Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-19, 12:22
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Πριν το ξεκίνημα μιας λίμνης!

Γεια σας κι απο μενα!
Τελος Οκτωβριου, στα γενεθλια της μικρης και αφου μας ειχε ζαλισει να της παρουμε καποιο ζωντανο (σκυλο ή γατα ή οτιδηποτε), της πηραμε τελικα δυο χρυσοψαρα (ενα yellow commet & ενα subunkin).
Ως εντελως ασχετη με το σπορ, εκανα οτι μου ειπαν στο pet shop :
πηρα ενα πλαστικο δοχειο μεταφορας 12 λιτρων και τα εγκατεστησα στο σπιτι μας.
Οπως καταλαβαινετε τη μεγαλη μας χαρα, διαδεχτηκε η λυπη, αφου το subunkin μας, εζησε μεχρι τα Χριστουγεννα.
Τοτε πηρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (40λτ), ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο (το οποιο εχω ηδη αντικαταστησει με ενα εξωτερικο τυπου καταρακτη) και ενα νεο subunkin. Πριν ενα μηνα ... παει και το commet.
Κι ενω στην αρχη ειχα βαλει σκοπο να φτιαξω ενα ενυδρειο της προκοπης, τελικα αποφασισα να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον μικρο κηπο που εχουμε στο πισω μερος του σπιτιου.
Αυτην ομως θελω να την κανω σωστα.
Εχω ηδη διαβασει πολλα απο αυτα που εχετε αναρτησει εδω αλλα και σε ξενα site.
Εχω παραγγειλει liner 2Χ2,5 απο PVC με 1mm παχος απο Αγγλια,εχω παραγγειλει αντλια 800lt/h απο Κινα και περιμενω να ερθουν και να φτιαξει λιγο και ο καιρος για να ξεκινησω το σκαψιμο!
Ελπιζω το νεο μας subunkin να τα καταφερει μεχρι τοτε!

Σκεφτομαι να βαλω οπωσδηποτε καποια φυτα (εχω ηδη στον κηπο παπυρο, ποθο και ενα αλλο υδροχαρες με λευκοπρασινα λεπτα φυλλα, που δεν ξερω πως το λενε) αλλα θα ηθελα και καποια νεα.

Επειδη δεν υπαρχει πολυς χωρος δεν θα ξεπερασω τα 200-250λτ, σκεφτομαι οτι μπορω να βαλω max 3 χρυσοψαρα.

Οποιεσδηποτε συμβουλες και προτασεις, ειναι παντα ευπροσδεκτες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-19, 13:05
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρα και καλώς μας ήρθες !!
Με το καλό η κατασκευή και υπομονή με το σκάψιμο
Κανονικά πρώτα σκάβουμε, μετά αγοράζουμε Liner στα μέτρα που χρειαζόμαστε αλλά τώρα το αγόρασες .
Θα το μετανιώσεις αργότερα που την κάνεις τόσο μικρή , θα με θυμηθείς !!
Τα χρυσόψαρα ποτέ δεν μένουν όσα βάζεις σε αριθμό
Με φίλτρανση τι σκέφτεσαι ?? δοχείο , βαρέλι , κάτι έτοιμο ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-19, 13:25
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το καλορισμα!

Ο κηπος ειναι ηδη διαμορφωμενος και δεν υπαρχει απλετος χωρος (ισα που τον επεισα και για αυτη). Επισης δεν ηθελα να επεκταθω πολυ για να μενει και λιγος χωρος για να παζει η μικρη με τις φιλες της.

