Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-10-13, 09:16
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απορίες/Διευκρινίσεις για την φροντίδα εν γένει της χελώνας.

Καλημέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε καλά. Είμαι νέος και άσχετος "Σπλίντερ". Τα χελωνονιντζάκια μου είναι δύο, τις έχω περίπου ένα μήνα και είναι σχεδόν 6 μηνών (κατά τον υπάλληλο του pet shop).
Οφείλω να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όσους έχουν γράψει ως τώρα θέματα για τις χελώνες, ήδη έχω κινηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες τους και χαίρομαι ιδιαίτερα που οι χελωνίτσες μου είναι ακόμη ζωντανές.
Εάν δε σας κουράζω, θα ήθελα να σας πω τι έχω ακολουθήσει ως τώρα και κατόπιν να σας ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για άλλες οδηγίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνω.
Το ενυδρείο μου είναι 11 λίτρων. Έχω πάρει ένα φίλτρο Sicce με ενεργό άνθρακα και ζεόλιθο. Πήρα πρόσφατα και ένα θερμαντήρα νερού Jaeger 75W. Τις ταΐζω είτε στικάκια Raffy P είτε γαρίδες Raffy L της Sera. Σε κάθε αλλαγή νερού (γεμίζω λίγο πάνω από το μισό το ενυδρειάκι, κρατάω πάντα μια ποσότητα από το παλιό νερό) προσθέτω water conditioner Aquatan της Sera, το οποίο μου έδωσαν για αντιχλωριωτικό, καθώς και 2 φορές τη βδομάδα Taberaqua βιταμίνες. Τέλος, το βράδυ, ανάβω μια λάμπα φωτισμού φθορίου σε ένα μικρό φωτιστικό ακριβώς πάνω από τη νησίδα τους για να ζεσταίνονται.
Οι απορίες μου είναι οι εξής;
1) Ο θερμοστάτης πρέπει να είναι μονίμως στο ρεύμα;
2) Είναι καιρός να αλλάξω υλικό στο φίλτρο. Να ξαναβάλω τα ίδια υλικά ή υπάρχει κάτι καλύτερο ή ίσως να προσθέσω κ κάτι ακόμα (π.χ. διάβασα για απονιτροποίηση κάτι); Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα;
3) Τη λάμπα τη βάζω μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας. Κάνω λάθος; Μήπως πρέπει να τις αφήνω να καταλαβαίνουν νύχτα;
4) Το ενυδρείο είναι μπροστά σε τζαμαρία και το βλέπει ο ήλιος κάποια ώρα. Φαντάζομαι όμως ότι το τζάμι θα κόβει την ακτινοβολία UV. Χρειάζεται να πάρω λάμπα UV; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό και αποτελεσματικό; Άλλη η λάμπα για ερπετά, άλλη για χελώνες νερού;
5) Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μέσα στο νερό ασβεστολιθικά βότσαλα. Γιατί; Τι είδους πέτρες δε δημιουργούν πρόβλημα;
6) Το φίλτρο δεν πρέπει να καθαρίζεται με καθαρό νερό;
και κάτι τελευταίο
7) Το ένα νιντζάκι έχει ένα άσπρο σαν πετσούλα γύρω από το λαιμό του, το οποίο πλέει μες το νερό, δεν είναι όλο κολλημένο πάνω του, καθώς και στο σημείο που ξεκινούν τα μπροστινά του πόδια στο καβούκι. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να αλλάζει δέρμα. Ισχύει αυτό για τις χελώνες;
Σας ζάλισα, συγχωρήστε με. Προσπαθώ να γίνω μάχιμος Σπλίντερ για τα κορίτσια μου
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα της νεροχελώνας memy Άλλα ζώα 7 03-02-21 20:17
πληροφορίες για ενυδρείο χελώνας giotiss Άλλα ζώα 6 02-02-11 21:55
Μονομάχος, απορίες για φροντίδα, διατήρηση σε ενυδρείο endymion Bettas 4 12-11-10 21:17
Καύκαλο χελώνας για διακοσμητικό?! aquaaaa Αρχάριοι γλυκού νερού 13 24-05-09 00:14
Διευκρινίσεις σχετικά με ich. nikman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 11-10-06 23:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04493 seconds with 14 queries