Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-11, 17:22
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή προβλημα με ενα guppy.

απο χθες ειναι ακεφο. μενει σε ενα σημειο δεν εχει ορεξη να κολυμπαει. αλλα το περιεργο ειναι οτι το σωμα του και κυριως η ουρα του που ειναι πορτοκαλι εχει κατι ασπρα κομματια πανω σαν "αλατα". τι να ειναι? βοηθηστε με πλιζ. μηπως πρεπει να το απομακρυνω απο το ενυδρειο μην κολλησει και τα αλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-11, 19:03
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τα αλατα που λες μοιάζει με αυτά της σελίδας http://cichlidresearch.com/disease.html , αν ναι τοτε ειναι ich ..

Συμπλήρωσε τα στοιχεία του ενυδρείου σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-11, 19:17
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

ακριιβως αυτο ειναι. ποια ειναι η βασικη αιτια που το προκαλει? δεν εκανα τις μετρησεις γιατι ακομα δεν εχει στρωσει το νερο. παντως εχω ριξει αντιχλωριο. ενα αλλο που ειναι για βακτηρια και το μπουκαλι μενει στο ψυγειο. και επισης ενα αλλο φαρμακο που γραφει cure πανω. ειμαι στη δουλεια και δεν τα εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη για να πω ακριβως. και λειτουργει 20 μερες. εχω μεσα 2 αρσενικα guppies. και επισης ενα danio rerio(το οποιο η μητερα μου το εφερε χωρις να ξερει για τι προκειται, αλλα κριμα ειναι) αυτα ειναι μεσα στο μικρο μου ενυδρειο που ειναι 40 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-11, 19:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Μπορείς να διαβάσεις αυτό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36618 για τα καταλάβεις..
Απο την στιγμή που δέν εχει στρώσει το ενυδρείο πως έβαλε ψάρια μέσα? Κανε μετρήσεις να δείς τα επιπεδα αμμωνίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-11, 20:18
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

κοιτα εγω δεν ειχα ιδεα. απο το μαγαζι που πηρα το ενυδρειο.. μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μεχρι 3 γιατι και καλα τα guppies αντεχουν. (εδω για το μεγαλο ενυδρειο πηγαμε και με το ζορι μ εκαναν να παρω 2 μολυ ζευγαρι ενω ηθελα 1 και μου δωσαν 2 αρσενικα) γιαυτο δεν θελω ευθυνες πανω μου. υποτιθεται οτι στα μαγαζια ξερουν και στην τελικη.......
-------------------------
πειτε μου σας παρακαλω αν πρεπει να το βγαλω απο το ενυδρειο. γιατι ειναι ηδη προχωρημενη η κατασταση του. μπαμ κανουν αυτα τα ασπρα κομματια. απο χθες το απογευμα τα παρατηρησα. στην αρχη νομιζα πως ηταν μπουρμπουλιθρες πανω του γιατι καθοταν κατω απο τον αερα. πολυ στεναχωρεθηκα τωρα. φοβαμαι μην χασω και τ'αλλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη penny : 18-08-11 στις 20:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-11, 20:27
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δυστηχώς το πιθανότερο ειναι τα παρασιτα να υπάρχουν στο ενυδρείο μέσα , οπότε θα κάνεις θεραπεία στο ενυδρείο .
Αλλα οπως είπα πρεπει να δείς αν ειναι στρωμένο το ενυδρείο , ηνα βρεις απο κάποιον αλλο μπόλι για το φίλτρο για πιο σιγουρα.
Για την θεραπεία διαβασε στο λινκ που σου εστειλα.
Και κάτι αλλο μην ακους τα πετσοπ, λίγα μαγαζια ειναι αυτα που θα σου πούν τα σωστά πράματα οσο αφορά το χομπυ.
Καλυτερα να διαβάσεις τα αρθρα που εχουν γραψει οι συμφουριτες και να ρωτάς στο φορουμ.
Φιλικά Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-11, 20:38
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

τωρα ευτυχως ξερουμε καποια πραγματα απο δω γτ παρακολουθουμε καθημερινα το φορουμ σας. ομως πριν δεν ξεραμε. και το χειροτερο να το ξερουν ολοι ειναι να αγοραζουν ψαρια απο μικρα pet shop που κατεχουν 2-3 ενυδρεια ολα και ολα στο καταστημα τους! εκει την πατησα. απο δω και περα μονο θεσ/νικη για ζωντανα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppy and.... asteris_veroia Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-09-09 03:36
guppy Hary Ζωοτόκα 3 20-11-08 15:18
προβλημα με guppy aaaooll Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 30-03-08 23:30
ΘΗΛΥΚΟ GUPPY, ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? erling Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 14-12-07 10:30
Έχασα όλα τα guppy.......... Κων/νος Μ. Ζωοτόκα 15 26-09-07 10:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06019 seconds with 13 queries