Οσο για το φιλτρο εχω σκεφτει να το κατασκευασω μεσα σε εναν πηλινο αμφορεα που εχω : το νερο θα μπαινει απο την αντλια στον πατο, θα περναει απο ελαφροπετρες και απο σφουγγαρι υαλοβαμβακα και θα καταληγει παλι πισω απο το στομιο στην λιμνη, τυπου καταρακτη. (ο αμφορεας θα ειναι ξαπλωτος.)
Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-19, 13:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μια χαρά μου ακούγεται , απλά αν ο αμφορέας είναι σκέτος πηλός , θα λιώσει από την συνεχή ροή μέσα σε 2 μήνες ..... Αν είναι με σμάλτο καλυμμένος ο πηλός θα αντέξει παραπάνω , αλλά άντε να το τρυπήσεις αυτό για να βάλεις bulkhead χωρίς να σπάσει .....
Σκέψου το λίγο .... δεν είναι της βιασύνης ! Καταλαβαίνω ότι θέλεις να φαίνεται όμορφο , αλλά θα πρέπει να είναι και ανθεκτικό . Αλλιώς μπορεί να βρεις την λίμνη άδεια ...
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-19, 13:51
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το τρυπημα μην σε απασχολει καθολου. Εχω κανει παρομοιες τρυπες σε πολλες χειροτεχνιες.
Για να αντεξει ομως στο νερο , θα μπορουσα να τον αδιαβροχοποιησω με ενα ελαστομερες υλικο? κανει για τα ψαρια?
Οι πυλινες γλαστρες πως αντεχουν τοσα χρονια υγρασιας και δεν λιωνουν?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-19, 13:56
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αντέχουν γιατί δεν έχουν συνεχόμενη ροή
Σκέψου τα ελαστικά των αυτοκινήτων , χωρίς καμιά τριβή θα έμεναν καινούρια
Για μένα είναι πολύ unsafe για να σου το προτείνω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-19, 21:59
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το αλλο που εχω σκεφτει ειναι να φτιαξω ενα φιλτρο μεσα σε μια πλαστικη ζαρντινιερα. Μπορω να την κοψω και να την κανω τυπου καταρακτη και να την καλυψω με πετρες για να μην φαινεται ασχημα.
Για φυτα εντος λιμνης τι προτινετε να βαλω που να μην το τρωνε τα χρυσοψαρα?
Επισης στη γειτονια, αλλα και μεσα στον κηπο κυκλοφορουν αδεσποτες γατες.
Λετε να εχω προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-19, 22:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mε μια καλή σε ποιότητα ζαρτινιέρα μου φαίνεται πιο αξιόπιστη λύση .
Έχω αμέτρητες αδέσποτες γάτες κάθε μέρα πίνουν νερό με την σειρά από όλες μου τις λίμνες . Ποτέ δεν τους νοιάζουν τα ψάρια
Ξεκίνα με το καλό το σκάψιμο και θα δούμε και την φίλτρανση
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-19, 10:44
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Οι δικες μας γατες παντως κυνηγανε ολα τα περιστερια και αμα τους κατσει τα τρωνε!!

Ελεγα μηπως εκανα ενα αυτοσχεδιο πλαισιο με λεπτες σωληνες PVC και διχτυ απο πανω, ωστε να σκεπαζεται η λιμνη οταν δεν ειμαστε στον κηπο.
Επιπλεον θα εμποδιζει και τα φυλλα και τα διαφορα σκουπιδια να πεσουν μεσα. Επιπλεον θα μπορουσε να προσφερει και καποιου ειδους σκια για το καλοκαιρι (με την προσθηκη ενος τεντοπανου απο πανω).

Οσο για το φιλτρο, λεω να δοκιμασω πρωτα με τον αμφορεα και αν χαλασει να τον αντικατασταστησω.

Τι εννοεις οτι τα χρυσοψαρα δεν μενουν οσα βαζεις? Πολλαπλασιαζονται ή πεθαινουν?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-19, 11:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα και οι δικές μου κυνηγάνε και τρώνε πουλάκια , φίδια και βατραχάκια, αλλά για τα ψάρια δεν ενδιαφέρονται .

Δεν κάνει καθόλου σκιά εκεί που θα έχεις την λίμνη ? Εννοώ κάποιες ώρες την ημέρα .
Δίχτυα έχει έτοιμα πολλά και φθηνά για να μην ανησυχείς δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε κόπο .
Δοκίμασε αν θέλεις τον αμφορέα , αυτό που φοβάμαι είναι ότι με την διαφορά θερμοκρασίας θα σου ραγίσει και αν έχεις την αντλία στον πάτο θα χάσεις όλο το νερό και μαζί με αυτό και τα ψάρια . Γενικά γι αυτό τον λόγο το θεωρώ αναξιόπιστο .
Πολλαπλασιάζονται πανεύκολα τα χρυσόψαρα . Στην δικιά μου είχα βάλει 5 σε 3500 λίτρα και τώρα δεν ξέρω πόσα έχω πάνω από 50 σίγουρα .... θέλω καινούρια λίμνη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-19, 13:09
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή


