Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-10, 16:03
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Επιλογη εξοπλισμου.

Καλησπερα σε ολους θελω την βοηθεια σας. Θελω να στησω ενα ενυδρειο αποκλειστικα για τις γαριδες μου και ως γνωστον εχουν καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις. Η γυαλα ειναι 80 λιτρα και εχω δει αυτο το φιλτρο
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/s...egory_rn=10590 για να μην ρουφαει το φιλτρο τις γαριδες
αυτον τον θερμοστατη
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/s...roductId=22957 για να μην καιγονται
και αυτο το υποστρωμα
http://www.hsaqua.nl/index.cfm?p=B37...67B416741A3019ή μπορει να βαλω απλο χαλαζιακο χαλικι.
Θελω τα σχολια σας (βοηθεια σας). Οπως επισης αν γνωριζεται καποια προσιτη λυση με led για τον φωτισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-10, 16:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλή αρχή! Αλήθεια τι γαρίδες θα μπουν; Για τον υπόλοιπο εξοπλισμό δεν έχω άποψη, αλλά είναι τόσο φθηνά ώστε να μην πας σε κάποια πιο δοκιμασμένα; Όσο για τα led οι έτοιμες λύσεις ακόμα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν φθηνές. Αν πάμε προς τα εκεί ή θα μιλήσουμε για led strips, τα οποία δεν είναι και ό,τι καλύτερο για χρήση ως κύριος φωτισμός, αφού έχουν πολύ μεγάλη γωνία (συνήθως 120 μοίρες) και χάνεται πολύ φως εκτός ενυδρείου ή θα μιλήσουμε για φώτα τύπου σποτ (από ebay αφού οι γνωστές μάρκες είναι απλησίαστες) και προσαρμογή τους στο καπάκι του ενυδρείου είτε σε δικό μας καπάκι. Περίπου τι φυτά σκέφτεσαι, εύκολα; Διαστάσεις ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-10, 20:42
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Φιλε μου τα φυτα που θα μπουνε θα ειναι μονο moss και ισως κανενα ευκολο ακομα. Οι διαστασεις ειναι 80*30*37υψος περιπου. Οι γαριδες μου ειναι οι crystal red. Σε αυτον τον εξοπλισμο κατεληξα γι΄αυτα που γραφω και σιγουρα ειναι προσιτες λυσεις υπαρχουν στην Ελλαδα http://www.aquaclubdesign.com/aquael...350-l-h-1.html
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν αυτοι οι σπογγοι θελουν τακτικη αντικατασταση. Οσο για τα φωτα ελεγα για led λογω καταναλωσης. Θελω πανω απο 6500Κ εσυ ποια λυση προτινεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-10, 21:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάνω από 6500K δύσκολο να βρεθούν, αλλά ίσως και να βρεις, αλλά μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές ερωτήσεις στους πωλητές που δεν το γράφουν πάντα. Η δική μου ιδέα, πολύ πρόχειρα είναι (στο πολύ περίπου) 5-8 από αυτά των 48 led - 100 lumens και αν θέλεις κάποια ενίσχυση με μπλε ή κόκκινα. Εκτός βέβαια αν όταν μιλάμε για moss εννοούμε τίποτα coral pellia κλπ απαιτητικά είδη! Πάντως κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.

http://cgi.ebay.co.uk/5-x-LED-21-48-...item76bea728ff
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-10, 22:01
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ξεχασα να σου πω οτι δεν θελω τα φωτα να σηκωνουν θερμοκρασια. Γιατι αυτες οι γαριδες θελουν 24c.Παντως απο φυτα δεν θα ειναι απαιτητικα (χωρις λιπασματα και co2). Τα συγκεκριμενα kelvin τα θελω για το χρωμα των γαριδων εχω διαβασει και για 12000Κ (SERA BLUE SKY). Επισης να αναφερω οτι η μια grade s που εχω μου εχει κανει 6-7 γαριδακια ιδια οποτε το ενυδρειο το θελω για επιλεκτικη αναπαραγωγη και τα φυτα δεν με ενδιαφερουν παρα μονο η moss για λογους διατροφικους. Με αυτα τα δεδομενα τι μου προτεινεις γενικοτερα χωρις να κολλαω μονο στις led.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-10, 23:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γενικά τα led έχουν πολύ μικρή εκπομπή θερμοκρασίας, μικρότερη από τα υπόλοιπα φωτιστικά σώματα, ίσως μεγαλύτερη να έχουν αυτά που δουλεύουν στα 220V. Οπότε, μια εναλλακτική πρόταση είναι, μια και δε θέλουμε πολύ φως, να μπουν 4-5 λευκά led strips στους 72 πόντους, που είναι στάνταρ μέγεθος στο ebay και έρχονται πιο φθηνά από το να πάρεις ένα μεγάλο κομμάτι και να το κόψεις και είναι πιο βολικό στο ζήτημα της ένωσης με την τροφοδοσία αφού είναι έτοιμα τα καλώδια και δε χρειάζεται να παλέψεις να το φτιάξεις εσύ και νομίζω ότι θα έρθουν τέλεια στο 80άρι. Επίσης μαζί με 3-4 μπλε για να έχεις το χρωματικό αποτέλεσμα που θέλεις (να ξέρεις οι μπλε είναι πολύ πιο αδύναμες από τις αντίστοιχες λευκές). Για κατανάλωση να υπολογίζεις περίπου 5W/m. Απλά υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις χαμηλότερο φως από αυτό που υπολογίζω λόγω της μεγάλης γωνίας που έχουν, αν και νομίζω ότι για γαρίδες και απλές moss δε θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια και η λύση που είπα παραπάνω δεν αναιρείται, απλά με τις ταινίες είναι απίστευτα πιο εύκολη η τοποθέτηση.

Τώρα άμα πας σε κλασικές λύσεις με φθορισμού και θες τόσο μπλε βάλε ακτινική που είναι για reef (νομίζω υπάρχουν και στα 20000Κ), αλλά και πάλι δε θα χρειαστεί να μπει και μια απλή; Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξοπλισμος sotos+ramona Ζωοτόκα 18 03-11-08 16:28
Εξοπλισμος ΟΧΙ Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 14-05-08 18:13
εξοπλισμος stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-11-06 19:54
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 14-12-03 14:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04435 seconds with 13 queries