Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Κοράλλια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-14, 06:58
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή Ποια η διαφορα στα κοραλια Whitecoral με της υπολοιπες εισαγωγες;

Εχω μια απορια σχετικα με τα κοραλια της white coral.
Αν εξερεσεις οτι τα περισσοτερα ειναι πανεμορφα που μπορει αλλου να υπερτερουν απο υπολοιπες εισαγωγες που κανουν τα πετ σοπ;
Ροταω επιδι μου κανει εδω και ενα χρονο που ασχολουμε με την θαλασσα εντηποση η τιμη τους σε σχεση με το μεγεθος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-15, 10:41
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μια απορια σχετικα με τα κοραλια της white coral.
Αν εξερεσεις οτι τα περισσοτερα ειναι πανεμορφα που μπορει αλλου να υπερτερουν απο υπολοιπες εισαγωγες που κανουν τα πετ σοπ;
Ροταω επιδι μου κανει εδω και ενα χρονο που ασχολουμε με την θαλασσα εντηποση η τιμη τους σε σχεση με το μεγεθος.
Η διαφορα κατά την γνώμη μου είναι μόνο στη φίρμα. Εχω πάρει αρκετές φορές και δεν είχαν καθόλου αντοχή σε αντιστοιχία με εισαγωγες από Βalli. Εδωσα για ζωανθούς σπουδαίους και ξακουστους γύρω στα 150 και στην εβδομάδα γεια σας.... Και παίρνω ζωανθάκια από Ινδονησία και γενικά χωρίς φίρμα και ζουν και βασιλεύουν. Φροντίστε να ρωτάτε συνθήκες που τα εχουν και τα διατηρούν όταν τα μαγαζια δεν φροντίζουν να σας ενημερώσουν. Τα λεφτά αυτή την εποχή βγαίνουν πολύ δύσκολα για να χάνονται σαν αέρας... Μην τρελλαίνεσαι με φίρμες... Η φύση είναι ΜΙΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-15, 16:59
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αυτό που εχω καταλάβει εγω ειναι οτι κ ο white coral αγοράζει απο bali αλλα τα κοραλια προσαρμόζονται σε συνθήκες ενυδρειου περιςςοτερο καιρο. Στο Bali όλες οι φάρμες βρίσκονται μέσα στη θάλασσα, είτε καλλιέργειας (φραγκακια που τα κόβουν κ τα μεγαλώνουν) είτε άγρια (φραγκακια που τα κόβουν κατευθείαν απο τις "μάνες". Αποτέλεσμα ειναι αλλάζοντας πολλούς προμηθευτές κ έχοντας τον χρόνο να εγκλιματιστουν στα ενυδρεία, οι τιμες τους να ανεβαίνουν κατα το 2πλασιο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-15, 06:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

τι προηγουμενο παρασκευοσαβατοκυριακο ειμουν αθηνα.
Μετα απο βολτα στα περισσοτερα πετ σοπ καταλαβα οτι τα white coral κοραλια ειναι μετα περισσοτερα παρασιτα.
Δυο μαγαζια μαληστα ειχαν μεγαλο προβλημα με διαφορα απο τα παρασιτα.
Ευτιχος για καλη μου τυχη τα ειδα και πηρα κστδυθειαν dip
πλεον dip θα γινετε ακομα και αναμεσα στα δθο ενυδρεια μου.
φυσικα δεν κανει θαυματα το dip αλλα τουλαχιστον να προσεχουμε λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-15, 09:11
Nemesis Ο χρήστης Nemesis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2015
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Δεν εχει να κανει οτι απο white coral εχει παράσιτα. Αυτο ειναι μύθος. Η διαφορα απο white corals ειναι οτι τα κοραλια προσαρμόζονται σε Zeovit και το λεει και στο site για τους ποιο παρατηρητικους

Απο zoevit σε κανονικό ενυδρειο δεν εχει τοσο μεγαλες πιθανότητες να παει καλα οποιοδήποτε κοραλι εκτος αν περασει πολύς καιρος. Οι ποιο έμπειροι μπορουν να το βεβαιώσουν αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-15, 11:03
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

απο ζεοβίτ ενυδρείο σε χωρίς ζεοβίτ ενυδρείο τα sps θα γίνουν πιο σκούρα πιθανόν και λέω πιθανόν γιατί τόσο χαμηλά οργανικά στο νερό μπορείς να κρατήσεις και με άλλους τρόπους , απο την άλλη όμως τα lps θα πάνε καλύτερα σε ενυδρείο με αυξημένα θρεπτικά στο νερό , εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ πληρώνεις την διαλογή , την ποικιλία και τα χρωματά βεβαίως . Αν μαζευτούν όμως κανα δυο-τρεις να μοιραστούν μεταφορικά ίσως βγαινει φτηνότερα από τις εδώ τιμές
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-15, 10:50
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Απο την εμπειρια μου απο white corals, (στα sps παντα) ειδα οτι τα Wild κομμάτια προσαρμόζονται μια χαρα. Τα αλλα ομως που εχουν υποστεί αδυνάτισμα/solarium/πλαστικες/βιταμίνες zeovit, μεινεται μακρυα.

