Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-10, 11:50
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ωραιος φιλε το παλουνταριουμ εχει αλλη μαγεια εχω την τυχη και γω να εχω ενα αρκετα μικροτερο απο το δικο σου ,για την κατασκευη δεν μπορω να σου πω πολλα μιας και την ειχε κανει το παιδι που μου το χαρισε μετα,

2 πραγματα που εχω να πω ειναι μην αγοραζεις φυτα βυθου απο τωρα και τοσο δυσκολα μιας και οταν φουντωσει το πανω μερος το κατω θα ειναι σχεδον αδυνατο να φιλοξενησει κατι παραπανω απο τα πολυ ευκολα φυτα,επιπλεον μεγαλες ριζες θα περασουν το φελιζολ και θα σου φτιαξουν μια ατμοσφαιρα απο κατω ψιλοσκοτεινη και υποχθονια που καμια σχεση με φυτεμενο δεν εχει και να σου πω την αληθεια τελικα εμενα μαρεσει καλυτερα!καφε νερο ασπρη αμμο και πολλες ριζες(απο τα ζωντανα φυτα) που θες δε θες θα χεις, βαλε μερικα κορι και καποιο τετρα χρωματιστο που να κοπαδιαζει και θα γινει σωστος αμαζονιος

σιγουρα βεβαια με τη σωστη δομη και εστιασμενα φωτα ποιο χαμηλα μπορεις να κανεις οτι θες αλλα μιας και την κατασκευη δεν την βγαζεις απο καλουπι και δεν ξερεις πως θα προκυψει για να δεις το παρακατω, εστιασου στο πανω μερος!!


ακομα με τον κισσο μην το παρακανεις γιατι πραγματικα αμα πιασει θα τραβας τα μαλλια σουειδικα αυτος του ικεα και κανει και λιγο ποιο πλατια φυλλα ειναι αστα καθε βδομαδα θα βγαζεις καμια τσαντα κλαδεματα και θα περιοριζει και τα αλλα φυτα πολυ στο φωτισμο τους,ψαξε βρες καποια αλλα ειδη που υπαρχουν με ποιο ψιλο φυλλαρακι!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-10, 12:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παντος απο ψαρι δεν θα μπορουσες να κανεις καλυτερη επιλογη ! Μου αρεσει πολυ το paradise και πιστευω οτι 1 ζευγαρι ταιριαζει γαντι στο paludarium.
Μην βαλεις κατα την γνωμη μου αλλα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

  • steady:
    Ευχαριστω πολυ για τις επισυμανσεις σου!.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη..
    ...παντος δεν εχετε καταλαβει και πολυ το σχεδιο αλλα οπου νανε θα δειτε..
    Οσο για τα φυτα εχω φροντισει να εχω 2 φωτιστικα Metal Halide(ιοδινης) απο 70watt το ενα και 4 συστηματα με τ5 απο 23 watt, αρα γυρο στα 232 watt συνολικα.. ασχετα με το ποσο αποδίδουν
    Τις τ5 τις θελω βασικα για εξισοροπουν το ασπρο φως που βγαζουν τα προβολακια..
    Επειδη δεν θελω να μπω στο εξοδο για ηλεκτροικα μπαλαστ, απλος θα παρω ετοιμα φωτιστικα(ταβανιου) με μια τ5 το ενα, που ειναι με πλακετα..
    ..και κανει νομιζω 9 ευρω...
  • Raven:
    Το paradice fish το εχω προσωρινα...
    Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω ζευγαρακι(paradise), αλλα μου εχει κολησει στο μυαλο μου να βαλω και ενα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides..
    ...τι λες?...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-10, 20:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
  • steady:
    Ευχαριστω πολυ για τις επισυμανσεις σου!.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη..
    ...παντος δεν εχετε καταλαβει και πολυ το σχεδιο αλλα οπου νανε θα δειτε..
    Οσο για τα φυτα εχω φροντισει να εχω 2 φωτιστικα Metal Halide(ιοδινης) απο 70watt το ενα και 4 συστηματα με τ5 απο 23 watt, αρα γυρο στα 232 watt συνολικα.. ασχετα με το ποσο αποδίδουν
    Τις τ5 τις θελω βασικα για εξισοροπουν το ασπρο φως που βγαζουν τα προβολακια..
    Επειδη δεν θελω να μπω στο εξοδο για ηλεκτροικα μπαλαστ, απλος θα παρω ετοιμα φωτιστικα(ταβανιου) με μια τ5 το ενα, που ειναι με πλακετα..
    ..και κανει νομιζω 9 ευρω...
  • Raven:
    Το paradice fish το εχω προσωρινα...
    Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω ζευγαρακι(paradise), αλλα μου εχει κολησει στο μυαλο μου να βαλω και ενα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides..
    ...τι λες?...
κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα

ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια

μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?

παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο

ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ


παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις

ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα
Τα watt παιζονται ακομα... δηλαδη το καπακι το σχεδιαζω ακομα... οποτε λεγε γρηγορα πριν κανω βλακια
ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια
Το εχω νιωσει στο πετσι μου ιδη αυτο που λες... δεν ξερω ισως κανω ενα χειροκινητο συστημα αναπληρωσης νερου
μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?
κατι τετοιο προσπαθω να πετυχω..
παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο
Το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα, αρα εχω μπολικο χωρο..
ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ
Οπως ειπα και πριν εχω χωρο για να "απλωσω" οπως θελω τι καταραχτακι... εχω σκεφτει να αρχισζει απο καποιο βραχο, να λιμναζει καπου και με ενα ομαλο ρυακι να γυριζει πισω στο ενυδρειο... αυτο που με προβληματιζει βεβαια ειναι το αν θα κανω πατεντα με το φιλτρο, δηλαδη βαλω ενα ταφ στην ακρη του σωληνα του φιλτρου και να μπορω να ρυθμιζω αν το νερο θα πηγαινει κατευθειαν στο ενυδρειο η μεσω καταραχτη...
παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις
Εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο του ενυδρειου με την επιπλεουσα βαση οπου θα φυτευτουν τα εξωτερικα φυτα...(βλ. συννημενα)
ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
Ισα ισα, δεν σε θεωρω υπερβολικο αλλα σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για τις χρησιμες συμβουλες σου!...

Υ.γ. το σχεδιο εχει πραγματικες διαστασεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio.jpg
Εμφανίσεις:  570
Μέγεθος:  47,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-10, 15:45
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

λοιπον αρχικα θα σου πω τι βλεπω στο σχεδιο

οπως το χεις κανει δεν λεει για διαφορους λογους το ποιο κυριο ειναι οτι ο αφρος πρεπει να ξεκιναει και απο ποιο χαμηλα στην πλατη του ενυδρειου δημιουργοντας την αισθηση οτι εχεις την ακρη ενος κομματιου γης και οχι ενος επιπλεοντος κομματιου φελιζολ,αργοτερα απο τις χαρακιες του φελιζολ που θα μοιαζουν σαν ρωγμες θα βγουν και οι ριζες των φυτων απο πανω οποτε φανταζεσαι πως θα δειχνει!

ακομα ετσι θα γινει ποιο στερεο καθως με τοσο βαρος απο πανω και αμα γεμισεις λιγο παραπανω νερο και δημιουργηθει ανωση θα φυγει το κομματι οπως ειναι


επιπλεον θα μπορεσεις να σκαψεις λακουβιτσες στο φελιζολ η θα τις δημιουργησεις αν το κανεις με αφρο μεσα στις οποιες θα βαλεις μια χουφτα χωμα στην χειροτερη για το φυτο!γνωμη μου ειναι το κομματι πανω στο οποιο θα ειναι τα φυτα να ειναι φελιζολενιο ωστε να περασουνε οι ριζες στο νερο και ετσι να σου κανουνε και τρομερη δουλεια ρουφοντας νιτρικα αλλα και αμμωνια σε ορισμενες περιπτωσεις καθιστωντας ακομα και τη φιλτρανση περιττη-το δικο μου εξωτερικο φιλτρο ενα χρονο τωρα και δεν εχει πιασει ουτε γλιτσα!