Γενικα ειναι ενας σκιερος κηπος.
Καποιες ωρες ομως εχει ηλιο απογευματινο.
Πρεπει να τσεκαρω τις ωρες που χτυπαει, εκει που λεμε να κανουμε τη λιμνη, γιατι το καλοκαιρι μπορει και να μην ειναι καλο.
-------------------------
Βολευει ομως το σημειο για παροχες ρευματος κυριως (γιατι με το νερο δεν υπαρχει προβλημα).
Μηπως ξερεις να μου πεις, στη λιμνη πως προσθετεις ή αντικαθιστας το νερο?
Εννοω, κατευθειαν απο το λαστιχο? ή το βαζεις πρωτα σε δοχειο με αντιχλωριο οπως γινεται στο ενυδρειο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isabella2011 : 14-03-19 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-19, 00:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κανονικά θα σου έλεγα να περνάει πρώτα από ένα φίλτρο άνθρακα το νερό πριν να πέσει στην λίμνη . Αλλά αυτό δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό και στις μεγάλες λίμνες είναι "όνειρο" γιατί για να κάνει δουλειά ένα προφίλτρο πρέπει το νερό να περνάει με συγκεκριμένη ροή / ταχύτητα .
Όταν κάνω εγώ αλλαγή νερού , που συνήθως είναι λιγότερο από 30% την εβδομάδα (τον χειμώνα δεν κάνω, δεν ταΐζω ) αδειάζω το νερό που θέλω ενώ δουλεύουν όλα τα μηχανήματα φίλτρα -αντλίες κλπ και μετά σταματάω το βιολογικό φίλτρο και γεμίζω κατευθείαν με το λάστιχο.
Σταματάω το φίλτρο για να μην σκοτώσει "κάποια" από την βιολογία μου, ολόκληρη δεν θα μπορούσε γιατί έχω 700 λίτρα σε υλικά .
Στην περίπτωση σου θα έκανα το ίδιο .
Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι πόσα λίτρα βιολογικού θα πάρει το φίλτρο που θέλεις να κάνεις ??? Γιατί είναι πρόβλημα αν η στάμνα χωράει 12 λίτρα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-19, 10:39
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλημερα.
Δεν ξερω ποσο χωραει η σταμνα (θα το τσεκαρω και αυτο) και ποσα λιτρα τελικα θα βγει η λιμνη.
Υπολογιζω οτι δεν θα ξεπερναει τα 200-250λτ. Νομιζω οτι ενα 10% -15% της χωριτικοτητας της λιμνης ειναι οκ για το φιλτρο. ή κανω λαθος?
Θα μπορουσα να βαλω και επιπλεον βιολογικο υλικο κατευθειαν μεσα στη λιμνη? ή στις οχθες? ή στις γλαστρες με τα φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-19, 13:26
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω ένα τόσο μικρό σύστημα έξω θα δυσκολευτείς να το κανεις να δουλέψει.θα χρειαστεί να έχει βάθος τουλάχιστον 80 εκατοστά γεγονός που θα σου συρρικνώσει το μήκος τις λίμνης και τα χρυσόψαρα γίνονται μεγάλα και γεννανε με ότι αυτό συνεπάγει φαντάσου ότι στα ενυδρεία για τα "μονοουρα" συστήνεται μήκος 1.20 τουλάχιστον.από φυτά αν βάλεις, ο πάπυρος ας πούμε θα μειώσει ακόμα πολύ τον ζωτικό χώρο τον ψαριών μια και είναι αρκετά επιθετικό φυτό.η αντλία που πήρες έχει κλουβί να μπει μέσα?είναι αντλία λίμνης? αν όχι θα βουλώσει αμέσως
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-19, 10:11
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλημερα!
Κοιτα, αρχικα η σκεψη μου ηταν να βγαλω το χρυσοψαρο απο ενα τοσο μικρο ενυδρειο που ηδη το εχω, για να μπορεσει να ζησει.

Πιθανως τελικα να μην βαλω επιπλεον 2 χρυσοψαρα που υπολογιζα αρχικα. (Πολαπλασιαζονται ακομα κι αν ειναι απο διαφορετικα ειδη?)

Τα φυτα θα ειναι σε καλαθακια ολα, στις οχθες. Δεν θελω να στερησω ζωτικο χωρο για τα φυτα. Η σκεψη ειναι να προσφερουν σκια και ομορφια. Σκεφτομαι ακομα να βαλω καποια επιπλεοντα φυτα για σκια. Οχι ομως να φυτεψω κατι μεγαλο στον πυθμενα. Νομιζω οτι τα περισσοτερα τα τρωνε τα χρυσοψαρα.

Η αντλια που εχω παραγγειλει ειναι για λιμνη, ομως δεν εχει κλουβι. Θα μπορουσα να κανω κατι αυτοσχεδιο? πχ να την βαλω σε ενα καλαθακι (εχει πολυ ωραια στο jumbo και πολυ οικονομικα ακομα και για γλαστρες).

Καθε προταση θα μου ειναι πολυ χρησιμη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λίμνη, φύτα, χρυσόψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μιας ημέρας! George81 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 27 24-04-14 08:52
Το πρώτο ενυδρειο μιας έφηβης... Rafaela Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 13-11-11 15:15
Ερωτήσεις-Απορίες πριν το ξεκίνημα του malawi!! \/ag Malawi 7 22-03-11 15:46
Eliwell μιας επαφης Tricky Έλεγχος θερμοκρασίας 14 20-10-07 22:28
Ενυδρείο περιμετρικά μιας κολώνας ! lambroukos Γλυκό νερό - Γενικά 26 26-07-07 08:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05887 seconds with 15 queries