντέμης που και σωλήνα προς αποχέτευση να είχα κατευθείαν, θα είχε βουλώσει και αυτή!!).

Αφού, λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο να υπερχειλήσει το main tank, ομοίως δεν είναι το ίδιο δύσκολο να υπερχειλίσει το sump? Αφού, σε περίπτωση που σταματήσει η return pump ή βουλώσει η return pipe, πάλι είναι συγκεκριμένος ο όγκος του νερού που θα σκαρφαλώσει το overflow box και θα καταλήξει στο sump.

Χάνω κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nomad7 : 15-06-18 στις 15:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-18, 15:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που δεν υπολογισαμε,ειναι οτι οφιλος μολις τωρα ξεκιναει,και τον ριχνουμε στα βαθια.σαμπ σαν πρωτο βημα,δεν ειναι λιγο παρακινδυνευμενο?
Και εγω στα βαθια επεσα αν οχι αμέσως οπως θα επρεπε...διοτι τα χερια μου ειναι λυμένα τωρα (πραγματικά) το εκανα επειτα απο ενα 6μηνο χοντρικα...αρα + δαπανες για την τσεπη μου...
Για αυτο λεω καλυτερα να γινει τωρα μιας και κανει την μελέτη παρα μετα που θα τρεχει το ενυδρειο+ ολα τα σχετικά οπως προανέφερα...κανω λαθος κάπου?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Το τι κανουν οι περισσότεροι οσον αφορα την αλλαγη με σαμπ δεν με βρισκουν σύμφωνο...διοτι αν υποθετικα εχεις ενα ενυδρειο 500 λιτρων και ενα σαμπ 120 λιτρων...δεν μπορεις να κανεις το 1/2 αν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση...
Απο το σαμπ εγω στις αρχες δεν αλλαζα το νερο...βεβαια εχω και ενα σαμπ κοντα στα 400 λιτρα..
Αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα βολευε σε θεμα αλλαγης...
Αυτο με την τρύπα που σου ειπα παραπανω σε μενα γινεται κανονικα..τρύπα 1ιντσας σωληνα απευθειας στην αποχέτευση...τον καλοκαίρι μονιμα...το χειμώνα οταν ειναι η μερα της αλλαγης...
Απο εκει και επειτα πιστεύω οτι με μια πατέντα σχετικά ευκολη χωρις αυτο να ερμηνεύεται ως τσαπατσουλια..μπορεις να μην εχει επιστροφη νερου στο σαμπ απο την επιστροφη νερου στο main tank απο το σαμπ..(ελπιζω να μην σε μπέρδεψα)
Αρα η μοναδικη Επιστροφή νερού που θα υπαρχει θα ειναι απο το overflow box,κοιτα εμπειρικα εμενα δεν μου εχει βουλωσει σωληνας...αναφερομαι σε σωλήνες Φ32 αν θυμάμαι καλα...
Απο το overflow box η επιστροφή ειναι πιο μικρή απο οσο εχω παρατηρήσει αλλα και αυτο το φτιαχνεις αν θελεις...
Αυτα απο εμενα
Ελπιζω να μην μπερδεψα...



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 15-06-18 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου tnick Reef 290 15-05-17 00:50
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06916 seconds with 15 queries