Τα κοραλια που εχουν περασει καθαρο zeovit, με αρκετα απο τα ζουμια και εχουν αυτα τα αφύσικα χρωματα, εχουν χασει τις αντοχές τους. Κατι που φαινεται οταν φθάνουν σε εμας. Οποίος εχεις ορεξη και διαβασει το www.zeovit.com θα δει τετοια θεματα που αντιμετωπίζουν, που θα φανούν αστεία σε εμας, αλλα τα κοραλια αυτα ποια ειναι τρομακτικά ευαισθητα.

Για εμενα καλο ενυδρειο αρχίζεις να εχεις, οταν έρχονται τα ζωντανα απο φάρμες στην θαλλασα και αφου τα βαζεις στο ενυδρειο σου, σε μια βδομαδα τα κοραλια ειναι σαν να μην άλλαξαν περιβαλον και ειναι υγιεστατα με ιδιο χρωμα και υγεια οπως τα πήρες.

Τωρα αμα φύγουμε απο τα sps, οτι αλλο εχω παρει δεν ειχα καποιο θεμα εως τωρα. Τετοια sites ειναι για πολυ συγκεκριμενα πραγματα, ετσι και αλλιως εχουμε καλη ποικιλια στην ελλαδα και τα σωστα μαγαζια οτι ζητήσεις σχεδον παντα μπορουν να τα βρουν και να τα φέρουν με λογικη τιμη. Τωρα ομως αν θες π.χ. περίεργες ricordia η acanthastreas, ε εκει προς το παρον ο δρόμος ειναι ποιο πολυ για εκτος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-15, 12:25
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την εμπειρια μου απο white corals, (στα sps παντα) ειδα οτι τα Wild κομμάτια προσαρμόζονται μια χαρα. Τα αλλα ομως που εχουν υποστεί αδυνάτισμα/solarium/πλαστικες/βιταμίνες zeovit, μεινεται μακρυα.

Τα κοραλια που εχουν περασει καθαρο zeovit, με αρκετα απο τα ζουμια και εχουν αυτα τα αφύσικα χρωματα, εχουν χασει τις αντοχές τους. Κατι που φαινεται οταν φθάνουν σε εμας. Οποίος εχεις ορεξη και διαβασει το www.zeovit.com θα δει τετοια θεματα που αντιμετωπίζουν, που θα φανούν αστεία σε εμας, αλλα τα κοραλια αυτα ποια ειναι τρομακτικά ευαισθητα.

Για εμενα καλο ενυδρειο αρχίζεις να εχεις, οταν έρχονται τα ζωντανα απο φάρμες στην θαλλασα και αφου τα βαζεις στο ενυδρειο σου, σε μια βδομαδα τα κοραλια ειναι σαν να μην άλλαξαν περιβαλον και ειναι υγιεστατα με ιδιο χρωμα και υγεια οπως τα πήρες.

Τωρα αμα φύγουμε απο τα sps, οτι αλλο εχω παρει δεν ειχα καποιο θεμα εως τωρα. Τετοια sites ειναι για πολυ συγκεκριμενα πραγματα, ετσι και αλλιως εχουμε καλη ποικιλια στην ελλαδα και τα σωστα μαγαζια οτι ζητήσεις σχεδον παντα μπορουν να τα βρουν και να τα φέρουν με λογικη τιμη. Τωρα ομως αν θες π.χ. περίεργες ricordia η acanthastreas, ε εκει προς το παρον ο δρόμος ειναι ποιο πολυ για εκτος.
Πολύ ωραία τοποθέτηση φίλος!
Πλέον ο μόνος λόγος να βάλω sps είναι να δω κάτι πολύ σπάνιο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποια η διαφορα στα 2 λεντ??? Sakisdraminos Φωτισμός 1 21-12-13 21:02
Ποια η διαφορα Paludarium με vivarium....??? sonic Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 15 10-01-13 22:02
Ποια η διαφορα? (Bubble Bee-bee) zapatas Γαρίδες του γένους Caridina 4 16-04-11 15:25
ποια η διαφορα? ΜΙΜΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 6 01-12-10 14:52
ποια ειναι η διαφορα? alan boy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 15-09-08 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04803 seconds with 13 queries