για να στο πιασω στο σωστο σημειο η κατασκευη σου το καλυτερο πιστευω ειναι να αποτελειται απο φελιζολ ριζες και πολυουρεθανη μια καλη ιδεα ειναι να παρεις μια ριζα κατακορυφη με μεγαλο υψος και διακλαδωσεις και πανω της να χτισεις με φελιζολ και αφρο τη στερια σου με ολο αυτο φυσικα κολημενο στην πλατη του ενυδρειου μετα σιλικονη σε ολα απανω και αμμο σκουροχρωμη να δειξει ενα συνολο και σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις καν απο τι αποτελειται!

τρυπες στο φελιζολ χωματακι φυτα καμια διαμπερη τρυπα με καλαμακι απο σουβλακι να περασουνε ριζες γρηγορα και σε συνδιασμο με φωτισμο απο t5 μια ασπρη μια ροζ περιπου στο μηκος του ενυδρειου σου εισαι κουκλος

ταφ να ελενχεις αν θα λειτουργει ο καταρακτης θα μπορουσες να βαλεις αλλα αν τον κλεινεις οπως ειπε και ο κωστας θα ξεραινεται η βλαστηση του οπως java κτλ που θα ναι ωραια να βαλεις οποτε ενα βανακι για να ελενχεις τη ροη θα ειναι οκ αν δεν ειναι σε υπνοδωματιο ξερω γω


τωρα σου βαζω μια φοτο για να σκεφτεις για τη στερια εκει που ειναι το μαυρο οποτε βλεπεις οτι μοιραια το απο κατω μερος δεν μπορει να φωτιστει οποτε γενικα μην περιμενεις πολλα απο φυτα στον πυθμενα-αλλιως κανε ενα φυτεμενο! για μενα πρεπει να δωσεις βαση στη στερια-για να τα κανεις και τα δυο θες κανα μετρο πλατος ομως

αυτα ειναι βιβλιο εγραψα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  50,8 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-10, 20:56
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

λοιπον αρχικα θα σου πω τι βλεπω στο σχεδιο

οπως το χεις κανει δεν λεει για διαφορους λογους το ποιο κυριο ειναι οτι ο αφρος πρεπει να ξεκιναει και απο ποιο χαμηλα στην πλατη του ενυδρειου δημιουργοντας την αισθηση οτι εχεις την ακρη ενος κομματιου γης και οχι ενος επιπλεοντος κομματιου φελιζολ,αργοτερα απο τις χαρακιες του φελιζολ που θα μοιαζουν σαν ρωγμες θα βγουν και οι ριζες των φυτων απο πανω οποτε φανταζεσαι πως θα δειχνει!
Δεν καταφερα να το κανω καλα στο προγραμα... ο αφρος θα διαμορφωθει ετσι ωστε να εχω ενα backround πανω-κατω απο το νερο...
..Θα προσπαθησω τουλαχιστον να φανει σαν ενα "σπηλεο", κατω απο το νερο..

ακομα ετσι θα γινει ποιο στερεο καθως με τοσο βαρος απο πανω και αμα γεμισεις λιγο παραπανω νερο και δημιουργηθει ανωση θα φυγει το κομματι οπως ειναι
πιθανον να το κολησω με σιλικωνη... χρησιμοποιησα λαθος λεξη, δεν θελω να επιπλεει η βαση αλλα στην πραγματικοτητα να ειναι στερεωμενη πανω στο πισω backround..

