Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-17, 11:50
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μας,
Βρε φίλε τι είναι αυτά που λες ;
γιατί πας να τη σπάσεις σε κάποιους που λένε πως οι μονομάχοι θέλουν μόνο 10-20 λίτρα νερό ;
γιατί χαλάς τη πιάτσα ;
105 λίτρα σε μονομάχο, προβλέπω να έχουμε αυτοκτονίες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-05-17 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-17, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μας,
Βρε φίλε τι είναι αυτά που λες ;
γιατί πας να τη σπάσεις σε κάποιους που λένε πως οι μονομάχοι θέλουν μόνο 10-20 λίτρα νερό ;
γιατί χαλάς τη πιάτσα ;
105 λίτρα σε μονομάχο, προβλέπω να έχουμε αυτοκτονίες....
Δε πάνε να κάνουν και χαρακίρι
Γιατί τώρα τελευταία πολλά διαβάζω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-17, 18:06
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ωραία, κι είχα αρχίσει να αγχώνομαι ότι σε τόσα λίτρα μόνο ο αρσενικός θα τρελάνει τις μονομαχίνες στο κυνήγι κι έλεγα τελικά μήπως βάλω 3 θηλυκές μόνες τους- ή ακόμα κι ένα αρσενικό σόλο, να είναι άρχοντας!

Όπως το έχω σκεφτεί θέλω να βάλω ένα ξύλο για να δέσω μερικά φυτά, μερικές πέτρες στη μια μεριά σαν μικρή σπηλιά, να μπορούν να κρύβονται οι θηλυκές. Από φυτά θα ξεκινήσει λίγο γυμνό, διότι στα εδώ πετ σοπ δεν βρίσκω τίποτα, αλλά σκοπεύω να το φουντώσω σιγά-σιγά! Οπότε βλέποντας πώς θα έχει γίνει μέχρι να στρώσει και το φίλτρο θα αποφασίσουμε για τη σύνθεση των κατοίκων!

Μου φαίνεται το καπάκι έχει υποδοχή και για δεύτερη λάμπα, θα το τσεκάρω μόλις έρθει. Οπότε βάζω κι άλλη λάμπα για να βοηθήσω τα φυτά, κι αν δω αργότερα ότι επηρεάζονται τα ψάρια, πειραματίζομαι με λιγότερα watt. Θα το δω στην πορεία αυτό πώς θα πάει.

Η σταδιακή προσθήκη φυτών θα επηρεάσει το αρχικό στρώσιμο του φίλτρου? Δεν ξέρω κάποιον για να πάρω μπόλι, οπότε θα κάνω τη διαδικασία με την προσθήκη τροφής, να δω κι όλο τον κύκλο αζώτου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-17, 12:58
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, θα σας πρήξω πάλι, αλλά καθότι τελείως αρχάρια κάποια πράγματα μου είναι παντελώς άγνωστα.

Κοιτούσα λίγο κυκλοφορητές νερού και αεραντλίες, όχι τόσο για το ενυδρείο το ίδιο, αφού οι μονομάχοι δεν θέλουν έντονη κίνηση στο νερό, αλλά για τις αλλαγές νερού. Τι τεχνικά χαρακτηριστικά πρέπει να ελέγξω? Έχετε να προτείνετε κάποια μοντέλα?

Επίσης για τη διακόσμηση... ξέρω ότι τα ξύλα καλό είναι να τα βράσω και να τα αφήσω κάμποσο σε νερό. Να κάνω το ίδιο και με τις πέτρες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-17, 13:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν μας πρήζεις, μην ανησυχείς
Για αντλία νερού για τις αλλαγές θα πρέπει να φροντίσεις να έχει το κατάλληλο μανομετρικό ώστε το νερό να φτάνει στην επιφάνεια του ενυδρείου,
από το πάτωμα δηλαδή που θα είναι το βαρέλι έως το ψηλότερο σημείο στο πάνω μέρος των τζαμιών ή στο καπάκι.
Συνήθως και ανάλογα το ύψος του ενυδρείου το μανομετρικό θα πρέπει να είναι πάνω από 1,5-1,7 μέτρα για να έχει και μια σχετική καλή ροή.
Προσωπικά έχω αντλίες από ebay με 2,5 μέτρα μανομετρικό αλλά το ψηλότερο μέρος του ενυδρείου μου είναι γύρω στο 1,70
σαν και αυτή http://www.ebay.com/itm/131332733202...%3AMEBIDX%3AIT
Για αεραντλία , μια που να κάνει μια καλή ανατάραξη στο βαρέλι προετοιμασίας.
Τα ξύλα καλό είναι να τα βράσεις αν μπορείς .
Τις πέτρες δεν είναι απαραίτητο, αρκεί να τοις πλύνεις καλά.
Οι πέτρες θέλουν ιδιαίτερη προσοχή να μην είναι ασβεστολιθικές γιατί θα σου σκληρύνουν το νερό, να προτιμήσεις χαλαζιακές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-17, 14:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αντλία νερού για τις αλλαγές θα πρέπει να φροντίσεις να έχει το κατάλληλο μανομετρικό ώστε το νερό να φτάνει στην επιφάνεια του ενυδρείου,
Να προσθεσω οτι, επειδη η εισαγωγη του νερου στο ενυδρειου πρεπει να γινεται αργα, πχ να διαρκει κανενα 20λεπτο τουλαχιστον, πρεπει η αντλια που θα παρουμε να εχει ρυθμιση ροης, ετσι ωστε να την μειωνουμε αν ειναι πολυ δυνατη η αντλια.
Εναλλακτικα και επειδη οι αντλιες με ρυθμιση ροης ειναι πιο ακριβες, μπορουμε να βαλουμε στην ακρη του λαστιχου ενα "βρυσακι" (πχ στο πρακτικερ εχει στα ποτιστικα ειδη) και να κοβουμε απο εκει τη ροη.
Για λαστιχο προτιμουμε το διαφανες αλφαδολαστιχο ως πιο οικονομικο αλλα και γιατι βλεπουμε μεσα της κατασταση της καθαριοτητας του.
Δεν πρεπει να αφηνουμε το λαστιχο με νερο γεματο μετα την αλλαγη. Το γυριζουμε μερι να αδειασει. Στο ακινητο νερο αναπτυσονται πιο ευκολα τα παθογονα βακτηρια κλπ
Διαβασε και το αρθρο για την αλλαγη νερου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-17, 15:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσον αφορα τα θηλυκα,μπορεις να βαλεις και 3 και 4 σαυτα τα λιτρα,με την προυποθεση πως θα εχεις αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο,αλλα και οτι τα ψαρια δεν θα ειναι πολυ επιθετικα.
υπαρχουν θηλυκα που ειναι πιο τραμπουκοι και απο αρσενικα.
βεβαια αν πεσεις σε γερο αρσενικο,δεν καταλαβαινει τιποτα οσα θηλυκα και αν ειναι μεσα.τις βαζει ολες στη θεση τους.
αλλα εξαρταται απτα ψαρια που θα σου τυχουν κυριως και το χαρακτηρα τους.
αυτο θα μαθεις να το ξεχωριζεις με τον καιρο,και την εμπειρια που θα αποκτας.
θα τα βλεπεις στο μαγαζι και θα καταλαβαινεις περι τινος προκειται

ξεκινα με 2 η 3 θηλυκα με αρκετες κρυψωνες και φυτα και βλεπεις.
καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο. alexandertm8 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-12-13 00:20
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Κοράλι σε ενυδρείο γλυκού νερού Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 6 31-05-07 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04517 seconds with 14 queries