επιπλεον θα μπορεσεις να σκαψεις λακουβιτσες στο φελιζολ η θα τις δημιουργησεις αν το κανεις με αφρο μεσα στις οποιες θα βαλεις μια χουφτα χωμα στην χειροτερη για το φυτο!γνωμη μου ειναι το κομματι πανω στο οποιο θα ειναι τα φυτα να ειναι φελιζολενιο ωστε να περασουνε οι ριζες στο νερο και ετσι να σου κανουνε και τρομερη δουλεια ρουφοντας νιτρικα αλλα και αμμωνια σε ορισμενες περιπτωσεις καθιστωντας ακομα και τη φιλτρανση περιττη-το δικο μου εξωτερικο φιλτρο ενα χρονο τωρα και δεν εχει πιασει ουτε γλιτσα!
...ενδιαφερο αυτο που λες με τις ριζες,
βασικα θα μπει το φελιζολ(το γαλαζιο, το μωνοτικο,)για να ειναι σκληρο, και απο πανω θα μπει χωμα, στις ακρες-οχθες θα βαλω αφρο για να δινει την εσθηση οχθης, δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι... στο ποταμι ειναι που θα μπει λιγος αφτρος για να το στεγανοποιησω και να μην πλημυρισει..

για να στο πιασω στο σωστο σημειο η κατασκευη σου το καλυτερο πιστευω ειναι να αποτελειται απο φελιζολ ριζες και πολυουρεθανη μια καλη ιδεα ειναι να παρεις μια ριζα κατακορυφη με μεγαλο υψος και διακλαδωσεις και πανω της να χτισεις με φελιζολ και αφρο τη στερια σου με ολο αυτο φυσικα κολημενο στην πλατη του ενυδρειου μετα σιλικονη σε ολα απανω και αμμο σκουροχρωμη να δειξει ενα συνολο και σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις καν απο τι αποτελειται!
αυτο θα το δω στην πραξη αμα χρειαστουν κολωνες..
τρυπες στο φελιζολ χωματακι φυτα καμια διαμπερη τρυπα με καλαμακι απο σουβλακι να περασουνε ριζες γρηγορα και σε συνδιασμο με φωτισμο απο t5 μια ασπρη μια ροζ περιπου στο μηκος του ενυδρειου σου εισαι κουκλος
εννοεις μονο τ5 η και τα προβολακια?...
ταφ να ελενχεις αν θα λειτουργει ο καταρακτης θα μπορουσες να βαλεις αλλα αν τον κλεινεις οπως ειπε και ο κωστας θα ξεραινεται η βλαστηση του οπως java κτλ που θα ναι ωραια να βαλεις οποτε ενα βανακι για να ελενχεις τη ροη θα ειναι οκ αν δεν ειναι σε υπνοδωματιο ξερω γω
δεν ειμαι και σιγουρος για το ταφ, μπορει να μπει και μια αυτονομη αντλια...
τωρα σου βαζω μια φοτο για να σκεφτεις για τη στερια εκει που ειναι το μαυρο οποτε βλεπεις οτι μοιραια το απο κατω μερος δεν μπορει να φωτιστει οποτε γενικα μην περιμενεις πολλα απο φυτα στον πυθμενα-αλλιως κανε ενα φυτεμενο! για μενα πρεπει να δωσεις βαση στη στερια-για να τα κανεις και τα δυο θες κανα μετρο πλατος ομως
..το ξερω στο πισω μερος δεν θα εβδοκιμιδουν και πολλα φυτα...
Αρα μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν κρυψωνα για πιθανον γεννες και να βαλω διαφορες πετρες-ξελα-τουβλα για να ενισχυσω τις κρυψωνες

αυτα ειναι βιβλιο εγραψα
ωρε τι συζητηση ανοιξαμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνούλα μου ετοιμάζεται!!! exetlaios Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 35 21-11-13 17:25
Ετοιμάζεται και το δεύτερο??? Help!!! pavlos_k Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-03-09 17:09
ετοιμάζεται ενυδρείο μονομάχου, θα ήθελα συμβουλές για την ανούμπια. Stathis.k Bettas 5 13-03-09 14:12
Έτοιμο το τέρας!!! cbr929 Malawi 31 25-04-06 19:27
Το τέρας.... dim Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 29-10-04 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07163 seconds with 15 queries